От няколко години карам кола, но сега чакам бебе не е ли вредно шофирането в моето състояние и опасно ли е за бебето?

7 основни правила, които трябва да усвои всяка жена преди да седне седне зад волана.
  • Бременноста не е подходящ момент да се запишете на шофьорски курс или още по-зле да се учите да управлявате автомобил по друг начин. Проблема е в това, че автомобилният трафик въздейства възбуждащо на нервната система на начинаещия водач и често се случва той да изпадне в напрегната обстановка, което би мого да нанесе вреди и на бъдещата майка, и на бебето.
  • При жените, които имат опит в шофирането нещата стоят малко по-различно. Вие можете да продължите любимото си занимание стига бременноста ви да протича нормално. Като необходими условия може да се посочат доброто самочувствие на бременната и отличното и физическо състояние.
  • Необходимо е да отчетем факта, че бременните жени, особено тези очакващи първото си дете обикновено са по-лесно възбудими и неспокойни, както и по-малко уверени в себе си . Преди да седнат зад волана такива жени би трябвало да са наясно с всички поводи за и против.
  • Много важно обстоятелство е и това дали бременната жена шофира с пълна увереност и има достатъчен опит на пътя или все още напрегнато премисля ситуациите при управлението на автомобила. Страхът и опасенията, както и еуфорията и голямата радост могат да отвлекат вниманието и да доведат до непредвидени ситуации на пътя. А това не е желателно.
  • Има жени, които трудно понасят автомобилния трафик и движението ги докарва до ужас и вцепененние, особено при вида на някоя авария / дори и в случаите когато не са пряко застрашени/. Такива жени изобщо не би трябвало да шофират по време на бременността си. От друга страна има жени при които шофирането предизвиква приятни емоции, успокоение на нервната система и ги кара да се чувстват свободни и щастливи. Определете към коя от категориите спадате преди да седнете зад волана.
  • По възможност избягвайте пътуването в пиковите часове и гледайте да пътувате през по-спокойните часове от деня. Избягвайте интензивния трафик, особено по най-оживените улици. Избирайте по-спокойните маршрути за пътуване дори и те да не са непременно най-кратките.
  • Дори ако се чуствате прекрасно зад волана, шофирането в последните месеци от бременността е нежелателно.

Това са общите правила.
Както виждате няма еднозначен отговор на въпроса дали може и дали е желателно да се шофира по време на бременността. Всяка жена трябва сама да реши това, знаейки че е отговорна и за себе си и за бъдещото си бебе.

Всяка бременна жена, която се колебае дали да седне зад волана би трябвало добре да прецени състоянието на пътя, на автомобила, както и да си даде сметка за уменията си при управлението на автомобила.

Между другото интересен е и фактът, че след раждането на детето много млади майки, които преди това уверено са шофирали своите автомобили, внезапно започват да изпитват страх и неувереност зад волана. Това разбира се е съвсем нормално защото дори и подсъзнателно бременната знае, че бебето и е в безопасност в утробата и че е защитено - известни са случаи, когато след тежка катастрофа живота на майката не може да бъде спасен, но бебето оцелява без поражения. Новороденото обаче е напълно беззащтно и се нуждае от закрила. Именно затова младите майки понякога чустват страх, което е само една от формите на проявлението на майчиния инстинкт и майчината любов.

Също така съвсем понятно е, че младата майка мисли много повече за своето бебе отколкото за управлението на автомобила и пътната обстановка като цяло, както и за правилата за движение.

Ето и няколко съвета към автолюбителките:
Запомнете!
  • Ако се чуствате нервни, напрегнати и уморени не би следвало да сядате зад волана. Усетите ли че сте по-раздразнителни или възбудени, или настроението ви е променливо избягвайте дългите и уморителни часове зад волана. Ако ви се налага да шофирате продължително време почивайте по-често.
  • В никакъв случай не сядайте зад волана, ако ви се налага да приемате сънотворни или силни болкоуспокояващи лекарствени средства. Защото успокоявайки болката, те притъпяват вашето внимание.
  • Помнете също така, че зрението се приспособява към измененията на светлината със закъснение от няколко минути, така че ако излизате от силно осветено помещение и трябва да шофирате автомобила по недобре осветени пътища не бързайте веднага да потеглите. Дайте на зрението си време да привикне към осветеността навън разходете се няколко минути и се опитайте да различите отделни предмети. Тези загубени 5-10 ще бъдат за сметка на увереността ви при шофирането по-късно без да се налага да напрягате зрението си.
  • Температура по-висока от 28С е опасна за управление на автомобила във вашето състояние. Най-лошо е рязкото повишаване на температурата тъй като организмът не може да привикне бързо към нея и да се приспособи. В горещите летни дни пътуванията /особено по-продължителните/ трябва да се предприемат по възможност рано сутрин ли пък вечер и би било добре да са по-краткотрайни ли с чести почивки.

И накрая не забравяйте усмивката, тя е важен елемент за доброто настроение на бременната.

по материали от руски сайтове
Превод от руски език: lenny

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:10 от BG-Mamma™