Кърмаческите колики се характеризират с: силен и продължителен плачът; лицето на бебето е зачервено; бебето присвива колене кьм коремчето си или да ги държи изпънати и неподвижни; коремчето е твърдо на пипане; коремчето е подуто; изпуска газове; около устата се наблюдава посиняване (при малките бебета); ръцете понякога са стиснати в юмрук.

Болките настъпват внезапно и се придружават от силен продължителен плач, свиване и търкане на крачетата. Пристъпите се повтарят няколкократно през деня, като се засилват предимно привечер. Болките се облекчават след изпускане на газове. Често бебето е с подуто коремче.



Сигурни са две неща: Първо, бебето изпитва болки в червата, второ, бебето е изключително раздразнително.

Коликите се проявява при над 1/3 от бебетата по света

Коликите са разпространени еднакво и при двата пола

Коликите се проявяват независимо от естеството на бебешката храна (кърма или адаптирано мляко)

Коликите се проявяват обикновено през втората седмица след раждането и продължава от няколко седмици до месеци, за щастие не вечно.

Коликите имат най - тежки проявления до 3-тия месец, при 90% бебетата този проблем не съществува след 4-я месец.

Коликите са резултат от значително раздуване на червата от газовете, образувани при млечната ферментация на майчиното мляко.

Коликите са свойствени за периода на адаптация на храносмилателната система и се дължат на ферментативните процеси в червата и последващите усилени перисталтични вълни и чревни спазми.

Коликите не са болест, а състояние на неудържим плач на здравото бебе.



Да се съветва семейството "просто да изчака" не е достатъчно. Непрестанният плач в едно с болката, която изпитва бебето може да навреди на връзката родител-дете, да бъде причина за дисхармония в брака и да увеличи риска от неправилно отнасяне с бебето. Непрестанния плач води до появата на т.нар В«ШЙЕКЪН БЕЙБИ СИНДРОМВ» или синдрома на В«друсаното бебеВ», който често е причина за сериозни нарушения в бъдещето физиологично развитие на детето. Преди да се пристъпи към различни видове експерименти и терапии, като смяна на кърмата със заместители, лекарствени терапии и масажи, промяна стойката на бебето е необходимо да се установи естетството на бебешкия ПЛАЧ.



За всяка една майка е важно да установи, дали непрестанния плач е в следствие на Кърмачески колики. В противен случай е наложителна спешната консулатция със специалист педиатър.