Обсъждане на имотни обяви - 34

  • 36 485
  • 670
  •   2
Отговори
# 450
  • Мнения: 126
Цитат
Давам пример с мой познат.Работи в голяма компания, по проекти, пътува из цял свят.
Не му е проблем, че ще си даде по-малко от половината заплата на брокер. Не му е проблем, че някой го смята за неинтелигентен. Кой разбрал, разбрал.

Разбрах - или му е много голяма заплатата, или му е много евтин имотът, та по-малко от половината (предполагам месечна?) заплата отива при брокера.

Аз не печеля милиони годишно, тъй че от моя гледна точка е много по-ефективно да си изгубя ден-два за откриване на продавача, вместо да платя 15-20К в евро, за да спестя подобно усилие.

Цитат
Вместо да седнеш и да се ровиш в информация кое и как се случва в сделките, и това да ти отнеме много време, пък също така да ти се случи еднократно. Айде, няма нужда всяко нещо Ганьо да си го върши сам.

Ако на някой ще му отнеме "много време и усилия", за да разбере как и къде да си пусне обява за имота - определено интелигентността не е от силните му страни. Останалото нотариусите го казват (при това съвсем безплатно).

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 23:31 от Евгени Генов 749798

# 451
  • here and now
  • Мнения: 4 325
Това, че някой не печели милиони, не прави тези, които го правят неинтелигентни.
Надявам се, се разбрахме.

# 452
  • Мнения: 126
Ахам, те брокерите само милионерски имоти продават...

# 453
  • София
  • Мнения: 325
Вчера чух, че и гумаджиите ще започнат да взимат по 3% от цената на колата... По същата причина и схема...Grinning

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 00:06 от Exter

# 454
  • Мнения: 9 896
Аз мога да предложа следната разбивка, когато може да се избегне ЛЕСНО брокер. (Това да си публикуваш сам обява и снимки, нали знаеш че е малко вероятно да те потърси директен клиент?. И също така, времето Е пари, така че в зависимост от ситуацията, плащането на посредник не е най-фаталното на света):
1. От съда, от ЧСИ или от банка
2. От личен познат или комшия
3. Директно от строител или инвеститор (от обект на зелено)
Извън тези три варианта, имаш ли, всъщност, опит в директните продажби?

# 455
  • Мнения: 126
Това да си публикуваш сам обява и снимки, нали знаеш че е малко вероятно да те потърси директен клиент?

Как стигна до това гениално прозрение? Звездите ли ти го казаха? Smile


Цитат
...времето Е пари...

Последно си купих имот за 65К - директно от продавача. Имаше обява от собственика за 80К, и няколко обяви от брокери - за по няколко хилядарки отгоре. Видях първо брокерска обява, после ми отне около час да изровя другите 3 сайта и да намеря обявата на собственика. Даже ако бях купил на обявената цена, грубо съм спестил няколко К в евро от прескачането на брокера. Нямам идея твоето време колко пари е точно, но 1 час от моето с/у подобна сума за мен си е много добра сделка.

Да не забравяме и факта, че ползването на брокер щеше да ми загуби повече време, отколкото контактуването директно с продавача

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 00:47 от Евгени Генов 749798

# 456
  • Мнения: 14 708
Истина е.Понякога съм се чудила хората толкова ли ги мързи,че не могат да погледнат сами в сайтовете?Айде някои са над тези неща,знаем.

# 457
  • Мнения: 1 045
И проблем с "моя" брокер". Продавам имот в населено място, където не живея. Сделката се бави учудващо във времето. И после случайно разбирам, че "моя" брокер по всевъзможни начини е парирал огледи при които негови колеги да водят клиенти с цел да получи брокерската такса  и от двете страни/купувач и продавач/. Е,      поне ми стана ясно, че да си продам имот са нужни ВРЕМЕ, документи  прегледани от НОТАРИУС/главното действащо лице
 в проверката им/ и отвори, затвори вратата за огледи. Е, поне ми беше опит и продажбата на малък селски имот беше без брокер.

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 12:52 от kriakla

# 458
  • Мнения: 9 896
Оф, много си отворен, а имаш една сделка зад гърба си. Тя не съставлява представителна извадка. Ей на, твоят продавач е имал късмет, че си го потърсил директно. Другите, обаче, няма да имат такъв късмет, обичайно. Изключения винаги има, но ти си изключението, не и правилото.

Това да си публикуваш сам обява и снимки, нали знаеш че е малко вероятно да те потърси директен клиент?

Как стигна до това гениално прозрение? Звездите ли ти го казаха? Smile


Цитат
...времето Е пари...

Последно си купих имот за 65К - директно от продавача. Имаше обява от собственика за 80К, и няколко обяви от брокери - за по няколко хилядарки отгоре. Видях първо брокерска обява, после ми отне около час да изровя другите 3 сайта и да намеря обявата на собственика. Даже ако бях купил на обявената цена, грубо съм спестил няколко К в евро от прескачането на брокера. Нямам идея твоето време колко пари е точно, но 1 час от моето с/у подобна сума за мен си е много добра сделка.

Да не забравяме и факта, че ползването на брокер щеше да ми загуби повече време, отколкото контактуването директно с продавача

# 459
  • Мнения: 126
Ей на, твоят продавач е имал късмет, че си го потърсил директно. Другите, обаче, няма да имат такъв късмет, обичайно.

Тъй, тъй. Опитваш се да ми обясниш, че хората, дето гледат обявите, като видят пусната от частно лице - бягат от нея като опарени, и налитат само на такива, пуснати от фирми? Satisfied

А на продавача му е все тая брокер ли ще му докара купувач, или ще продаде директно. Той иска Х лева за имота, ако брокерът докара някой - да си взима комисионата от него. Обикновено това е схемата при тези, дето сами си пускат обяви. Затова и в моя случай обявената цена на брокерите беше по-висока от тази на продавачите.

# 460
  • София
  • Мнения: 3 933
Когато отдавах под наем, пусках частни обяви. Три пъти се сменяха наемателите за няколко години. Само веднъж дойде една девойка без брокер. Идващите с брокер бяха много, избирах без проблем наемател. Комисионна не съм плащала.
Частните лица явно не гледат обявите. Висят на брокерът.

# 461
  • Мнения: 9 853
Аз да ти отговоря за моя опит като продавач. Пуснах си обява, налазиха ме брокери. Отсвирих онази агенция, известната, дори тема има за нея. Повечето агенции първо питаха дали ще им платя комисионна и/или дали могат да си сложат комисионната отгоре на моята цена. Отговарях им, че тяхна си работа. В реалността, бях сложила съвсем реална цена на жилището, с малко, под 10% отгоре марж за преговори. Имах огледи от 3 частни лица - 2 не харесаха жилището, една беше тръгнала точно с идеята, че ще сваля комисионната за брокер. Не ми каза, че харесва жилището, така че я писах в графата екскурзиантка. 2 огледа с брокери, с единия стана сделка. Беше успяла да убеди колегата си-брокер на купувачите да видят жилището, въпреки че беше  точно на 2 спирки с редовен ГТ от търсения район. Свалих около 5% от цената, платих и 3% комисионна на брокерката (уж моята), но все пак имаше защо - тя беше докарала купувачите. Жилището си имаше недостатъци, но имаше и плюсове, така че беше въпрос на лична преценка на купувачите кое им е по-важно.
Реално тези брокери, които искаха и бяха сложили комисионната им над исканата цена, не стигнаха до сделка.

# 462
  • Мнения: 9 896
Опитвам се да ти обясня две неща:
1. Малко са обявите от частни лица
2. Частните лица понякога са сантиментално привързани към имота си, и ако тепърва трябва да се очупват, за да се случи сделката - аз ще съм само средството, което е необходимо, за да влезат те в крак със ситуацията, да осъзнаят че продават стока на пазара и да си коригират очакванията. Може би не си го забелязал? Ами - почват така: ние правихме ремонта, като за себе си. Перфектно го направихме и понеже е идеален, искаме -тази невероятна цена и не отстъпваме. Или - продавам само за тази цена, защото ми трябват точно толкова пари и не ме интересува какво ми говориш за пазарна цена.
А ако вече са имали вземане даване с потенциални купувачи, или с брокери - им е казано в прав текст да имат реалистични очаквания, както и да се коригира цената, ако не в била адекватна. Както в случая на Мандаринка. Купувачът е искат в друга локация, но брокерът е помогнал да се намесят и очакванията на купувача, и готово.
Твоят опит - гледаш първото нещо, то ти харесва, ти го купуваш, и продавачът е частно лице, и няма включени брокери - е доста частен случай.

# 463
  • Мнения: 126
Малко са обявите от частни лица

Правиш ли разлика м/у "малко обяви от частни лица" и "малко частни лица, обаждащи са на частни обяви"?

Цитат
Частните лица понякога са сантиментално привързани към имота си, и ако тепърва трябва да се очупват, за да се случи сделката - аз ще съм само средството, което е необходимо, за да влезат те в крак със ситуацията, да осъзнаят че продават стока на пазара и да си коригират очакванията. Може би не си го забелязал? Ами - почват така: ние правихме ремонта, като за себе си. Перфектно го направихме и понеже е идеален, искаме -тази невероятна цена и не отстъпваме. Или - продавам само за тази цена, защото ми трябват точно толкова пари и не ме интересува какво ми говориш за пазарна цена.
А ако вече са имали вземане даване с потенциални купувачи, или с брокери - им е казано в прав текст да имат реалистични очаквания, както и да се коригира цената, ако не в била адекватна. Както в случая на Мандаринка. Купувачът е искат в друга локация, но брокерът е помогнал да се намесят и очакванията на купувача, и готово.

Не вдявам точно каква е връзката на написаното по-горе с нуждата от брокери. Какво искал купувачът, пък какво искал купувачът... Еми те ще си го искат и с брокер, и без него.

Цитат
Твоят опит - гледаш първото нещо, то ти харесва, ти го купуваш, и продавачът е частно лице, и няма включени брокери - е доста частен случай.

Не гледам първото нещо - гледам хиляда неща, харесват ми 5, и търся начи да се свържа директно със собствениците - щото има и брокери на клона, но на мен те не ми трябват.

# 464
  • Мнения: 9 853
Аз ще обясня - моята купувачка искала в конкретен район, съседен/граничен на моя. "Моята" брокерка я е убедила да види и моето жилище, ей така необвързващо - все пак беше само на 2 спирки или 3-4 мин. с кола извън района на купувачката. Без брокерката моята купувачка нямаше да излезе извън търсения от нея район, където до момента не беше намерила нищо подходящо. Купувачката работеше само с брокер - харесвала го, от предишна сделка с нейни близки роднини.
Да, възможно е да се беше появил друг купувач, който да хареса моето жилище. Но можеше и жилището да си отвиси. Изповядахме сделката в последния ден преди първия локдаун, в петък. В понеделник хлопна мандалото, нотариусите затвориха, хората бяха уплашени, не знаеха дали няма да умрат, ако излязат от къщи. И повече от месец беше така. Моето жилище можеше да си отвиси поне месец-два още, а аз имах насрещна сделка, за която ми трябваха пари.
Та има и такива моменти.
Но да кажа и това - почти половин година преди да пусна жилището за продажба следях пазара и конкретните обяви в моята микролокация. Направих си файл, всяко аналогично жилище на пазара го бях вписала и му записвах колко е стояло, как се е променяла цената, и т.н. Това ми помогна да сложа доста реалистична цена, правих една корекция надолу, след като 2 седмици никой не поиска оглед.
Повечето купувачи, че и продавачи, не правят тези упражнения, разчитат брокерите да имат тази информация. Да, не са реалистични тези очаквания, повечето агенции имат поглед само от конкретни квартали/карета.

Общи условия

Активация на акаунт