🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 64]

  • 34 245
  • 772
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 202
Има ли още стриитвю за Истанбул?

Що за въпрос? Не можете ли сама да видите, че има.
По-спокойно, моля!

# 751
  • Мнения: 63
Здравейте,
пътуваме за Истанбул за 3 нощувки - двама възрастни с дете на 12г.
След многооо четене на споделена от вас информация успях да сглобя някаква програма.
Ще съм благодарна да споделите мнение дали е ок и някакви препоръки.
Тръгване на 30.04 вечерта и планъвано пристигане сутринта във Виаленд при самото отваряне , за да няма още големи опашки.Много  малко информация имаше за него като цяло и малко ми е тъмна Индия, но да видим ...
След като приключим потегляме към Pege hotel (с кола сме) и вечеря в Ортаклар  kebap restaurant в района на Чемберлиташ.Намира сена улица Piyer Loti, доколкото разбрах.
2ри ден :
РАХМИ КОЧ - с корабче от терминала в Каракьой по линия Халич, посока Еюп, до Хаскьой ..  Значи трябва да се хване от Каракой не от където спират фериботите пристигащи от Кадикой, а трябва да се отиде до другата спирка. На светлинните табла пише Каракой -Еюп.  Там корабчето за Еюп минава на всеки час. От там искаме към Пиер Лоти..можем ли пеша и как да се ориентираме или трябва да хванем нещо?
След това  пак на ферито към посл. сп. Юскюдар, откъдето взимаме автобус 15 С за джамията Чамладжъ.(. Със същия авт. се връщаме до корабчетата и хващате фери към Еминьоню)Там ще видим и Музея на ислямските цивилизации.После може по павираната пътеката(10мин),  да се отиде до хълма,  а после е само спускане до станцията на метрото, която е за кулата. Но и след това има ходене през парк и малко катерене до кулата.. Ориентир е голямото турско знаме, което се вее от върха на хълма. В тв кулата има етаж с гледка, а над него ресторант и кафене.
От Юскюдар може да се направим пешеходна разходка по крайбрежието, за да се видим Момината кула отблизо.
Вечерната разходка и вечеря на крайбрежната алея.
После откъде и какво хващаме да се върнем към хотела?
3-ти ден :
Сутринта рано да хванем в началото отварянето на Йеребатан.След нея Капалъ Чаршъ, Египетски пазар , който се намира на (Hatay Asi Kunefeleri до джамията на Рустем Паша).Нали така?
От там мисля пеша до Кулата(да се качим до горе) и пешком по Истиклял и Таксим, за да идем по залез на Сапфир.Пише, че е доста стръмно, но...не знам.От Таксим трябва ли да хванем нещо до Сапфир и ако, да какво? И после как да се върнем до хотела?
Вече последният ден ще ходим до Истанбул аквариум и Mall of Istanbul  или някой аутлет - 212 или Olivium и обратно към Бг...Бях направила такъв план , а времето се оказа адски малко.
Моля за мнения и препоръки..Благодаря!

# 752
  • Карлово
  • Мнения: 4 671
От Таксим трябва ли да хванем нещо до Сапфир и ако, да какво? И после как да се върнем до хотела?
Метро. Слизате на спирка 4Левент .
Обратно към хотела пак с метро.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 16:54 от ДамаТрефа

# 753
  • Мнения: 1 402
Здравейте, коя офлайн навигация ползвате?
Също и как седи въпроса с карта за Мигрос, трябва ли ми турски номер?
Не ви трябва турски номер за картата на Мигрос.

# 754
  • моята мила родна страна
  • Мнения: 563
Аз с много странен въпрос. В Топкапъ има ли тоалетна за посетители? Като цяло как стои този въпрос в Истанбул? Пускат ли те без проблем в заведение дори и да не си клиент, ако помолиш? Мои приятели ще пътуват след 2 седмици с дете и искат да са подготвени.
Тоалетни има във всяка джамия, безплатни! Ние ползвахме само там.
Разбира се, и в моловете. На корабчетата-също.

# 755
  • Мнения: 420
Аз с много странен въпрос. В Топкапъ има ли тоалетна за посетители? Като цяло как стои този въпрос в Истанбул? Пускат ли те без проблем в заведение дори и да не си клиент, ако помолиш? Мои приятели ще пътуват след 2 седмици с дете и искат да са подготвени.
Има,след като влезете в първия вход и се открие първите големи алей и паркче,точно на втория вход след него в дясно са тоалетните.
Снимката е точно пред тях,в дъното в дясно е големия вход

# 756
  • София
  • Мнения: 13 209
Здравейте, коя офлайн навигация ползвате?
Също и как седи въпроса с карта за Мигрос, трябва ли ми турски номер?
Не ви трябва турски номер за картата на Мигрос.
Но важи само 1-2 месеца. Ако се регистрира на турски номер, става с дълъг срок. Но пък е толкова евтина, че не си струва главоболието да се търси на кой номер да се регистрира.

Този път малко се разочаровахме от Ортаклар. Да, цените продължават да са по-евтини от другите места в района, но пък порциите са намалели чувствително. Определено с по 1 Адана/Урфа кебап си останахме гладни. Simple Smile А друг път се наяждахме добре. Хлябът вече е доста атрактивен (един такъв надут), но като спадне е 2 пъти по-малко количество от това, което даваха лятото.

В платените музеи винаги има тоалетни и то безплатни. И в моловете също, а на Истиклял има мол. Simple Smile Към джамиите има тоалетни, но все попадаме на платени. Само в новата голяма джамия бяха безплатни, че и луксозни. Joy И в модернистичната джамия към богословския факултет също имаше безплатни.

Сега се сетих да разкажа. Този път най-после стигнахме и до въпросната джамия към Мармарския университет. Малко бях разочарована, защото си представях, че ще видя нещо впечатляващо като джамията Шакирин, но липсваше изяществото на Женската джамия. Само отвън е атрактивна и определено не си струваше да си жертваме седалките в претъпкания автобус. Joy Но това, което ме впечатли е, че вътре в джамията имаше асансьор, който води до долен етаж, където също имаше зала. Много интересно защо бяха тези две части? В горната част имаше балкон за жените, а в долната бяха отделни входове към една и съща зала.
Скрит текст:


Горната зала:



Пак горната, но от женския балкон:





И долната зала:

# 757
  • Милано
  • Мнения: 960
Здравейте, коя офлайн навигация ползвате?
Също и как седи въпроса с карта за Мигрос, трябва ли ми турски номер?
Не ви трябва турски номер за картата на Мигрос.
Без карта не можем ли да пазаруваме?

# 758
  • София
  • Мнения: 13 209
Здравейте, коя офлайн навигация ползвате?
Също и как седи въпроса с карта за Мигрос, трябва ли ми турски номер?
Не ви трябва турски номер за картата на Мигрос.
Без карта не можем ли да пазаруваме?
Може, но с картата има много отстъпки. Онзи ден си купихме карта за 5 лири, а спестихме над 30 лв.

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 11:35 от Таня67

# 759
  • Пловдив
  • Мнения: 1 058
Само да ви кажа, ще в началото на април ходихме в Мол Истанбул, където има 5М Мигрос. Не знам каква им е разликата с ММ Мигрос. Та, исках да си купя карта на касата, така както правим в Одрин. Жената ми се извини, че в този магазин не продават. Започна да пита клиентите наоколо и един човек започна да си диктува телефонния номер. Та, слава богу успяхме да се възползваме от отстъпките и спестихме 600 лири. Споделям тази информация, за да знаете, ще има мигроси, в които явно не продават карти.

# 760
  • Мнения: 289
Таня благодаря за джамията към университета Мармара. Отива в списъка за посещения. Намерих я в Гугъл мапс.

# 761
  • Мнения: 21
Здравейте, на 1.05 ще пътувам със съпруга ми и детето- на 10 години за Истанбул. Използваме предимно карти за плащане,но чета ,че е за предпочитане кеш, колко горе долу лири е добре да имаме в себе си?Нищо не е предварително платено.Кой аквариум е по-подходящ и впечатляващ за дете?Благодаря.

# 762
  • София
  • Мнения: 424
Здравейте, назад в темата прочетох за улица Багдат , която била голяма пазарска улица.
На картата ми я дава в азиатската част .

Заслужава ли си да се обиколи?
Благодаря .

# 763
  • Карлово
  • Мнения: 4 671
Здравейте, назад в темата прочетох за улица Багдат , която била голяма пазарска улица.
На картата ми я дава в азиатската част .

Заслужава ли си да се обиколи?
Благодаря .
В азиатската част е. Има хубави неща, но не всичко, което търсиш. Пък и не сме я минавали цялата.

# 764
  • София
  • Мнения: 13 209
Само да ви кажа, ще в началото на април ходихме в Мол Истанбул, където има 5М Мигрос. Не знам каква им е разликата с ММ Мигрос. Та, исках да си купя карта на касата, така както правим в Одрин. Жената ми се извини, че в този магазин не продават. Започна да пита клиентите наоколо и един човек започна да си диктува телефонния номер. Та, слава богу успяхме да се възползваме от отстъпките и спестихме 600 лири. Споделям тази информация, за да знаете, ще има мигроси, в които явно не продават карти.
Точно от този магазин я купихме в събота. Старата беше изтекла (очаквано Simple Smile) и поисках нова. Предишната пак от там я бяхме купили. В момента е имало някакъв проблем.

Таня благодаря за джамията към университета Мармара. Отива в списъка за посещения. Намерих я в Гугъл мапс.
А в Шакирин ходили ли сте? Определено отвътре е по-красива. Както един приятел се изрази, личи си как жена е изпипала всеки един детайл. Simple Smile На една линия на автобуса са, през няколко спирки.

Здравейте, назад в темата прочетох за улица Багдат , която била голяма пазарска улица.
На картата ми я дава в азиатската част .

Заслужава ли си да се обиколи?
Благодаря .
Трудно може да се обиколи, защото наистина е много дълга, а и започва и свършва като обикновена улица. За мен не е нещо впечатляващо (не се вълнувам от магазини и пазарувам само по необходимост), но много хора я харесват. Отличава се с европейския си вид. Като за спокойна разходка не е препоръчителна, защото има страшно много движение по нея. Този път седнахме да изядем по един сандвич, че ни премаляваше от глад и очаквано беше доста скъпичко.

Общи условия

Активация на акаунт