В безизходица след отнети точки

  • 6 166
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 518
Не съм сигурна дали темата е за тук, ако модераторите преценят нека да я преместят.
Проблемът е следния - мой близък братовчед остава без шофьорска книжка, поради липса на контролни точки.
Още по-голям проблем е, че през далечната 85-та година той решава, че няма да завърши средно образование, а ще работи навън, за да храни семейство.
Преди една година му е отнета книжката и оттогава той не работи, защото без шофьорска книжка не става.
Единственият начин е отново да кара шофьорски курсове, но пък той няма средно образование (така и не го завършва). Каза ли са му, че единственият шанс да извади книжка е в Германия, Испания или Гърция. Предполагам какви ще са отговорите, но все пак реших да пусна темата, защото той наистина е в безизходица. Трудно ще се хване на тази възраст, тепърва да вади средно образование.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 737
Скрит текст:
Не съм сигурна дали темата е за тук, ако модераторите преценят нека да я преместят.
Проблемът е следния - мой близък братовчед остава без шофьорска книжка, поради липса на контролни точки.
Още по-голям проблем е, че през далечната 85-та година той решава, че няма да завърши средно образование, а ще работи навън, за да храни семейство.
Преди една година му е отнета книжката и оттогава той не работи, защото беше шофьорска книжка не става.
Единственият начин е отново да кара шофьорски курсове, но пък той няма средно образование (така и не го завършва). Каза ли са му, че единственият шанс да извади книжка е в Германия, Испания или Гърция. Предполагам какви ще са отговорите, но все пак реших да пусна темата, защото той наистина е в безизходица.
Трудно ще се хване на тази възраст, тепърва да вади средно образование.
Той търси лесно решение, така ли?

Какви умения има, езици...?

# 2
  • на село
  • Мнения: 3 964
За шофьорска книжка се изисква основно, не средно образование.
Така, че да дерзае.

Последна редакция: нд, 04 дек 2022, 14:11 от НелиСА

# 3
  • Мнения: 9 786
Търси да си купи фалшива шофьорска книжка ли?

# 4
  • Мнения: 3 708
Завършен десети клас се иска.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 737
Може и с основно.

# 6
  • Мнения: 518
Не, не търси фалшива шофьорска книжка, а дали може да си извади такава с каране на курс в Германия, Испания или Гърция.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 737
А защо не иска тук? Не живее тук ли?

# 8
  • на село
  • Мнения: 3 964
За тези страни не знам какви са изискванията, но в Бг може да си изкара книжка с основно образование,  пишеш, че няма средно завършено, предполагам, че 8 клас има, така, че тук може да запише курс.

# 9
  • Мнения: 1 047
Нещо не разбирам, иска се 10 клас
https://www.sba.bg/snews/view/976

Последна редакция: нд, 04 дек 2022, 14:22 от Dimana12

# 10
  • Мнения: 3 224
Ами че то е в полза на обществото да не сяда зад волана, утре ще утрепе някого... От колко държави ще вади книжка последователно и после ще му я взимат, защото реално е опасен на пътя. Да търси работа без книжка.

# 11
  • Мнения: 518
И аз мисля, че се иска 10клас

# 12
  • Мнения: 6 495
Германия: Може да запише шоф. курс и да се яви на изпит за шоф.книжка,  ако е пребивавал легално в страната повече от 180 дни за последната календарна година. Струва над 3-4 хил.евро и отнема поне половин гадина.

# 13
  • Мнения: 3 708
Знае ли немски, гръцки, испански?
Да отива в КАТ - там ще му обяснят всичко.

# 14
  • Мнения: 18 612
Вечерно училище ми се струва по-реалистичен вариант, отколкото този човек да кара курс и да се явява на изпит в чужда страна. Досега можеше да е избутал една от липсващите години.

Помислете - може ли поне да прочете необходимите правилници, закони и подобни на гръцки, испански или немски.

# 15
# 16
  • Мнения: 5 175
Диплома за основно по спомен се взима след 8ми клас. Или след 9ти при подготвителните паралелки ако не ме лъже паметта. Ей тук пише - основно. https://www.mvr.bg/opp/%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8 … D0%BC%D0%BF%D1%81

Нооо да, ако са му отнети точките явно има защо да е без книжка. Not cool. Totally not cool.

Edit: моя грешка, действително вече е след 10ти клас. https://www.sba.bg/snews/view/976

Последна редакция: нд, 04 дек 2022, 14:32 от Inferiya

# 17
  • Мнения: 3 708
От Националната полиция уточниха още, че според настоящите изисквания лицето трябва да представи копие от документ за завършен най-малко първи гимназиален етап на средно образование (10. клас) при:

първоначалното издаване на шофьорска книжка;
придобиването на нова категория;
възстановяване на правоспособност заради отнети контролни точки;
допълнително вписване на код по чл. 7, ал. 3 от Наредба № ­I-157 за условията и реда за издаване на СУМПС (това са ограничителните условия за ползване на свидетелството, които се изписват с кодове - например за корекция на зрение, слухов апарат и др.);
подмяна на чуждестранно свидетелство по чл. 17, ал. 1, т. 1 и 2 от същата наредба.

# 18
  • Мнения: 12 848
https://www.mvr.bg/opp/%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8 … D0%BC%D0%BF%D1%81
Наистина десети клас трябва да завърши.
За да си изгуби всички точки, а хем знае, че няма да може да си преиздаде книжката, трябва да е тежък случай на безотговорност... Наистина би трябвало да помисли за друга реализация, не като шофьор.
А междувременно може да си завърши недостигащите му класове и дано тези премеждия го направят по-отговорен на пътя.

# 19
  • Мнения: 3 224
По-отговорен ще е, ама друг път. Смятайте колко нарушения има, колко пъти е трябвало да го хванат в нарушение (малка част от горното) и дори рискът да му отнемат книжката и хляба не го е накарал да внимава повече. Като не може да кара - няма да кара.

# 20
  • Мнения: 9 786
+1
Да търси реализация, която не изисква шофиране. Една реална заплаха по пътищата по-малко.

# 21
  • Мнения: 518
Вечерно училище ми се струва по-реалистичен вариант, отколкото този човек да кара курс и да се явява на изпит в чужда страна. Досега можеше да е избутал една от липсващите години.

Помислете - може ли поне да прочете необходимите правилници, закони и подобни на гръцки, испански или немски.
В Испания има български шофьорски школи, на там се надяваше той.
Хора, много благодаря на всички за отделеното време.
Опитвам се по някакъв начин да му помогна. Въпреки огромната допусната грешка да не завърши средно образование. Явно такива са били времената и е предпочел да работи, за да изхранва семейството си.
Сега той осъзнава колко всъщност му е нужно образование и си блъска главата.
Не оставяйте с впечатление че е някакъв прост, ограничен и посредствен тип. Не, страхотен човек е, добър баща и съпруг, изучи и двете си деца до висшисти, въпреки липсата на образование, той е с много богата обща култура, природно интелигентен и начетен е (може би ви звучи смешно, на фона на ситуацията, но е така)

# 22
  • Мнения: 9 786
Той е реална заплаха за живота на останалите участници в движението, ако и да е професор от Оксфорд.

# 23
  • Мнения: 5 175
Значи не би трябвало да е чак толкова трудно да шофира без да му взимат книжката. Някъде в общата култура може би го пише Simple Smile

# 24
  • Мнения: X
Странното е, че познавах един млад човек, който също без средно беше. Интелигентен, начетен иначе, но така се случило, че доучва на 30+.

Този твой познат до кой клас е учил? Да запише вечерно?

Иначе и аз смятам, че щом са му взели книжката явно е направил достатъчно проблеми и по-добре да се преориентира в друга професия.

# 25
  • Мнения: 3 224
Времената 85 година не бяха такива, че да зарежеш средно, за да издържаш семейство. Но това няма значение, просто е опасен... За себе си, за другите.

# 26
  • Мнения: 1 047
Не бива да съдим човека, без реално да го познаваме и какво точно се е случило. Засега може да си
търси работа, за която не му трябва книжка.
Отнемането на всички точки е сериозна работа обаче.

# 27
  • Мнения: 18 612
Предполагам, че има някакво объркване в годината, няма начин да е 85-а.

# 28
  • Мнения: 9 786
Хлъзгава стана темата Wink

# 29
  • Мнения: 46 555
Не оставяйте с впечатление че е някакъв прост, ограничен и посредствен тип. Не, страхотен човек е, добър баща и съпруг, изучи и двете си деца до висшисти, въпреки липсата на образование, той е с много богата обща култура, природно интелигентен и начетен е (може би ви звучи смешно, на фона на ситуацията, но е така)
Въпросът не е дали има обща култура, а че не може да спазва правилата по пътищата. За да загуби всичките си точки, явно не става дума за еднократна грешка, а системно нарушаване.
До кой клас е учил? Щом е начетен, ще го изкара без проблем и ще мине курса, за да си припомни правилата и да ги спазва след това.

# 30
  • Мнения: 25 707
Явно такива са били времената и е предпочел да работи, за да изхранва семейството си.

Изобщо не бяха такива времената, както ги описваш. Някой послъгва – той ли, ти ли...
Първо, работа тогава имаше под път и над път, включително и за хора без образование. Даже масово се търсеха бачкатори и заплатите им бяха с пъти по-високи от тези на хората с висше. Точно 80-те години даже вкараха учениците от езикови и математически гимназии в заводите, защото нямаше кой да работи.
Второ, как така реши и отиде да работи навън? Ти имаш ли си представа как се излизаше извън България тогава дори на екскурзия, камо ли ей-така, хващаш си пътя и отиваш да работиш?
Трето, този толкова добър човек защо е жива бомба по пътищата и постоянно застрашава живота на останалите? И като е толкова природно интелигентен, как пък не може едно вечерно училище да изкара?

Искрено се надявам да не му дадат книжка. Работа може да си намери и без да се налага да шофира.

# 31
  • Мнения: 12 848
След като е завършил само до седми или осми клас, едва ли има специалност и професия. Предполагам, че по-лесно ще си изкара някакви професионални курсове, за да си изкарва прехраната все пак. Един плочкаджия например е извънредно много търсен и добре платен.

# 32
  • Мнения: 518
Времената 85 година не бяха такива, че да зарежеш средно, за да издържаш семейство. Но това няма значение, просто е опасен... За себе си, за другите.
Явно за много хора са били, госпожа. На вас може и да ви е било широко около врата, но на много хора не им е било. Но това сега наистина е без значение.

# 33
  • София
  • Мнения: 13 429
95-та беше наистина зле, но 85 още си беше социализъм и трябваше някой да не може да си напише името или да е супер проблемен, че да не го добутваха до средно.
На 10.11.1989 започнаха промените.

# 34
  • на село
  • Мнения: 3 964
Съжалявам, наистина имало промяна в закона, влязло в сила от 1.08.2022- шофьорска книжка след завършен 10 клас.
Ей, отиде, циганите ще останат без книжки Grinning

# 35
  • Мнения: 518
Грешката за годината е моя, ставало въпрос за 1993г. По спомен от приказки ми е останало 85г, но попитах за точна година, не че това е от значение.

# 36
  • Мнения: 2 924
Супер интелигентен, начетен, всичко знае, всичко може, ама друга работа освен шофьор не може да намери?
И много добър и умен, ама да зачита законите и да не застрашава живота на другите не може? Защото да останеш без никакви контролни точки означава, че си голяма заплаха за всички останали по пътищата.
Страхотно добър човек, ама търси лесен начин да заобиколи закона, защото за почти 30 години не е успял да добута средно образование?
Нищо не се вързва в тая история. По-добре да не се качва зад волана този човек. Да седи без книжка ще му е по-добре от това да седи в затвора.

Последна редакция: нд, 04 дек 2022, 19:14 от bboiko

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 629
Съжалявам, наистина имало промяна в закона, влязло в сила от 1.08.2022- шофьорска книжка след завършен 10 клас.
Ей, отиде, циганите ще останат без книжки Grinning
Язък! Ще се наложи да карат без книжки, както и досега. Wink
И аз не знаех за промяната, изненадвам се. Може би е свързана със задължителното учене до 16-годишна възраст, вид стимул, защото не мисля, че нещо повече от обща грамотност (четмо и писмо, айде, и смятане и някои елементарни знания) е нужно за шофьорлъка.

# 38
  • Мнения: 12 312
За шофьорска книжка се изисква основно, не средно образование.
Така, че да дерзае.
Вече се изисква 1-ва гимназиална степен, т.е 10 клас.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Чудя се в една и съща държава ли живеем, какво сте го замислили този човек, МВР е най- корумпираният орган, който не е решил, той не е взел книжка, досега как мислите неграмотните цигани решаваха листовки….

# 40
  • Мнения: 12 848
Ти така ли взе книжка?

# 41
  • Мнения: 12 312
До кой клас е учил и къде? Да отиде в училището, в което у учил последно и да провери при какви условия може да се яви на НВО за 10 клас и да вземе диплома за първа гимназиална степен.

# 42
  • Мнения: 25 707
Нищо не се вързва в тая история. По-добре да не се качва зад волана този човек. Да седи без книжка ще му е по-добре от това да седи в затвора.

Ако той седи в затвора, това значи, че някой друг лежи в гроба.

Сериозно ли има хора, които нямат нищо против такова камикадзе да се движи по улиците? Деца нямате ли? Ако чувството ви за самосъхранение дава отбой...

# 43
  • Мнения: 2 924
Книжка в България се отнема най-често за алкохол и наркотици, за превишена скорост не се взема. Та да, много вероятно да стане убиец този.

Сериозно ли има хора, които нямат нищо против такова камикадзе да се движи по улиците? Деца нямате ли? Ако чувството ви за самосъхранение дава отбой...
Не само че има такива хора, ами са и мнозинство. Разните доставчици на храна масово карат като убийци - на червено, със 100км/ч през пешеходни пътеки и т.н. и всички ги оправдават, че били бедни и се опитвали да заработят бакшиш. Защо никой не затяга контрола на техническите прегледи? Защото общество не иска, всички искат да им е евтино, ако ще да мрат хора за това.

# 44
  • Мнения: 5 175
Отнети точки на мен ми звучи като няколко нарушения, не едно голямо. Което нищо не казва, де, пак не е редно.

# 45
  • Мнения: 2 924
То за дребно нарушения не се отнемат точки. За превишена скорост извън града също не се отнемат точки. А отнетите точки се възстановяват след 2 години без нарушения, а преди мисля беше и след само 1. Могат да се възстановят и с опреснителен курс.
Не се взима толкова лесно книжката в България, за да му е отнета трябва да е наистина опасен шофьор.

# 46
  • Мнения: X
Този човек може да запише вечерно в някое училище и да добута до 10 клас вечерно.

# 47
  • Мнения: 1 587
Ама той тоя човек що се излага така, 93-та, когато още навсякъде се ходеше с визи той само на 15 години успял да отиде да работи в чужбина да си храни семейството, а сега една книжка не може да си изкара...
Явно продавачите на фалшиви книжки са се изпокрили от ало-то и фейса и вече и в бг-мама ги търсят...

# 48
  • Мнения: X
Сериозно ли има хора, които нямат нищо против такова камикадзе да се движи по улиците?
Как' Сийке. Аз бях го докарал до 5 КТ. Камикадзе ли съм? Grinning
По пътищата се движат много неадекватни водачи и причината за това е пропуски в обучението. Образователния ценз не може да спре скама "Войната по пътищата"

# 49
  • Мнения: 6 609
Ако е карал тежкотоварни, при нарушения по време на превоза се отнемат повече точки и глобите са високи (за неспазване на часовите интервали, претоварване и т.н.).

# 50
  • Мнения: 25 707
Как' Сийке. Аз бях го докарал до 5 КТ. Камикадзе ли съм? Grinning

Не те познавам, може и да си. Отнемали ли са ти книжката досега?

# 51
  • Мнения: X
Два пъти. Първият път за 97 при ограничение 60 на бензиностанциите на Мирково. Вторият път за 121 в 14:05 на входа на 50 метра след табелата Горун на пътя Дуранкулак Варна

Само да отбележа - Правилният въпрос беше "В колко ПТП сте участник"

# 52
  • Мнения: 2 924
То често пътвото ПТП е и последно.
За превишение на скоростта извън града не се отнема книжка. В момента дори точки не се вземат.

# 53
  • Мнения: X
Верно ли? Смятай колко съм древен, щом сме спирали от движение за превишаване извън населено място.
btw Сигурно всяко чукване по светофарите е първо и последно ПТП Innocent

# 54
  • София
  • Мнения: 18 106
Наистина ли вярвате на тази пързалка? В държава като нашата, уви, ако имаш пари като за курс в Германия, ще си купиш  книжката, че и златен талон като бонус към нея, незначителна подробност ще е какво образование имаш и дали си отговорен на пътя.

Но дори и случайно да не е пързалка, има опции  и за друг труд, свързан не с шофиране - общ работник на строителен обект,  помощен персонал в  заведение и подобни..

Не прочетох всичко,  та може и да е коментирано, ама  отгледаните деца-висшисти, вече вероятно работещи,  не могат ли да подпомогнат финансово баща си, докато завърши10 клас  и  изкара нова книжка? Би трябвало да стане бързо, щом е природно интелигентен и само обстоятелствата са му попречили... А и беше написано, че няма средно, тоест завършен някога 11 клас, може би си е минал през десети клас... Разпитва в МОН на какво трябва да се яви, за да му се признае  за завършен първи гимназиален етап по новите стандарти, а след това - на курс. Щом има финанси за каране на такъв  навън, ще има  и за да отметне нещата тук.  Друг е въпросът, че  взимането на диплома/нова книжка  няма да го направи по-отговорен. Някой, карал явно безразсъдно от 93-та насам, няма да се промени. Затова и жертвите по пътищата ни са толкова.. Sad

Последна редакция: пт, 09 дек 2022, 20:27 от пенсионирана русалка

# 55
  • Мнения: 1 245
Както и да е точния случай, първата стъпка е да си довърши образованието. Познавам доста полуграмотни и скарани с ученето хора, при това нито са природно интелигентни, нито начетени, най-малкото защото изобщо не четат (е може би менюта и някой документ с голям зор ).
Само че както ми се вижда тук човека нуждаещ се от книжка изобщо не иска да учи, неясно защо. Просто иска да пропусне този етап и направо да се яви да си вземе нова книжка. Което изобщо не мога да приветствам. Такива малограмотни хора се напънаха и се явиха, взеха по няколко класа за година.

# 56
  • Мнения: 6 849
Не, не търси фалшива шофьорска книжка, а дали може да си извади такава с каране на курс в Германия, Испания или Гърция.

Ако има постоянен адрес в Германия и живее повече от половината година мисля беше там .... може . Но ако си мисли че немците няма да изкомуникират с Българите и може да покрие туй-онуй ---- доста се лъже. И доста пари се искат. между 3 и 5 хиляди ми се струва ще излезне.

# 57
  • Мнения: 1 047
На какъв език ще кара курс в Германия, Испания, Гърция? Не завършил средно, но трите езика ги владее. И там ще декларира, че никога не е имал книжка?! Странна тема.

Общи условия

Активация на акаунт