Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 33 836
  • 736
  •   1
Отговори
# 690
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Това намерих за чл.70 и чл.70 т.1
https://milovanov.bg/vaprosi-i-otgovori/view/2886-prekratyavane- … chl-71-al-1-ot-kt
В изпитателен срок мога да откажа да разпиша ако е по член който не ме устройва нали? А кой чл е за не справяне с задълженията и тогава ползва ли се пълна борса?
Ако си в изпитателен срок,не ти дължат обяснение.Последно на срочен трудов договор ли си,какъв тип  ,някои срочни договори имат клауза минимум 3 месеца  предизвестие от страна на работника.Прочети внимателно какво пише в договора по който си назначена.

# 691
  • Мнения: 54 660
За пълна борса не трябва да се прекрати ТД по желание на служителя. Дори и да е в полза на двете страни, което е много рядко срещано. Може само да си продължиш вече отпуснато обезщетение, ако имаш остатък. Там наистина няма значение как напускаш.

Дете2, работодателят има право без обяснения и предизвестие да те освободи в изпитателния срок. Това е смисъла на този изпитателен срок. Ако иска по взаимно съгласие, да, имаш право да откажеш. Писах вече кой член е по взаимно съгласие.

# 692
  • Мнения: 2 742
Това намерих за чл.70 и чл.70 т.1
https://milovanov.bg/vaprosi-i-otgovori/view/2886-prekratyavane- … chl-71-al-1-ot-kt
В изпитателен срок мога да откажа да разпиша ако е по член който не ме устройва нали? А кой чл е за не справяне с задълженията и тогава ползва ли се пълна борса?
Ако си в изпитателен срок,не ти дължат обяснение.Последно на срочен трудов договор ли си,какъв тип  ,някои срочни договори имат клауза минимум 3 месеца  предизвестие от страна на работника.Прочети внимателно какво пише в договора по който си назначена.
Аз съм на постоянен ТД за срок от една година с изпитателен срок от 6м в полза на работодателя. И да колкото разбирам за да ползвам пълно обезщетение освобождаването трябва да е инициирано от тях и да не е по взаимно съгласие или инициирано от мен. По чл.71 или по др.

# 693
  • Мнения: 54 660
Да, и да не си получавала обезщетение през последните 3 години.

# 694
  • Мнения: 12
Ако не сте се регистрирали в БТ и в НОИ за обезщетение след освобождаването по член 331, сега може да се регистрирате по чл.71.

Благодаря ви!

# 695
  • Мнения: 29 774
Щом си от една година на работата, значи изпитателният срок е минал и за пълна борса трябва да те съкратят. Всяко друго освобождаване води само до мин.борса.

# 696
  • Мнения: 10 598
Щом си от една година на работата, значи изпитателният срок е минал и за пълна борса трябва да те съкратят. Всяко друго освобождаване води само до мин.борса.
Не е от една година на работа. Трудов договор за 1 година (срочен за 1г), със срок на изпитване 6м. Звучи странно, ама така го е написала..

# 697
  • Мнения: 54 660
Защо да е странно. Срочен трудов договор. Което е плюс, ако не в изпитателния срок, то поне след приключване дава право на пълна борса.

# 698
  • Мнения: 10 598
Ами изглежда ми достатъчно нагласено, за да е целта пълната борса 😉

# 699
  • Мнения: 222
Прекратяването по чл.71 трябва да е по инициатива на работодателя и това трябва да е записано в заповедта - тогава е 60% и пак не ми е сигурно... за мен по чл. 71 си е минималното за 4 месеца
Това не е вярно.  Прекратяване по чл.71 НЕ е сред изброените, от които следва минимално обезщетение, следователно води до варианта 60%, ако са налице и другите условия. Това следва от пълен правилен прочит на КСО чл.54Б. Не говоря наизуст, личен опит отпреди няколко месеца, вземам обезщетение. 

За другото не съм сигурна, но така формулирано май не е точно.  В практиката почти или винаги предизвестието е в полза на работодателя, но не е задължително, може да е в полза на двете страни. В 1 дискусия точно за това имаше мнения тук, че трябва прекратяването да е от страна, в чиято полза е предизвестието. /не от работодателя/. В моята заповед не пишеше изрично кой е прекратил договора, а че е от страна, в чиято полза е срока на изпитване, нещо такова.

За това писах, че не ми е сигурно. Има хора, които се занимават с това ако може някой компетентен да се произнесе. Идеята ми беше да не прекратявате преди да сте сигурна, че ще получите 60%. А прочитането на КТ изобщо не е гаранция.

# 700
  • Мнения: 2 742
Щом си от една година на работата, значи изпитателният срок е минал и за пълна борса трябва да те съкратят. Всяко друго освобождаване води само до мин.борса.
Не е от една година на работа. Трудов договор за 1 година (срочен за 1г), със срок на изпитване 6м. Звучи странно, ама така го е написала..
Да, точно така, правилно ме разбрахте. Не е странно и не е нагласено, договорът е с голяма фирма и няма нищо нагласено. Лошото е че нещата не вървят и искам да съм запозната, ако се стигне до освобождаване какво следва за мен.
А ако на 6м. ме освободят поради това,че не са доволни от мен по кой член ще е това? И тогава също бих имала право на пълна борса нали?

# 701
  • София
  • Мнения: 16 114
dete2, колко пъти и колко потребители трябва да ти напишат едно и също за да разбереш. Върни се, прочети първия пост на темата. После прочети и всичко след зададения от тебе въпрос. Може и в Гугъл да се разтърсиш. Не боли, сигурна съм. И не слушай Bamzita.
Давам жокер - за да имаш право на пълна борса по време на изп. срок нещата се въртят около числото 7. И за назначаване, и за освобождаване е валидно.

# 702
  • Мнения: 54 660
Ами изглежда ми достатъчно нагласено, за да е целта пълната борса 😉

Това е практика в много фирми. Работих на такъв, не съм ползвала след това пълна борса, защото преди това бях. Не може на всеки 12 месеца да имаш право на пълна борса.

# 703
  • Мнения: 13 198
Не виждам кое му е нагласеното, съвсем нормален законен трудов договор си е. Не е задължително всички и навсякъде да са наети едва ли не завинаги...
А освобождаването в изпитателен срок ако ще се случва, не е нужно да чакат 6тия месец, ама хич. Даже за такива неща много внимават да не вземе да изтече, че тогава вече не могат без предизвестие.

# 704
  • Мнения: 54 660
dete2, колко пъти и колко потребители трябва да ти напишат едно и също за да разбереш. Върни се, прочети първия пост на темата. После прочети и всичко след зададения от тебе въпрос. Може и в Гугъл да се разтърсиш. Не боли, сигурна съм. И не слушай Bamzita.
Давам жокер - за да имаш право на пълна борса по време на изп. срок нещата се въртят около числото 7. И за назначаване, и за освобождаване е валидно.


Нищо не разбрах с това 7?

Общи условия

Активация на акаунт