Онлайн консултации с д-р Милена Янкова – специалист по педиатрия и детска пулмология

  • 209 351
  • 4 279
  •   3
Отговори
# 4 245
  • Мнения: 1 798
Здравейте!Дете на осем г.с алергичен ринит.Лекувано с Димиста,Назостад,Фотекал и др.От Монтелукаст имаше стр.реакций.Пулмокорт и Вентолин веднъж са ползвани през месец май мин.г.имаше бронхит.От мин.г.има и проблем със стомаха-оригвания,хълцане,слуз в изпражненията.След изолиран Клостридиум токсин Б се наложи прием на Флажил 2*1 за десет дни през декември.Носа често се запушва и има и кашлица.Приемани са пробиотици.Вит Ц,Биозин,Проферон,Магнезий.От три месеца слагам капки Лекролин сине.Незнам дали има ефект.Не киха.Месеци наред всеки ден се кашля повече или по малко.След курса с Флажила имаше период в които нямаше кашлица,незнам има ли връзка с него.Докторите казват от носа е проблема.Правени да три спирометрий мин.г.които са добре.Казваха,че няма астма.Забелязала съм,че при смяна времето кашля повече.Детето си е забелязало,че в училище като тича също кашля.След баня също,може би от парата.Имаше дълъг период вечер около 19:00-20:00 кашля.От две седмици няма грам носен секрет и почти не кашля през деня ако има е суха и кратка.Но от шест дни всяка нощ има едно две прокашляния.Повишено слюноотделяне от което се задавя.Според мен е от стомаха или от алергията или и двете.През ноща и друг път се случвало да прокашля веднъж,но не е било като сега поредни вечери.Имах и все още имам съмнение за рефлукс,гастроентеролог го отхвърли.Почти всяка нощ си говори докато спи.Допусна се вероятност са психогенна кашлица,но при нея знам,че не се случва докато се спи,тъй като тялото се изключва.И не се разбра защо кашля:астма,рефлукс,психогенна или от какво?Почти на всяко изхождане има и слуз.Въздържам се от всякакви лекарства заради стомаха.Внимаваме и с храната.Засега приема Вая и Лекролин сине.Чайове:мурсалски и от копър.Притесняват ме нощните кашляния, слузта в изпражненията и слюнката(така ми обясни детето)че от нея се задавя.Стана дълго,ще съм Ви благодарна ако споделите мнение.
Здравейте, доколкото разбирам, в момента има 1-2 прокашляния през нощта. Възможно е да е от лек секрет, но това не е притеснително и не трябва да се вземат някакви допълнителни лекарства. Астма със сигурност няма. Но най-вероятно е с алергичен ринит и е добре да го консултирате с алерголог и да се направят тестове за алергия.

Последна редакция: пн, 13 май 2024, 10:56 от Рaдост

# 4 246
  • Мнения: 1 798
Здравейте,
Детето ми имаше хрема, лека кашлица, болки в корема и конюнктивит. Сега се появи обрив на различни места по тялото. Преди няколко дни имаше зачервени бузи като си мислехме,че е е изгорял на слънцето- поне така изглеждаше. Според Вас това петата болест ли е?
Скрит текст:
При петата болест има и температура, доколкото разбрах, детето Ви не е вдигало. На мен ми прилича на уртикария. Нека да е на диета и му давайте някакъв антихистамин.

Последна редакция: пн, 13 май 2024, 10:56 от Рaдост

# 4 247
  • Мнения: 1 798
Здравейте, можете ли да ме насочите каква би могла да е причината (какъв специалист да потърся) за дете на 3 г, което има червени сенки под очите? Принципно има една малка специфика на сърцето установена с Холтер- “Удължено AV провеждане. Епизоди на AV блок II ст. тип Венкебах и тип Мьобиц. Без епизоди на пълен AV блок. Без други ритъмно-проводни нарушения”. Поради това обаче е преглеждано от двама детски кардиолози и ми казаха, че детето е здраво и само трябва ежегодно да се наблюдава сърцето. Прилагам снимки.


Не е подуто, няма други хронични проблеми. Благодаря!
Здравейте, обикновено такива сенки се появяват при хрема. Нека го види УНГ специалист.

Последна редакция: пн, 13 май 2024, 10:56 от Рaдост

# 4 248
  • Мнения: 1 798
Здравейте, д-р Янкова. Какво е мнението Ви за Рестив? Става въпрос за дете на 4,6 години с постоянни бактерии в носът.
Здравейте, ефекта е много индивидуален. Може да пробвате, ако не помогне, поне няма да навреди.

Благодаря Ви. А дали е като Бронховаксом същото, или Бронховаксома е по-добър?
Подобен е препаратът.
И двата са със съмнителен ефект.

Последна редакция: пн, 13 май 2024, 10:57 от Рaдост

# 4 249
  • Мнения: 4
Здравейте!
Дете на 7г. На Панцеф (сироп 2х6мл.) е от 02.05. След прекаран вирус се появиха болки в ухото - еднократно и за това ни предписаха антибиотика. Не е спиран. На 07.05 Вдигна температура 39⁰ с болки в корема инглавоболие. Пуснахме кръвни изследвния като левкоцитите бяха 26, а ЦРП -89. На 03.05 отново вдигна температура 37.6 с болки в корема и главоболие. Последваха нови кръвни изследвания с левкоцити 13, а ЦРП - 157.
Педиатърът изиписа Панцеф 400мг. хапче - ½ на 24часа.
Явно протича някаква инфекция. Посетихме УНГ, като установи, че има секрет в ляв синус, но твърди, че не може ЦРП да е толкова завишено от него.
Болките в глава и корем отшумяха, но това ниво на показателите ме плашат.
Посъветвайте ме какъв специалист да потърся.
Благодаря!
Има ли още температура ?

Не, спря. Състоянието й вече е добро, но изследванията ме притесниха.

# 4 250
  • Мнения: 1 798
Здравейте!
Дете на 7г. На Панцеф (сироп 2х6мл.) е от 02.05. След прекаран вирус се появиха болки в ухото - еднократно и за това ни предписаха антибиотика. Не е спиран. На 07.05 Вдигна температура 39⁰ с болки в корема инглавоболие. Пуснахме кръвни изследвния като левкоцитите бяха 26, а ЦРП -89. На 03.05 отново вдигна температура 37.6 с болки в корема и главоболие. Последваха нови кръвни изследвания с левкоцити 13, а ЦРП - 157.
Педиатърът изиписа Панцеф 400мг. хапче - ½ на 24часа.
Явно протича някаква инфекция. Посетихме УНГ, като установи, че има секрет в ляв синус, но твърди, че не може ЦРП да е толкова завишено от него.
Болките в глава и корем отшумяха, но това ниво на показателите ме плашат.
Посъветвайте ме какъв специалист да потърся.
Благодаря!
Има ли още температура ?

Не, спря. Състоянието й вече е добро, но изследванията ме притесниха.
Най-вероятно изследванията са с такива показатели от вирусната инфекция. Проверете СРПто отново в понеделник.

# 4 251
  • Мнения: 834
На детето ми трябва да се пистави 4-та доза реимунизация. Тъй като детето посещава ясла го спрях, за да може да я сложим. Въпросът ми е - колко време трябва да е минало от последното му боледуяане за да я сложим?

# 4 252
  • Мнения: 2
Здравейте!Дете на осем г.с алергичен ринит.Лекувано с Димиста,Назостад,Фотекал и др.От Монтелукаст имаше стр.реакций.Пулмокорт и Вентолин веднъж са ползвани през месец май мин.г.имаше бронхит.От мин.г.има и проблем със стомаха-оригвания,хълцане,слуз в изпражненията.След изолиран Клостридиум токсин Б се наложи прием на Флажил 2*1 за десет дни през декември.Носа често се запушва и има и кашлица.Приемани са пробиотици.Вит Ц,Биозин,Проферон,Магнезий.От три месеца слагам капки Лекролин сине.Незнам дали има ефект.Не киха.Месеци наред всеки ден се кашля повече или по малко.След курса с Флажила имаше период в които нямаше кашлица,незнам има ли връзка с него.Докторите казват от носа е проблема.Правени да три спирометрий мин.г.които са добре.Казваха,че няма астма.Забелязала съм,че при смяна времето кашля повече.Детето си е забелязало,че в училище като тича също кашля.След баня също,може би от парата.Имаше дълъг период вечер около 19:00-20:00 кашля.От две седмици няма грам носен секрет и почти не кашля през деня ако има е суха и кратка.Но от шест дни всяка нощ има едно две прокашляния.Повишено слюноотделяне от което се задавя.Според мен е от стомаха или от алергията или и двете.През ноща и друг път се случвало да прокашля веднъж,но не е било като сега поредни вечери.Имах и все още имам съмнение за рефлукс,гастроентеролог го отхвърли.Почти всяка нощ си говори докато спи.Допусна се вероятност са психогенна кашлица,но при нея знам,че не се случва докато се спи,тъй като тялото се изключва.И не се разбра защо кашля:астма,рефлукс,психогенна или от какво?Почти на всяко изхождане има и слуз.Въздържам се от всякакви лекарства заради стомаха.Внимаваме и с храната.Засега приема Вая и Лекролин сине.Чайове:мурсалски и от копър.Притесняват ме нощните кашляния, слузта в изпражненията и слюнката(така ми обясни детето)че от нея се задавя.Стана дълго,ще съм Ви благодарна ако споделите мнение.
Здравейте, до колкото разбирам в момента има 1-2 прокашляния през нощта. Възможно е да е от лек секрет, но това не е притеснително и не трябва да се вземат някакви допълнителни лекарства. Астма със сигурност няма. Но най - вероятно е с алергичен ринит и е добре да го консултирате с алерголог и да се направят тестове за алергия.
.                                                                                            С алергичен ринит е.Правени са тестове мин.г.алергията е към полени,алтернария алтерната и малко към дом.прах(само на кожния излезе). Продължава нощното задавяне. Почна и носа да се запушва.Освен от ринита,може ли според Вас и от стомаха да се кашля докато  спи?Също ако може да споделите какво е мнението Ви за Лекролин сине (Натриев кромогликат )-капки за очи,но ги слагам в носа ползвам вече  три месеца.Благодаря!

# 4 253
  • Мнения: 295
Здравейте,
Въпрос към доктор Янкова. Дали сте следното твърдение за ваксината против варицела:
"Здравейте, ваксината предпазва от шарка, но ефектът и е 10г. След това или трябва да се сложи пак или има риск да се разболее човек.  Така че вие преценете как ще е по-добре да преболедува като дете или възрастен."
Може ли да ни кажете, откъде черпите тази информация, защото преровихме сайтовете на производителя, на световни здравни организации и каквито намерихме .gov сайтове с официални насоки от други държави и никъде не пише за необходимост от бустерна доза или за ефект на ваксината 10 години. И още един въпрос - откъде следва, че като си сложи ваксина човек ще боледува от варицела като възрастен, след като има възможност за освежаване на дозата, даже и да предположим, че срокът й е 10 години?
Доктор Янкова, предполагам че не сте видяла въпроса. Та и аз имам същото питане - от къде е тази категорична информация за Варивакс, че пази десет години?

# 4 254
  • Мнения: 172
Здравейте,д-р Янкова, реших да пусна профилактично урина на сина ми/3г 9м/и излезе,че има еритроцити/хемоглобин,което ме притесни.Смятам утре да повторя в друга лаборатория и да отидем на преглед.Моля за Вашето мнение.
Д-р Янкова,днес пуснахме пак урина в друга лаборатория
Запазих час за преглед при нефролог.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 14:03 от kristina_

# 4 255
  • Мнения: 253
Добър ден д-р Янкова, сблъскваме се за пореден път с бактерията стафилокок ауреус, използвали сме антибиотик Зинат, но не се повлия от него, какво може да предложите нещо което не знаем, което не е антибиотик. Да вметна, че е количеството е масово, изолиран в носен секрет.

# 4 256
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравейте д-р Янкова, дребната е на антибиотик заради скарлатина с брат си едновременно. Междувременно започна да кашля снощи през нощта, има такива пристъпи обикновено при някои боледувния, но лекарката при която ходихме днес, каза че инхалации с пулмикорт при евентуален коклюш ще навредят. Вярно ли е?

# 4 257
  • Мнения: 828
Здравейте доктор Янкова това се появи следобеда на дъщеря ми яла е от държавната кухня храна и сутринта плод какво може да е притеснявам се

# 4 258
  • Мнения: 1 001
Здравейте ,д-р Янкова!Искам да попитам на малкия(1г.и 1месец)предстои другата седмица ваксината за морбили.До колкото разбрах е жива ваксина и може да има странични реакции до 10дни след поставяне.Но ме интересува дали има някакъв проблем за мен ,тъй като съм бременна (вече 9г.с.)?Има ли нещо подобно както казват с ваксините за варицела ,че понякога околните могат да се заразят? Благодаря ви!

# 4 259
  • Мнения: 24
Здравейте, д-р Янкова! Дъщеря ми е на 10 месеца и от скоро забелязвам, че последните ребра са изпъкнали доста навън, все едно са подгънати, всички ми казват, че било нормално, но взех да се притеснявам дали реално има повод и дали е необходимо да я заведа при специалист. Прилагам и снимка, за да добиете представа.

Общи условия

Активация на акаунт