Късно ли е на 30 да започнеш да учиш отново?

  • 3 766
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2
Здавейте, група. Моля за малко помощ за съвет. Аз съм на 33 години и тази 2020 година ще навърша 34г, все още нямам мъж нито деца.  Имам висше образование за комютри, но дълбоко в сърцето ми иска да се занимавам с танци, композиция на музика, изобщо да уча музика, да свиря на инструмент да пея. Знам че съм малко закъсняла на години, но това ми е детската мечта. До сега нямах смелост да следвам мечтата си и съм в дилема и искам съвет от по-големи от мен.  Дилемата е че: на тези години мисля че вече е късно за мен да се занимавам с тази вид дейност и ме притеснява какво ще кажат хората, от друга страна не искам да се предавам и мечтата ми да се сбъдне. Не знам какво да правя. Моля за съвет. Много ще съм ви благодарна.

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 19:44 от bubanka

# 1
  • Мнения: 14 700
Цитат
и ме притеснява какво ще кажат хората
Това изобщо не го разбирам.Има доста гадни хора.Ако ти кажат,че си тъпа и трябва да се гръмнеш,ще се замислиш ли?Аз лично правя каквото съм си решила и никакви хора не ме вълнуват,и не могат да ме бутнат с критики.Stuck Out Tongue

# 2
  • Мнения: 2
Цитат
и ме притеснява какво ще кажат хората
Това изобщо не го разбирам.Има доста гадни хора.Ако ти кажат,че си тъпа и трябва да се гръмнеш,ще се замислиш ли?Аз лично правя каквото съм си решила и никакви хора не ме вълнуват,и не могат да ме бутнат с критики.Stuck Out Tongue

Благодаря за отговора.

# 3
  • Мнения: X
Хората са казали, човек се учи докато е жив. Дерзай смело и не се притеснявай да плуваш в непознати води.

# 4
  • Мнения: 3 397
Не, категорично. (Не е късно да учиш/работиш, каквото искаш!)
Обмисляш добре и правиш  каквото искаш. Когато човек вярва в себе си, не е късно нито на 30, нито на 40...
Аз самата завърших второто си висше образование след 30 Simple Smile Коренно различно, по-малко престижно и много по-ниско платено. Но пък съм удовлетворена  от работата си в момента Simple Smile

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 20:01 от Аркадия

# 5
  • Мнения: 246
Никога не е късно човек да последва мечтата си. Повярвай ми. На една възраст сме и мога да ти кажа, че много от връстниците ни направо са се отказали от живота, така че ще имаш шанс да покажеш, че мечтите ти са живи, че живота ти тепърва ще става интересен😊

# 6
  • Мнения: 1 788
Бих казала, че е малко късно, ако искаше да станеш пилот. Макар че и за там не е съвсем късно на твоята възраст.
Но не бих казала, че е късно за това, с което ти искаш да се занимаваш.
Имам позната, която на 32 год. записа да учи медицина и завърши на 38 год. Реализира се доста добре.
Разказваше как в университета всички били по-малки от нея и се изненадавли от възрастта ѝ. Тя не изглеждаше на годините, на които е, та съвсем объркваше народът край себе си. Въпреки това успя да се впише и в средата, и в ученето, и в работата.
Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
разбира се, че не е късно! При мен има трети път "учене отново" - малко след 30 и малко след 40, и продължавам и сега. Харесва ми и ми е полезно. Може би покрай това в някаква степен се подмладявам.

# 8
  • 1444
  • Мнения: 1 067
Действай смело и изобщо не мисли какво ще кажат другите. Аз съм привърженик на идеята за учене през целия живот и ми предстои защита на магистърска теза догодина, а гоня 40-те Sunglasses Имаше и при мен един момент на колебание, когато преди 2 години записах магистратура след два бакалавъра, но не съжалявам за решението си, а и срещнах и други като мен Wink Сигурна съм, че и ти ще попаднеш на хора със сходни интереси. Желая ти успех!

# 9
  • Мнения: 13 799
За музика професионално, особено ако не се е занимавала досега, може би е късничко, но за любителски занимания си е съвсем ок.
Никакво значение няма какво ще кажат хората!

# 10
  • Мнения: 1 118
Абсолютно не е късно Simple Smile Имаш поне още 35 години да работиш, а и щеш нещеш през това време ще ти се наложи да учиш и хиляди други неща Simple Smile (huge)

А и това е нещо хубаво. Свестните хора само биха те адмирирали Simple Smile

# 11
  • Мнения: 165
Какво ще кажат хората - си е проблем на същите тези хора.
Учи си, радвай се на живота и хич да не ти пука. Аз на 41 записах магустратура по специалност, която ме вълнуваше, но нямаше нищо общо с досегашната ми дейност. Или поне на пръв поглед. И това беше едно от най-удовлетворяващите неща, което направих за себе си. Успех!

# 12
  • Мнения: 1 376
Не е късно щом желаеш нещо. Виж, аз на 33 и повече не ща да чуя за образование след една магистратура. Уморена съм психически от цялата тази образователна система.

# 13
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 255
Скрит текст:
97 годишната жена току-що е получила дипломата си за средно образование.

Мислех, че никой вече не казва "Какво ще кажат хората".

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Не само казват, а и го чуват. Аз съм го чувала за себе си много пъти в различни вариации
- за какво ти е, нали вече имаш диплома?
- вече деца си родила, сега се сети да учиш.
- на тази възраст (тогава бях на 30) вече човек не може да учи, къде си тръгнала?
- стара си, младите голеги ще ти се подиграват.
- няма да се впишеш при младите, ще изоставаш, те са със свежи умове.
- щом искаш, човек може да стане за резил
- децата ти са ученици, а ти пак учиш!
- децата ти са студенти, а ти пак учиш, не може децата ти студенти, и ти пак студентка! Те ще се срамуват. (това съвсем наскоро. Очевидно децата ми не се срамуват, дори си обсъждаме студентските неволи).

# 15
  • Мнения: 10 910
Малко късно се включвам. Аз съм на 32 и също уча, преквалифицирам се. С дете съм. Хич не ми пука какво ще кажат хората. Дори собствената ми майка беше против, наду ми главата, но даже напук на нея се абмицирах още повече. Дано скоро да си намеря работа каквато желая, че да и натрия носа!
Прави/ учи каквото на теб ти доставя удоволствие. Околните могат само да гледат и да ти завиждат. Успех!

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Никога не е късно.

# 17
  • Мнения: 910
Разбира се, че не е късно! Имам позната, която на 50 и няколко изкара второ висше и започна работа в съвсем различна сфера. Успех!

# 18
  • Мнения: 573
Живей си живота, следвай си каквото ти е на сърце.
Както казва една мъдра мисъл: "Живея сред хората, но не живея за тях."
Както и по-нагоре са ти написали, има много злобни и завистливи хора.
Бъди здрава и успех!

# 19
  • София
  • Мнения: 38 677
Ами аз на 30 започнах втора специалност, на 40 се върнах към първата и сега чакам да отворят университета да си завърша, а може и нещо нагоре да запиша.
Ооо, хората яко завиждат! Как така ще си вееш гъза на лекции, докато другите се утрепват от бачкане на касата в супера, примерно.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Как изобщо имаш наглостта да си вееш ума из учебниците, току виж си се оказал по-умен от тях, а това никой не може да го понесе. Богатството се прощава, но умът и знанието не се прощават, хората го приемат като лична обида, все едно си им казал, че са глупави.

# 21
  • Мнения: 43
Аз съм на 27 и ще почвам да уча Зъботехника, която ще завърша на 30,почти 31. След икономическото си образование и години работа по специалността или близки до нея, смяна на сумати работни места, осъзнах колко е зле трудовият пазар в България, още повече за административните професии. Поне ще имам шанса някога да работя за себе си за разлика от преди или да замина като квалифициран кадър в чужбина а не като повечето общаци.

Моят съвет е да не слушаш никой, направи си сметката сама колко време, пари и нерви ще ти отнеме. Дали можеш да се справиш сама, дали ще можеш да го съчетаеш с няква работа и действай.
Повечето Българи са се отказали от живота и каквито и да амбиции още на 25. Примиряват се цял живот да се занимават с нещо колкото да вземат няква заплата и да изкарат месеца. Слушат родителите и бабите си, това е огромна грешка, те са живяли в тотално различно време и обстановка, вече я няма държавата да ти оправи живота като го закъсаш и да решава вместо теб.

ПП: Ще се радвам да чуя и други хора минали по подобен път на този, който ми предстои да измина следващите няколко години. Аз лично не съм убеден, че ще мога да съчетая тази специалност дори с почасова работа  в кол център (като сега), но поне ще пробвам.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 13:22 от incredibad

# 22
  • Мнения: 1 245
Подкрепям, в днешно време по принцип си се налага, че трябва една непрекъсната преквалификация, повишаване на уменията и пр., с една дума - повече дипломи по-добре, отделно и одобрявам това че всеки трябва да се стреми макар и в по-малка степен да учи нови неща. Един езиков курс да се изкара, може да бъде от голяма полза.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 677
Езизите са основа.
Това, което и аз препоръчвам е, да се учи нещо занаятчийско, с което можеш да се занимаваш сам, без шефове, а не специалности от типа Администрация, Маркетинг,ПР, Икономика при които трябва да работиш в офис и си зависим от прищевките на изкукуригали бг шефове.
Занаятчийско имам предвид даже счетоводство, зъботехника, дизайн, интернет дизайн...

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 065
В днешно време се учи ежедневно - НО, помисли си с тези танци ще търсиш ли професионална реализация - ако да е късно според мен , за хоби става, но за бъдеща професия едва ли. Не знам кои хора какво ти казват, но фокуса трябва да бъде към професия/занимание което освен удоволствие да осигурява добри доходи. Само дано с тези танци не бягаш от други проблеми, ако ти липсва семейство по-добре си насочи усилията към друго.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 19:43 от vaflichka

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
това с другите проблеми и липсата на семейство и прочие е някаква любителска психоанализа.  Авторката може да реши да учи каквото си иска - пълнолетен човек е, има житейски опит, имала е акъл да завърши едно образование, значи ще има акъл да завърши още едно. Ако не й се получат нещата винаги може да се откаже и да се върне към сегашната си професия. Във всеки случай човек най-много съжалява за нещата, които е искал да направи и не му е стискало, отолкото "да се провали" в започнатото.

# 26
  • Мнения: 2 039
Никога не е късно за учене.Друг е въпроса ,че е малко вероятно да можете да се издържате с музика,особено в България

# 27
  • Мнения: X
Не е късно, особено щом си имаш цел и най-вече мотивация.

Езизите са основа.
Това, което и аз препоръчвам е, да се учи нещо занаятчийско, с което можеш да се занимаваш сам, без шефове, а не специалности от типа Администрация, Маркетинг,ПР, Икономика при които трябва да работиш в офис и си зависим от прищевките на изкукуригали бг шефове.
Занаятчийско имам предвид даже счетоводство, зъботехника, дизайн, интернет дизайн...
Абсолютно подкрепям това мнение.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 065
Никога не е късно за учене.Друг е въпроса ,че е малко вероятно да можете да се издържате с музика,особено в България

Никога не е късно за учене е различно от учене цял живот. Чисто физически има дейноски, които са за определена възраст, когато тялото може да понесе определена физическа активност. Не е случайно, че футболисти, тенесисти, гимнастични и всички други занимаващи се със спорт приключват състезателна кариера на 20 или 30 години. Не започват да тренират на 40-50.

# 29
  • Мнения: 1 084
Също бих прибавила професии като медицинска сестра, акушерка, медицински лаборант, рентгенов лаборант. Наясно съм, че са зле платени, за момента ( може в бъдеще да се подобрят нещата), смятам, че имат перспектива! Административните професии, всеки иска да учи и работи на стол, но в нашата държава, няма много поле за изява. Много стават продавачи, не че е лошо, но не си струва блъскотията. А зъботехник е идеална професия/ занаят. Също се сещам за техник-оптикометрист.

# 30
  • Мнения: 43
Също бих прибавила професии като медицинска сестра, акушерка, медицински лаборант, рентгенов лаборант. Наясно съм, че са зле платени, за момента ( може в бъдеще да се подобрят нещата), смятам, че имат перспектива! Административните професии, всеки иска да учи и работи на стол, но в нашата държава, няма много поле за изява. Много стават продавачи, не че е лошо, но не си струва блъскотията. А зъботехник е идеална професия/ занаят. Също се сещам за техник-оптикометрист.

Като човек, който е работил основно административни работи досега. Мога да кажа смело, че тези работи са в пъти по-стресиращи, изморителни и тварещи от физически тежките такива.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2020, 19:46 от incredibad

# 31
  • Мнения: 1 376
Бившите ми свекъри бяха зъботехници по професия. Еми, никога не го бяха практикували.

# 32
  • Мнения: 224
Ще бъде страхотно да го направиш ако го искаш!Особено щом още си свободна откъм задължения с мъж и деца, дори ще ти бъде по-лесно. Щом го искаш, значи ще успееш! Успех!!!

# 33
  • Мнения: 43
Бившите ми свекъри бяха зъботехници по професия. Еми, никога не го бяха практикували.

Всеки си има причина, каква е тяхната? Това, че те са решили след 3 години учене на нещо подобно, че не е за тях, не означава, че професията няма смисъл да се практикува. Малко е абсурдно да изучаваш нещо толкова конкретно и на края въобще да не се пробваш да го практикуваш. От сегашната ми гледна точка, на фона на повечето професии и работни места в България, бих казал, че зъботехниката е една от малкото смислени и с потенциал от към финансова стабилност на прилично ниво. Казвам го като човек, който е минал през повечето административни "тъпотии", опа позиции в производствените предприятия и също така съм наясно в какви условия работят и какви пари получават хората в самото производство. Говорим за големите градове. Аутсорс фирмите за услуги също съм ги минал. Още по-зле.

Перфектна професия няма или пък такава неизискваща много и трудна работа, която да се заплаща добре.
Но пък има много, при които напрежението, обема и трудността са в много повече от нормалното и на края на месеца нито си доволен от типа работа, нито от заплащането. Не мога да си представя още 30 години да продължавам в същия дух с редовното оправдание на българите "Ем те всички са зле".

Последна редакция: нд, 06 сеп 2020, 11:12 от incredibad

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Нищо абсурдно няма в това да изучаваш нещо и после да не го практикуваш. Приеми, че човек осъществява мечтата си - искал да учи нещо конкретно, сега му е дошло да започне. В повечето случаи човек смята да практикува, а какво ще се случи до края на ученето не се знае. Колкото до случая със свекърите на потребителката, навремето нямаше "искам-неискам", а имаше ограничения за право на кандидатстване - един вуз и един полувисш. И ако искаш изобщо да си студент, просто влизаш там, където те приемат и не разсъждаваш особено дали ще го практикуваш. А ако е било ученето в София, а хората от провинцията, каквато ще да е била специалността, това е осигурявало поне две години живот в София, пък нататък не е ясно, но беше начин хората да мигрират поне временно с надеждата нещо да се промени и да останат. Та, има исторически предпоставки, които определят доста неща. Не е като сега - кеф ти едно, кеф ти второ, а ако искаш и в десет вуза можеш за една година да кандидатстваш, ако ти се занимава.

# 35
  • Мнения: 225
Никога не е късно да се учи, мое мнение.
Живеем във време, в което хората учат повече от 1 неща, най-успелите хора са мултифункционални, разбират от своята област, но и от странични неща.
Това, което съветвам, е да мислите за прехраната. Т.е. докато учите това, което Ви влече, да имате сигурни доходи, да не разчитате само на новото занимание.

# 36
  • Мнения: X
Така е, много сте прав. И аз минах през най-различни офис дейности (нали се забих да уча стопанско управление). И най-лошото е, че продължават да ме канят на интервюта само за административни и аутсорсинг работни места. То и други по сайтовете с обяви няма освен в услугите, администрация и аутсорсинга, няма никакви обяви от сферата на изкуствата например, а и от медицината рядко се появяват. За учител пък изискват лиценз или педагогика.

На мен ми куца математиката още от училище и се чувствам зле когато много се забатачвам в цифри и файлове, вървеше ми история, биология, музика и спорт, това че имам диплома по Стопанско управление не означава, че ставам за писарушка или да слушам на американци глупостите по цял ден в кол център. Лошото е, че не само в България вече масово по сайтовете с обяви има такива безсмислени позиции. Есето и книгата Bullshit Jobs на антролога David Graeber (Дейвид Гребер) не случайно са написани, наистина повечето офис дейности, особено в големите компании са напълно безсмислени, не носят нито много пари, нито удовлетворение. Аз не познавам човек, който като малък и не толкова малък си е мечтал да работи в кол център или да се занимава с папчици, обработка на данни и пр., такива няма. Приличат ми на модерната версия на поточната линия - 70 човека в един огромен офис... и затова ли да се напъваш 4 години в университет, за да си просто едно номерче? А за зъботехниката искам да попитам трябва ли да си много добър художник? На мен истинската ми любов си остава изкуството, но от "сериозните" професии обмислям зъботехника. Преди това обмислях диетология, но ще ме натоварва оплакването на пациентите и постоянното говорене за болежки и болести, а да уча за зъболекар е късно.

Всеки си има причина, каква е тяхната? Това, че те са решили след 3 години учене на нещо подобно, че не е за тях, не означава, че професията няма смисъл да се практикува. Малко е абсурдно да изучаваш нещо толкова конкретно и на края въобще да не се пробваш да го практикуваш. От сегашната ми гледна точка, на фона на повечето професии и работни места в България, бих казал, че зъботехниката е една от малкото смислени и с потенциал от към финансова стабилност на прилично ниво. Казвам го като човек, който е минал през повечето административни "тъпотии", опа позиции в производствените предприятия и също така съм наясно в какви условия работят и какви пари получават хората в самото производство. Говорим за големите градове. Аутсорс фирмите за услуги също съм ги минал. Още по-зле.

Перфектна професия няма или пък такава неизискваща много и трудна работа, която да се заплаща добре.
Но пък има много, при които напрежението, обема и трудността са в много повече от нормалното и на края на месеца нито си доволен от типа работа, нито от заплащането. Не мога да си представя още 30 години да продължавам в същия дух с редовното оправдание на българите "Ем те всички са зле".

# 37
  • Мнения: 3 722
Никога не е късно за още знания и постижения.
А какво биха казали хората е нещо, което никак не ме вълнува, нека говорят... Relieved

# 38
  • Мнения: 4 808
Започнах да уча за пръв път на 22. Бях с две малки деца, записах техническа специалност, която изобщо не ми беше по сърце, но нямаше почти нищо друго задочно тогава в нашия град. На 43, след като децата ми вече бяха завършили висшето си образование, отново станах студентка. Учих нещо, което ми е интересно и ми харесва, учих с удоволствие, завърших една от първите по успех в курса, но тогава работех нещо съвсем друго и така и не си потърсих работа по специалността. На 49 реших, че искам да бъда учител, всъщност, цял живот съм го искала, но все имаше някакви обстоятелства, които пречат. Записах педагогическа магистратура и уча с удоволствие, даже вече се оглеждам за работа като учител. Имам колеги на по 40-45 години. Имам приятелки, които само мрънкат и се оплакват, но не правят нищо, за да променят живота си. Като се хванах на 43 да уча, моя близка ме попита: "Защо ти е това учение?" Отговорих: "Защото не искам като стана на 55-60 години, да се чудя кой път да хвана, защото никой не ме иска на работа. Защото обичам да уча и ми е приятно и интересно". Впрочем, същата тази близка, вече девет месеца е без работа, но не полага никакви усилия да научи нещо ново и полезно.
Така че никога не е късно, мнението на хората изобщо не е важно. Може би е късно единствено за свирене на музикален инструмент професионално, там, доколкото знам, се започва още от ранна детска възраст. Успех!

# 39
  • Мнения: 413
Здавейте, група. Моля за малко помощ за съвет. Аз съм на 33 години и тази 2020 година ще навърша 34г, все още нямам мъж нито деца.  Имам висше образование за комютри, но дълбоко в сърцето ми иска да се занимавам с танци, композиция на музика, изобщо да уча музика, да свиря на инструмент да пея. Знам че съм малко закъсняла на години, но това ми е детската мечта. До сега нямах смелост да следвам мечтата си и съм в дилема и искам съвет от по-големи от мен.  Дилемата е че: на тези години мисля че вече е късно за мен да се занимавам с тази вид дейност и ме притеснява какво ще кажат хората, от друга страна не искам да се предавам и мечтата ми да се сбъдне. Не знам какво да правя. Моля за съвет. Много ще съм ви благодарна.

Късно е, сестро, когато умреш. Тогава няма да можеш да учиш нито танци, нито каквото и да е било друго.
И в крайна сметка тялото често не отговаря на възрастта на душата. Никой, абсолютно никой, не може да ти каже кога и с какво да се занимаваш, ако здравето ти го позволява. Позволи си да направиш нещо за себе си, да зарадваш теб самата. Ако ти се учат танци - танци да са.

Общи условия

Активация на акаунт