Неапол (Кампания) и Бари (Пулия) – Красивата Южна Италия - 7

  • 22 370
  • 468
  •   2
Отговори
# 420
  • Мнения: 361
Ние ще пътуваме в неделя за Матера с автобус на flixbus.
От къде ?
[/От Бари]

Силно препоръчвам
Днес пътувах с влака и ми се скъсаха нервите

# 421
  • София
  • Мнения: 500
От централната автогара ли се хваща автобуса за Матера?

# 422
  • Мнения: 1 051
Имате ли отзиви за пътуване с влак от Неапол до Помпей?

# 423
  • Мнения: 1 176
Дайте отзиви за влака от Алберобело към Бари. На отиване ще сме с автобус, но на връщане четох, че автобусите се препълнят и ще изберем влака, макар и с прикачване.

# 424
  • София
  • Мнения: 5 268
Нормална крайградска мотриса тип мотрисите Сименс на БДЖ и въобще масовия тип крайградски влакове из Европа.
Не знам какво друго би те интересувало.

# 425
  • Мнения: 1 883
От централната автогара ли се хваща автобуса за Матера?
Минавате по тунелче под Бари чентрале  и вляво ще видите кафе La braserie bari.Вътре продават билети за автобусите , а самите те тръгват от улицата до кафето.
И за Матера тръгват от тук.

# 426
  • София
  • Мнения: 1 731
Здравейте, живот и здраве юли ще летим с дъщеря ми до Бари. Полетът пристига сутринта. Идеята ми е да идем до хотела, да си оставим багажа, след което да си хванем влак до Полиняно а Маре, да разгледаме там, после влак до Монополи, разглеждаме и да си хванем влака обратно до Бари. Ще ни стигне денят, нали? Grinning
Може да не се разкарвате до хотела и да си оставите багажа на гарата. Има гардероб на първия перон в най-далечната част, до тоалетната. Работи от 8:00 до 20:00 часа, за първите 4 часа е 6 евро и за всеки следващ час е по 1 евро. Не се налагат онлайн резервации, един чичка ти взима багажа и ти дава билетче, плаща се при получаване.

Нашето пътуване протече по следния начин:
Бари - пристигане.
За автобус 16 се таксувахме с банкова карта в автобуса, взе ни по 1 евро. Информацията е от 4 май.
Тук допълвам, че от 4 автобуса (два №16 и два други), на които се качихме, само в един имаше автомат за таксуване с карта. Може би при късни полети пускат 16-ка с такъв апарат. Имайте предвид, че не всяка карта сработваше и почти всеки се наложи да пробва поне по 2 различни карти, докато успее да плати.

Ден 2 - Джовинацо. Някой го беше препоръчал в темата. Отидохме с влака. Чудесно градче, спокойно и приятно. Ходихме в неделя, имаше някакъв празник, свързан с първото причастие на децата, всички бяха изтупани, фотографи, настроение.... Ядохме чудесен сладолед в едно кафене, което има тераса, гледаща към пристанището. Има хубав парк и чиста обществена безплатна тоалетна.

Ден 3 - Тръгнахме за Матера, но влаковете не вървяха и отпрашихме към Лече. Прекрасен град, много забележителности, архитектурата е много интересна. По съвет от темата отидохме на улицата, където хапват местните - не съм очарована от храната, която избрахме, а и комуникацията беше извънредно трудна. Влакът беше доста скъп - 12.50 евро в посока.

Ден 4 - Все пак стигнахме до Матера. Общо взето и двете гари - Матера Суд и Матера Централе са на едно и също разстояние от историческия център, но от практична гледна точка съветвам да се слезе на Централе, за да се ориентирате по-лесно на връщане. Гарата е модернистична постройка, турникетите за влизане са изнесени доста извън сградата и тук имахме малко паника и лутане, докато намерим откъде да влезем за билети. Затова препоръчвам да си вземете двупосочни. На връщане има прекачване в Алтамура, лесно е, както някой беше писал - следвате тълпата.

Ден 5 - Арбелобело. Отидохме с автобуса, много ми се искаше на връщане да минем през Локоротондо, но имаше само един влак в посока Бари и то преди обяд (или аз поне не намерих друг), така че не можах да организирам маршрута. Ако изберете да се връщате с автобуса, имайте предвид, че на автогарата в Арбелобело 15-тина минути преди пристигането на автобуса, строяват опашката в редица, за да се качват хората по ред, така че не се отдалечавайте много и следете служителите и другите хора.

Ден 6 - сутринта Полиняно, вечерта на летището. Много ми хареса това градче. Наистина за половин ден може да се обиколи, снимки, хапване, полежахме и на скалите. Тук бих препоръчала заведение - Olia su Pane на Виа Рома №60. Чудесни панинита, прекрасни коктейли, много симпатични хора от персонала. Октоподът в панинито е превъзходен. Лазанята също изглеждаше много добре. Видяхме това заведение, което беше препоръчано по-напред в темата - Ruz Cucina Confidenziale, което се намира на 20 метра на същата улица - стори ми се малко претенциозно за моя вкус и малко по-скъпо.

Бари също ми хареса, макар че е доста мръсен и шумен. Квартал Мурат наистина е много интересен, много интересна архитектура. В стария град не минахме по една и съща улица два пъти, все намирахме по нещо ново. От заведенията препоръчаното Friggitoria Pescheria  Frisc & Mang беше все препълнено, твърде шумно и така и не го пробвахме. Има доста заведения за панини, фокачи и друго хапване на крак, така че няма да останете гладни Simple Smile
Ако попаднете в неделя, в останалата част на града магазините почти не работят. Гледайте да си купите нещата, които сте планирали, по-рано през деня.

Желая приятно пътуване на всички!

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 15:11 от Ivau

# 427
  • София
  • Мнения: 23 052
Благодаря, близо до гарата е . Simple Smile

# 428
  • Мнения: 939
Ние се върнахме преди седмица от Бари. Всичко което изчетох по темата ми беше от полза и благодаря на всички за труда и усилията които полагате.
Няколко неща мога да допълня, може и назад във времето да се е коментирало, но да кажа и аз.Влака за Матера и обратно, не всеки път се сменя в Алтамура. Само ако изрично съобщят по уредбата тогава, към Матера служителя каза "change Matera" и всички слязохме, но на връщане от Матера към Бари не беше така, продължихме си със същия влак. Друго много важно, за мен разбира се де, е че ако ще се посещава Матера не е подходящо да си обут със сандали, чехли, джапанки. Пързаля се доста, има много стълби, каменни, хлъзгави. Имаше хора едва пристъпяха, а определено това може да развали удоволствието от разходката. И последно, на гарата в Монополи трябва доста да се внимава защото преминават транзитни влакове с изключително висока скорост. Докато съобщят по уредбата "attenzione passerà un treno in transito" и влакът профуча, а имаше доста хора близо до коловоза.

# 429
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 177
Имате ли отзиви за пътуване с влак от Неапол до Помпей?

нормално влакче, редовни са - тръгват по разписание.
спирката на Помпей скави е точно до входа за помпей,  не се пресичат линиите.
на връщане се минава през подлез за да се върнете в Неапол.

на слизане от влака веднага ви посрещат за билети със и без екскурзоводи. бързо, експедитивно и добре организирано.
може да се добави Везувий, ние пропуснахме, ще е следващия път. 
май имаше вариант и за херкулан, но не съм съвсем сигурна.

# 430
  • Мнения: 1 883
Как се казва улицата в Лече на която хапват местните?

# 431
  • София
  • Мнения: 2 446
Не знам каква е тази улица, но ето тук хапнахме пица на крак. Превъзходна беше! И беше пълно и с местни, и с туристи.
https://maps.app.goo.gl/qyC8kAV81oSor9ic6
Със сигурност има страхотни ресторанти (то пък къде в Италия не е вкусно), но ако нямате време за сядане, това е вариант.

# 432
  • София
  • Мнения: 1 731
Как се казва улицата в Лече на която хапват местните?
Виа Таранто. По-напред в темата беше описано много лесно - като застанеш с гръб към обелиска и Порта Наполи - улицата направо.

Илит, вчера това си мислех - че в Италия е по-важно да ядеш храната с удоволствие. А не къде си седнал, къде си се отбелязал, какви са им покривките.... Единият ден в Бари имаше голям празник, част от центъра беше затворена за разни шествия, а в стария град беше лудница направо. И хората ядаха където намерят свободно местенце - до стените, до каналите, до кофи, прави, седнали, направо на улицата - всякак. И всеки с онова блажено изражение на лицето.... сигурно си въобразявам, разбира се  Simple Smile

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 17:38 от Ivau

# 433
  • Мнения: 322
В Лече горещо препоръчвам Osteria Da Angiulino - посещавана неколкократно. Направете си резервация. Конското филе е моят фаворит.

# 434
  • Наблизо
  • Мнения: 6 199
А за Неапол-къде са най-добрите пици?
Ориентирам се по Гугъл..

Общи условия

Активация на акаунт