Това е история, която чуваме често и която е нашият най-лош кошмар бебе спира да диша и умира, докато спи.
Всяка година в САЩ около 2,000 бебета умират в съня си.
Диагнозата на тези трагични случани обикновено е Синдром на Внезапна Детска Смърт - СВДС (Sudden Infant Death Syndrome (SIDS). Много години причината за СВДС беше неизвестна. Скорошният успех на "Заспиване" ( национална публична учебна кампания в САЩ) изясни, че позата, в която детето спи, може да влияе на риска от СВДС. "Заспиване" първа поощри идеята за слагане на децата да спят по гръб през 1994 г. Оттогава случаите на СВДС са намаляли с 40%.
Скорошно проучване на списанието "Pediatrics" разглежда смъртта на 119 спящи деца (под 2 години) в Сейнт Луис за четиригодишен период. Резултатите показват, че по-голямата част от децата са били намерени или спящи с лице надолу, с лица покрити от завивките или са спели в опасна среда. Всъщност само 8.4 % от тези смъртни случаи са били с деца, които са спяли правилно (т.е. сами, по гръб с открити глава и лице, на твърд матрак в сигурно легло/кошара).
В 47.1 % от детските смъртни случаи е била намесена обща повърхност за сън. Това означава, че детето е спяло в легло, диван или стол заедно с друг човек, обикновено възрастен. Често другият човек по невнимание задушава детето.
Също така повечето детски смъртни случаи в това проучване са се случили на повърхност, непригодна за деца. Дори когато спят сами в леглата на възрастните, дивани или столове, децата са изложени на риск от задушаване. Тежки спални завивки, например покривала за легло, юргани, одеала и възглавници също могат да предизвикат задушаване. В допълнение към риска от задушаване, могат да се получат наранявания, когато бебето попадне в капан между матрака на леглото на възрастен и страничната дъска или стената.
Като научаваме повече за СВДС, ние разбираме, че много от тези нещастни смъртни случаи са резултат от задушаване. Просто помнете следните правила за безопасен сън и вашето бебе ще е наред:

Когато слагате бебето да спи, винаги го слагайте по гръб.

Слагайте спящото дете само на твърд матрак в безопасно легло/кошара; никога не го слагайте в легло на възрастен, диван, стол или някъде другаде.

Помнете, без тежки одеала, покривала за легло, юргани, възглавници или големи плюшени играчки. Тези предмети могат да попречат на бебето да диша.

Никога не разрешавайте бебето да спи с друг човек, било то дете или възрастен. Рискът от задушаване от друг човек е твърде голям.

Материалът е преведен от английски език и изпратен от boo



В списание "The Lancet" ot January 17, 2004 има статия, разглеждаща основните причини за SIDS. Статията разглежда 745 SIDS cases and 2411 live controls от 20 региона на Европа. Ето някои основни извода:
Като основен рисков фактор се посочва спането по корем или настрани (48% от случаите)
При майки-пушачки, има значително по-висок риск ако майката и детето спят заедно. До 2 месеца има повишен риск от SIDS ако майката и детето спят в едно легло (независимо дали са пушачки или не). Рисков фактор също е спането на бебето в самостоятелна стая.
Като допълнителни рискови фактори се посочват използването на възглавници, спални чували и други тежки завивки, които могат да доведат до задушаване.

Информацията е предоставена от MoniT в дискусия в клуб "Бъдещи майки" в dir.bg

Meli:
И аз четох статията в "The Lancet".

1. В България случаите на SIDS са единични, ако изобщо ги има. Въпреки високата детска смъртност у нас. Не мога да го обясня, нито някой друг може. Става въпрос само и единствено за тези случаи, при които наистина няма явна, видима или доказана причина за смъртта на детето, а не за смърт от задушаване. Иска ми се да вярвам, че българката е високо образована жена, че се грижи добре за детето си, че спазва всички правила - да слага бебето да спи на твърдо легло, а не на водно, да не ползва пухени и други меки или тежки завивки, с които детето може да се задуши и т.н. Но очевидно обяснението не е толкова просто.

2. The Lancet е уважавано от всички лекари по света издание, но това е специализирано четиво, не е предназначено за масово четене. В него много често се публикуват неща в експериментална фаза, а не такива, които могат да се пренесат веднага в практиката. Четенето на такъв род статии изисква дълбоко вникване в материята, което не винаги е възможно, ако не работиш в тази сфера. Затова и аз нямам претенции, че напълно съм разбала за какво става дума. Но ето ви няколко съображения. Цитираното изследване е направено по анкетния метод - т.е. много семейства с починали деца, както и с живи, са дали отговор на един въпросник - дали пушат, дали спят отделно или заедно с децата си, какъв е полът на бебетата и т.н. Самият метод търпи много критика. След това отговорите на въпросите са обработени статистически и са търсени съвпадения между смъртта на децата и някои от тези показатели. Изведени са индекси, които показват ЕВЕНТУАЛНИЯ риск, а не доказват причината за смъртта. Ето защо самият Carpenter, авторът на статията, не може да даде смислен отговор на извода, който прави - че почти две трети от починалите бебета са момчета. Няма никаква логика да е така.
Също необясним е следният факт - ако бебетата спят по гръб и от време на време по корем, рискът да починат от SIDS е 20 пъти по-висок спрямо бебетата, които спят само по гръб и 15 пъти по-висок спрямо бебетата, които ВИНАГИ спят по корем.
Пак според Carpenter, ако майката пуши, рискът е двоен. Ако пуши и спи в едно легло с детето, рискът се покачва на 17 пъти. Това й е лошото на статистиката, че изкарва резултати, които често са необясними.

3. Много по - смислено за мен е изследването от края на миналата година, направено в Брюксел в един център, който изследва съня. Наблюдавани са деца, чиито братчета или сестри са починали от SIDS. 16 от тези деца след това са починали в рамките на 3 седмици. Изводите там са много близо до идеята, която се лансира преди няколко години и е доста смислена - че тази смърт се дължи на незрялост на дихателния център на бебетата, както и на недостатъчния стимул на центъра от въглерод (много чист въздух), както и на особеност във фазите на заспиване и събуждане при малките бебета и невъзможността на някои от тях да формират ранни поведенчески реакции за предпазване от задушаване. Разбира се, и тази идея не е доказана.
Но поне хората се стараят да стигнат до някакъв разумен извод.

от същата дискусия по темата в клуб "Бъдещи майки" в dir.bg

Mиpocлaв Бaлчeв:

Казвам се Мирослав Балчев Балчев. Шест години съм работил като педиатър и почти още толкова като неврохирург.

Който се интересува от темата SIDS може да пише на адрес abiconic@dir.bg. За по-лесна обработка на писмата, моля като subject напишете SIDS. Ще бъдете включени в електронен форум на който ще получавате информация за SIDS. Няма да акцентирам на емоционалната страна на въпроса. Тя е ясна. С материалите, които ми изпращате ще бъде оформена интернет страница за да може да бъдем полезни на всички бъдещи майки и техните деца. Мненията и информацията, която ми изпращате трябва да бъдат съпроводени с Вашите имена. Те ще бъдат публикувани. Ако не желаете да ги публикувам, моля напишете това изрично. Материалите ще се редактират и цензурират в случай, че намеря това за наложително.

Няколко думи за SIDS 

Това означава Sudden Infant Dead Syndrom, което ще рече Синдром на внезапна смърт на кърмачето по неизяснени и неясни причини. Смъртта настъпва по време на сън. Бебето, детето не е възрастен в миниатюра. Всяка една аналогия с възрастния човек може да бъде погрешна. Известно е, че след развитието на белите дробове на плода по време на бременността той извършва дихателни движения. Белите дробове са изпълнени с околоплодна течност и поради това газообмен чрез тях хпреди раждането не се извършва. Нещо повече. Съществуват механизми, които подтискат тази неефективна дихателна дейност. Това е една тренировка за бъдещото дишане след раждането. По време на нормалното раждане, т. е. през родовите пътища, плодът влизайки в тесен контакт с тях буквално се изстисква от тази течност. Първото изплакване е съпроводено с нахлуване на въздух в белите дробове, затваряне на Боталовия проток, който преди раждането шунтира кръвообръщението през недишащия бял дроб. Аз не мога да опиша гигантската работа на майчиния и детския организъм, която се извършва така, че от една клетка по време на зачатието до края на бременноста да се достигне до раждане на бебе. Ще добавя само, че пак по време на бременноста в дробовете на бебето се образува едно вещество, наречено сурфактант, което е повърхностно активно. Това вещество покрива вътрешната повърхност на алвеолите, които са като гроздови зърна на чепка. При издишването алвеолите стават по-малки, свиват се, но стените им не залепват, защото сурфактантът им пречи. Ако сурфактантът е по някакви причини по-малко от нужното настъпва т.нар. ателектаза на белия дроб - алвеолите се свиват и не могат да се напълнят с въздух.

Нервната система. Има дихателен център. Той е изграден от нервни клетки. Възможно е да не е достатъчно развита миелиновата обвивка на израстъците на нервните клетки. Така се нарушава най-общо казано проводимостта на нервните влакна. Ясно е, че по време на сън настъпва общо затормозяване на нервната кора и на всички подкоркови структури. Ако има и една минимално изразена незрялост на нервната система детето просто може да "забрави", че вече не е във и под закрилата на майчиния организъм и да спре да диша. В резултат на това в организма се увеличава количеството на въглеродния двуокис. Всъщност именно повишаването му в организма дразни дихателния център и той върши своята работа автономно. Но, ако той се блокира, макар и временно, то по-нататъшното увеличаване на въглеродния двуокис вече има наркотичен и дори токсичен ефект и това води до смърт. По света съществуват мониториращи системи, които представляват някакви датчици, които следят дихателните движения на бебето по време на сън. Ако липсва двигателна активност повече от определено време се включва аларма. Бебето трябва да бъде разтърсено, да получи възбуждане, което да го накара да изплаче. И така, докато нещата се нормализират.

Накрая искам да подчертая, че информацията ми е остаряла и е по памет, така че моля специалистите, ако разполагат с време и по-нова такава да ми пишат. Ще публикувам материалите на сайта и ще се погрижа той да достигне до всички във форума.

Какво представлява SIDS

Ето едно място, където може да се види как хората по света се борят с него.
E-mail: sidsnet@sids-network.org
Web Site: http://sids-network.org

Направена е една брошура, в която популярно се описва SIDS. Предавам накратко съдържанието и.




Какво представлява SIDS?

Синдромът на внезапна кърмаческа смърт е медицински термин, който описва внезапно настъпила смърт при кърмачета, при които причините не могат да се установят по всички възможни начини на изследване, в това число патологоанатомично /аутопсионно/. Липсва картина на агонизиране при смъртта. Това е най-честата причина за смърт във възраст от един месец до една година. Честотата е 1 на 1000 живи новородени. Засяга всякакви раси и етноси с една и съща честота. Преди настъпването на смъртта децата изглеждат здрави.

Какво причинява SIDS?

Тъй като липсват ясни представи какво причинява конкретно SIDS, то съществуват няколко теории:
1. Стрес при нормално здраво кърмаче, настъпил поради внезапно инфекциозно заболяване или друг фактор.
2. Вроден дефект или увреждане настъпило по време на раждането.
3. Нарушения на развитието в един период, когато кърмачетата нарастват особено интензивно.

В днешно време се счита, че за настъпване на синдрома са отговорни множество фактори, причината не е една. Търсят се връзки с нарушено развитие на нервната система, главния мозък, сърцето, дихателната система, окръжаващите условия, баланса на минералните вещества в организма на бебето и др.

Възможно ли е да се предотврати SIDS?

За съжаление на този етап това не може да стане със сигурност. Но вече съществуват изследвания, които посочват по-важните рискови фактори, които могат да бъдат предотвратени. Оказва се, че без да е съвсем ясна причината чрез начина на отглеждане на детето е възможно да се намали рискът от възникване на SIDS

Какви мерки могат да предприемат родителите?

Какви стъпки могат да предприемат родителите, за да намалят риска от настъпване на SIDS?
Аз няма да коментирам, но мнението, че чистият въздух може да бъде причина за SIDS е абсолютно погрешно. Погрешно е и мнението, че в България като в богоизбрана страна SIDS няма. Има за жалост. Просто на фона на все по-малко раждащите се деца и многото, които се отглеждат в социални домове /по този показател имаме водеща позиция/ абсолютните цифри са малко.

1. Рискът от SIDS в първите 6 месеца от живота е най-голям. Доносените здрави деца трябва да спят по гръб. Дали детето трябва да спи по гръб е правилно да се обсъди с педиатър. Спането по гръб може да бъде противопоказано при бебета с инфекциозни заболявания на дихателните пътища и белите дробове. Не забравяйте след хранене да държите детето вертикално за да може то да се оригне. Дупките на бибероните трябва да бъдат малки, за да не могат децата да ядат лакомо и да поглъщат при това въздух. Попадането на храна по време на сън в дихателните пътища може да блокира сърцето рефлекторно.

2. НИКОЙ ДА НЕ ПУШИ В ЖИЛИЩЕТО НА БЕБЕТО!!!!
Установено е категорично, че бременни майки, които пушат дори минимално повишават риска от възникване на SIDS у своите деца с около 2 пъти повече, отколкото при непушачките. Съвременни изследвания показват, че на подобен риск са подложени и новородени и кърмачета в обкръжението на които се пуши. Не забравяйте термина "пасивен пушач". Майки, които са пушили по време на бременността и след раждането на детето увеличават тройно риска от възникване на SIDS.

3. Да се използват специално пригодено за кърмачета постелни принадлежности. Бебето не трябва да спи в кревата на родителите.

4. Предпазвайте бебето от прегряване. Прекаленото обличане, прекаленото завиване, прекалено високата температура в стаята повишават риска от SIDS. Препоръчвана стайна температура според американските педиатри е 68-70 градуса по Фаренхайт (20 - 21 градуса по Целзий - бел.ред). Признаците за прегряване са потене, влажна коса, сърцебиене, неспокойство, жажда, понякога температура, понижено уриниране.

5. Кърмене! Кърмене! И пак Кърмене! Това намалява многократно риска от заболяването. Детето се храни балансирано. Дори не му трябва вода. Получава антитела и др. защитни фактори от майката. Така се предпазва от инфекции на храносмилателната и дихателната система, укрепва резистентността и към други инфекциозни фактори, напр. на кожата.

6. Други рискове. По-често се среща през студените месеци, при момчета, при бебета на възраст от 2 до 4 месеца. 90% от случаите са на възраст до 6 месеца. Недоносените, родените с ниско тегло, близнаците, тризнаците са с повишен риск.

В заключение

Описаните рискови фактори не трябва да се приемат еднозначно. Така например при 2/3 от децата със SIDS няма установени рискови фактори. При други деца, за щастие, дори и при наличие на един или няколко рискови фактора не настъпва SIDS.
Правилото е такова: да се премахнат всички възможни, всички зависещи от родителите и близките рискови фактори.


С уважение
д-р Мирослав Балчев

Можете да ме търсите и в iRC канал #bees към 18-19 часа с nic BienenVater.
4000 Пловдив, ул. Легия 2, 0888 456121, 032624753, 032236544


от същата дискусия по темата в клуб "Бъдещи майки" в dir.bg