Автор: Disney Енциклопедия "Грижи за бебето и детето 1" на издателство Репортер

Повечето новородени спят около две трети от времето, но сънят им е по-скоро кратък и пръснат из цялото денонощие - понякога като че ли съвсем произволно. След шест до осем седмици почти всички бебета започват да спят повече нощем и по-малко денем. Не има големи различия по отношение на възрастта, когато започват ДА спят непрекъснато през цялата нощ. Донякъде тези различия се свързани с темперамента на детето, но навиците на семейството също имат значение.
Също като при възрастните и при бебетата се редуват периоди на лек и дълбок сън, които се нормализират през първите няколко седмици. Отначало сънят на бебето ви ще бъде свързан тясно с часовете за хранене и то обикновено ще заспива бързо, след като се нахрани и оригне. По-късно, когато бебето ще прекарва по-дълго време в будно състояние, по-скоро умората, отколкото усещането, че е нахранено, ще го кара да заспи. Възможно е то да плаче и да капризничи, сякаш се бори със съня.
Откриването на най-добрия начин да улесните заспиването му вероятно ще отнеме известно време. Това може да е люлеене, носене на ръце или приспивна песен. Понякога най-добрият начин е да сложите нервничещото и уморено дете в креватчето му и да го оставите да си плаче, докато заспи. Ако продължи да плаче няколко минути обаче, няма нищо нередно да го вземете отново на ръце. Помнете, че не можете да разглезите новороденото.

Материалът е предоставен от Debora