Политиката в България - Тема 5

  • 491 283
  • 18 099
  •   1
Отговори
# 17 925
  • Мнения: 5 658
До колкото разбрах, Атанасов, Рашков и Лена не са в листите. Лично аз се радвам, че няма да ги има в следващото НС.
Рашков е втори за Перник.

# 17 926
  • София
  • Мнения: 5 842
До колкото разбрах, Атанасов, Рашков и Лена не са в листите. Лично аз се радвам, че няма да ги има в следващото НС.

В листите са, но не са водачи.

# 17 927
  • Мнения: 7 314
Скрит текст:
Разпределението на лекари или каквито и да било други специалисти няма да върне хората в обезлюдените места.
Скрит текст:
Дори и да се предприемат подобни мерки за лекари например - да се изпращат да работят по разни по-отдалечени населени места, които се обезлюдяват, това ще реши ли проблемите със съсредоточаването на оборудвани болници в големите градове? Ако изпратят двама лекари в село Х, държавата ще създаде ли условия на тези лекари за нормална работа в това село или те ще бъдат обикновени писари, оборудвани с по един стетоскоп и апарат за кръвно, които да издават направления за специалисти в големия град и да пишат рецепти? Тези рецепти ще има ли къде да бъдат изпълнени или ще разпределим и аптекари? А тези специалисти имат ли равен шанс с колегите си за професионално развитие в село Х?
Не става със забрани и наложени на сила разпределения. Искрено се надявам, че тези времена останаха в миналото, колкото и да бленувате за завръщането им. Единственият начин специалистите да останат тук е да им се осигури адекватно заплащане и нормални условия на труд.

За съжаление, през последните около два месеца ми се налага обикаляне из болниците. Близо сме до Пловдив, единият здравословен проблем, с който се сблъскахме, няма как да бъде решен тук. Нищо, че Пловдив съвсем не е малък град, има не една болница и доста специалисти. Водещ специалист в областта, завеждащ отделение в най-голямата болница в града, директно и без да губи време ме прати в София. Благодарна съм му, че не се опита да ме баламосва, а беше откровен и бърз в преценката си. Но реакцията му е още един пример, че децентрализацията е невъзможна в днешните реалности не само заради липсата на кадри, а и на цялостно обезпечаване на болниците с апаратура, материална база, методи на лечение и т.н.
От къде тръгна разговора и къде стигна.
Повтарям, за мен е логично щом някой е завършил специалност, която е дефицитна, липсват кадри, за сметка на държавата, да има ангажимент за някакъв период от време  да се реваншира.
Как ще стане това, не съм посочила, казвам само, че всичко се съсредоточава в няколко населени места и то по не добре обмислен начин.
Не съм убедена, че държавата обучава и квалифицира достатъчно адекватно дефицитни кадри, осигурявайки им нужните знания, специализация, практика и достъп до съвременна апаратура, технологии, методи на работа.

Споменати бяха в няколко поста разпределенията, коментирам тях, а не конкретно твоето мнение.
Децентрализация не може да постигне, изброих вече защо, според мен. Интересно би ми било да чуя как според теб може да се случи.
Би трябвало да може, но не само в здравеопазването, а да се погледно доста по мащабно. Не може в населено място, където няма поминък, да останат хора, да се развива и т.н. В момента върви централизация /това могат това правят/, когато стигне някаква критична стойност, ще започне обратното - децентрализиране.
Да, не е само здравоопазването, за всички сфери важи. Ясно е защо се случва централизацията, колкото и да не ни допада. И на мен не ми харесва, но мисля, че гледам реално на ситуацията, смятайки, че в близко бъдеще няма да процесът да бъде обърнат. Достигането на критична маса звучи доста имагинерно и не е практическо решение на проблема. За мен и "разпределението" не е решение на проблема.

Един пример, който не е свързан с политиката в България, но дава поглед какво се случва с опита вишистите да "върнат жеста" на държавата, задето ги е обучила. Става въпрос за Турция, разказа ми моя позната с близки в страната - подчертавам, че не съм търсила информация за истинността, доверявам се на нея. Завършилите учители трябва да преминат "разпределение" за известен период от време (не запомних колко), за да получат правоспособност и право да преподават в държавни училища. Въпросното разпределение обикновено е в нежелани източни региони, отдалечени, непривлекателни населени места. Но на държавата, наложила тези правила, й е трудно да ги изпълнява. Роднина на моята позната вече няколко години е семестриално завършила, но все още не е преминала задължителното разпределение и не може да работи. Единствената й възможност е в частни школи и по заместване, на значително по-ниска заплата, с която не може да се издържа. Полза няма нито за нея, нито за обществото, нито за държавата. Познавайки нашата държава и нашата реалност, ми се струва, че и при нас опитите за "отплата" ще завършват по подобен начин.

# 17 928
  • Мнения: 12 070
Мария Габриел я няма в листите на ГЕРБ, що така?

# 17 929
  • Мнения: 1 120
Мария Габриел я няма в листите на ГЕРБ, що така?
Възможно е да я предвиждат за министерско кресло, еврокомисар може би.

# 17 930
  • Мнения: 7 173
Мария Габриел я няма в листите на ГЕРБ, що така?
Това се разисква подробно няколко страници по- горе.
Според мен Минчев доста се изложи, че да е водач на другата листа. Насти  е преместен много назад.

# 17 931
  • Мнения: 855
До колкото разбрах, Атанасов, Рашков и Лена не са в листите. Лично аз се радвам, че няма да ги има в следващото НС.

В листите са, но не са водачи.

Явно не съм чула правилно. Пак е нещо, може и да не влезнат. Надявам се и Насти да не влезне.

# 17 932
  • Мнения: 8 288
Да осигури държавата възможност да специализират завършилите медици, тогава да има изискване да остават в България. А и не е съвсем безплатно обучението, Лорд Сняг.
как може някой да ме задължи какво да работя и въобще да работя някаква работа, независимо, че ми е платила обучението? няма да напускам БГ, може да работя всичко друго, но не и лекар.

Разбира се, че може - изплащаш парите за обучението и си свободен като птичка. Иначе има много начини държавата да те накара да правиш някои неща - да те даде на съд за таксите, да те лиши от някои административно услуги ... абе има как.

# 17 933
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 693
Знам за масовото недолюбване на Ваня Григорова в темата,
но мисля, че е интересно да се прочете отговорът ѝ на следното от Костадин Костадинов:

...Интересно ми е какво ли си мислят излъганите и измамени избиратели на Григорова, които тя продаде след кметските избори в София, влизайки (заедно с цялата група на БСП) в общо мнозинство с ГЕРБ.
Борисов направи Григорова председател на една от най-важните комисии в столичния общински съвет, социалната, през която минават гласувания за стотици милиони левове.
В момента не само Борисов гледа към Ваня Григорова. Пеевски също гледа натам. Даже Пеевски не само гледа, но и някой друг лев дава.
Възраждане ви предупреди за нея. До сега не сме имали ситуацията, в която да сме казали нещо и да сме ви подвели.
Мислете и разумейте на 9-ти юни!
....

Ваня:
....Време е да разкажа за хм... колебливите позиции на Костадин Костадинов. Миналата година след среща за бюджета в НС през юни Даниел Лорер ме заговори (още не бях приела поканата на БСП да съм техен кандидат за кмет). Поиска да направим с други кандидати "блок срещу езика на омразата", т.е. срещу Възраждане. Отговорих му, че език на омразата използват те - ПП и ДБ. Техни, уж независими, експерти обикалят студия. Техни близки симпатизанти и членове изливат помия срещу опоненти. Техни маши маркират всички, чиято позиция не пасва на зададената от посолството, като разпространители на "фалшиви новини" и "четирихилядници". Накратко - отказах.
На излизане пред парламента се бяхме спрели да говорим с други депутати. Отпред спря парламентарен автомобил, излезе Костадинов, ръкува се с мен и заръча да предам поздрави. Познаваме се отдавна. Мъжът, с когото живея - Калин Първанов, беше писал статии за сблъсъка на Костадинов с Марешки преди години (ходи във Варна, запозна се с цялото дело срещу Марешки). Многократно е публикувал текстове на Костадинов в списание "Тема", в което беше зам.-главен редактор. Т.е. поддържат добро познанство да го наречем.
По-късно приех поканата на БСП и през различни хора към мен започна да идва една и съща оферта - десет дни преди първи тур да се направи социологическо проучване. Ако то сочи, че аз имам шанс, кандидатът на Възраждане ще се откаже и ще призове избирателите да гласуват за мен. Ако пък, според това проучване, той има по-голям шанс, аз се отказвам и призовавам хората да гласуват за него. Въобще не отговорих.
Няколко дни преди 29 октомври бяха публикувани данни от "социология", която сочи, че на първо място е Хекимян с 25%, на второ - Терзиев с 23,8%, на трето кандидатът на Възраждане с 20,1%. А аз? На четвърто място, доста зад третия с 16,2% 😃 Чие е "проучването"? На агенция "Адлайн". Чия е фирмата? Според търговския регистър, собственик е Анна Володиева Христова (200 лв. капитал). Госпожата била сътрудник комуникации на парламентарната група на Възраждане.
Оставям изводите от офертата и "проучването" на всеки един от вас.
След като номерът не мина, аз надвих кандидата на ГЕРБ и отидох на балотаж, какво направи Костадинов? Започна да публикува постове срещу мен. Включително в деня на балотажа. А след като помогна на посолствоТО да ме пребори в София, месеци по-късно продължава да се упражнява на мой гръб.
1. В комисията, която председателствам, Възраждане има общински съветник. НЯМА НИТО ЕДНО мое предложение или гласуване, което води до разхищение на средства. Напротив! Неколкократно повдигнах въпроса и спорих с други общински съветници, вкл. зам.-кмета по социални въпроси, за нуждата социалните дейности да се върнат в общински ръце, а не да се оставят на неправителствени организации тип "мама, татко и аз" и/или фирми.
2. Ако Костадинов твърди, че Пеевски ми дава "някой друг лев", е добре да има доказателства. А ако признава, че на него е дал, за да ме хули, няма да се учудя твърде много. Предателството в София също може да не е било безплатно....


Та така де, понеже са ни нежни ушетата... няма л......и в политиката, само розоварни.

# 17 934
  • Мнения: 2 043
Аз я мислех за социалдемократ(ка), а какво прави с точно с Мая? Забележете във всяко интервю Мая употребява многократно  "за обикновените хора".
 И нито дума за икономика. Сякаш благата падат от небето.

# 17 935
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 314
Да осигури държавата възможност да специализират завършилите медици, тогава да има изискване да остават в България. А и не е съвсем безплатно обучението, Лорд Сняг.
как може някой да ме задължи какво да работя и въобще да работя някаква работа, независимо, че ми е платила обучението? няма да напускам БГ, може да работя всичко друго, но не и лекар.

Разбира се, че може - изплащаш парите за обучението и си свободен като птичка. Иначе има много начини държавата да те накара да правиш някои неща - да те даде на съд за таксите, да те лиши от някои административно услуги ... абе има как.
ставаше въпрос за свободно завършили медицина, а не за тези по държавна поръчка.
за държавната поръчка писах друг пост - ще работя като лекар имитирайки се че работя. с кеф да се откажеш от мен. Smiley  ще изминат 2-3 год. задължение и тогава започвам същинскага работа като свободен лекар.

# 17 936
  • Мнения: 18 377
Да осигури държавата възможност да специализират завършилите медици, тогава да има изискване да остават в България. А и не е съвсем безплатно обучението, Лорд Сняг.
как може някой да ме задължи какво да работя и въобще да работя някаква работа, независимо, че ми е платила обучението? няма да напускам БГ, може да работя всичко друго, но не и лекар.

Разбира се, че може - изплащаш парите за обучението и си свободен като птичка. Иначе има много начини държавата да те накара да правиш някои неща - да те даде на съд за таксите, да те лиши от някои административно услуги ... абе има как.

Да, това е идеята. Пак подчертавам много компании (например Луфтханза) имат подобна политика. Сключват 3 годишен договор  с теб, инвестират в обучението ти, после ако искаш да напуснеш по-рано - плащаш неустойки. Важно е да се каже, че ако постъпиш на работа има множество специализации, които се поемат изцяло от фирмата като разход. Някои фирми дават и карти за градския транспорт, а и други бонуси.
Разбира се, след 3 годишният срок пак можеш да напуснеш, но междувременно се утвърждаваш на работното ти място; започваш да растеш кариерно; ако си усърден има бонуси...ако почнеш на ново място почваш от нулата. ОСвен това след като си работира няколко години на една работа завързваш приятелства; шефовете вече те познават и ти имат доверие; нормално е да се обърнеш пак към същите хора дали няма да ти предложат по-добри условия.
Разбира се, ако  твърдо си решен да напускаш и не ти пука от неустойките никой не може насила да те спре. Подобни ограничаващи методи дават имат преди всичко възпитателен характер, но не могат да са панацея.

# 17 937
  • Мнения: 1 176
Предполагам като смятат колко един медик да върне на държавата,ще приспаднат тия около 6 хил.,които е дал за обучението си държавна поръчка и после тези,които е платил за държавната специализация 4-5 години?Във вашите теории.

# 17 938
  • Мнения: 18 377
Прочуване на АЛфа Рисърч
Според социолога Боряна Димитрова от ''Алфа Рисърч'' най-сериозната щета от разпадналата се сглобка търпят от ПП-ДБ.

''Губят около 200 000 гласа спрямо последните парламентарни избори. Имаха малко над 600 000 гласа, а сега са около 400 000 гласа. Разпиляват се към ''Възраждане'' и към ИТН. Малка част се връщат и към ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ се явява донор на избиратели към други партии, но почти не привлича избиратели от други партии. Това е и тяхното най-сериозно предизвикателство – да спрат процеса на изтичане и да си върнат поне малка част от изгубените избиратели'', заяви Димитрова по Би Ти Ви.

Ппроучването на социологическата агенция, реализирано със собствени средства, проведено в периода 25.04 -2. 05, сред 1 000 пълнолетни граждани в цялата страна. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирани интервю с таблети по домовете.

По отношение на изборите за парламент ГЕРБ-СДС влизат като фаворит с 25.4%, следвани от ПП-ДБ със 17.5%, ДПС – 14.9%, ''Възраждане'' – 14.6%, БСП – 8.5% и ИТН – 5.2%.  Според Боряна Димитрова картината за европарламента е сходна с националните избори. Електоралните нагласи за изборите за Европейски парламент са следните: ГЕРБ-СДС води с 25.1%, ПП-ДБ с 18.5%, Възраждане с 14.8%,  ДПС с 14.4%, БСП с 8.0% и ИТН с 4.8%. Границата за евродепутат е 5.88%, докато за парламент малко над 4%.

----
Боряна Димитрова  е социоложка с известни симпатии към неолибералните среди на ХИ и КП. Щом тя казва, че има отлив, явно има отлив. Но за мен е по-интересен не отливът към ИТН, и дори не към Герб, а към Възраждане.

За ЕВропейски парламент не съм изненадан, че Герб и ПП-ДБ водят значително, а по-малките партии (ИТн) отстъпват, ако половин процент е отстъпление. Ако БСП вземат 8,5, падат надолу - последния път взеха 8,9. Тенденцията не изненада за мен, изненада е ако паднат с толкова малко. По отношение на европейските избори БСП има 8 процента според АЛфа Рисърч. Прави впечатление, че в прогнозите не е включена Солидарна България. нито пък Левицата. И едните и другите ще откъснат парчета от БСП.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 12:05 от Лорд Сняг

# 17 939
  • Варна
  • Мнения: 18 011
Радев в Баку:

Скрит текст:

Договорили са подновяване на самолетната линия София -Баку.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 12:29 от Хексе

Общи условия

Активация на акаунт