Забележителности в Северозападна България

  • 7 674
  • 62
  •   1
Отговори
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Здравейте. Със семейството ми искаме да посетим района. Никога не ме идвали по тези места,  били сме само в Козлодуй. Чудя се как да се организираме, за да може да посетим повече забележителности. Можем да отделим 5 дни/4 нощувки. Искаме да посетим Враца, пещерата Леденика, евентуално връх Околчица, Черепишкия манастир, Белоградчишките скали, пещерите Магурата, Венеца, крепостта Баба Вида. Дали ще е удачно да направим една нощувка във Враца (пътуваме през Плевен) и три в Белоградчик или околността му? Как да подредя посещенията за максимално удобство? Ако мислите, че има нещо друго, което си заслужава да се посети, моля споделете.

# 1
  • Мнения: 1 747
Поздравявам ви за желанието! Моята България е северозападът и половин живот навън не ме кара да го отобичам, днес се върнах за пореден път от там. Враца много ме впечатли, Вършец ми остана в сърцето, Белоградчик е магичен, а по-хубава от Видинската градина (за мене, по света 🥰) няма)! Накупих си кусур книги за пътуване из България миналата седмица, и съм изумена, колко малко място на северозапада е отредено за тях! Даже ми е пенсионерска мечта да опиша този край в книга, защото имам нужда да го преоткрия. Ще следя.

# 2
  • Мнения: 4 687
Кога пътувате? С кола ли сте? Искате ли да идете до Видин за повече време и какво точно ви се гледа? За тип "100 обекта", нещо историческо, етнографско, кулинарно, просто разходки? Планински туризъм?

Пишете ми, ще ви предложа маршрут..

# 3
  • Мнения: 483
Ами пещерата Очите на Бога до Карлуково, местноста Панега до Луковит, до Плевен - невероятните Крушунски водопади... прекрасни места ако имате път.

# 4
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Vessela Nickolaeva, обмисляме пътуване около 20 май. С кола сме. По принцип на мен всичко ми е интересно, но се съобразявам и с членовете на семейството. Не са много по музеите и прекалено дългия туризъм, макар и по такива места да ходим. Затова се спрях на няколко пещери и Белоградчишките скали, а за манастира едното дете учи и изяви желание да го види.
Sivona, били сме на предложените от Вас места.

# 5
  • Мнения: 14 499
Някой да знае кои останки от римски градове са там и има достъп до тях? По телевизията гледах анонс за такъв римски град и от кадрите останах с впечатление, че е доста голям, но беше някакво особено име и не го запомних. Търся из нета, но не намирам нищо.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Някой да знае кои останки от римски градове са там и има достъп до тях? По телевизията гледах анонс за такъв римски град и от кадрите останах с впечатление, че е доста голям, но беше някакво особено име и не го запомних. Търся из нета, но не намирам нищо.
Село Арчар-римския град Рациария.

# 7
  • Мнения: 1 747
Рациария е за който се сещам, но мисля че наскоро и за друг говореха. Няма нищо туристическо там, доколкото знам. Доста от находките са във Видинскя музей (саркофази и т.н). Иначе и в Кула има останки от римска крепост- - Кастра Матис.


Има интересна легенда за трите сестри Вида, Кула и Гъмза(това е археологическа забележителност в Сърбия до Зайчар, мисля че е туристически обект, гледала съм  го в книга - Гъмзиград).
Скрит текст:
“Живял някога български болярин, заможен и много имотен. Обширните му владения се простирали на територии от Карпатите до Стара планина. Имал 3 дъщери – Вида, Кула и Гъмза.

Когато се споминал, сестрите разделили бащините имоти помежду си. По-малките сестри прибързали в избора си на съпруг – Гъмза се омъжила в земите на сръбския Гъмзиград, Кула се задомила в българския град Кула; случили обаче на лоши съпрузи, които пропилели бащиното им наследство с лека ръка и изгубили всичко.

Най-възрастната сестра Вида не се задомила, а останала цял живот сама. Изградила замък, където доживяла до дълбока старост. Крепостта успешно защитавалао поданиците и земите ѝ от чужди нападения. След смъртта на Вида местните хора в знак на благодарност наричат замъка „Баба Вида“ или „Бабини Видини кули“[1].” (от Уикипедия).

Последна редакция: ср, 19 апр 2023, 09:21 от ierldan

# 8
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
В Кула бяхме преди няколко дни.Влизахме в останките от крепостта ,макар,че беше заключени.Но то е само част от крепостта,няма цял град.Мъжа ми каза,че в Рациария си е цял ден ходене,доста голямо било.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 020
При последното ни посещение в района бяхме на екопътека и водопад Боров камък (по пътя към Згориград в ляво има симпатично място Плажът край реката с чадърчета и дървени шезлонги), пещерата с дървото (с. Ботуня), манастир Св. Иван Пусти (има пещера със стенописи), Наследствена пътека Вратица (Вратцата, има останки от крепост, но беше неподдържано), вр. Околчица (и лобното място на Христо Ботев). Идвахме от София и посетихме също екопътека Под Камико, Вазовата екопътека, Лакатнишките скали, водопад Житолюб.

# 10
  • Мнения: 4 687
Крушунските водопади не са Северозападна България. Съвсем към Плевен са си. До Карлуково и Панега не е нищо особено, а и ще се отклонят доста.

Градът е Рациария. Има много иманяри,периодично опитват да ги изгонят, но са унищожили много от града. Подобен римски град е Улпия Ексус до Гиген, а доста по-социализиран за туристи е Никополис ад Иструм, но той си е вече към Търново.

Ако тръгвате от Плевен към Враца - на 8 км. северно от Бяла Слатина може да се отбиете през с. Бърдарски геран. Основано е от банатски българи в края на 19 век. Има архитектура, типична за Австро-Унгария. Вляво от главната улица, след като влезете, ще видите музея. Ако не е отворен, има телефони. През работно време има хора в читалището, те могат да ви разкажат, да ви покажат банатски носии, да видите типични къщи. Немската църква за съжаление не може да се види, само отдалеч, защото е станала опасна и сега опитват да я реставрират. Бих ви препоръчала да не спите във Враца, а някъде в околностите, освен ако нямате някое конкретни места за обикаляне в града.

Дирекцията на Природен парк Врачански Балкан правеше в топлите месеци през уикендите организирани излети в планината, с водач, срещу минимална такса.

Маршрути и места за туризъм с различни трудности има описани в сайта им: https://www.vr-balkan.net/bg/za-turistite/

Пътеката към лешоядите е лесна, приятна, има хубави гледки. За Боров камък имайте предвид, че не е от най-лесните, за поне три часа ходене е и ако вали, е хлъзгаво.

Макар да не си падат по музеи, непременно идете във Врачанския исторически музей да видите съкровищата. Рогозенското е в отделна зала. За манастир Св. Иван Пусти имам лоши спомени Simple Smile Пътят до него е асфалт, но е изкачване, колата ни загря, оставихме я, повървяхме малко пеш, но не е особено близко. Някак успяхме да обърнем и да се върнем. Аз лично хич не си падам по манастири, в района има няколко, които са големи и доста туристически, най-голям е Клисурския.

След Враца може да продължите към Чипровци. Манастирът в Чипровци е много добре поддържан, унищожаван е след Чипровското въстание (бил е католически, с огромна бибилиотека и вероятно там са се пазили български средновековни архиви), после е възстановен.
Музеят в града е интересен, може да "тъчете" килим, да се разходите из  града, да пиете Чипровско пиво, в околностите има много места за разходка, например към Гушовския манастир, а нагоре е хижа Явор. Имат външен басейн, може би към края на май вече ще става за "плаж".

След Враца и Монтана, ако няма да ходите към Оряхово примерно, препоръчвам да минавате по пътя, който е паралелен на главния Е79. По-спокоен, красив и с повече места за отбивки по пътя. В Превала "Синевка" правеха фестивал за ферментирали храни през май-юни, не знам дали тази година ще правят нещо.

Превала е по пътя към Белоградчик. Преди града е изба Боровица, където можете да дегустирате вино (обадете се предварително).  Освен Магурата, до града е и пещера Венеца. Тя е много по-малка, красива е и вътре е пълна с цветни скали. За ядене в Белоградчик препоръчвам "При Иван", там има и открит басейн.
Имайте предвид, че пътят до Видин не е много кратък, доста е натоварен заради камионите. Обичам да обикалям из селата към границата - Горни Лом, Чупрене, Стакевци.... В Стакевци е онзи прочут ресторант "Она", в който чакаха Елън Мъск Simple Smile Не знам как е, мисля, че още е с предварителна резервация.

Около 24 май е много вероятно и в Белоградчик, и във Видин да са заети хотелите, така че резервирайте по-рано. Над Белоградчик има път до Телевизионната кула. Страхотна гледка, стига се лесно с кола.

Можете да проверите дали няма някой кулинарен или фолклорен празник в региона. Тук можете да проследите: https://www.facebook.com/groups/323002608981379/?hoisted_section … s=473865353895103
Във влашките села по Дунав има страхотна местна кухня, но освен на някой специален празник и на гости, няма къде да се опита. Селата са големи, макар и малко обезлюдени... И са пълни с къщи и църкви в румънски стил, каквито няма другаде в България.

Във Видин има много забележителности, музеите са хубави, галерията е много хубава, паркът край брега през май ще бъде приказно красив. Заслужава си просто да се разходите из центъра и страчните улички, да разглеждате архитектура, има няколко църкви, голямата е Свети Димитър, тя доскоро беше втората по големина в България. Синагогата още е в ремонт. Джамията на Пазвантоглу сигурно ще е отворена.

Алботинския скален манастир също е хубаво място за разходка. Той е от Средновековието, сега са запазени част от скалните ниши, местността е много красива.

Писахме пътеводител за Северозападна и Дунавска България преди 4 години. Радвам се, че повече хора искат да пътуват там Simple Smile

# 11
  • Мнения: 14 499
Уау много полезно, благодаря за изчерпателния пост!

# 12
  • Мнения: 1 747
Бихте ли споделили къде може да се купи пътеводителят?

# 13
  • Мнения: 4 687
Бихте ли споделили къде може да се купи пътеводителят?

От Сиела: https://www.ciela.com/ot-balkana-do-dunav.html

# 14
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Vessela Nickolaeva , много благодаря!

# 15
  • Мнения: 1 557
Единствено липсва Лопушанският манастир, където Вазов е написал "Под Игото". Последните години стана известен с това, че жена от София сънувала, че в стената има скрита икона. Обадила се в манастира, дала насоки на монасите и те наистина я открили. Според специалистите е на над 340 години, като поне половината е била зазидана в стената, което я е запазило в добро състояние. Манастирът се намира малко след село Георги Дамяново.
Няколко километра нататък може да се отиде до хижа Копрен, която се намира под едноименния връх, там има екопътека до Копренските водопади. На поляната в началото на екопътеката има хубави беседки, където да се направи барбекю. Водопадът Дуршин скок се намира на около 20 мин. от хижа Даяница, като за него се минава зад самата хижа .
В Чипровци също има екопътека до Чипровския водопад.
На път от Монтана към Чипровци може да хапнете "При Ивица" вкусна сръбска скара, но през почивните дни е доста посещавано.
В Монтана също има римска крепост, а гледката към язовир Огоста е много красива.

# 16
  • Мнения: 3 573
Миналата година правихме екскурзия в Северозападна България. Прекрасни места. Не препоръчвам нощувки в Белоградчик. По- добре Враца, Монтана, Видин. От Видин бяхме очаровани, прекрасни паркове и места, където може да се разхожда човек.

# 17
  • Мнения: 1 747
Аз не знам ако сте с кола, не би ли било интересно отскачане до Калафат (по моста) и Зайчар или Неготин. През лятото има разни комбинирани и отделни събития и е доста интересно да се сравнят няколко малки градчета в три съседни държави.

Писали са за влашките села, интересни са и с различна кухня и архитектура. Баба ми твореше една сарамора - пилешка чорба, която беше изключително вкусна. Но не знам някъде дали има такива ресторанти. Има един рибен на корабче, който е много вкусен.

Около Гомотарци е Бонония Естейт - много шикозна винарна и хотел, но на западни цени и по-подходяща за лятото.

С деца през лятото има още един хубав парк с басеин, но сигурно няма да е открит през май - Толбухин му казваха, сега е нещо друго. Вижте във ФБ има една група северозапазенаБГ, пускат всякакви общински мероприятия като изложби, концерти и пр. Днес например една известна пианистка живееща в Лондон, но родом от града, ще свири на видинска сцена.

# 18
  • Мнения: 4 687
Саламура е супата. Има и рибена, предлагат я на корабчето.

Ето сайта, има и ФБ страница: https://severozapazenabg.com/en/

# 19
  • Мнения: 1 747
Забравих да спомена Вършец - с деца е прекрасно през седмицата, когато хотелите са празни. Има много какво са се прави. Може би вместо 3 дни в Белоградчик бих направила 2+2 в Белоградчик и Вършец. Имат топли басеини, страхотни площадки, горски пътеки, Палео парк.

Последна редакция: пт, 21 апр 2023, 21:27 от ierldan

# 20
  • Мнения: 4 403
ако ви се гледа природа и водопади, Копренската пътека, има 5-6 водопада
Божият мост около Враца

ПП извинвам се, че се повтарям, не видях, че е писано на втора страница за Копрен

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 14:27 от neuromancer

# 21
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Здравейте отново. Благодаря на всички за насоките. Изясних си горе долу маршрута, но все още имам колебания къде да нощуваме. Реших района на Враца да го пропуснем и друг път да отделим няколко дни само за него. Най - близо е до нас. Едното дете, заради чийто рожден ден пътуваме, иска басейн и последните два дни планирам Вършец. Тъкмо ще е делнични дни и ще е по - евтино в хотелите. Към Ата съм се насочила.
Тръгваме на 19.05 (петък) и целият ден мисля да отделим на Видин. Надявам се малко преди обяд да пристигнем. След това се чудя къде да нощуваме. Дали във Видин или около Белоградчик. На следващия ден Магурата и Белоградчишките скали. В неделя, 21.05 самият град Белоградчик и пещерата Венеца и пътуваме към Чипровци. За града съм предвидила неделята, но трябва да проверя какво работи, за понеделник - Копренските водопади (може би най - далечният). Вторник сутринта - Лопушанския манастир и пътуваме към Вършец.
Споделете,моля, как ви се струва този маршрут.

# 22
  • Мнения: 1 747
Мисля че маршрутът ви е много хубав и аз така бих направила👍. За преспиването не знам какво да ви посъветвам, но мисля че Белоградчик е по-малък, с по-малко вечерни развлечения, примерно за лежерна разходка с децата, (зависи и от възрастта им), затова аз бих избрала Видин. Но съм пристрастна все пак. Във Видин най-добрият хотел като репутация, е Ана Кристина, но не съм спала в него. В градината  е, другият наблизо е Бонония. И двата са удобни за дълги разходки покрай Дунава, вечеря може и на корабчето да си направите.

Във Вършец ние бяхме в Медикус, през букинг. Много ни хареса, но четох, че в АТА вътрешният басейн е по-голям. В Медикус, ползвахме басейна почти изцяло само за нас през седмицата, може би защото е малък хотел. АТА също изглежда много добре. За останалата част от пътешествието, не мога да посъветвам, защото ми е непозната. Хубаво прекарване!

# 23
  • Мнения: 3 573
Аз съм била в хотел в Белоградчик, на входа на скалите, Fort o bel, приличен. Банята с обратен наклон и всичко стана вода. Във Видин бях в Ана Кристина. Много съм доволна от него. Намира се в парк и е идеален и за разходки. Храна, обстановка, обслужване на ниво. Предпочитам Видин пред Белоградчик.

Последна редакция: пн, 01 май 2023, 17:36 от laurentin

# 24
  • Мнения: 4 687
Хотелът до областната управа беше хубав, мисля, че Дунав се казваше, но не съм спала отдавна. Нептун не ми харесва.

В Белоградчик където и да съм била, в малки хотели и къщи за гости ми е харесвало. С едно изключение, но те затвориха Simple Smile

# 25
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Дами, помагайте! Където и да звънна в Белоградчик все е заето за уикенда 19-21 май. Гледам в Букинг и Гугъл отзивите и не успявам да харесам нищо с добър рейтинг и на нормални цени.

# 26
  • Мнения: X
Турлашка среща във Върбово е вариант, има къщи за гости в Извод или Рабиша.

# 27
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Аз го измислих. Просто тръгваме на 20.05. в събота, вместо в петък. Запазих за две нощувки в Белоградчик, една в Чипровци и две във Вършец.

# 28
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Здравейте отново. Прибираме се от почивката и да споделя. Тръгнахме рано в събота, 20.05. По обяд бяхме във Видин. Разгледахме Конака, крепостта и се разходихме из парка край Дунава. След обяд се настанихме в Белоградчик в апартамент Домино, срещу музея. Доволна съм от избора на местата за настаняване. Собственикът каза, че крепостта я затварят към 19 ч и може да я посетим, но децата бяха уморени и не искаха. С мъжа ми се разходихме до центъра и попаднахме на пътека, която минава покрай скалите.
На 21.05. отидохме първо до Магурата, след това до крепостта, природонаучния музей и накрая се качихме на телевизионната кула, откъдето се открива панорамна гледка. Вечерта хапнахме в При Иван. Тогава заваля и променихме плановете за следващите дни. Решихме да не нощуваме в Чипровци и да не ходим на Копренските водопади, защото имаше голяма вероятност да е кално.
На 22.05. тръгнахме към Чипровци, по пътя разгледахме пещерата Венеца. Малко преди обяд бяхме в Чипровци. Посетихме музея, купихме си Чипровско пиво и тръгнахме към Лопушанския манастир. В късния следобед бяхме във Вършец. Къщата се казва "Вършец". Решихме да разгледаме града и тъкмо бяхме на центъра и заваля страхотен дъжд. Направихме ранна вечеря в едно заведение и се прибрахме. Това провали плановете ми да видим поне водопадите до града, защото казаха, че и предишните дни е валяло. На 23.05. сутринта успяхме да се разходим все пак и след това отидохме на басейн в хотел Тинтява. От другите хотели ни отказаха достъп, тъй като имали много гости. Доволна съм от басейна на Тинтява. Не беше пренаселено, а в един момент бяхме дори само ние. Ползвахме вътрешния, външният отваря днес.
Днес сутринта решихме да разгледаме и другата пещера в района - Леденика. Прибираме се без да сме се разходили из Враца, но определено ще се върнем. Природата е прекрасна.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Радвам се,че сте си изкарали добре.Северозапада е прекрасен и има още доста места за гледане.Ние в понеделник следобед отидохме до Околчица.Страхотна красота,много зелено е навсякъде а сипеите са направо страховити!И онези огромни зъбери надвиснали над нас!Обаче времето е планината е ужасно неустойчиво и таман пристигнахме и заваля.Само се качихме до паметника да снимам и избягах с 200 в колата да се скрия.А такава хубава полянка имаше до паркинга.Ще отидем пак,то е ясно.Определено си заслужава.Гадното беше,че околовръстния на Враца беше в ремонт и беше затворен.Наложи се да минем през Враца за да се качим на пътя за Околчица.

# 30
  • Мнения: 4 403
Толкова ли е гадна Враца? Stuck Out Tongue Winking Eye

# 31
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 154
не е толкова гадна, просто в самия град няма какво толкова да се види.

# 32
  • Мнения: 1 747
Защо така, на мен ми хареса като минахме за малко преди месец - малък и уреден център със забележителна природа в самия център - поне мен гледките ме впечатлиха!

# 33
  • European Union
  • Мнения: 1 413
❇Sisi_91❇ , пещерата с дървото хареса ли ви?
Аз, не знам защо, бях останала с впечатление, че е в Криводол. Случайно минахме от там и понеже не бях подготвена, спрях и попитах някакви хора. Те не бяха я чували, после питаха други, събра се цяла тълпа и никой не беше чувал за такава пещера. Домашните ме обвиниха, че съм я сънувала.

# 34
  • Мнения: 3
Здравейте!
Във връзка със културно-историческото наследство на България и защитата на моята дипломна работа, направих кратка анкета, на която резултатите, ще ми бъдат много полезни! Моля, който намери малко свободно време да я попълни!
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yx … 5TzdaWEkwUDhaSy4u

# 35
  • София
  • Мнения: 14
Никой не спомена Берковица?!

# 36
  • Мнения: 524
Здравейте,
планирам 7 дневна почивка във Вършец.
Първият ден - два съм начертала следния маршрут :
1. Клисурски манастир ;
2. Берковица - Къща-музей Иван Вазов НТО 34 и парк с миниатюри;
3. Лопушански манастир ;
4. Чирповски манастир НТО 69 ;
5. Чипровци - Истор.музей - килими, Катеринина къща - везани икони, Чипровско пиво ;
6. Монтана - Воден парк "Сините езера" или "Монтанезиум".
Препоръки за места за похапване в Монтана или на язовир Огоста?
Попаднах на Гостилница "Кипро" Чипровци и Сръбска скара "При Ивица".

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 13:55 от donatellla

# 37
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Здравейте,
планирам 7 дневна почивка във Вършец.
Първият ден съм начертала следния маршрут :
1. Клисурски манастир ;
2. Берковица - Къща-музей Иван Вазов НТО 34 и парк с миниатюри;
3. Лопушански манастир ;
4. Чирповски манастир НТО 69 ;
5. Чипровци - Истор.музей - килими, Катеринина къща - везани икони, Чипровско пиво ;
6. Монтана - Воден парк "Сините езера" или "Монтанезиум".
Препоръки за места за похапване в Монтана или на язовир Огоста?
Попаднах на Гостилница "Кипро" Чипровци и Сръбска скара "При Ивица".

Здравей,мъжа ми е от Монтана и редовно ходим по тези места.Монтанезиум не е нещо кой знае какво-парк с детски площадки и езеро с много риба.Сините езера е по-добрия вариант според мен,поне на нас повече ни харесва.Входа е 2 лева на човек.Има Големи езера с много риби,патици и черни лебеди .Можеш да се возиш на водно колело или голям лебед-лодка.Детски кът и кафе.Можеш да си поръчаш от ресторанта храна.Доста пейки около езерата.Съвсем наблизо се намира и градския стадион.Точно до него се намират и детски площадки и фитнес на открито.Ходим често там,понеже е и парк и доста сенки в жегите.За заведенията препоръчвам “при ивица”-много вкусна храна,красиво място и супер хотел .Опитайте от лютеницата с лук там,пръстите ще си оближете Simple Smile.

# 38
  • Мнения: 524
Готова съм и с програмата за втория ден :
1. Враца ;
2. Пещера Леденика и пейка с панорамна гледка ;
3. Връх Околчица ;
4. Челопеч къща Баба Илиица ;
5. Осеновлашки манастир ;
6. Дядо Йоцо гледа .
Места за хапване по маршрута ?

# 39
  • Мнения: 1 557
Здравейте,
планирам 7 дневна почивка във Вършец.
Първият ден съм начертала следния маршрут :
1. Клисурски манастир ;
2. Берковица - Къща-музей Иван Вазов НТО 34 и парк с миниатюри;
3. Лопушански манастир ;
4. Чирповски манастир НТО 69 ;
5. Чипровци - Истор.музей - килими, Катеринина къща - везани икони, Чипровско пиво ;
6. Монтана - Воден парк "Сините езера" или "Монтанезиум".
Препоръки за места за похапване в Монтана или на язовир Огоста?
Попаднах на Гостилница "Кипро" Чипровци и Сръбска скара "При Ивица".

Здравей,мъжа ми е от Монтана и редовно ходим по тези места.Монтанезиум не е нещо кой знае какво-парк с детски площадки и езеро с много риба.Сините езера е по-добрия вариант според мен,поне на нас повече ни харесва.Входа е 2 лева на човек.Има Големи езера с много риби,патици и черни лебеди .Можеш да се возиш на водно колело или голям лебед-лодка.Детски кът и кафе.Можеш да си поръчаш от ресторанта храна.Доста пейки около езерата.Съвсем наблизо се намира и градския стадион.Точно до него се намират и детски площадки и фитнес на открито.Ходим често там,понеже е и парк и доста сенки в жегите.За заведенията препоръчвам “при ивица”-много вкусна храна,красиво място и супер хотел .Опитайте от лютеницата с лук там,пръстите ще си оближете Simple Smile.
Може да хапнете и в Чипровци в Павловата къща, готвят автентични за региона ястия, собственик е момчето, което произвежда Чипровско пиво.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Много се радвам, че има такава тема. Планираме със семейството ми пътуване в Северозапада. Преди 3 години направихме пътуване по Подбалканския път - Сопот, Карлово, Калофер, Казанлък, после Жеравна, Котел, Велики Преслав, Плиска и Св. Константин и Елена за 8 дни. Миналата година бяхме в Родопите - Огняново, Доспат, Девин, Пампорово,Смолян, Асеновград, Пловдив, пак за 8 дни. Много интензивни и пълни пътувания.
Този път ще се ограничим до 6 дни. Запазих една нощувка в Лакатник, една във Враца и една във Видин. Като цяло не виждам да има голям избор за нощувки. При предишните пътувания намирахме добри варианти на прилични цени. Сега дори на високи цени в букинг офертите са с ниски оценки. Исках да завършим с две нощи във Вършец с басейн за децата, но се оказа, че сме закъснели, никъде почти няма места. В хотел "Ата"  предлагат две стаи, което не ни устройва  като цена. Сега се чудя на варианти наблизо. Някой назад беше писал за Берковица - че не препоръчва. Има ли възможности във Вършец да се ползва басейн като външен посетител?

# 41
  • Мнения: 1 747
Вижте в темата за Вършец, точно днес писаха цените в Медикус са 35лв уикенд и 20лв през седмицата. Събота и неделя обаче беше лудница като ходихме около Великден, просто препоръчвам през седмицата. Иначе има прекрасни места за разходки наоколо и е много добре поддържано. Препоръчвам Палеонтологичния музей ако сте с малки деца.

# 42
  • Мнения: X
Не препоръчвам много Медикус. Бяхме с колеги на фирменото събитие там наскоро. Съсипаха ни преживяването, а им оставихме една торба с пари. Проверете Минкови бани в съседното село Спанчевци.

# 43
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
Във Вършец нощувахме в къща за гости
"Вършец" и ползвахме вътрешния басейн на хотел Тинтява. Тогава външният не работеше. За възрастни входа беше 12лв, за деца до 7 г 6лв. Моето момче е на 10, но е дребничък и го таксуваха по - евтино.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Мина и нашето пътуване из Северозапада. 4 нощи, вместо предвидените 5.
Започнахме с Вазовата екопътека, където на връщане синът ми колабира и преживях един от най-големите ужаси в живота си. Повече по екопътеки без хора няма да тръгна. Реално това беше първия ден, който завърши в Пирогов и преспиване в София.
Втори ден -
1.Черепишки манастир - свещеникът на входа ни нахока, че сме с къси панталони, обясни ни нещо от рода как ще идем право в  ада, ако не се покаем преди да се помолим, и аз се разревах буквално, малко ми трябваше  след стреса ден по-рано и желанието да запаля свещ за здравето на детето.
2. Къщата на баба Илийца - много приятен разказ от уредничката. Ритлите.
3. Връх Околчица
4. Враца- въпреки че беше ужасно горещо, много ми хареса всичко. Много хубав център, приятна разходка, гледките в града също. Спахме в двустаен апартамент с прекрасна гледка и на най-ниската цена от четирите ни нощувки. На другия ден посетихме Историческия музей и Етнографско-възрожденският комплекс „Св. Софроний Врачански". Стадиона на Ботев-Враца. Пещерата "Леденика" - поизненадаха ни на входа с 54 лева за билети. Толкова много за вход никъде не  сме плащали.
Трети ден -
1. Видин - посрещна ни с в 25 градуса след близо 40 градуса по пътя. Семеен хотел "Вида" - апартамент на последния етаж- най-хубавото място от четирите ни нощувки. Разходка по алеята край Дунав вечерта, на другия ден Баба Вида и отново минахме част от крайбрежния парк. За крепостта мога да кажа, че неприятно впечатление ми направи, че  не е достатъчно обезопасена. Когато тръгнеш из такова място, очакваш известна доза сигурност. Не е някъде в нищото, че да си казваш да внимаваш на всяка стъпка. Ни парапети, ни предупреждения на някои места.
Може би щеше да е по-.добре, ако имахме повече време за разходки. Хареса ми градът.
2. Пещера "Магурата" - харесах я повече от "Леденика", но децата обратното.
Четвърти ден -
1. Белоградчик - страшни гледки, много ми хареса градчето. Белоградчишката крепост я посетихме доста късно, изненадах се, че е отворена по това време. Сигурно е уникално да живееш на такова място. Най-мизерното място от пътуването ни за преспиване беше там (Бедрок), което малко ми помрачи впечатленията - кучешко изпражнение пред вратата ни на влизане,банята беше най-неприятна, ама ще се въздържа от повече описание. Трябваше да има нещо като малък басейн, затова и избрах мястото от няколко подобни. Естествено не беше напълненен. После пък нямаше вода за известно време вечерта.
На сутринта посетихме Историческия музей и Природонаучния, като и на двете места ни разказаха доста и на всички ни беше много интересно.
2. Чипровския манастир - много тихо и приятно, бяхме единствени посетители.
Чипровци - Исторически музей и Етнографска част.
Последен ден - Берковица. Общо взето най-скучната част. Идеята беше да спив във Вършец, но не намерих подходящо място. Нищо не ме впечатли там освен скъпата вечеря. Няма хора, пусто и потискащо. Спахме в семеен хотел стил 90-те, но на прилична цена. Цяла нощ някакви мургави индивиди тичаха нагоре надолу по стълбите и си говориха. На сутринта един връхлетя в стаята ни. Общо взето 3-4 часа да сме спали за нощта. Изнесохме се рано-рано от града.
Вършец - разходка из парка. Поддържано градче - посетихме палеопарка и въжения парк , които са безплатни за наша изненада. Хубаво място, тихо.
Общото ми впечатление е за хубава природа, има какво да се види, ако имахме предвидени ден- два още щеше да е най-добре. Но пусто, безжизнено на определени места, неподдържано. В някои обекти като музеи по цял ден дремят, ама не станаха да разкажат нещо, да те привлекат, да ти го направят интересно. Дори за самите тях би било добре да се разнообразят. На някои места сигурно по 5 човека им влизат  на ден, а те нямат желание две думи да кажат.

# 45
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Не се коси за Черепишкия манастир.Ние ходихме там преди седмица,отчето ни изпъди ,защото сме тръгнали на плаж(тениска и къси панталони,то в тая жега с какво да се облека).Снимахме само пред манастира,вътре не ни пуснаха.Ядосахме се,не че съм отишла да гледам скапания им манастир,аз за гледката отидох .Из какви ли не манастири сме ходили,само в Черепишкия ни изгониха.Последно бяхме в Бачковския ,много повече ни хареса там.А Белоградчик си ни стана втори дом,почти всяка седмица сме там.Страшно красиво място е.За Баба Вида,и на мен ми направи впечатление,че не е обезопасен добре.Хубаво поне,че сина ни е вече по-голям и може да се пази сам,че не ми се мисли как ще го водя за ръка из тия тесни стъпала.Магурата и Пещера Венеца ни харесаха повече от Леденика.Ходихме и на Околчица преди месец -два,но пак ще ходим.Тогава заваля и загърмя и се изнесохме много бързо.Наскоро пак се качихме нататък.но се отклонихме за хижа Пършевица.Много ни хареса Згориград,сгушен между полите на планината.

Последна редакция: нд, 30 юли 2023, 07:05 от peten

# 46
  • Мнения: 4 687
Баба Вида е средновековен замък, паметник, не може да се слагат парапети и обезопасяване където на някой му хрумне. Не ми е направило впечатление да е опасно там.

Не знам дали са обезопасили т.нар. "Балдуинова кула" на Царевец например, там беше далеч по-опасно. За Вършец ако ходите друг път - или проверен семеен хотел (ама са си само за преспиване и в хубавите местата през уикенда се резервират рано), или спа хотел.

# 47
  • Мнения: X
В Баба Вида ходих с малки деца, ами държах си ги за ръка, както казаха, това е най-запазеният средновековен замък на нашата територия, няма как да го наковат навсякъде с парапети, мрежи и табелки.

Обожавам Белоградчик, всяка година ходя и не ми омръзва, а операта там е просто магия! И тази година ще посетя фестивала.

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Може би бях по-чувствителна, защото синът ми (на 14 г.) припадна по Вазовата екопътека няколко дни по-рано и оттам нататък навсякъде виждах опасност.  Но е факт, че не е обезопасено.

# 49
  • Мнения: 524
Моята Северозападна 5 -дневна приказка с отправна точка Вършец :
Сутрин закусвахме в Пекарна Мандра с най-вкусните домашни банички, парени гевреци, кроасани с шоколад и ароматно кафе на централната улица под дебела сянка, чертаейки дневния маршут. От там си взехме хубаво сирене, кашкавал и айрян.
Първи ден - пещера Леденика, с много облагородено пространство около пещерата - амфитеатър и посетителски център, лекция на български и английски, много млади и ведри гидове. Направихме си снимки от горната площадка на неработещия лифт и Вратцата. Обядвахме на езерото на хотелски комплекс "Чайка" ,препоръчаната ни Рибна сламура  и Врачанска лютика. Задължително се снимахме от панборамата на хижа Вестителят - любима сцена от филма "Момчето си отива" !
Втори ден - Крепостта Баба Вида на най-красивото място на брега на Дунав с изглед към моста Видин - Калафат. Прекрасен обект, запазен в целостта си ,но без никакви табели, надписи, само голи стени и дупки. А може да бъде рай ! Добре окосено , но без парапети и някак пусто. Обядвахме на Фиш енд грил „Дунава“ с вкусен сом и бял амур, полюшвани от тихия бял Дунав - всъщност беше бледо син и разкошен, въпреки силния вятър. Центърът на Видин много ми хареса със двуетажните красиви сгради по главната с полъх от архитектурата на Австро-Унгария, пренесена по Дунава. Харесвам и подредените соц-сгради , шадрафани и площади - лицата на града.
На връщане минахме през пещера Венеца - най-красивата и млада за посетители. Очарована съм от всичко - стъпва се по метални скари, дават се предпазни каски /в Ледника на два пъти си разбих главата/, демонстрира се светещ оникс в естествена среда. Препоръчвам !
Трети ден - пешеходен тур в самия Вършец до Райският кът, Иванчова и Марийкина поляна, Въжен парк и Палеопарк, а вечерта си спретнахме турнир по федербал в парк Св.Мина.
Четвърти ден - Чипровски манастир и костница - свято място, виждало е и по-добри дни , когато е било един от 100-те НТО, сега за него се грижи един човек и все пак е пъстро и цветно. Отбихме се в Музея на Чипровския килим и разгледахме изложбата на 81-годишна чипровка, все още работеща - уникални пана. Има много симпатични тъкани магнити, подложки с елементи като канатица и елбетица - останаха ми очите на тях . Взехме си и по едно Чипровско пиво за из път от Павловата къща. Опитайте го!
На обед хапнахме пъстърва "При Стали", където бяха и Мая Новоселска и Теди Москов.
От там продължихме към Клисурския манастир - всяка тревичка , цветенце и камъче бяха грижливо подредени, а от нейде из манастирските стаи се носеше хорова детска песен. Идилия ! Освежихме се с вода от аязмото зад манастира и напуснахме покоите му умиротворени.
Пети ден - Монтана ни посрещна с много градски паркове с езера, в който плуваха риби , а децата ги хранеха. Отново красив център, който обаче ремонтираха , та ще трябва пак да се върнем да го видим завършен. 
Пихме по фрапе и мента в парк Сините езера - има малко животни и като зеленина може да се подобри. Обядвахме в "KATo bar/dinner" на прохлада и тишина с отлична кухня.
За дните на престой се насладихме на изложба на Алеята на чинарите, лятно кино и състезание по спортно бягане. Фонтанът в центъра на града също се ремонтира, та и него ще се върнем да го видим завършен. Вършец ме плени със старите двуетажни вили по  главната с нежни имена - все още тук-там се срещат надписите им Марица, Нора, Трендафила, Средна гора, Нора, Щастие. Минералната вода е пивка и лековита, тишината и спокойствието всепоглъщащи !
Със сигурност ще се върнем пак !
До нови срещи !

П.С. Благодаря на всички за напътствията и полезните съвети !

# 50
  • Мнения: 1 295
В движение съм и се налага една нощувка във Враца или Видин. Все още сме в процес на уточнение. Моля препоръчайте нещо за преспиване и на двете места, че не се знае до къде ще стигнем.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
За колко души търсите? И във Враца и във Видин бяхме на чудесни според нас места, но бяхме четирима. Във Враца - в апартамент, във Видин - в малък хотел, но не в стая , а нещо малък апартамент. Във Враца за 80 лева, във Видин - за 140 лева някъде.

# 52
  • Мнения: 1 295
За колко души търсите? И във Враца и във Видин бяхме на чудесни според нас места, но бяхме четирима. Във Враца - в апартамент, във Видин - в малък хотел, но не в стая , а нещо малък апартамент. Във Враца за 80 лева, във Видин - за 140 лева някъде.
Двама сме. Дайте имена ще звъним докато пътуваме.

# 53
  • Мнения: 4 213
Хайде сега, моля, някой да ми обясни как се стига до Околчица.
Последната седмица на август ще сме в района, имам си вече програма с обектите, само за Околчица не намерих нищо. Къде е изходният пункт, катери ли се, до къде има достъп с кола? Ползвам няколко сайта за качване по върховете в България, но и там нищо няма. Да не би да е нещо като крайградски парк и за това?

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Тръгнахме от село Челопек. Има си табели. Стига се по път със завои примерно за 20 мин.до върха с кола. Честно казано не помня точното разстояние, но е кратко. Паркира се в подножието но паметника. До него се стига по стъпала.

# 55
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126
Пускаш Гугъл мапс и си там, има асфалтиран път.

# 56
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Скоро ходихме до Околчица.Няма нищо за катерене,до там си е асфалтов път.До самия връх стигаш  по стъпала за няколко минути.Долу има много голяма поляна и доста паркинг места.Няма входни такси.В приложенията на Гугъл мапс и Waze  е нанесена Околчица.За тези двете приложения знам,че я има,за другите предполагам че и там е нанесена.

# 57
  • Мнения: 4 213
Значи съм на прав път.
За това няма инфо в туристическите сайтове.

# 58
  • Мнения: 3
Здравейте, мили хора !Тази  година завършвам магистърската си степен по дигитален мениджмънт в туризма. Моля, ако имате възможност да отделите малко време за решаване на една кратка анкета, свързана с нашия красив и забележителен град Велико Търново! Анкетата се прави с цел защита на дипломна работа на тема "Разпознаваемост на Материалното културно- историческо наследство на Велико Търново"  Ще бъда искрено благодарна за разбирането, сериозният подход и отделеното време! Приемам препоръки! https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yx … FNk5GWU9RVDFGWi4u

# 59
  • Мнения: 524
Участвах с удоволствие в анкетата !

# 60
  • Мнения: 4 687
Участвах и ще Ви напиша няколко забележки. Би трябвало да са Ви научили поне в магистърската програма.
1. Абсолютно необходимо ли е да се събират лични данни като мейл и имена? Щом системата ми позволи да продължа, значи не е необходимо. Ако ви е задължително да имате образование и години (това е по-обяснимо), сложете го като въпрос със затворени отговори и без възможност да се продължи, ако не се отговори на него.
2. Още в първите лекции по социология и статистика се учи, че отговорът на един въпрос трябва да изчерпва всички възможности и отделни отговори да не се припокриват. Велико Търново е в Централна Северна България. Т.е. имам два верни отговора, а трябва да отбележа един.
3. Имате пунктуационни и правописни грешки.
4. Въпрос 3 дори не знам как да го коментирам. Вие прочетохте ли си го?
5. На Трапезица също има крепост. Явно разчитате, че всички ще са чували само за Царевец?
Ако сте се засили да си купувате билет за Звук и светлина - има много места с прекрасна гледка към спектакъла, които не струват пари.
6. Не знам каква туристическа информация носи въпрос за кмета, освен че е бил нещо като шеф на туристическо дружество, а по-преди са го ползвали като шофьор за журналисти - гости на града.

И последно - кажете къде я завършихте тая магистратура.

Извинявам се за дългия пост, надявам се знаете, че Велико Търново не е в Северозападна България и единственото общо е изкуственото прикачване на града и Западна Стара планина в т.нар. Старопланински туристически регион.

# 61
  • Мнения: 3
Уважаема г-жо Весела Николаева,
Още не съм завършила магистърската си степен, нали точно  това е причината да направя тази анкетна карта ?!
Може би, не сте разбрали, но пуснах тук анкетната си карта, като молба, някой да я попълни. Няма как да Ви накарам да попълните насила нещо, което не искате, нито да впишете някакви данни за себе си. Ако не ви харесва, просто подминете! Анкетата е направена за кратко време и въпросите са подбрани на различна тематика, за да видя какви данни ще събера и дали ще могат те да бъдат обработени. А това, че някъде съм допуснала грешки , възможно е всеки греши! Благодаря Ви за коментара, беше ми полезен като обратна връзка, все пак трябва да има и критики, за да надградя себе си по някакъв начин! Благодаря за участието в анкетата! Ако успешно защитя дипломната си работа, мога да Ви изпратя копие в електронен вариант, за да се посмеете още малко Simple Smile

Последна редакция: пн, 25 сеп 2023, 16:13 от kristiyanna_2023

# 62
  • София
  • Мнения: 2
Ами пещерата Очите на Бога до Карлуково, местноста Панега до Луковит, до Плевен - невероятните Крушунски водопади... прекрасни места ако имате път.

Има страхотна екопътека до Луковит - Екопътека Искър-Панега се казва. Случайно я открихме след посещение на Златния Парк и бяхме много приятно изненадани - лесен маршрут с красиви и клетки. Има възможност и разходка с лодка по реката. А накрая на пътека, може да си направите барбекю, има обособени места за това. Определено си струва и бих Ви посъветвала, ако сте в района, да отделите един следобед за там.

Общи условия

Активация на акаунт