Автор: Програма Майчино Здравеопазване на НЗОК


Вече съм майка

В първите дни след раждането трябва да следвам компетентните лекарски съвети.

Общопрактикуващият лекар ще направи две посещения в дома ми до 42-ия ден от раждането:
  • До 7-ия ден от раждането
  • След 30-ия ден от раждането.

Лекарят ще прецени дали имам достатъчно кърма, и ако е необходимо, ще ми препоръча друг начин за хранене на бебето.


Общопрактикуващият лекар ще ми назначи изследване на кръвта (хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити, СУЕ), както и на урината (албумин и седимент).

Ако здравословното ми състояние налага, или имам заболявания, които не са свързани с бременността и раждането, общопрактикуващият лекар ще ми назначи изследвания и консултации, или ще предприеме лечение съвместно със специалист.



Трябва да избера общопрактикуващ лекар на бебето си

Мога да предпочета своя или друг общопрактикуващ лекар. Трябва да взема от районната здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) регистрационна форма (формуляр) за първоначален избор, да я попълня и да я занеса на лекаря, когото съм избрала да се грижи за здравето на детето ми.

По мое желание за наблюдение на бебето ми по програма "Детско здравеопазване" на НЗОК мога да избера специалист по детски болести срещу издадено едно единствено направление от общопрактикуващия лекар за срока на наблюдението. Независимо, че в този случай детето ще се наблюдава от специалист по детски болести, имунизациите ще се извършват от общопрактикуващия лекар на детето.



Имам право на отпуск по майчинство до 315 календарни дни,
от които 135 календарни дни се разпределят в 3 болнични листа по следния начин:
  • За 45 календарни дни преди раждането: болничният лист се издава от лекаря, който ме е наблюдавал, докато съм била бременна. В болничния лист задължително се вписва терминът на раждането.
  • За 42 календарни дни непосредствено след раждането: болничният лист се издава от лекаря, който е водил раждането. Ако родя бебето в дома си, без присъствие на лекар, болничният лист се издава от моя общопрактикуващ лекар.
  • За 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист): болничният лист се издава от лекаря, при когото е регистрирано детето, или от моя общопрактикуващ лекар.



През време на отпуска по бременност и раждане не може да ми се издаде болничен лист по други причини.

Ако лекарят определи бременността ми като патологична, ще ми издаде болничен лист по общия ред - както за общо заболяване.

Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск по бременност, отпускът се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни.

Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск по бременност, а също и при преждевременно раждане (когато не е съществувала възможност да започне ползването на 45-дневния отпуск по бременност), имам право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.



Не заплащам потребителска такса, когато:
  • посещавам общопрактикуващия си лекар, лекарите-специалисти или зъболекаря - не само по време на бременността, но и 45 дни след като се роди бебето ми;
  • лекарят ме посещава в дома.



* Из Програма Майчино Здравеопазване на НЗОК, актуално към 01.01.2011 г.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:14 от BG-Mamma™