Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 34 473
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 16 126
Дева, важното е тя да потърси и разбере  по кой чл. от КТ е назначена и ще бъде освободена. Понеже постоянно пита едно и също, а доста хора и го написаха  след въпроса.

# 706
  • Балчик
  • Мнения: 753
dete2, колко пъти и колко потребители трябва да ти напишат едно и също за да разбереш. Върни се, прочети първия пост на темата. После прочети и всичко след зададения от тебе въпрос. Може и в Гугъл да се разтърсиш. Не боли, сигурна съм. И не слушай Bamzita.
Давам жокер - за да имаш право на пълна борса по време на изп. срок нещата се въртят около числото 7. И за назначаване, и за освобождаване е валидно.


Нищо не разбрах с това 7?
Членовете от кодекса на труда, касаещи това което дискутирате- чл. 70 , чл. 71

# 707
  • Мнения: 2 742
Дева, важното е тя да потърси и разбере  по кой чл. от КТ е назначена и ще бъде освободена. Понеже постоянно пита едно и също, а доста хора и го написаха  след въпроса.
Мислех, че водим дискусия. Както виждате и сама си отговарям на въпросите, просто исках да си потвърдя. Извинявайте ако толкова съм досадила.
Не знам точно по кой член съм назначена, но си потвърдих предположенията

# 708
  • Пловдив
  • Мнения: 1 160
Чл по който е назначена  е записан в ТД, но  ние няма как да го знаем...  Питащата пише от няколко дни за терзанията  си ,но  не дава  точна информация,а може да ги открие като види какво е подписала.
Аз спирам да  "дискутирам" .Успех.

# 709
  • Мнения: 54 714
Е как не знаеш по кой член? Нямаш ли копие на ТД?

# 710
  • Мнения: 381
dete2, или се затрудняваш със смисъла на членовете от кодекса въобще + тези в договора ти, или не можеш да формулираш ясно въпроса си. Без конкретика става още по- объркано. Може да са посочени два члена /вид договор, отделно срок на изпитване/. Увери се какво пише, в нета какво означават. Важно е и колко време ти остава в изпитателен. С това трябваше да започнеш.

 Та, ако те освободят преди края на изпитателния, се води по чл.71. Двата 70 и 71  са свързани, и в кодекса се вижда. Само тогава фирмата имат право да  прекратят договора без предизвестие, без обяснения, без обезщетения, без да е дисциплинарно което е сложно и т.н. Това е идеята на изпитателния в тяхна полза. Няма логика да пишат друг начин и друг член, сами ще се усложнят. Стане ли така, си ОК за обезщетение. Мине ли изпитването вече нямат тази свобода, тогава вариантите за прекратяване са съвсем други. За тях вече чети в началото на темата и в кодекса.

ПОвече не мога да обясня.

# 711
  • Мнения: 2 742
Наистина се затруднявам с толкова много членове, не е в моята компетентност. На основание чл.68 ал1, т.1 във връзка с чл.68, ал4, чл. 70,ал. 1 и чл. 119, а договора е  постоянен ТД за срок от една година с изпитателен срок от 6м в полза на работодателя.

# 712
  • Мнения: 224
dete2, колко пъти и колко потребители трябва да ти напишат едно и също за да разбереш. Върни се, прочети първия пост на темата. После прочети и всичко след зададения от тебе въпрос. Може и в Гугъл да се разтърсиш. Не боли, сигурна съм. И не слушай Bamzita.
Давам жокер - за да имаш право на пълна борса по време на изп. срок нещата се въртят около числото 7. И за назначаване, и за освобождаване е валидно.


И не слушай Бамзита! Слушай мен! Ха-ха-ха...!

# 713
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Прекратяването по чл.71 трябва да е по инициатива на работодателя и това трябва да е записано в заповедта - тогава е 60% и пак не ми е сигурно... за мен по чл. 71 си е минималното за 4 месеца
В 99% от случайте ТД със срок на изпитване, се сключва в полза на работодателя. Т.е. той може да го прекрати едностранно, без предизвестие. Има ли инициатива на робатодател, води до това, което тук се нарича "пълна борса". Т.е. обезщетение ва размер на 60% от..., за период в зависимост от стажа, при условията на чл.54а от КТ за предходно обезщетение и т.н.

# 714
  • Мнения: 1 677
Здравейте, някой дали е успял скоро да се регистрира в БТ онлайн?! Уж правя всичко, което е описано, а и то не е толкова сложно, но при финалното потвърждение на заявлението, всички прикачени файлове изчезват и се връщам в изходна позиция.


Допълвам: Успях да се свържа с помощния център и ми обясниха да ползвам само системата за ел.връчване и от там да си прикача документите в съобщение до местното БТ. Изпратих ги и сега ще чакам отговор, за да се уверя, че системата работи.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 11:00 от Даринандия

# 715
  • Мнения: 12
Здравейте, някой дали е успял скоро да се регистрира в БТ онлайн?! Уж правя всичко, което е описано, а и то не е толкова сложно, но при финалното потвърждение на заявлението, всички прикачени файлове изчезват и се връщам в изходна позиция.


Допълвам: Успях да се свържа с помощния център и ми обясниха да ползвам само системата за ел.връчване и от там да си прикача документите в съобщение до местното БТ. Изпратих ги и сега ще чакам отговор, за да се уверя, че системата работи.

Не знаех, че имат подобна опция, благодаря за инфото!

# 716
  • Мнения: 224
Егов, да - изключително удобно. Ще ти се обадят и по телефона и ще ти изпратят картон с дата за подпис, но трябва да подадеш и в НОИ. Последния път като започнах работа искаха да ми прекратят регистрацията по телефона, а аз още не си бях разписала справката...

# 717
  • Мнения: 2 469
Здравейте,
Предстои ми първи подпис в бюрото по труда. Сега разбирам, че организират някаква трудова борса в края на месеца. Съответно може ли някой да ми каже, кое може да ме задължат да отида и кое е по желание:
1. Да присъствам на трудовата борса и да говоря с работодателите - по желание или задължително
2. Да ходя на някакво допълнително обучение, не по специалността ми и трудовия ми стаж. За справка - с висше образование съм.
3. Да ходя на интервю за работа извън града и не по специалността ми (пример - интервю за работа в сферата на туризма, а аз нямам такова образование и трудов стаж).
Въобще какво мога да откажа да направя и за кое спират борсата ме интересува. За неявяване на интервю за работа знам, че спират.

# 718
  • Мнения: 1 677
Здравейте, някой дали е успял скоро да се регистрира в БТ онлайн?! Уж правя всичко, което е описано, а и то не е толкова сложно, но при финалното потвърждение на заявлението, всички прикачени файлове изчезват и се връщам в изходна позиция.


Допълвам: Успях да се свържа с помощния център и ми обясниха да ползвам само системата за ел.връчване и от там да си прикача документите в съобщение до местното БТ. Изпратих ги и сега ще чакам отговор, за да се уверя, че системата работи.

Не знаех, че имат подобна опция, благодаря за инфото!

Два часа след изпращане на заявлението и придружаващите го документи чрез системата за ел.връчване, получих обратно съобщение, съдържащо копие на картона ми, който ще отразява бъдещото ми безработие и съобщение, че трябва да отида на място в БТ след 1 месец за среща с трудов посредник Satisfied

# 719
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Нещо са се амбицирали да предлагат преквалификация на всяка цена.

Общи условия

Активация на акаунт