Автор: e-mama.ru

Откъде се чува
Вземете дрънкалка или друга играчка, която издава звук. Подрънквайте с играчката ту отпред, ту от ляво, ту от дясно, даже над главата и долу при крачетата. Обиколете детето, дрънкайки с играчката. Говорете. Питайте: "Откъде звъни? Дзън-дзън. Къде е сега играчката? Етоооо - виж, ето къде е." Основното е, детето да започне да обръща главичка по посока на звука - това развива слуха и вниманието.
Къде е кърпичката
Вземете кърпичка с наситени цветове. Поднесете я пред погледа на детето и се постарайте то да я забележи. Премествайте кърпата и говорете "Къде е кърпата? Етооо - виж. Ето къде е. А, изчезна. Къде ли се скри? А , ето къде..." Детето трябва да следи кърпата с очи. Тази игра развива зрението и умението да се следят движещи се предмети. Ако храните детето с шише, поднасяйте шишето ту от едната страна, ту от другата.
Вдигни главичка
Сложете бебето по корем и внимателно поддържайте главичката. Говорете и поощрявайте желанието на детето да повдигне и задържи главичката си.
Захващане на играчки
Наведете се над лежащото бебе и му покажете ярка играчка. Дайте време на детето да я забележи и започнете да приближавате играчката към него и отново да я отдалечавате нагоре. Ако детето не протегне ръчички, тогава поставете играчката на дланта му и повдигнете ръчичката на детето заедно с играчката. Повтаряйки играта, детето постепенно ще започне да се опитва само да я хване. Формата на играчката трябва да е удобна за захващане от малките бебешки ръчички.
От гръб на корем
Нужно е да поощрявате желанието на детето да се превърти от гръб на корем.
Поставете интересна за детето играчка встрани от него и му привлечете вниманието към нея. Помогнете внимателно на опитващото се да я достигне бебе да се превърти от гръб на корем.
Пълзене
Поставете бебето по корем и оставете пред него любима играчка на такова разстояние, че то да не може да я достигне. Когато бебето се протегне към играчката, поставете дланта си на стъпалата на бебето, така че то да може да се опре и оттласне.
Разговаряйте с детето, за да го насърчите: "Хайде, вземи зайчето. Бутай с крачета. Давай, давай. Бравооо. Браво на детето. Хайде да хванем Зайо. Ех, този Зайо колко далече е избягал..."
Пеят скачат палците
Пеят, скачат палците, пейте скачайте весели деца. Пеят, скачат показалците, пейте скачайте весели деца. Пеят, скачат средните, пейте скачайте весели деца. Пеят, скачат безимените, пейте скачайте весели деца. Пеят, скачат малките, пейте скачайте весели деца. Пейте песничката и свивайте и изпъвайте внимателно едно по едно пръстчетата на ръчичката на детето следвайки текста на песничката.
Основни движения
Учете детето да изпълнява основни движения, да знае как се наричат и какво означават. Учете детето да протяга ръчичка като се каже "Здравей", да маха с ръчичка за "Чао".
Кажете "Здравей" и хванете ръчичката на детето за "здрасти".
Кажете "Чао", хванете леко ръчичката на детето, повдигнете я и леко помахайте за поздрава.
При няколко повторения детето ще се научи само да изпълнява тези елементарни движения.
Подайте играчка на детето и кажете "Заповядай". Оставете го да я подържи, протегнете ръка и кажете "Дай, моля"
Постепенно включвайте нови упражнения - "пусни", "не", "вземи" и т.н.
Поставете детето да седне на коленете ви с лице към вас. Подпрете с ръце гръбчето му и го отпуснете леко назад, изговаряйки "Иди сиии", също толкова леко и внимателно го приближете обратно към вас с думите "Елаа си".
Кой какви звуци издава
Вземете книжка с хубави и ясни картинки на животни.
Показвайте картинките една по една и говорете на детето.
"Мяу, мяу. Кой е тук? Коте. Хайде да извикаме котето. Маци-пис-пис-пис. Как прави котето? Мяу, мяу. А, а това какво е? Куче. Как прави кучето? Бау-бау."
Постепенно показвайте повече животни, имитирайки звуците, които те издават: агънце (беее), крава (мууу), кокошка (ко-ко), петле (кукуригу), врабче (чик-чирик) и т.н.
Детето трябва да запомня и да свързва името на животното със звука, който то издава и постепенно да започне да го имитира.
Изправяне
Не насилвайте детето да се изправи. Оставете то само да реши кога да се изправи на крака, дръжейки се за решетката на креватчето, кошарата или по мебелите. Когато се изправи и стъпи на краката си, вземете ярка играчка и я поставете на такова разстояние от детето, така че то да трябва да се придвижи, придържайки се за решетката (мебелите), за да я достигне.
Прохождане
Когато детето вече умее стабилно да стои на краката си и свободно да се придвижва, придържайки се за решетката на креватчето или мебелите, вземете играчка и застанете на такова разстояние, така че детето да не може да я достигне без да се отпусне. Говорете непрекъснато и го поощрявайте да вземе играчката. Започнете тази игра от растояние 1-2 крачки и постепенно увеличавайте разстоянието.
Първи крачки
За тази игра е нужен още един човек. Нека той седне на пода, хване детето под мишниците и го остави да стъпи. Седнете на пода на разстояние 3-4 крачки от него и повикайте детето да дойде при вас. Внимавайте, бъдете на щрек и готови във всеки един момент да хванете детето, ако тръгне да пада. След като детенцето стигне до вас, обърнете го към другия човек и нека той го извика да отиде при него.