Какви опасности дебнат бременните при работа с компютрите?

Нека поговорим за влиянието на компютъра върху протичането на бременността като цяло. И въобще влиянието на компютъра върху здравето на човека. Статията е разделена на две части - в първата става дума за това, че макар и недоказано витаят страхове относно бременността прекарана пред компютъра, а във втората  за реалните и безспорни отрицателни последствия при работата с компютър, които въпреки своята очевидност не стряскат ползвателите на компютри и в частност бременните.

И така

Част 1
Неведомото зло или от какво се боим ние

       
Всички сме слушали за това, че компютърът се явява източник на различни облъчвания и електромагнитни полета. Повечето от нас си представят образно какво е това и как би повлияло на здравето ни. При мисълта за това, че се подлагаме на някакво невидимо въздействие, ни се иска да се защитим поне малко. Има не малко митове за това, как бихме могли да се преборим с невидимото лъчение  кактуси до монитора които поглъщат радиацията, пентаграм очертан около монитора. Но както биха казали лекарите  това е само за успокоение на самите нас, иначе всички тези методи на защита нямат научна обосновка. От гледна точка на психиката ви, когато поставите цветето до компютъра вие забравяте за облъчването и това е добре (при условие разбира се, че вашият компютър отговаря на съвременните стандарти за безопасност).

Ако все пак ви интересува реалната степен на опасност за здравето ви мога да ви съобщя следните данни.

Съвременната медицина не може да отговори еднозначно на въпроса за влиянието на компютъра върху организма на човека. Не би могло да се даде научно обоснован отговор по простата причина, че данните, с които разполагаме са крайно недостатъчни, за да се правят кардинални изводи.

Първо срокът на наблюдение е твърде кратък (20-30 години  горе долу толкова време човечеството е прекарало пред екрана на компютъра), за да се правят сериозни научни изводи.

Второ - невъзможно е да се спазва чистотата на експеримента. Тъй като не може да става дума за опити провеждани с хора. Остават два пътя  опити с животни (но пък техните резултати не могат да се пренесат като стопроцентови при хората)  и наблюденията върху хора, работещи с компютри (но и в този случай практически е невъзможно да се отдели влиянието на компютъра от влиянието и на други фактори).

Трето параметрите на компютрите за цялото време на наблюденията непрекъснато се променят и се подобряват радикално. Излъчванията от мониторите от 80-те и началото на 90-те години със стъклените екрани, които въобще не бяха покрити с никакви защитни слоеве са били в пъти повече от излъчванията на съвременните монитори. Случаите от 80-те години за неблагоприятно въздействие на излъчванията на  компютъра върху развитието на бременността потресоха медицинската общественост и станаха една от причините които накараха учените да изработят нов стандарт, а производителите на компютри да работят за подобряване на безопасността при работа с компютри.
Да се плашат бременните от 21 век със факти от предишното столетие може (и е необходимо) само в случаите, когато те работят на компютри  (монитори) отпреди десетилетия. С изключение на някои случаи за които става дума по долу (в частност  увреждане на зрението, нарушение на кръвообращението в малкия таз) медицината е фиксирала твърде малко отделни достоверни случаи на неблагоприятно влияние на съвременните компютри върху здравето на човека и в частност на бременните. А това означава само, че засега все още не ни е известно колко опасен е престоят пред монитора. Да се съди за това какво въздействие има работата с компютрите за здравето, може чак след като се смени поне едно поколение на ползватели на компютри, така че на практика ние с вас сме все още в стадия на експеримента, а нашите деца и внуци биха имали значително по-достоверна информация.

А ще се появят ли те самите  деца и внуци у тези, чиято работа е свързана с престоя им пред компютрите?
Не предизвиква ли компютърът безплодие, не влияе ли върху протичането на бременността и развитието на плода?
Лекарите засега само набират информация. И така, известно е, че вероятността за безплодие е по-висока при жените, работещи с компютъра в сравнение с тези, които не използват такъв. По съвременните мерки за охрана на труда бременните жени се отстраняват от работа с компютрите. Аз като човек и лекар намирам това за мъдро решение. Не трябва да се забравя, че в основата на това решение стои стремежът да се предпази бременната жена и бъдещото бебе от потенциалната вреда.
Решавайте сами  ако сте уверени, че съвременните компютри са безопасни и не смятате, че е нужно да прекъсвате работата си с тях, присъединявайте се към многомилионната армия на ползвателите  събираща данни (не непременно негативни) за поколението бъдещи медици. А ако решите да проявите предпазливост и на време да се откажете от общуването с компютрите, вие няма да сте единичен случай  вашето мнение съвпада с това на много други хора. На коя страна е истината  ще покаже времето.

Част 2
Явната вреда или това, с което сме свикнали
       
А сега след като определихме принципната позиция на медицинската наука по отношение на неизучените явления, да поговорим на по-конкретни теми. Работата на компютър е съпроводена с някои вредни фактори, които биха могли да  провокират известни професионални заболявания. Става дума не за облъчването, а за добре познатото ни опасно напрежение на зрението, концентрация на вниманието, и необходимостта дълго време да се седи неподвижно в едно положение. Ето ги реалните опасности - нека ги разгледаме по-подробно, защото потенциалната опасност отклонява вниманието ни от реалните такива. Така че ви предупреждавам - ще говорим за риска от професионално заболяване въобще и в частност особеностите за бременните.

Заговорете за здраве със който и да е ползвател на РС (персонален компютър) и той преди всичко ще се оплаче от проблеми със зрението. Не отдавна американските офталмолози въведоха даже специфичен термин computer vision syndrome (компютърно зрителен синдром), описващ комплекс от симптоми на разстройство на зрението и заболявания на очите, предизвикани от работа с компютър. Повечето хора, прекарващи часове наред пред компютъра, рано или късно започват да се оплакват от снижаване на остротата на зрението, раздвояване на образа, бърза умора при всяка работа, свързана с напрежение на зрението, трудности при фокусирането на погледа в определена точка.
Освен тези функционални разстройства, ползвателите на компютъра понякога имат болезнени усещания в очите: усещане за парене (а понякога се получава и сълзене на очите), зачервяване на очните ябълки и болки при движение на очните ябълки, усещане за пясък под клепачите...
Всички тези явления са свързани, както с голямото зрително напрежение, така и със специфичните трептения на монитора, които натоварват окото при възприемането на образа.
И макар че отсъстват данни за това, че  компютърът води до органически заболявания на зрителния апарат (във всички случаи процента на заболели от катаракта сред работещите на компютър не е по-висок от този на представителите на други професии),  безспорно е, че работата с компютър способства за нарушение на функциите на мускулите които влияят на изменението на конфигурацията на кристала, отговарящ за резкостта и контрастността  на зрението.
Проявата на синдрома на компютърното зрение при бременните жени, може да доведе като начало до повишена умора (в този период женският организъм и без това е достатъчно чувствителен на натоварвания), а освен това бременността сама по себе си би могла да предразположи към повишаване на вътрешноочното налягане, а при допълнителните рискови фактори като работа с компютър този риск се засилва още повече.

Как да се борим с тези опасности и да сведем до минимум въздействието на вредните фактори?
Необходим е цял комплекс от мерки:
       
Първо
Установете възможно най-щадящия режим на работа на монитора и ползвайте него.

Второ
При разполагането на компютъра в помещението е важно той да бъде правилно ориентиран към източника на светлината (най-добре е да се седи с гръб към прозореца, който е покрит с щори, другото добро разположение е когато източникът на светлина е от ляво на работещия).

Трето
Трябва да се осигури оптимално осветление на помещението (в стаята непременно трябва да има и естествено, и изкуствено осветление, мониторът не трябва да е единственият източник на осветление, а електрическото осветление не трябва да е прекалено ярко)

Четвърто
Постарайте се да установите щадящ за зрението режим на работа (например, ако въвеждате текст,  най-добре е да печатате без да гледате непрекъснато екрана, тогава натоварването за очите ще бъде по-малко)

Пето
В никакъв случай не работете няколко часа без да направите кратка почивка (най-добре е на всеки час работа пред компютъра да почивате 15 минути)

Шесто
При необходимост правете специални упражнения за очите (например  мигайте интензивно няколко секунди, а след това въртете очните ябълки на всички страни при затворени клепачи и се опитвайте да фокусирате погледа си на отдалечени предмети за няколко секунди)
       
 Не забравяйте че при работа с компютър седим (понякога почти замираме) с часове в една поза и тя не винаги е най-удобната. Това освен, че води до обща умора  може да доведе и до развитие на остеохондроза (остеология) на различни участъци на гръбначния стълб  шийния, гръдния и поясно-кръстния. За да не се натоварва излишно гръбначния стълб е необходим комплексен подход за организацията на работа, а именно:

Правилна организация на работното място.
Най-добре е плотът да  бъде малко по-ниско от линията на талията, с цел екранът да бъде разположен на нивото на погледа и малко под него. Тогава не ви се налага часове наред да стоите с вдигната глава. Под масата трябва да има достатъчно място, за да може от време на време да протягате крака, а креслото трябва да от така наречените компютърни  въртящо се, с регулираща се височина на облегалката и подлакътниците и с меко, неплъзгащо се покритие, като при необходимост може да се подложи възглавничка за профилактика на поясно-кръсната област.

Правилна поза.
Впрочем правилна не винаги означава и най-удобната поза. Не е изключено вие да сте свикнали да седите прегърбвайки се и накланяйки глава, кръстосвайки крак върху крак или пък изнасяйки едното рамо напред. Веднага трябва да се опитате да смените позата. (Да подхвърля в скобки, че бременността е прекрасен повод да се простите с редица от вредните си навици.)
И така изправете гърба и рамената, краката трябва да са стъпили на пода (ако е необходимо ползвайте специална поставка за крака). Също така не бива да стоите дълго време в една и съща поза  дори и тя да е най-подходящата според ортопеда.

Правилна организация на режима на работа.
Най-напред е необходимо по възможност да ограничите престоя си пред компютъра до необходимия минимум, като правите постоянно почивки  например на всеки 45 минути работа с компютър правете почивка 15 минути. Нека почивката ви по възможност не е просто смяна на позата пред компютъра, а ако можете се протегнете, станете и се разходете и глътнете малко свеж въздух, ако имате такава възможност. А през 45те минути работа се опитвайте поне 3-4 пъти да смените позата, разкършете раменете, размърдайте крака и направете няколко кръга с глава  това са дребни трикове, които биха ви помогнали да намалите напрежението в тези области и да си спестите част от умората.

Правете упражнения.
Те могат да са съвсем прости, като например  накланяйте главата встрани и напред назад няколко пъти, след това направете кръг с главата в едната и след това в другата посока  така помагате за подобряването на кръвообращението на мозъка и освен това правите една не лоша профилактика на шийната област. Ако обстановката позволява правете и други упражнения.
       
Нежни ръце - двойка лебеди
Навярно ви е познато изтръпването и болките в китките след  часовете на  продължителна работа с клавиатурата. Пръстите ви се схващат, в ръцете възниква неприятно усещане за тежест и болка. Това явление е свързано с травма на нерва, или както още е популярно - тендовагинит (признат за едно от професионалните заболявания на машинописките - сега към тях се присъединяват и работещите на компютър), като при бременност е възможно да се получи и допълнително усложнение, свързано с хормоналните изменения които водят до размекване на ставните връзки.
За профилактиката е необходим комплекс от мероприятия, включващи в себе си  правилна организация на работното място, намиране на подходяща поза и изпълнение на специални упражнения.
Не се опирайте с китки на края на плота, не пренасяйте тежестта на ръцете си  изберете си ергономична клавиатура и се научете да пишете плавно по клавишите, което предпазва китките от травмиране. И освен това не забравяйте за упражненията  дори и най-елементарните, които сме правили още в първи клас, давайки отдих на непривикналите към писането пръстчета: завъртете ръцете от китките, сгънете и разгънете юмруци. И помнете че бременността повишава риска  от тендовагинит, така че всички мероприятия, които позволяват почивка на ръцете на работещите на компютър са не само желателни, а са направо задължителни за бременните.
       
Борба със застоя
Дългият престой в седнало положение, освен общата умора и увеличеното натоварване на гръбнака, предизвиква още и застой на кръв в малкия таз. Като последствията от това са доста неприятни  едно от тях е, че днес все по често се говори за хемороидите като за едно от професионалните заболявания на работещите на компютър.
Бременността и в този случай се явява фактор, повишаващ риска от развитието на това професионално заболяване. Растящата матка притиска органите в малкия таз и също така притиска отделни кръвоносни съдове, в резултат на което се затруднява оттокът на кръв към долната част на тялото. А това може да предизвика трудности с перисталтиката и освен това води до развитието на разширени вени на краката и хемороиди.
И така - бременността увеличава риска от възникването на професионални заболявания, свързани с работата на компютър, а дългото пребиваване в седнало положение може да влоши състоянието на бременната. Във връзка със застоя на кръв в малкия таз се получава и влошаване на кръвоснабдяването на всички органи, разположени в коремната област, в това число и на матката, освен това води до забавяне на процеса на обмяна на веществата като в частност забавя обменните процеси и на плода.

Къде е изходът от този порочен кръг?
Разбира се в профилактиката  в правилната организация на мястото и режима на работа на бременната, свързани със задължителни почивки, изпълнения на комплекси от упражнения.
Тези мерки са достатъчно ефективни и способни да сведат до минимум въздействието на неблагоприятните фактори, а освен това и не са сложни за изпълнение.

И преди е ставало дума за това, че по принцип не е редно да пренебрегваме здравето си, а през бременността, когато сме отговорни не само за себе си, а и за растящия в нас нов живот, сме длъжни да вземем всички необходими мерки за здравето на бъдещото си дете и за нашето собствено здраве.
       
Няколко полезни съвета
Работата с компютър иска доста физически усилия (противно на всеобщото схващане), неслучайно в някои страни (например в Германия) професията на оператора на компютър е включена в списъка на най-вредните професии. Още веднъж ще подчертая, че тази вредност е свързана, не толкова с влиянието на самата техника (радиация, електромагнитно облъчване и т.н.), а с общите условия на труд на работещите на компютри: седяща и монотонна работа, изискваща постоянно напрежение на зрението и концентрация на вниманието.

Лично аз не бих посъветвала бременните да продължават такъв род работа, със същите аргументи, с които не бих им препоръчала и работа на конвейр, занимания с алпинизъм и т.н.  тоест да правят неща, които ги уморяват, изискват от тях напрежение или риск. Безусловно вашият режим на работа трябва да се промени  както би трябвало да се промени и всичко останало в живота ви, но как и в каква степен да намалите натоварването зависи от вашето индивидуално състояние, тъй като всяка бременност протича по различен начин. Най-добрият съвет е: не изпадайте в крайности - както не е добре да се възприемате като тежкоболна, така и не е добре  да мислите, че е нужно точно сега да вършите чудеса и да се доказвате на всяка цена стискайки зъби и преодолявайки всички трудности с цената на неимоверни усилия. Старайте се да преценявате реално силите си и да намерите най-комфортното състояние за вашите възможности.

по материали от руски сайтове
Превод от руски език: lenny