Значи Свети Валентин може, но Хелоуин не е български празник.

  • 2 124
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 150
Здравейте. Прави ми впечатление, че много хора ще празнуват деня на влюбените, същите тези отричат и заклеймяват езическия Хелоуин. (не са ли това двойни стандарти?) Интересно ми е на какво мнение сте вие? За или против  празнуването на чужди празници? Ще празнувате ли  католическия Свети Валентин? Празнувахте ли с децата Хелоуин?
И за да не съм голословна, нямам нищо против да се веселим и да празнуваме разни неща, но лично аз не чувствам нищо празнично в тези два дни.

# 1
  • Мнения: 46 565
Около мен тези, които не празнуват Хелоуин, не празнуват и Свети Валентин.
Не съм много наясно, но Хелоуин, ако не бъркам, се води, че има езически корени, може и това да е причината за различното отношение.

Ние не сме вярващи, празнуваме, каквото ни харесва. В случая и двата (Хелоуин, когато детето беше малко).

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
То всички традиции и обичаи са с езически корени, които по- късно се преплитат с християнството. Кукерите също са такива. Както и много български обреди.
Та по темата. Празнувам всичко, което ми се празнува. Хелоуин, Трифон Зарезан, сега ще имаме и карнавал, който горе- долу съвпада с нашите Заговезни.

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 032
Никой никого не кара насила да празнува някакъв празник или не. Не ти е празнично, не празнуваш. Няма драма.
Аз съм от старото поколение. Като бяхме млади, нямаше такъв празник. Сега вече съм стара, за да го празнувам, но ако бях млада и влюбена, щях.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 785
Кой каквото иска да празнува. Оставаше и да иска разрешение от някого...

# 5
  • Мнения: 4 020
Празнувам всичко, което ми е кеф и не се напъвам да заклеймявам какъвто и да било празник поради произхода му.
Провеждам и обучителни беседи на хората, които се тръшкат за такива неща.

Ако празнуваш коледа - нямаш право да празнуваш никакви Кукери, никакви бабиндни, никакви трифоновдни и т.н, тъй като това са все в корените си езически празници, въпреки че се водят български - но ако си вярващ православен християнин - езически празници и поклонения на езически богове нямаш право да изповядваш.

Ако съответно празнуваш и се гордееш с  всички кукери, еньовден, нестинарство и всякакви други традиционни празници - не трябва да припарваш в църква по никакъв повод, да не доближаваш Коледа, боядисване на яйца на Великден и да не обикаляш църквата със свещи - християнството отрича и заклеймява всякакви езически ритуали, без значение от къде са се пръкнали.

Тъй че ако си лицемер и успяваш да съчетаеш християнство и езичество без никакви морални терзания - нямаш право да мрънкаш за това, че някой си празник е дошъл не от България, а от някъде другаде...

# 6
  • София
  • Мнения: 35 230
Оставете празниците на хората, кой каквото иска да празнува.

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 3 216
Все ми е тая кой какво празнува, само да не изисква нещо от мен. Тоест бонбони на Хелоуин да не чакат и да не ми тропат на вратата.

В Св. Валентин има много маркетинг, което е хубаво за бизнесите. Така успяват да продават повече, но и се възпитава известно консуматорство. Някак младите очакват подарък от гаджето за този празник. Също и има известна натовареност на ресторанти и заведения, ако просто искаш да излезеш е сложно, защото всичко е букнато.

Аз не празнувам нито един от двата празника, но ако има парфюмно намаление в някой сайт за 14-ти ще празнувам любовта по парфюмите! Grinning

# 8
  • Мнения: 150
Не съм спряла или обвинила когото и да е. Не ме разбирайте погрешно, интересно ми е каква е нагласата на хората спрямо "чуждите" празници. 

# 9
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
Всеки да празнува каквото ще, хич не ми дреме.
Аз съм според настроението, веднъж съм много на кеф и в добро настроение - празнува ми се и си организираме нещо, друга година просто ми е кофти и не ми е точно до празници в момента - съответно пропускаме.
Бъдете щастливи и оставете и останалите да са.

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 342
Чии празник е Хелоуин?

# 11
  • Мнения: 801
Абсолютно никакви задръжки нямам по отношение на празниците, ако ми звучи добре, ако е забавно, положително - празнувам. Хелоуин отбелязваме като правя “страшни” сладки, гледаме страшни филми, оставяме бонбони за децата, нашето е още малко, но по-нататък нямам нищо против да обличаме костюми, да се събираме с приятели и т.н. - още един повод за веселие, защо не? Плюс това сме фенове на страшния жанр и така или иначе ни влекат подобни неща.
Св.Валентин отбелязваме по същия сравнително скромен начин, мъжът ми ми купува цвете, подаръци не си правим, хапваме нещо по така, по чаша вино и хубав филм, нищо не ни коства, на никого не пречим.
Не съм религиозна, което ми дава свободата да празнувам или пък не, каквото си искам. Не влагам нищо религиозно в никой празник, а само и единствено желание за прекарване на време с най-близките, за уют, за декориране на дома, изобщо положителни неща.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 286
И аз се дразнех на Хелоуин и се заричах, че ако някое маскирано дете се обърка да ми звънне на вратата няма да му отворя, но това продължи точно до момента, в който собственото ми дете пожела да се маскира и да обикаля. Само го предупредих него и приятелите му да обикалят общо взето по къщите на тайфата, за да няма неприятни изненади.
Разрешение дали празнуваме или не разбира се не искаме и едва ли някой иска. Но понеже темата предполага и дискусия ето какво се замислям. Значи противниците на хелоуин винаги излизат с въпроса ама защо ни се пробутват американски празници, а не ходят децата с кукерски маски, с коледарски носии и т.н. Всъщност никой нищо не ни пробутва, особено с цел да ни поамериканчи и да ни затрие традициите. Хелоуин се приема като игра, като забава, маскено представление, а не като някакъв обичай. Традициите игра и забава ли трябва да бъдат или да се приемат по-дълбоко и сериозно? Ако комерсиализираме и тях това добро ли е или не? И втори контрааргумент - интересно ми е каква част от традиционалистите приемат Бъдни вечер и Коледа като Рождество с всичките му там пости, обреди и чудеса и каква част - просто като време, в което да седнат на маса и да не станат. Та има лицемерие в осъждането на "чуждите" празници и още как.

# 13
  • София
  • Мнения: 35 230
Еми, в същия този раздел го бистрим вече Свети Валентин.

# 14
  • Мнения: 108
За мен би имало проблем ако загърбим и забравим нашите си празници и обичаи, за да честваме чуждите. Това е загуба на национална идентичност.

Ако винаги честваме и възпитаваме поколенията в нашите традиции, не виждам проблем да се отбележи някой чужд празник, заради самото забавление, без да му се отдава значение.

# 15
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 854
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?

# 16
  • Мнения: 5 311
Чии празник е Хелоуин?
Доколкото знам, произхожда от Великобритания.
Някои празнуват и Октомврийската революция, та кой каквото му е на сърце. Нямам против, само не обичам друг да ми налага своите виждания. Кой каквото го влече и както го чувства.

# 17
  • Мнения: 150
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Всички ги знаят. Въпросът беше как се празнуват в момента (допълнено от мен - от противниците на чуждоземните празници).

# 19
  • София
  • Мнения: 13 483
Всичко празнуваме. Ама нашето (разширено) семейство не е само българско. И не е само православно.

# 20
  • Мнения: 150
"Занемарихме поколението, оставихме го, когато види нещо отвън, да се хване за него, да го модифицира по свой си начин и да му се радват. Трябва да търсим грешката както в Църквата, така и в семейството и в институциите. Семейството нехае, а църквата и институциите мълчат. По характер българите сме особени, това е една от нашите черти - да се радваме на чуждото повече, отколкото на нашето- наблюденията на народопсихолог. Особено в последно време тази енергия съвсем се е отключила. Може би това е типично за малките народи."
Народопсихолог Проф. д-р  Николай Данчев.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 14:35 от Чернокоса_боса

# 21
  • София
  • Мнения: 28 785
Това кой го е казал? Понеже виждам, че е в кавички... Редно е да се сложи източник.

А, благодаря за допълнението.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 14:41 от milenaka

# 22
  • Мнения: 150
Това кой го е казал? Понеже виждам, че е в кавички...
Пропуснах Simple Smile народопсихолога Николай Данчев

# 23
  • София
  • Мнения: 28 785
Ще коментирам изказването му тактично:

Уважам човек, който приема чуждите лични избори (особено когато става въпрос за празник) и не уважавам човек, който се държи като кон с капаци.

Ето това мнение се припокрива напълно с моето:
Скрит текст:
Празнувам всичко, което ми е кеф и не се напъвам да заклеймявам какъвто и да било празник поради произхода му.
Провеждам и обучителни беседи на хората, които се тръшкат за такива неща.

Ако празнуваш коледа - нямаш право да празнуваш никакви Кукери, никакви бабиндни, никакви трифоновдни и т.н, тъй като това са все в корените си езически празници, въпреки че се водят български - но ако си вярващ православен християнин - езически празници и поклонения на езически богове нямаш право да изповядваш.

Ако съответно празнуваш и се гордееш с  всички кукери, еньовден, нестинарство и всякакви други традиционни празници - не трябва да припарваш в църква по никакъв повод, да не доближаваш Коледа, боядисване на яйца на Великден и да не обикаляш църквата със свещи - християнството отрича и заклеймява всякакви езически ритуали, без значение от къде са се пръкнали.

Тъй че ако си лицемер и успяваш да съчетаеш християнство и езичество без никакви морални терзания - нямаш право да мрънкаш за това, че някой си празник е дошъл не от България, а от някъде другаде...

# 24
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 854
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?
Това, че някой се е облякъл с кукерска носия не означава, че вие празнувата празника.
Попитах ви, как празнувате Кукеров ден? Вие ми отговарте за носии. ясно колко го празнувате...а после традициите.
Ами вие не познавате традициите

# 25
  • София
  • Мнения: 28 785
Всъщност какъв е проблемът с тези празници?
Някой кара насила някого да празнува, някой счита, че той има право да одобрява  или да не одобрява другите какво да празнуват, или нещо друго?

# 26
  • Мнения: 150
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?
Това, че някой се е облякъл с кукерска носия не означава, че вие празнувата празника.
Попитах ви, как празнувате Кукеров ден? Вие ми отговарте за носии. ясно колко го празнувате...а после традициите.
Ами вие не познавате традициите
Аз не съдя кой, какво, как и кога празнува!
Но хайде да помислим колко 13-14-15 годишни могат да Ви обяснят какви са обичаите и традициите на споменатите от Вас празници и колко могат да Ви обясняват за С. Валентин и Холоуин.

# 27
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 854
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?
Това, че някой се е облякъл с кукерска носия не означава, че вие празнувата празника.
Попитах ви, как празнувате Кукеров ден? Вие ми отговарте за носии. ясно колко го празнувате...а после традициите.
Ами вие не познавате традициите
Аз не съдя кой какво, как и кога празнува!
Но хайде да помислим колко 13-14-15 годишни могат да ви обяснят какви са обичаите и традициите на споменатите от Вас празници и колко могат да ви обясняват за С. Валентин и Холоуин.
Детето ми е американец, родено и израснало в САЩ, той ми обяснява на мен, не аз на него.
На въпросът ми, не сте отговорили. За разлика от вас  моето американче и това знае как се празнува, че го и празнува.

Хубаво цитирате народопсихолози, само че не сте разбрали и посланието от това изказване.

# 28
  • София
  • Мнения: 28 785
Скрит текст:
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?
Това, че някой се е облякъл с кукерска носия не означава, че вие празнувата празника.
Попитах ви, как празнувате Кукеров ден? Вие ми отговарте за носии. ясно колко го празнувате...а после традициите.
Ами вие не познавате традициите
Аз не съдя кой, какво, как и кога празнува!
Но хайде да помислим колко 13-14-15 годишни могат да Ви обяснят какви са обичаите и традициите на споменатите от Вас празници и колко могат да Ви обясняват за С. Валентин и Холоуин.
За човек, който не съди, много сочиш с пръст.

Колко от възрастните, които се бият в гърдите, че са големите традиционалсти и християни, отбелязват религиозните празници по канон?

# 29
  • Melmak
  • Мнения: 3 216
А защо трябва да празнуваме Кукеров ден ако отричаме Хелоуин?

Титинке, пак се заяждаш..

# 30
  • София
  • Мнения: 13 483
То и Хелоуин не се празнува еднакво навсякъде.
Всяка страна има свои традиции, които понякога смесва с тези на други.
Примерно, в Италия празнуват Вси Светии/Денят на всички души на следващия ден. Те обаче също през последните години все повече прилагат англосаксонските традиции към своите. Реално и там често се води същата дискусия - За и Против Хелоуин, но пък си празнуват Св. Валентин.

# 31
  • Мнения: 150
Скрит текст:
И  Хелуин и С. Валентин си ги празнуваме. Приготвяме се отдалече за празниците. Празнуваме и Св. Патрик и Ханука. Когато живеехме в САЩ всичките ни приятели за баба Марта бяха закичени с мартеници. Сега например детето ми покани момиченце, което харесва да му е Валентинка ( същото, което правеше и в САЩ).

Интересно ми е как празнувате например Кукеров ден? Или Богоявление/ между другото тогаа е и празника на тримата царе/?
Предполагам знаете и сте чували за кукерските носии и за кръста?
Това, че някой се е облякъл с кукерска носия не означава, че вие празнувата празника.
Попитах ви, как празнувате Кукеров ден? Вие ми отговарте за носии. ясно колко го празнувате...а после традициите.
Ами вие не познавате традициите
Аз не съдя кой, какво, как и кога празнува!
Но хайде да помислим колко 13-14-15 годишни могат да Ви обяснят какви са обичаите и традициите на споменатите от Вас празници и колко могат да Ви обясняват за С. Валентин и Холоуин.
За човек, който не съди, много сочиш с пръст.

Колко от възрастните, които се бият в гърдите, че са големите традиционалсти и християни, отбелязват религиозните празници по канон?
Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.

# 32
  • Мнения: 41 385
Винаги съм ЗА празници, особено ако са интересни и забавни, с ритуали и атмосфера. Това важи и за нашите (Коледа, Великден, Баба Марта, Цветница, Гергьовден), така и за чуждите (Валентин, Хелоуин). Не бих празнувала мюсюлманските, еврейските и на други религии празници, особено ако са без нещо интересно в тях. А те масово не са. И в никой празник не влагам истински религиозно чувство, това са си просто празници, чиято цел е да направят по-шарен живота ни.

# 33
  • Мнения: 5 446
Въобще не ме касае кой какво празнува. Каквото му харесва - това да празнува.
До момента не сме празнували Хелоуин, но мисля тази година да облека малката, тя ще се радва. Не виждам нищо лошо.

# 34
  • Мнения: 5 311
Всъщност какъв е проблемът с тези празници?
Някой кара насила някого да празнува, някой счита, че той има право да одобрява  или да не одобрява другите какво да празнуват, или нещо друго?
Има хора, които се считат за големи патриоти, нищо, което не е българско, не одобряват. Обаче пък например християнството колко да е наше родно българско, дали биха могли да отговорят?

# 35
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 342
Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици.
Това с какво ще му помогне в живота?

# 36
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 854
А защо трябва да празнуваме Кукеров ден ако отричаме Хелоуин?

Титинке, пак се заяждаш..
Вещичке, заяждането е в твоите очи само.
И твърдението, че не трябва да се празнува Хелуин, а да се празнуват традиционните празници не е мое.
Разбра се, че и традиционните не се празнуват

# 37
  • София
  • Мнения: 35 230
Ама, темата започна с лицемерието на празнуващите Св.Валентин и отричащи Хелуин, сега изведнъж скачаме на какво знаят децата.
За нас, за децата, за приемствеността, религията или за какво е тази тема?

Почитам българските големи празници, хоби ми е да научавам и разбирам малките, да разпространявам на когото му е интересно традициите, начините на почитане и празнуване.

Който писа че Църквата и езическите традиции се бият - и се и не се. Не е само наша особеност, а и на Сърби, Гърци, Румънци, Македонци. Има дълбоко преплитане в традиция и църква.

# 38
  • Мнения: 1 257
Значи, не може, никакъв Свети Валентин не може, кой е казал, че може?
Може например 8 март - с карамфилче за колежките, картичка със сърчице за мама, златно колие за госпожата в детската градина или основното училище. Нищо, че по дефиниция този ден няма нищо общо нито с колежките, нито с мама, още по-малко с учителките. Ама нА - може. И даже е желателно, и похвално.
Шегата настрана - присъединявам се към мненията, че празниците отдавна не са това, което са, и затова всеки да си празнува каквото и както прецени. Много са ми смешни хората, които държат да натвърдят, че не празнуват този или онзи празник. Ако щеш, но е изключително грубо и невъзпитано да поздравиш някой, а той да ти се тросне как не празнува. Аман от киселяци, киселейте си сами, не разваляйте настроението на околните.
А за "традиционните празници" няма да отварям дума, че от толкова много родолюбиво настроени традиционалисти, и най-хубавите празници заприличаха на комерсиални пиянски сборища с отвратителен кич и цени до небесата.

# 39
  • European Union
  • Мнения: 1 413
Мен много ме дразни непрекъснатото противопоставяне на нашите празници и чуждите. Около края на октомври не влизам във фейсбук, защото ми писна от псевдопатриоти, които призовават да се празнува Денят на будителите, а не Хелоуин, а те даже не са на една дата. Същото и с 14 февруари - непрекъснатото Св. Валентин или Трифон Зарезан. И какво му празнуват на Зарезан освен да се напият? Колко от драскачите имат лозе, което да зарежат? И защо държат да е на 14 февруари, като той реално е на първи.

# 40
  • Мнения: 5 311
Може да съм вярваща (в Господ или кой както иска да го нарича), но не се ограничавам с една религия. Формално може и да се водя християнка, личните ми вярвания са по-близки до будизма. Не отбелязвам всички празници наред, но и не ми пречат хората, които го правят. Всеки да избира за себе си и да се определя както иска.

# 41
  • Мнения: 21 588
Има празници, които просто са готини и затова се възприемат лесно, бързо набират почитатели  и се празнуват повсеместно. Хелоуин и Свети Валeнтин са от тях. Ние, българите, също имаме празник, който е с такъв потенциал - Баба Марта.

Отдавна не обръщам внимание на хейтъри, които много държат да се закичат с трибагреник (напоследък са взели да комбинират и по два и не им прави впечатление, че единият е чужд).

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 16:11 от Iris04

# 42
  • Мнения: 5 311
Има празници, които просто са готини и затова се възприемат лесно, бързо набират почитатели  и се празнуват повсеместно. Хелоуин и Свети Валинтин са от тях. Ние, българите, също имаме празник, който е с такъв потенциал - Баба Марта.

Отдавна не обръщам внимание на хейтъри, които много държат да се закичат с трибагреник (напоследък са взели да комбинират и по два и не им прави впечатление, че единият е чужд).
Тях ако ги питаш, може да кажат, че не е чужд, а повече наш и от българския. Въпрос на убеждения, интереси и приоритети.

# 43
  • София
  • Мнения: 28 785
...
 Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.
Твое право е. Други са решили друго. Има ли проблем с това?

Само да вметна, че доста от българските традиции се изучават в училище.

# 44
  • Мнения: 12 864
Нали има свобода на съвестта, защо да няма свобода на празнуването? Я оставете хората да се веселят. Правете любов, а не война. Колко хабене на мозъчна енергия за нищо...

# 45
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 032
Ако ще сме буквалисти, то и мартеницата е езически символ, но я изтъкваме като нещо типично българско и кичим чужденците с гордост. На мен въобще не ми пречи, нито съм религиозна, нито нищо. Връзвам си мартеничка, харесвам празника, защото ми става пролетно, наближава пролетта... Ама някои, които уж разделят и отричат езическите празници, не съм видяла да отричат мартениците примерно.

# 46
  • Мнения: 150
...
 Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.
Твое право е. Други са решили друго. Има ли проблем с това?

Само да вметна, че доста от българските традиции се изучават в училище.
Защо търсите проблем? Аз не се заяждам, но вие май да.

# 47
  • Мнения: 21 588
Просто ни опиши как спазвате у вас българските обичаи и традиции, за да добием представа за какво говорим.

Примерно Кукеровден ние го подминахме, за Бабинден чухме по телевизията.

# 48
  • София
  • Мнения: 28 785
...
 Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.
Твое право е. Други са решили друго. Има ли проблем с това?

Само да вметна, че доста от българските традиции се изучават в училище.
Защо търсите проблем? Аз не се заяждам, но вие май да.
Опитвам се да разбера тезата ти, причината, поряди която е пусната темата. Дотук не успявам.


И за мен е интересно как празнувате във вас българските празници.

# 49
  • Мнения: 150
...
 Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.
Твое право е. Други са решили друго. Има ли проблем с това?

Само да вметна, че доста от българските традиции се изучават в училище.
Защо търсите проблем? Аз не се заяждам, но вие май да.
Опитвам се да разбера тезата ти, причината, поряди която е пусната темата. Дотук не успявам.


И за мен е интересно как празнувате във вас българските празници.
Спазваме разлините български обчаии и традиции. Не празнувам само, за да се наплюскам и купонясвам. Ходя на църква, постя, прекадявам, ходя на различни български фестивали и чествания и т.н. Уча си и децата на българското, като не им забранявам да избират те сами какво и дали да празнуват. Но както се изрази съфоромничка по- горе: “какво ще им помогне това в живота“.
А причината за темата ми е да си отговоря аз лично на някои въпроси, коите ме човъркаха и вече го направих. Благодаря ви. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 12 674
Вместо Св Валентин празнувам Трифон Зарезан - чисто български.

# 51
  • Мнения: 21 588
...
 Нима е лъжа ??? И да не съдя никой, нека всеки си празнува каквото му душа сака. Даже позволих на детенце да направи парти за Хелоуин, но държа да е нясно с българските обичаи и традици. Това дали празнуваме и как Кукеров ден или не е друга тема.
Твое право е. Други са решили друго. Има ли проблем с това?

Само да вметна, че доста от българските традиции се изучават в училище.
Защо търсите проблем? Аз не се заяждам, но вие май да.
Опитвам се да разбера тезата ти, причината, поряди която е пусната темата. Дотук не успявам.


И за мен е интересно как празнувате във вас българските празници.
Спазваме разлините български обчаии и традиции.

Кои например?

# 52
  • на село
  • Мнения: 3 965
Защо няма отговор- Все ми е тази. Joy
Т.е безразлично ми е.

# 53
  • France
  • Мнения: 12 959
Спазваме разлините български обчаии и традиции. Не празнувам само, за да се наплюскам и купонясвам. Ходя на църква, постя, прекадявам, ходя на различни български фестивали и чествания и т.н. Уча си и децата на българското, като не им забранявам да избират те сами какво и дали да празнуват. Но както се изрази съфоромничка по- горе: “какво ще им помогне това в живота“.
Само, че тези неща не ми влизат в категорията традиции. Първите са религиозни практики, а вторите - културно-музикални мероприятия.

# 54
  • Мнения: 150
Спазваме разлините български обчаии и традиции. Не празнувам само, за да се наплюскам и купонясвам. Ходя на църква, постя, прекадявам, ходя на различни български фестивали и чествания и т.н. Уча си и децата на българското, като не им забранявам да избират те сами какво и дали да празнуват. Но както се изрази съфоромничка по- горе: “какво ще им помогне това в живота“.
Само, че тези неща не ми влизат в категорията традиции. Първите са религиозни практики, а вторите - културно-музикални мероприятия.
Много избирателно четете. Не мисля, че съм длъжна да навлизам в излишна конкретика.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 20:28 от Чернокоса_боса

# 55
  • Мнения: 21 588
Добре, ето ти тука един календар на традиционните празници, написано е на кой какво се прави, кажи ни колко от тях спазваш с децата си.

https://balgarskaetnografia.com/praznici-i-obichai/kalendarni-pr … ci-i-obichai.html

# 56
  • Мнения: 150
Добре, ето ти тука един календар на традиционните празници, написано е на кой какво се прави, кажи ни колко от тях спазваш с децата си.

https://balgarskaetnografia.com/praznici-i-obichai/kalendarni-pr … ci-i-obichai.html
хахаххаха, защо не се разходиш..нищо няма да ти казвам!

# 57
  • София
  • Мнения: 28 785
Значи ти можеш да държиш сметка на другите какво празнуват или не празнуват, но когато някой се опита да ти отговори със същото, го пращаш да се разхожда.

Кой спомена лицемерие по-рано в темата?

# 58
  • Мнения: 150
Значи ти можеш да държиш сметка на другите какво празнуват или не празнуват, но когато някой се опита да ти отговори със същото, го пращаш да се разхожда.

Кой спомена лицемерие по-рано в темата?
чакай, чакай.....сметка не държа! Никого не съм порициала и нагрубила. На никого не съм искала конкретика. Отговорих, че спазвам български обичаии и традиции и уважавам правото на мнение на другите. Не желая да конкретизирам и това е мое право.
А темата я пуснах с цел да разбра как са настроени "бг мамите" относно чуждите празници. Нищо не съм заклеймила нито пък отрекла. Но някои не могат да комуникират без да се заядат.

# 59
  • Мнения: 18 639
Стана малко странно. Авторката държи сметка кой какво празнува, обаче не казва тя какво празнува.

писала съм с миленака.

# 60
  • Мнения: 21 588
Добре, ето ти тука един календар на традиционните празници, написано е на кой какво се прави, кажи ни колко от тях спазваш с децата си.

https://balgarskaetnografia.com/praznici-i-obichai/kalendarni-pr … ci-i-obichai.html
хахаххаха, защо не се разходиш..нищо няма да ти казвам!

Ама много си странна, аз се опитвам да те улесня, понеже се вижда, че никак не си наясно с традиционните празници, ти грубиянстваш.

# 61
  • Мнения: 150
Добре, ето ти тука един календар на традиционните празници, написано е на кой какво се прави, кажи ни колко от тях спазваш с децата си.

https://balgarskaetnografia.com/praznici-i-obichai/kalendarni-pr … ci-i-obichai.html
хахаххаха, защо не се разходиш..нищо няма да ти казвам!

Ама много си странна, аз се опитвам да те улесня, понеже се вижда, че никак не си наясно с традиционните празници, ти грубиянстваш.
Да, изобщо не съм нясно!

# 62
  • София
  • Мнения: 35 230
Боядисва яйца на Великден и меси содена питка на Бъдни вечер, това прави.

Едва ли лазарува, едва ли мъжа ѝ коледува, едва ли хамкат, правят оратници на поклади, берат билки на Еньовден, пускат във вода , палят и гадаят на конец, яйце, орех, едва ли гонят бури, и викат дъжд, мачка грозде с бели балдъри, зарязва лозе, гони караконджули, самодиви и прочие традиции.
А, и едва ли свекърва ѝ е била с гайдаря в стаята ѝ на първата брачна нощ Mr. Green

# 63
  • France
  • Мнения: 12 959
Много избирателно четете. Не мисля, че съм длъжна да навлизам в излишна конкретика.
Не, ти избирателно обясняваш. Или както се изрази - не влизаш в излишна конкретика.

# 64
  • Мнения: 150
Боядисва яйца на Великден и меси содена питка на Бъдни вечер, това прави.

Едва ли лазарува, едва ли мъжа ѝ коледува, едва ли хамкат, правят оратници на поклади, берат билки на Еньовден, пускат във вода , палят и гадаят на конец, яйце, орех, едва ли гонят бури, и викат дъжд, мачка грозде с бели балдъри, зарязва лозе, гони караконджули, самодиви и прочие традиции.
А, и едва ли свекърва ѝ е била с гайдаря в стаята ѝ на първата брачна нощ Mr. Green
беше, беше. Да и лазарки имам и коледари приемаме и коледари имаме и за билки съм ходила , питка не меся, и в леденото хоро и за кръста е скачал и какво променя това?

# 65
  • София
  • Мнения: 35 230
Ако разбера защо е темата - ще ти кажа Joy

# 66
  • France
  • Мнения: 12 959
От кога точно леденото хоро е традиция? Thinking

# 67
  • Мнения: 150
От кога точно леденото хоро е традиция? Thinking
А какво е?
Леденото хоро е сравнително нов ежегоден български обичай в Калофер на Йордановден (Богоявление).[1] Хорото, наричано още мъжко хоро, се играе само от мъже (до 2021 г.) в ледените води на река Тунджа.

# 68
  • France
  • Мнения: 12 959
Какво ще рече "сравнително нов". Да не се окаже, че Хелоуин е по-стар? Thinking

# 69
  • Мнения: 150
Какво ще рече "сравнително нов". Да не се окаже, че Хелоуин е по-стар? Thinking
Стар или нов български обичай е.

# 70
  • София
  • Мнения: 35 230
То, и козунака е виенски внос по Дунава  в Русе от началото на 20 век, а не обреден хляб, ама на̀.
Така ще я караме и с Хелуин и Свети Валентин.

Такива са ни и имената, храната и традициите, внасяме - изнасяме, просто се радвайте. Ако не можете - не пречете на другите.

# 71
  • Мнения: 1 420
Добре де, дадохте 10000 примера за ХРИСТИЯНСКИ традиции, които не е задължително да са български, че да съществуват, но имате проблем със Св. Валентин (забележете, отново с християнски корени) и Хелоуин, който си е Вси Светии, който пак има християнски корени.

# 72
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 032
Абе карай, важното е да има противопоставяне. Много модерно напоследък. Нещо като леденото хоро Grinning

# 73
  • София
  • Мнения: 35 230
Абе, не са се родили в Алфатар и Чеканчево преди 25 год., не може!

# 74
  • Мнения: 150
Добре де, дадохте 10000 примера за ХРИСТИЯНСКИ традиции, които не е задължително да са български, че да съществуват, но имате проблем със Св. Валентин (забележете, отново с християнски корени) и Хелоуин, който си е Вси Светии, който пак има християнски корени.
Кой има проблем? Аз определено нямам.

# 75
  • София
  • Мнения: 35 230
А имаш проблем с отричащите Хелуин, ама празнуващи Свети Валентин ли, така ли?

# 76
  • Мнения: 150
А имаш проблем с отричащите Хелуин, ама празнуващи Свети Валентин ли, така ли?
О, не! Къде го видя това? Написах, че дори и на детето позволих да празнува Хелоуин. Исках да разбера нагласата относно чуждите празници. Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 35 230
“Здравейте. Прави ми впечатление, че много хора ще празнуват деня на влюбените, същите тези отричат и заклеймяват езическия Хелоуин. (не са ли това двойни стандарти?) “

Това ти е интрото на темата, наистина не разбирам….

# 78
  • Мнения: 150
“Здравейте. Прави ми впечатление, че много хора ще празнуват деня на влюбените, същите тези отричат и заклеймяват езическия Хелоуин. (не са ли това двойни стандарти?) “

Това ти е интрото на темата, наистина не разбирам….
Направих малко парти на децата в студиото ми за Хелоуин, по тяхно желание. Една малка част от родителите бяха против, уважих! Сега същите тези предлагат да украсим залата за С.Валентин, споделят ми какви подаръци са купили на мъжете, къде щели да ги водят на ресторант и пр. Също уважавам, но ми стана странно- Хелоуин не, но влюбените да. Не се меся в ничий избор и зачитам всяко мнение.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 21:40 от Чернокоса_боса

# 79
  • Мнения: 21 588
Наистина има противоречие, защо не ги попиташ? Аз направо бих ги попитала - Нали бяхте против чуждите празници?

# 80
  • Мнения: 1 420
Според мен от възрастта. Не им пука какъв празник е и на кого е Хелоуин, просто не им харесва концепцията, защото е забавна и детска, пък вече са го минали тоя период. Ама за подаръци и мъжки ласки - не са остарели. Grinning

# 81
  • Мнения: 150
Наистина има противоречие, защо не ги попиташ? Аз направо бих ги попитала - Нали бяхте против чуждите празници?
Ще ги попитам, да.

# 82
  • София
  • Мнения: 13 483
Може да им е приятно да честват любовта, но не и да се радват на чудовища и страхотии. Всеки има право на избор. Още повече, че у нас на Задушница не се гледа от веселата страна, пък и е на различна дата, докато друг ден на любовта си нямаме в календара.

# 83
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 854
На никого не съм искала конкретика.

Да бе , да
Но хайде да помислим колко 13-14-15 годишни могат да Ви обяснят какви са обичаите и традициите на споменатите от Вас празници и колко могат да Ви обясняват за С. Валентин и Холоуин.

# 84
  • Мнения: 36 048
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт