Автор: Американска педиатрична асоциация


Много от правилата относно домашните животни и бебетата на пръв поглед звучат прекалено логично и естествено, но грешките се срещат повече от често.
Ето няколко съвета за безопасност и здравословно съжителство:
  • Не забравяйте да заведете домашния си любимец на ветеринар, където да му бъде направен обстоен преглед. Както добре знаете здравото животно е безопасно животно. Изчистете вашето от глисти и го ваксинирайте. Препоръчително е, също така, да го срешете, да му подрежете ноктите и да го третирате редовно с препарат против бълхи.


  • Не си позволявайте да пренебрегвате обикновените мерки за безопасност. Това, че вашето животно е от порода, която е с репутация на "добра с децата", съвсем не означава, че не трябва да взимате превантивни мерки. Възпитанието и индивидуалният характер на всяко животно са много по-определящи за поведението му от неговата порода.


  • При групови посещения извеждайте животното някъде настрани. Цялата суматоха покрай гостуващите дядовци и баби, приятели и други хора могат да превъзбудят животното, което пък от своя страна може да го направи неспокойно около бебето. Поддържайте контакта между бебето и животното спокоен и под постоянен контрол.


    • Не допускайте бебето и домашното животно да спят в една и съща стая без надзор. Взаимодействията между бебето и домашния любимец винаги трябва да са под вашето зорко наблюдение.


    [/list]
    [/tr]

    [/table]
    • Не позволявайте на животното да се качва на дивана докато вие сте там и държите бебето. Това действие прави кучетата да изглеждат по-големи и по-високи спрямо пеленачето и може да предизвика агресия.


    • Не се успокоявайте, че намордника ще разреши всичките ви проблеми относно безопасността. Въпреки че кучето не може да хапе докато е с намордник, то все още може например да удари малкото човече с лапа в случай, че не успеят да се спогодят.


      • Не се опитвайте да налагате взаимоотношения между домашния ви любимец и бебето. Ако те предпочитат да не си обръщат внимание един на друг, толкова по-добре.


      [/list]
      [td][/td]
      [/tr]

      [/table]
      • Не забравяйте да се подготвите и да бъдете нащрек и при второто бебе. Дори и всичко да е минало без проблеми първия път, сега домашното животно е по-старо, възможно е да има артрит или да е болно. На всичкото отгоре вие ще имате все по-малко време за него, което може да породи негодуванието у него.
      Как да изберете домашно животно

      Появата на първия домашен любимец специално за детето може да бъде едно много вълнуващо и приятно преживяване за цялото семейство. Как обаче да осигурите добра връзка между детето и новият член на семейството? Ето някои съвети за избор и подготовка за приемането на домашно животно:


      [/list]


      • Имайте предвид нивото на развитие на детето. Ако ще е негово животно - и то се съгласи да се грижи за него - изберете такова, чиито нужди могат да бъдат задоволени от детето. Кучетата и котките изискват всекидневно внимание. Рибите, костенурките, птиците, морските свинчета и хамстерите изискват минимални усилия по отглеждането им.
      • Вземете предвид характера на животното. Сговорчивото домашно животно обикновено е най-доброто за едно дете, а породата му често може да даде насока за нрава му. Някои породи са с непредвидими реакции, така че направете проучване за избраната порода преди да доведете избраника вкъщи. Най-добре се насочете към някой вид ловджийско куче, ретрийвър, бигъл. Ако сте избрали котка, обърнете по-специално внимание на представителите на породите американска късокосместа, бирманска и персийска.


      • Направените през последните години независими изследвания на учени от различни институти в САЩ, Великобритания, Германия доказват, че съжителството с домашно животно през първите две години след раждането на детето, намаляват с над 50% вероятността детето да прояви алергична реакция не само към животни, но и към полени и други често срещани алергени, но ако детето ви страда от дерматит или астма, или пък в семейството ви има ясно изразени алергични реакции, ще трябва да се съобразите с тези фактори при избора на домашно животно. За съвет се обърнете към своя педиатър или местния ветеринар.


      • Купувайте животни само от магазини и приюти с добра репутация. Почти всеки вид животно е потенциален източник на болест, която да предаде на вашето дете. Пазаруването от благонадежден магазин или приют намалява рискът от сдобиване с болно животно, което да застраши вашето дете и вас самите.




      Как да подготвите детето

      Уведомете детето за новия член на семейството. Уверете се ,че то е наясно какво да очаква и как да взаимодейства с животното. Ако ще участва в грижите за животното, ще трябва да знае какви са задълженията при поемането на тази отговорност. Ето четири съвета за подготвяне на детето:
      • Обсъдете нуждите на животното. Купете книги, посветени на отглеждането на животни, и се постарайте детето да е наясно с отговорностите, свързани с грижите за новото животно.


      • Посетете приятел, който има домашно животно. Оставете детето да се научи да комуникира с животното и лично да види в какво точно се изразява грижата за него.


      • Наблегнете на важността на обвързването. Детето ви не трябва да губи интерес по отглеждането на животното няколко седмици или месеца след осиновяването на последното. Дайте ясно да се разбере, че няма да застрашите животното като следствие на небрежно отношение от страна на детето.
      • Учете детето на правилата за безопасност, свързани с животното. Уверете се, че то знае правилните и неправилните начини за общуване с животното, така че да не се стига до наранявания. Настоявайте за поддържане на добра хигиена покрай животното, като например миене на ръцете след игра с него и преди ядене.



      Превод: Киселяк

      Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:25 от BG-Mamma™