Ежедневните разходки и физическите упражнения са важен фактор за развитието на здраво бебе. При провеждане на разходките и закаляването е важна последователността и постепенното привикване. Не се стремете веднага да постигнете високи резултати и не се престаравайте.

Първата разходка с бебето може да се осъществи няколко дни след изписването от родилното. Продължителността й зависи от от температурата на въздуха. През зимата разходката може да бъде 10-15 мин. при температура не по-ниска от -10°С. През топлите сезони първата разходка може да бъде по-дълга. Спането на балкона не заменя разходката. Помнете, че разходка е нужна не само на бебето, а и на майката. Разходките трябва да са не по-малко от 2 часа през есента и зимата, а през пролетта и лятото детето трябва да прекарва колкото може повече на чист въздух.
За разходките се ползва количка, а също и раница-кенгуру, която трябва да има твърда подложка за гърба на бебето. С кенгуру може да се излиза след 2-2,5 месеца, когато бебето се е научило добре да си държи главата.

Няколко съвета за шофьорите - не забравяйте автомобилното столче за бебето. Това е важна мярка за безопасност при пътуване с дете в колата. За да бъде максимално защитено детето, независимо дали го слагате на предната или задната седалка, то трябва да се намира в детско столче за кола. Превозването на малко дете на ръце или на коленете на някой възрастен не е безопасно, понеже по време на движение масата на телата се увеличава неколкократно и в критичните ситуации е невъзможно да се удържи детето.

Правилно подбраното столче, а именно: ортопедически правилна конструкция, проста и надеждна система за закрепване, удобно положение (детето не отказва да седи), не само надеждно защитава, но и помага да се формира правилна стойка на тялото, а по време на пътуването детето се уморява по-малко. Не поставяйте столчето на място, което има предпазна въздушна възглавница.

Масажът и гимнастиката през първата година на детето са необходими и оказват положително влияние на формирането на двигателната активност.

Масаж и гимнастика е необходимо да се прави от двуседмична възраст, най-добре сутрин.
В началото занятията да са съвсем кратки и да се удължават постепенно. Може да се правят и няколко пъти на ден. С методиката на занятията е добре да се запознаете предварително. Има разработени различни комплекси упражнения за първата година.

Няколко правила за гимнастика с бебе:
  • Гимнастика и масаж се правят поне около час след хранене.
  • Правете ги редовно. Ако някой ден времето не ви стига, съкратете процедурата, но не я пропускайте.
  • Постепенно увеличавайте продължителността.
  • Занимавайки се с бебето, задължително му говорете и се усмихвайте.
  • Ако усетите, че бебето вече е уморено, прекратете занятието.
  • Упражненията трябва да са приятни за бебето.
  • По време на гимнастиката не си отвличайте вниманието с други неща и не говорете с други хора.
  • Бъдете внимателни, за да не причините вреда на бебето.
Какво ви е нужно за физическите упражнения през първата година:
  • Играчки (дрънкалки с мелодичен звън, които да се използват само за занятията, не се дават при игра, за да не омръзват на детето)
  • Топки с различен размер. На голяма топка може да се правят упражнения за отпускане.
  • Много удобно са надуваеми играчки, през които може да се прелази и да се правят упражнения за отпускане.
  • Пластмасови пръстени с различни размери, удобни за хващане.
  • Гимнастическа палка (тояжка), най-добре пластмасова.
Материалът е преведен от Firebird

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:19 от BG-Mamma™