На море в Гърция 2024 - II

  • 14 529
  • 265
  •   4
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 135
Крайбрежната улица в столицата на о. Самос, Вати, през 1969 г. В моите представи Гърция е точно такава, макар да я видях за пръв път чак в началото на 2000-те. Все още понякога я виждам така, на някое по-забутано място и в по-нетуристически момент.

# 121
  • Мнения: 267
Благодаря на всички за отговорите, надявам се да не се налага и аз някой ден да споделям опит с тази риба.

Параход, снимката от твоя пост ми напомни за първото ми ходене в Гърция - 1991 г.. Беше в Кавала, на гости на сестрата на баба ми, която живееше там. Най-голямо впечатление ми направиха палмите на крайбрежната и супермаркетите Grin, защото там се продаваха неща, които по онова време нямаше при нас. А гиросите тогава изобщо не харесах (бях злоядо дете) и после разказвах на приятелките ми как съм яла фуния от хляб, пълна с мазно месо.

# 122
  • Мнения: 13
Здравейте! С приятеля ми мислим тази година да отидем за пръв път на море в Гърция. Търсим препоръки за градове в северната континентална част, които хем да не са прекалено пусти и тихи, хем да не са твърде наблъскани и шумни (както например е Слънчев бряг тук). Ще се радвам на предложенията ви! 😊

# 123
  • Мнения: 11 135
Ако целта е градът да има плаж - Сарти вижте.

# 124
  • София
  • Мнения: 110
Миналото лято, когато почивахме в Парга , хазяйнът ни каза да не ходим на Амудия, защото популацията на тази риба се е увеличила. Детето му беше пострадало.

Това започва да ме тревожи. Благодаря за споделянето

# 125
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Здравейте! Харесали сме хотел Аристотелес, близо до Урануполи на Атон. Някой някакви отзиви за този ръкав?

# 126
  • Мнения: 2 550
Ох, влязох в темата за друго, а прочетох за тази риба дракон и се ужасих. Голяма бъзла съм, а откак имам деца, положението стана още по-лошо. Дано никога не я срещнем тази риба...бррр...

Прегледах последните 2-3 страници, но не е коментирано. Имам лош спомен от ходене до Германия по време на техния Великден и нищо не работеше. В Гърция виждам, че също предстоят почивни дни, знаете ли дали ще работят магазини, заведения? Чудим се дали да не се преориентираме към Турция...

# 127
  • Мнения: 369
Барбалена спокойно няма нужда от страх, ако си вземете обувки за плуване. Ние го научихме това по потрудния начин 🙈. Баща ми винаги ми казва вземете си такива обувки ние не и ето че настъпих рибата 🤷‍♀️. От тогава винаги всички си носим по един чифт.

# 128
  • Мнения: 11 135
Сега... Ние сме семейство и имаме към 100 пътувания в Гърция, включително с дете във всяка възраст от нула нагоре. Един от нас (мъжът ми) я е уцелвал веднъж рибата дракон, през 2016 г.
Надявам се така да продължи и да не я срещаме и занапред, но като цяло статистическият шанс е доста малък. Примерно оса ме е жилила два-три пъти за същото време Simple Smile
Акваобувки не ползваме и никога не сме ползвали в Гърция. Притежаваме иначе, в Хърватия примерно са неизбежни.

Освен това я има и в Черно море, т.е. и там е no-go, ако ще гледаме рибата само.

За Великден:
магазините почиват от ранния следобед в събота, неделя, понеделник, тази година и вторник - 7 май, защото е преместен почивният ден от 1 май.
Заведения като цяло работят, но е задължително да се направи резервация за неделя на обяд. Събота вечер също е малко под въпрос. Тогава гърците отиват след служба в полунощ, ядат супа с агнешко - магирица.

# 129
  • Мнения: 2 550
Ние си носехме едно време заради таралежите, но спряхме, защото ходим по пясъчни плажове, а като плуваме покрай скалите се научихме да се оглеждаме и да се пазим. Значи ще се екипираме пак, поне аз и децата със сигурност. Мъжът ми е твърдоглав и съм сигурна, че ще си влиза във водата бос Grinning

Параход, благодаря за информацията, не звучи толкова зле Simple Smile Ще помислим накъде да хванем, благодаря отново Flowers Hibiscus

# 130
  • София
  • Мнения: 1 712
Ние също не се срещали риба дракон отблизо за 12 години гръцки почивки. Миналият септември бяхме на Амудия за един ден и сме видяли такова нещо (видях един плъх на плажа между шезлонгите, което ми се случва за първи път в Гърция, но това беше). Плажът е прекрасен, пак бих отишла. Все пак убождането от риба дракон не е смъртоносно, въпреки че със сигурност е неприятно. Иначе има 2 начина да я избегнете, ако много се притеснявате - не ходите на пясъчен плаж или си обувате акваобувки. Ние си ползваме акваобувки в Гърция - за мен са удобни при нагорещен пясък, каменисти плажове и кози пътечки към плажа. А стават и за шофиране.

# 131
  • Мнения: 11 135
Между другото, обувките с мека подметка (които са само от гъвкава гума, като цвички) не предпазват особено от таралежи, бодлите им ги пробиват без проблем. За рибата не знам Simple Smile

# 132
  • софия
  • Мнения: 25 560
Миналата година за Великден бяхме в Гърция, тази пак ще бъдем. Не сме усетили нещо да е било затворено. Кафенета, таверни работят нормално. В събота хранителните магазини работеха, в неделя не сме търсили. Запазва се място за неделя за обяд, но таверните си работят.

Амудия ни е любим плаж и когато сме били в района, ходим там. Това е било 3 години. Нямаме среща с риба-дракон.

# 133
  • Мнения: 9 201
Преди години на плажа Амолофи на съвсем плиткото, беше някакъв ад,  риба Дракония-  всички плажуващи по няколко пъти на ден пищяха от убождане.
ММ настъпи реагира зле и след час газ към болницата крака му стана двоен. Третираха го и 3 дни не трябваше да го мокри!
Един младеж 20-28г. от Благоевград припадна от алергичен шок явно.
 10-тина,  почиващи се събрахме около него, оказа се че го я е настъпил и го убола още сутринта той нещо се оплакал, но компанията 3 ма бяха, нищо не направили. В ранния следобед момчето припадна, след суматохата, го пренесоха към колата и газ за Петрич.
Явно беше такава година с много драконии по Амолофи. Меки обувки не пазят!
На пясъка там ..никой не ходи с аква обувки.
Това е, като с пчела ако някой е алергичен от ужилване - знаете, може да се издуе и дори да има фатален край. За друг си е просто подуване и сърбеж и с рибата е така.

Една снимка от вчера Микрос Гиалос



# 134
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 203
Ватия и Геролимвнас

Общи условия

Активация на акаунт