Пържоли

  • 5 381
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 131
Здравейте - едно от питане от мен, в качеството ми на тотално непросветена в кулинарното изкуство.
Та казусът е следният - искам да направя пържоли, обаче - във фурната. Тъй като няма да мога да ги "начукам", респективно ще си бъдат по-дебелички  Grinning. Моля, кажете как точно да ги приготвя във фурната - иска ми се да е под фолио, с някакъв сос и подправки. Ама дайте по-простички рецепти, да не е нещо засукано, като за лаик.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 039
Натриваш пържолите със сол, черен пипер, кимион и чубрица. Нареждаш ги в тавичка, поръсваш със соев сос, малко лимон(може и без),олио или зехтин и малко бира(вино). Количеството течност да е до към средата на пържолите. Завиваш с фолио и печеш към 30 мин., после махаш фолиото и печеш до пълна готовност(предполагам още 10-15мин.) Ами това е най-простото, което се сещам, успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 72
Стават много крехки ако първо ги запечеш само с мазнина от двете страни до златиста коричка и след това добавиш вода и на по слаба фурна да допечеш. Може да поръсиш с подправки които обичаш. Аз слагам чубрица, риган, бял пипер. А в соса, соев сос и къри. Ако нарежеш и малко гъбки ще имаш и гарнитура Peace

# 3
  • Мнения: 7 474
Ето една лесна рецепта http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170310.msg4657857#msg4657857

Понякога ги правя и с домати или сметана. В тиган задушавам лук, добавям една лъж. брашно и домати(мляни) или сметана и заливам пържолите. Това го сипвам след като заври водата при пържолите.

# 4
  • Мнения: 3 036
Аз запържвам съвсем малко пържолите.
Нареждам ги в голям  гювеч или в йена.
Редя ред пържоли,ред гъби от буркан,ред топено сирене нарязано на малки парченца.
Малко вода,соев сос,подправки каквито желаеш.
Последния ред да е от топеното сирене.
Зимата слагам и една малка сметана,но за лятото става малко тежко.
Така има сос и не става сухо.
Слагаш фолио и печеш ,после махаш и допичаш.

# 5
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Направи прорези в месото, за да се изпече отвътре. Аз лично ги овкусявам с готова микс-подправка за пържоли или със сол, сминдух, черен и червен пипер, наливам вода и вино, слагам фоли и пека на 200 градуса около час. После махам фолиото и запичам десетина минути.

# 6
  • Мнения: 774
Аз ти предлагам следните варианти:

От вратни пържоли ( тези, със сланинаката):

1. Слагам олио в тавата, поръсвам пържолките от 2-те страни с черен пипер и сол, сипвам вода и поставям за около 2 часа във фурната, като ги обръщам на всеки половин час. Стават мозък!

2. Вратни пържоли с гъби:

Примерно 6 пържоли и 1 кг гъби.

Подготвям пържолките по гореописания начин, поставям ги в тава с олио. Измивам гъбите, нарязвам ги на филийки и ги изсипвам върху пържолите. Слагам сол, черен пипер и върху тях, може и сух магданоз. Поливам с олио и разбърквам гъбите. Не доливам никаква вода, защото гъбите пускат достатъчно. Изваждам от време на време да разбъркам гъбите, за да не загорят. Пак за около 2 часа са готови. По-дебелите пържолки стават по-крехки.

3. Котлети с топено сирене (едва ли е нещо ново Simple Smile):

В йенска тенджера поставям пържолите, сол, пипер, олио и вода - да ги покрие. Покривам с капак или фолио и пека. След около час и половина, добавям 3-4 топени сиренца, разбърквам със соса, покривам с капака и пека още около 1/2 час.

Котлетите винаги ги пека в йенска с капак, че иначе ми стават сухи.

Пека на 210 градуса, но всяка фурна е различна.

# 7
  • Мнения: 2 131
Сърдечно благодаря   bouquet
Да видим сега, с ваша помощ, какво ще сътвори моя милост   chef 

# 8
  • Мнения: 216
Записвам се да следя темата,че мъжо много обича пържолки. Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 3 787
Ето една лесна рецепта:


Задушени македонски пържоли

3-4 свински вратни пържоли
2-3 моркова
2-3 глави кромид лук
1 малка глава целина
2-3 с. л. зехтин
1 ч. л. вегета
босилек и чубрица на вкус

1. Дъното и страните на глинен гювеч се намазват със зехтина. Прави се ред от нарязаните на колелца морков, лук и целина, слагат се пържолите и се овкусява с подправките
2. Сипва се 1 ч. ч. вода, отново се редят зеленчуци и се захлупва. Поставя се в леко загрята фурна и се пече за 1 1/2 - 2 часа при температура 180 градуса

И още една:

Капитански пържоли

ПРОДУКТИ:

5 пържоли
кисели краставички (4-5 броя)
морков (1-2 броя)
гъби ( около 300-400 грама)
бяло вино ( 2 водни чаши)
лук ( 1-2 по-големи глави)
олио
подправки за месото
 
В тавичка се нареждат овкусените пържоли по ваш вкус.
Аз лично им сложих по-стандартни подправки - сол, чубрица, чимен, черен пипер и малко шарена сол
Върху всяка пържолка нарязани на шайбички - краставичка и морков.
После гъбките и лук нарязан на шайби.
Отгоре капвате малко олио.
Сипвате виното и покривате хубаво с алуминиево фолио.
Печете докато всичко хубаво се задуши докато почти остане само на мазнина.
Отвивате от фолиото и запичате.
 

# 10
  • Мнения: 3 036
Ии ,Ками с тези македонски пържоли ме подсети за още една рецепта.
Пържоли със зеленчуци
Пържолите ги начукваш и пак леко ги запържваш.
Нареждаш ги в една тава ,отгоре моркови на колелца,върху тях картофи пак на колелца.
После гъби и накрая заливаш с една малка сметана с вода разбита и в нея едно яйце,като застройка.
Пак под фолио и печеш.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 529
Добавям само,когато няма гъби,а и когато има  заливам пържолите с готова гъбена супа. Много често ги правим с гъби ,сос гъбена супа и топено сирене. Друг вариант намазани с горчица и залети с прясно мляко-и най жилавото месо омеква. Wink

# 12
  • Мнения: 795
И аз съм правила с готова гъбена крем-супа. Нареждам пържолите, върху тях гъби /стерилизирани/, кисели краставички и топено или пушено сирене, отгоре крем-супата /предварително разтворена във вода/.

# 13
  • Мнения: 1 176
Може би вече си направила пържолките,но ето и от мен една сравнително лесна рецепта.По нея пържолите не се приготвят на фурна,но в гювеч,йена или под фолио,мисля резултатът ще е същия.Само че,точни мерки нямам.Обикновено я приготвям за гости,в по-големи количества.
Задушени пържоли
6-8 пържоли(врат,котлети,каквото имам)
бейби-морковчета около 400гр.
гъби,консервирани или пресни около500 гр.
сол,черен пипер,кимион,соев сос,олио и някаква зелена подправка(обикновено слагам магданоз)
около 200-300 мл. вода+вино или бира(може и само вода)
                                                                                                                                           
В тиган с малко мазнина  съвсем леко запържвам предварително овкусените пържоли,колкото да се"запечатат".
След това редя в тенджера ред пържоли,ред гъби,ред морковчета,докато свърша продуктите.Между редовете можеш да наръсиш още подправки,ако обичате по-пикантно.Изсипвам олиото от пърженето вътре,доливам с водата и виното и включвам на по-силна степен котлона.След като заври,веднага намалявам и ги оставям да къкрят на слаб огън.Готови са,когато месото започне лесно да се къса.От време на време ги наглеждам и ако е нужно доливам по мъничко вода,за да не загорят.Така приготвено месото става много крехко,имаш и сос,имаш и гарнитура.Така описано сега и на мен ми изглежда не толкова просто,но тази рецепта ми е в графата лесни.
Ако някой реши да я пробва,да сподели резултата.
Тъй като ти искаш да е на фурна под фолио,сложи всичко в тавата,покрий с фолиото и печи на по-слаба степен по-дълго време.Дори пържолите вместо да ги пържиш,можеш само леко да ги запечеш,след това да изсипеш отгоре останалите продукти,да покриеш с фолиото и да ги "забравиш" във фурната.
Капитанските пържоли,които е предложила Ками съм ги правила няколко пъти и стават много хубави.Накрая,обаче,не се ли наръсваше галета?Ками,твоя ли е рецептата?

# 14
  • Мнения: 2 131
Такаааааа, експериментът приключи, при това, по моето скромно мнение, успешно. Пържолките станаха мозък,ммммммм  Grinning. Под фолио, с мазнина, топено сирене и бира. Сега остана и половинката да ги одобри.
Мерси   chef

Общи условия

Активация на акаунт