Отопление на къща

  • 996
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 159
Здравейте. Четох темата за отопление, но не мога добре да се ориентирам, затова пускам нова тема и ще съм благодарна за помощта.
С ММ в момента живеем в апартамент с южно изложение, без изолация, първи етаж, с нова дограма. Отопляват се 2 стаи около 50кв м. Сметката ни за ток тази зима върви около 250 лв, като за януари е била 300. Имаме сушилня, пералня и бойлер, които доста се ползват доста и хладилник.
В момента ще правя ремонт на къща и се чудя какво отопление би било най удачно. Къщата е 100 квадрата, отдолу е с изба, външна изолация, дограма, сега с ремонта ще направя и изолация на тавана. Питах майстора за вътрешна изолация, но каза, че няма смисъл. Има прокарана газ, също и система с алуминиеви радиатори. Газовото котле е старо, на 10+ години, не е двуконтурно. Къщата е между други 2 по високи и мястото се явява малко усойно. Живяхме там няколко месеца 2021 година, като държахме 24 часа температура 23-25 градуса заради бебе и сметката за газта беше около 270-280 лв, но януари 2022 гледам, че  била 602 лв. За после вече не отоплявах и сега не знам как се движат цените и колко би струвало отоплението на газ. ММ се притеснява, че може да е много скъпо. Мисля да сложа климатици и / или малка камина в холовата стая за най студените месеци. Вие какво мислите и можете ли да дадете някакви съвети за да е по малка топлозагубата и да се отоплява по икономично. В избата има и малка печка с водна риза, но е стара и ще трябва подмяна. Пък и много топлина остава в избата.
Благодаря.

# 1
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 330
Топлозагубата зависи от изпълнението на строежа и дограмата, при някои си вее от прозорци и врати и това контрира изолацията. Най-лесно е да сложите климатици, газта няма да стане по-евтина, ползвайте си я за готвене ако искате да остане. Камината иска поддръжка, пелети, доставки, и на това се вдигат цените. Най-вече всичко зависи от бюджета. Бъдещето е в термопомпите.

# 2
  • Мнения: 4 443
Не съм съгласна, че нямало смисъл от вътрешна изолация. Къща ЧЖП 100 КВ. М  на първи етаж над гаражи никога сметката ни не е надхвърляла 300 лв, но сме отоплявали всичко и само на ток. Имахме само вътрешна изолация. Специално внимание на пода, защото моето дете като малко все лежеше по корем  на пода и нещо рисуваше, играеше или редеше, но винаги на земята.
  Когато преди няколко години  обявих, че в апартамент имам намерение да сложа 3-5 см XPS под ламината, отнесох много критики, но го направихме на собствен риск и най-много се изненадахме, когато човекът от Лия паркети изобщо не изглеждаше изненадан. Попитахме го виждал ли е такова нещо на друго място, а той отговори, че било нещо съвсем обичайно. Излиза, че само във форума на мамите не е популярно. Живеем от скоро така , но още нямам оплаквания. Пода е топъл.

# 3
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 330
Излиза, че само във форума на мамите не е популярно.
Е то форумите са по интереси, в строителния ще чуеш други мнения.

# 4
  • Мнения: 4 443
Aз от там си  ''откраднах ''идеята, но като я споделих в някаква тема за ламинати, че смятам да направя такова нещо и ми се каза, че ще ми пропаднат гардеробите. Имаше логика, но вече бяхме поръчали нивата за коридорите с  няколко сантиметра по-високи от тези в стаите.
Рано е да давам отзиви, но до момента нямам пропаднало. Много активно се ползва и люлеещ стол.

# 5
  • Мнения: 726
Честито за новото жилище, на първо място! Принципно при изолацията е редно тя да си разположи там, от където ще идва това, което искате да изолирате - студ, шум, жега - все са си външни фактори.

Щом сте още в ремонт най-доброто, което мога да посъветвам е да си оставите всички възможни варианти за отопление и охлаждане - и газовото котле, и печката на твърдо гориво - възможно е да се подкачат към една и съща система от радиатори и да ползвате това, което към съответния момент ви е по-евтино или пък просто ви е налично. Ако дойде ден на ток да е най-евтино към радиаторите маже да вържете и термопомпа без да правите разрушения отново в къщата. И климатиците също няма да са ви излишни - за охлаждане през лятото и за затопляне през преходните сезони или пък когато ви е необходима топлина в 1 стая сутрин за 30 минути преди да излезете за работа. Самостоятелната къща си е свързана с много възможности и хубавини. Наистина, свързана си е и с повечко пари за ремонт първоначално, но възможностите да я направите истински своя са несравнимо по-големи отколкото в апартамент.

# 6
  • Мнения: 3 159
Благодаря на всички за отговорите. Пак ще пробвам да подпитам майстора за вътрешна изолация, поне на тези стени, които са външни. Да, системата за газовия котел и котела на дърва е една и съща, може лесно да се сменят.
Къщата ми е наследствена и във времето са правени промените и ремонтите. Ние живяхме там януари-април 2021 и гледах сметките за газ тогава бяха около 300 лв месечно, някои месеци и по малко, а държахме 25 градуса денонощно. Сега при същия разход би излезнало около 450 лв при сегашна цена на газ. Също ще сложим и климатици. Чудя се дали да сменя котлето на газ. Нашето е на над 10 години, мога да взема кондензационно. Ако успея с нов котел и допълнителна изолация да смъкна едни 20% от сметката ще е добре.
Мислила съм камина с водна риза на горния етаж, но цялата система е в избата. Т.е. ще трябва да се разбива пода за да се включи камината и ще трябва да е и с помпа.
Може ли линк с повече инфо за термопомпите? Четох за тях, но не мога да се ориентирам добре.

# 7
  • Мнения: 726
Нямам личен опит с термопомпите, но в момента се водят доста модерно решение за отопление.

Сметката за газ ми се вижда висока и мисля, че има смисъл да смениш котела с кондензен, понеже ще е значително по-икономичен. Задължително предвиди ел. инсталация за терморегулатор, защото хем котелът ще работи много по-ефективно, хем ще си доставиш още повече комфорт с програмирането на температурите и възможността за дистанционно включване и изключване на отоплението. Съвременните газови котли работят ефективно при ниска температура на водата (до 60 градуса), много ребра на радиаторите и ясна предвидимост в колко часа колко градуса искаш да постигнеш - така си определят плавно нарастване на мощността и нямаш енергийни загуби от бързо повишение на температурата на водата, която радиаторите да не могат да отдадат.

# 8
  • Мнения: 3 159
Казаха ми, че кондензен котел би имал 10% повече КПД , но не знам това как се изразява в изхабено количество гориво. Иначе системата е така направена, че има потенциал да се сложат още радиатори при нужда. Но не знам дали това е наложително.
Терморегулатор това е като дистанционно - слага се в едната стая, мери температурата и контролира долу котела според зададените температури - имаме такова.

# 9
  • Мнения: 6 312
Благодаря на всички за отговорите. Пак ще пробвам да подпитам майстора за вътрешна изолация, поне на тези стени, които са външни. Да, системата за газовия котел и котела на дърва е една и съща, може лесно да се сменят.
Къщата ми е наследствена и във времето са правени промените и ремонтите. Ние живяхме там януари-април 2021 и гледах сметките за газ тогава бяха около 300 лв месечно, някои месеци и по малко, а държахме 25 градуса денонощно. Сега при същия разход би излезнало около 450 лв при сегашна цена на газ. Също ще сложим и климатици. Чудя се дали да сменя котлето на газ. Нашето е на над 10 години, мога да взема кондензационно. Ако успея с нов котел и допълнителна изолация да смъкна едни 20% от сметката ще е добре.
Мислила съм камина с водна риза на горния етаж, но цялата система е в избата. Т.е. ще трябва да се разбива пода за да се включи камината и ще трябва да е и с помпа.
Може ли линк с повече инфо за термопомпите? Четох за тях, но не мога да се ориентирам добре.
С термопомпа няма да ви излезе по-ниска сметката за месец на ток, особено когато освободят цените на битовият ток и преминат на свободния пазар за електроенергия и най-вече ако сте свикнали да поддържате над 23 градуса температура в помещенията. Казвам го от опит. Освен това инвестицията за термопомпа е много голяма. В нашият случай (2020 г.) ни излезе над 30 000 лв. за две къщи с обща отопляема площ около 125 кв.м.(темромпопа Митцубиши Екодан Зуба дан - 11 kW- мощността се определя на базата на проект, изработен от инженери по отопление, вентилация и климатизация, според спецификите на имота ви, климата, изложението, изолацията и ред други фактори), подово и две слънчеви батерии, които подпомагат затоплянето на водата в бойлера (300 л), но само в ясно време, медни тръби на инсталацята и много други допълнителни уреди към цялата система. Сега цените са яко нагоре за всичко - отоплителни уреди, труд и материали за инсталацията, а тя е специфична и се изисква да имате подходящо помещение, където да я инсталирате. За да е ефективна работата на термопомпата трябва да поставите и голям бойлер за топла вода, като минималният ефективен обем е 300 л. Чета, че сте с алуминиеви радиатори. Термопомпата е нискотемпературна и подгрява до към 40 - 45 градуса, т.е. няма как алуминиевите радиатори да ви топлят достътъчно. Тези системи работят с нискотемпературни, конвекторни радиатори и/или с подово отоплителна система. При положение, че имате вкарана газ и котел с инсталация не виждам смисъл да правите още толкова много други разходи и да си разбутате цялата къща, за да вкарате още една нова система за отопление. Добре е, че имате камина с водна риза, но и нея не виждам смисъл да я оставите и да я поддържате, особено след като е в избено помещение, което очевидно не ползвате като основна стая. Камина в хола е добро като резервно отопление, но имайте предвид, че холът трябва да е достатъчно голям, за да може поне на 2 -3 м от каминтата да няма мебели, които да се увреждат от топлината. Добре е да е от затворен тип, за да не ви цапа и да не ви опушва помещението. Трябва да имате много добър комин, който да дърпа добре пушекът. Отделно, че за камината и за печката с водна риза, трябва всяко лято/есен да зареждате с дърва, да пренасяте, цепите и редите някъде по двора на къщата, т.е. яка хамалогия. Смисъл има единствено да поставите климатици. В първият си пост пишете, че къщата има външна изолация, за какво друга тогава питате още. Няма нужда от втора, независимо дали отвън или отвътре на стените. Ако нямате на пода и на тавана, то тогава може там да изолирате допълнително.
Проверете си добре нещата, но една нова отоплителна система е доста голям финансов разход, отделно че ще ви отвори много допълнителна строително-монтажна работа и после цялата къща трябва да ремонтирате.
Разходите за отопление на газ преди година - две бяха много завишени, поради несигурният пазар на газ. Сега доста се нормализираха и както се вижда, падат почти всеки месец. Никой разбира се не може да даде гаранция след време дали пак няма да се покачат, както разбира се и цените на всеки друг енергиен източник - ток, дърва и пелети.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 15:30 от Fatalina

# 10
  • Мнения: 3 159
Фаталина, много благодаря за подробната информация и за отделеното време. За термопомпа попитах информативно просто. Камината е добър вариант при мен, защото там където ще е няма мебели и даже е близо до вратите към другите стаи. Тя може би няма да е основен източник на топлина, а по скоро за най студените дни в периода декември-февруари. Всичко останало го имам - място за дърва и т.н. Аз помня каква хамалогия е с печка на дърва, то затова прокарахме газ.
За изолация ще слагаме на тавана със сигурност. На пода няма да може, че трябва да се махат плочки и да се преправят после.

# 11
  • Мнения: 78
Ние сме с термопомпа. Отопляваме 250 кв. м. Температурата, която поддържаме на всякъде е 24-25 градуса. Пералня и сушилня по няколко на ден. Имаме и слънчеви панели за топла вода - 400 литра. Сметката за предния месец ни е 210 лв. За мен термопомпата е най-удачна към момента.

# 12
  • София
  • Мнения: 10 703
Ние сме в къща горе долу 100 и нещо квадрата, сложила съм климатици за охлаждане лятото и за отопление при не много студени месеци. Имам и пелетна камина, която отоплява цялата къща. Ток на месец грубо 200-300 като или камината или климатиците работят постоянно, бойлер, миялна, сушилня, пералня, печка и тн. В нас е толкова приятна температурата, че зимата сме по потници и къси гащи, а децата само навиквам да обуят чорапи или чехли( ходят боси). Пелети на сезон отиват (при нас конкретно) макс тон, тон и половина.

# 13
  • Мнения: 1 348
По повод изолацията проучи добре, защото ако имате външна и вътре също може да се окаже проблем и да има мухъл.
Някой има ли опис с термопомпа при много ниски температури налага ли се ползване на друго отопление?

# 14
  • Мнения: 6 312
По повод изолацията проучи добре, защото ако имате външна и вътре също може да се окаже проблем и да има мухъл.
Някой има ли опис с термопомпа при много ниски температури налага ли се ползване на друго отопление?
Не, не се налага. Живеем в плански район - Верила, където зимата си е доста сериозна. Имаме камина за резервен вариант, но до сега за 4 години сме я палили само около Коледа/Нова Година и то за кеф.

# 15
  • Мнения: 3 159
Здравейте отново. Още веднъж благодаря за съветите.
Още нещо да попитам. Втория етаж /над избата/ е със фаянс. Не ми се иска да махам фаянса или да слагам нещо отгоре. Какво мислите обаче за поставяне на изолация отдолу на тавана на избата. Дали ще има ефект или е по добре ако искам подова изолация да е на горния етаж? Тавана на избата беше дюшеме, но е лята плоча отгоре. Обмислям и изолация + ламинат на втория етаж директно върху фаянса.

# 16
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Ние сме с климатици,площта за отопление е около 100 кв,през зимата държим постоянно около 25 градуса+ бойлер, който е постоянно включен,
най-високата ни сметка е била 350 лв...

# 17
  • Мнения: 1 348
Някой ще каже ли как е с пелети, визирам най-вече чистенето. Ние се бяхме ориентирали към термо помпа, но предвид местопоражение  ниски температури сега стои на дневен ред пелети.

Общи условия

Активация на акаунт