Автор: Христо Михов

Зъбките започват да никнат.
Този момент се очаква с нетърпение и вълнение не само от майката, но и от останалите членове на семейството. Още към 3-4-ия месец бабата започва да се вглежда и все й се вижда, че първото зъбче вече е готово да прореже. Ако ли пък бебето, вече минава 6-ия месец, започват тревогите: защо никненето на зъбките се забавя.
Не бързайте, имайте търпение, нито идно дете не е останало без зъбки! И на вашето ще поникнат!

Първото зъбче се показва обикновено между 6-ия и 10-ия месец, а по изключение бебето може да се роди и със зъбче. Ако до края на първата година, вашето дете няма нито едно зъбче, обърнете внимание на лекаря в консултацията. Обикновено закъсняването в никненето на зъбите се свързва с рахит. Това обаче може да бъде и фамилна особеност

Редът на никнене на млечните зъби : след първите два долни резци поникват четирите горни, а след това и останалите два долни резци. Следва поникването на четирите предни кътника, после никнат кучешките и накрая последните млечни кътници. Така след 6-ия месец средномесечно никне по едно зъбче и към две и половина години детето трябва да има всичките 20 млечни зъба.
Този ред на никнене на зъбите обаче не е абсолютно задължителен, малки размествания са възможни. Голямото нарушение на реда е често при рахит. Млечните зъби на здравото дете са с правилна форма, с блясък на емайла, без черни петна и кариес.



Смущения при никненето на зъбите. Възможно е по време на никненето на млечните зъби кърмачето да стане малко по-неспокойно през деня, а и по време на сън, поради дразненето на венеца от прорязването на зъбите.

Обаче запомнете добре: никненето на зъбите е физиологичен процес. Не отдавайте повишената температура, диарията и други болестни прояви на зъбките! Обърнете се към лекаря, той вероятно ще открие истинската причина за повишената температура - възпалено гърло или лигавица на устата, чревна инфекция и др.

Лоши зъби с недостатъчен емайл, с черни петна и кариес могат да се наблюдават още в кърмаческа възраст, като причината не винаги е ясна. Тези смущения може да са резултат на отклоненията в диетата на майката по време на бременността или на смущения на обмяната на веществата на самото кърмаче. В някои случаи причината може да бъде наличието на рахит у детето. Ако бременната е приемала тетрациклинови антибиотици, млечните зъби могат да бъдат жълто оцветени и с лош емайл. По тези въпроси, ще трябва да се посъветвате с лекар, а евентуално и със стоматолог.

Неправилната захапка, при която горните зъби не срещат долните, може да бъде вродена аномалия. В повечето от случаите обаче тя е резултат на продължително смукане на биберон-залъгалка или на пръстчето.

Материалът е изпратен от Debora