ДВАНАДЕСЕТИ клас - в очакване на ДЗИ

  • 16 071
  • 271
  •   9
Отговори
# 105
# 106
  • Мнения: 6 025
Профил е на 20.05
Физиката предполагам е по желание?
ООП 23.05. 8:30
ПП 22.05. 14:00

Моят син още не знае дата за практикатическата част на изпита им... Много е трудна тяхната организация...

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 14:32 от J_M_M

# 107
  • Мнения: 13
Така, обърках се, а мислиш, че всичко ми е ясно.
17.05 ДЗИ по БЕЛ
и после?
Профил математика и физика ме интересува.
Знаят ли се датите?

# 108
  • Мнения: 4 013
"Такава е системата и в европейските университети. Ежеседмични тестове, задачи, проекти, които трябва да покриеш с определен успех първо, за да си допуснат до изпит, а след това този успех участва с процентна тежест във финалната оценка по предмета. Обичайно е 60%-70% изпит и 30-40% покрити тестове и активности през семестъра."

Слънчева, а твоето лично мнение (понеже си докоснала и двете - нищо, че чуждата обучителна система - косвено) - кое е по-добре?

Помня, че дойдеше ли сесия, превръщах нощите в дни и беше маратонско учене. Изпиваха се кани кафе, социалните контакти се свеждаха до разговори с колеги за изясняване на неясноти и свършеше ли сесията, с почуда установявах, че навън животът продължава в цялата му пъстрота и динамика. Перманентното изпитване не изключва ли нашата кампанийност и свръхстрес през сесийно време?

Детето, чието следване в АУБГ косвено следя, е в постоянен стрес поради често нереалистично кратки срокове за предаване на задачи, използват се различни платформи за комуникация и грешките се санкционират. Изобщо, следейки отстрани, приемам, че интензивността и натовареността са изключително големи.

# 109
  • Мнения: 908
Шарлот, ти си завършила право; там се учи на килограм в сесийно време,  няма друг начин!  На практика навсякъде има някакви предварителни проекти, тестове и др. подобни с оценки преди сесията, но в АУБГ си е точно като в АК.

# 110
  • София
  • Мнения: 7 066
Да, Шарлот, общо взето постоянният моноторинг на знанията предотвратява кампанийноста в нашата система, но пак е стрес. Поне в Холандия, за която мога да говоря, три изпита се провеждат в рамките на две седмици. В последния квартил синът ми имаше три изпита в три поредни дни. Там огромната разлика с нашата образователна система е, че годината е раделена на 4 "семестра" - квартили. На практика взимаш огромно количество материал за 2.5 -3 месеца. Трябва да учиш редовно, повече от ученик, но това не е гаранция за успех, защото ако не разбираш нещо, нямаш много време за уточняване, изясняване и наваксване... В този смисъл, нашите деца са напълно неподготвени и стресирани, поне в първите няколко квартила.
Нашата система е ок, според мен, но ако студентството беше в средата на 30-те години на човек, когато вече не грабиш с пълни шепи от живота и можеш по-осъзнато и отговорно да подходиш. 😂
И все пак, трябва да отбележа, че нашите деца се справят в пъти по-добре от местните! Тяхната образователна система от началалното училище, та до гимназията, е съвсем различна, уж много добра..., но нашите деца или са по-адаптивни или са много умни, но отпадналите през първите квартили студенти, са местните.

# 111
  • София
  • Мнения: 12 060
Шарлот, вече и в нашите университети има междинни изпитвания /колоквиуми/, дори и в правото, но не изключват лудостта по време на сесии. В правото вече има възможност за освобождаване от някои изпити /не най-съществените/ с добро представяне на колоквиумите. В медицината май само по латински има такава възможност при оценки над 5,50 на всички колоквиуми. На мен ми е трудно да преценя коя е по-добрата система. Като че ли повече съм фен на сесийното ударно учене, защото в крайна сметка изпитите върху цеилия материал ми се струва, че дават по-ясна представа кой какво знае, отколкото междинните изпитвания на определени части от материала. По-скоро междинните колоквиуми /които в медицината са доста/ помагат на студентите да се готвят постоянно и текущо, и една идея спестяват стреса от кампанийното учене /не че го изключват/.

# 112
  • Мнения: 11 936
По мое(динозавърско) време имахме колковиуми и устни изпитвания,както и домашни през семестъра. Най-трудното домашно при най-лютата асистентка, която пишеше отличен 4, Joyнаправих за... 61/2,смееха ми се колегите, а всъщност ми беше писала 5 1/2, после явно я досрамяло и го поправила на 6, но останало като 6 1/2. А аз просто бях се разболяла, не ми беше до купони и от скука си прочетох всичко по въпроса да си реша казуса. (по НЕлюбим предмет).
Нямахме задължителни оценки през семестъра, но имахме контролни и изпитвания и при колебание, оказваха, влияние на изпита. А иначе, по време на сесия си беше гърч.
Повече от 10 години по-късно съм преподавала в един университет, по-скоро водех упражнения, ами изпитавах си ги и контролни им давах. Не че се трогваха повече от 3,4 от група, но това е друга тема.

# 113
  • София
  • Мнения: 12 060
И моето време е динозавърско, вероятно даже повече Joy , но кой знае какви изпитвания и колоквиуми през семестъра не помня. Със сигурност не и такива, които да са имали значение за крайната оценка. Да не кажа, че изобщо не помня такива. За СУ говоря, право, 91-96-та година. Ученето си беше кампанийно-сесийно. Аз започнах работа в кантора от втория семестър на втори курс и много отсъствах и от лекции, и от упражнения. Дъщеря ми завърши право сега и със сигуност имаше много повече колоквиуми, както и възможност за освобождаване по някои предмети. По наше време такова чудо нямаше.

# 114
  • Мнения: 11 936
И моето време е динозавърско, вероятно даже повече Joy ,
Ненадмината съм по"динозавърство", ама нали майка на 12класник, не уточнявам колко Joy
За освобождаване от изпит  не е било, но оценките от колоквиуми вляеха понякога.

# 115
  • Мнения: 133
Sanaka, с една година разлика сме търкали банките в ЮФ на СУ Simple Smile

# 116
  • София
  • Мнения: 12 060
Може да няма една година разлика. Сега видях, че грешно съм посочила периода. 92-ра започнах първи курс - първата година с петгодишна програма.

# 117
  • София
  • Мнения: 11 729
Хайде сега,динозавърството ли ще си мерим!Току вижте съм ви отвяла.😂

# 118
  • София
  • Мнения: 2 688
Ох вече съм като някое ехо.., но пак не съм ви чела. Ще наваксам Wink

Може ли да помоля мамите от Бургас да ми споделят магазини за платове, нещо сатенено, лъскаво се търси. Ако се сещат.
Ще скокнем от Созопол до Зодиака утре за едни дунапрениич и калъфи, но ми се иска ако някъде има на едно място повечко магазини за платове за рокли и подобни, да обиколим. Но и един да е, пак е нещо.

Хубава седмица на всички!

# 119
  • Мнения: 123
От къде в София мога да купя красиви балони за украса на събирането за бала?
Ресторантът, който резервирахме не правят никаква. Ще ми се да сложа малко балони и цветя.

Общи условия

Активация на акаунт