Как се прави сурова туршия?

  • 53 135
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 379
Онази в трилитровите буркани със зелените доматчета. Никога не съм я слагала. Имам някакви спомени,че бурканите стояха на слънце и се обръщаха,но нищо друго.Моля, помагайте.Мъжът ми иска, а аз не намирам рецепта. Peace

# 1
  • Мнения: 408
Ами майка ми я прави като нареди зеленчука - обикновено правим така краставички или унгарски камбички/бледо жълти са/, слага листа хрян, копър, по желание чесън и ги залива със саламура - 13/1 - вода/сол, или друг вариант на саламурата - 400 гр. сол на 10 л.вода. Да уточня, че солта е морска. Държи се на слънце докато помътнее леко, след което се внася на хладно. Да внимавате, че като почне да ферментира - кипи.
Една позната на такава рецепта и ракия слагаше, но не знам как  newsm78

# 2
  • Мнения: 5 001
Пълня си буркана или бидона със зелени домати(надупчвам с вилица,за да повмат от саламурата),моркови,краставички,целина-листа,чушки-сиврия,карфиол накъсан на розички,зеле на филии....

Заливам със студена вода.Изсипвам водата отново и я премервам с канче(разграфено).На литър вода слагам една кафяна чашка сол(морска).Изсипвам в буркана(бидона).Всеки ден се претака(изсипваш течността в тенджера и връщаш обратно).Така солта се разстваря,има обмен на саламурата и втасва по-бързо.Ако е топло времето става за около 4-5 дена до седмица.

# 3
  • София
  • Мнения: 109
За да не отварям нова тема, ще използвам тази. Когато слагам зимнина в буркани с винтови капачки не ги сменям всяка година, а когато капачката се повреди. Понякога се получава така че в буркани, в които съм затваряла туршия, трябва да сложа нещо различно. Но тогава капачките са поели миризмата на туршията и другата зимнина може да мирише на туршия. Дайте идея как да изчистя капачките от миризмата на туршия?

# 4
  • Мнения: 379
Да повдигна темата, че миналата година не се получи много добре...

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 967
  Здравейте,

и аз искам да направя туршия в бидонче.
Знаете ли какво е съотношението, когато се слага и оцет?

# 6
  • Мнения: 6 293
Ние не слагаме оцет в бидончето. Правим я като киселото зеле - само вода и сол, и тя ферментира без оцет, само се претака.

# 7
  • Мнения: 14 394
Днес си направих сурова туршия и вече е готова за употреба Wink

# 8
  • Мнения: 21
Има една страхотна туршийка,пак сурова и в нея може да се сложи и зелен домат-раз бира се по желание.Нарязвяш зеле,червени чушки,но не на ситно,а на средно,добавяш моркови нарязяни или настъргани,също и целина нарязана или настъргана и глава лук,която обезателно настъргваш,добавяш сол,захар,олио и оцет на вкус и шепа синап от белия и оставяш да прстои една нощ,а после насипваш в буркани и хайде в хладилника,защото така не кипи толкова често,а и от време на време можеш да я претакаш ако ти се струва малко оцета!Ако искаш опитай!Мноого е вкусна!

# 9
  • Варна
  • Мнения: 33
Вчера правих такава туршия като сложих преварена саламура на 1 л. вода 1 супена лъжица сол. Днес вече леко се е разлигавила. Дали солта е малко, гледам по напред е писано на един литър вода  кафена чашка морска сол? И слага ли се аспирин?

# 10
  • Мнения: 21
Миличка,ако си правила моята скромна рецепта,просто е трябвало да оставиш туршията да простои една нощ,за да поеме оцета и солта и да я преправиш на сутринта ако нещо от овкусителите ти малее!Никакви варени саламури и без аспирин,щото той,както и Йоткерските желфиксове не струват,че химията в тях повече съсипва отколкото да помага!За да спасиш туршията сложи няколко зрънца бял синап на дъното на буркана и оща по-малко в самата салатка,за да не ти юти,разбира се ако не обичаш люто,но само синапа ще ти помогне да получиш вкусен резултат!Успех!

# 11
  • Мнения: 9 092
моите са сурови, направих в кофички, буркани и вече  дегустирахме  Laughing туршиите 





# 12
  • Варна
  • Мнения: 33
titikaka06, имах предвид туршията от втория и третия пост, само със сол и вода. Всъщност от всички продукти вътре само пипера е разлигавен леко, но май е нормално, повече няма да слагам от него.  Днес е пети ден и туршията вече е готова. Въпроса ми е как да я пресека с натриев бензоат или аспирин, за да не ферментира повече и мога ли да я оставя в бидончето, в което си е и сега или трябва да я прибера в буркани?

# 13
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Ние я правим по свекървината рецепта от 10 години. На 5 л. вода - 250 гр. сол /йодирана - не морска/. За по-лесно измерване - продават се солници в големите вериги със сол - 250 г. Водата се превараява. Претаква се всеки ден. - 10-на дни - зависи колко е студено помещението. Ние държим бидона в мъзето и по-бавно става. Но пък издържа дълго време. Иначе другото е същото - карфиол, зеле, зелени домати /отдолу се реже на кръст с нож/, корнишони /дупчат се/, моркови, сиврия. Изважда се от бидона в чиния, полива се с малко олио- мммммм.

# 14
  • Милано
  • Мнения: 943
Как се радвам,че ви открих,момичета HugЩе направя и дано мъжа ми я хареса,че тук в Италия не се прави...Но на мен ми липсва,а и ферментиралите храни освен вкусни са и с много ползи за здравето.

Общи условия

Активация на акаунт