Тоскана, Италия /Тема 2/

  • 81 225
  • 687
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 244
Здравейте, ако може един малко глупав въпрос-на какъв език се разбирате с местните хора в по-малките населени места? Като резервирате места за настаняване в нечии къщи или малки хотелчета, на какъв език говорите с хората? Мен това много ме притеснява, знаем само английски и няколко израза на италиански, но буквално няколко.

# 421
  • Мнения: 1 657
Здравейте, ако може един малко глупав въпрос-на какъв език се разбирате с местните хора в по-малките населени места? Като резервирате места за настаняване в нечии къщи или малки хотелчета, на какъв език говорите с хората? Мен това много ме притеснява, знаем само английски и няколко израза на италиански, но буквално няколко.
Няма място за притеснения. Simple Smile Доказано е, че само 7% от информацията се предава чрез реч, а и вие ще обсъждате максимум битови (а не икономически/политически) въпроси. Simple Smile
Понеже работя в езиковата сфера, тази част с общуването с хора, с които не говорим един език, ми е истински любима.
С една леля-собственичка на апартамента ни в Специя говорехме тя на италиански, аз на английско-испански с две думи на италиански и пак се разбрахме. Жестовете излизат на първо място. Ще се забавлявате много, вероятно. Simple Smile
Но топ случката, на която винаги ще се кефя, е когато миналата година се оказахме без мобилен нет в Истанбул и нямаше как да звънна на домакина на апартамента ни (а щях да имам нет и не го бях обмисляла, даже му нямах номера). Стоварваме се пред заключената врата на къщата на една силно натоварена от към тълпа улица под кулата Галата и тъкмо почвам да се чудя как да се свържем с нашия човек, и случайно през цялата тълпа срещам погледа на един чичо от магазина отсреща. Той разпери ръка палец/кутре за телефон и посочи нагоре с въпросително изражение на лицето. Аз щастлива кимнах, той се обади и след минутка слезе нашият домакин. Благодарих му пак с жест, от пет метра. Simple Smile
Така че понякога езикът не е толкова важен. Simple Smile
Ако пък се безпокоите, свалете си приложението Google translate, там може в реално време да говорите на английски и ще ви превежда на италиански. Речниците на различните езици се свалят предварително, а за речевия превод е нужен интернет (за писмения – не, при свален речник). През български ще е много зле качеството към всички езици, затова който знае английски, да го ползва него за базов език.

# 422
  • Мнения: 7 108
Здравейте, изчетох темата и виждам, че всички пишещи тук пътуват със самолет/автобус. Има ли такива ентусиасти, които са си организирали сами почивката със личен автомобил? Отдавна ни се иска да си направим подобна екскурзия до Венеция и Тоскана, но тъй като сме с четвърти член на семейството от нечовешки вид /йорки/, врианта със самолет/влак/автобус тотално отпада и остава личен превоз.
Ще бъда благодарна, ако има някой на който да задам няколко въпроса Relaxed

# 423
  • In transit
  • Мнения: 12 023
Зори, виж на предната страница Елза беше писала наскоро, че са ходили с кола.
Иначе до Италия и ние ходим основно с кола, така, че задай си въпросите.

# 424
  • София
  • Мнения: 661
Здравейте, изчетох темата и виждам, че всички пишещи тук пътуват със самолет/автобус. Има ли такива ентусиасти, които са си организирали сами почивката със личен автомобил? Отдавна ни се иска да си направим подобна екскурзия до Венеция и Тоскана, но тъй като сме с четвърти член на семейството от нечовешки вид /йорки/, врианта със самолет/влак/автобус тотално отпада и остава личен превоз.
Ще бъда благодарна, ако има някой на който да задам няколко въпроса Relaxed

Както е казала Мики, аз си организирах пътуване из Тоскана и Умбрия с колата тази пролет. Ако те интересува нещо, питай. Simple Smile

# 425
  • Варна
  • Мнения: 932
Здравейте! Плануваме разходка до Тоскана в началото на септември. Ще бъдем група от 4 семейства, с коли. Планът е да обикаляме малки градчета и да се наслаждаваме на гледки, без бързане, без музеи, без сериозен план. Ще прочета още веднъж темата и събирам идеи

# 426
  • Мнения: 43
Здравейте, планирам Флоренция. Имам един такъв въпрос за градския транспорт: може ли билет за 90мин да бъде ползван на автобус и след това на трамвай. Прочетох, че може да се комбинират два автобуса, но различни превозни средства?!?
И още един въпрос - може ли да се влиза облечен с къси панталони и сандали в църкви, катедрали, базилики и т.н.

# 427
  • Мнения: 10 772
Моля, препоръчайте ми красив маршрут с кола по пътя Ливорно - Флоренция. Да е около 5 часа - толкова имаме, за да се насладим на Тоскана.
Търсим природни и архитектурни забележителности.
Благодаря!

# 428
  • Мнения: 2 066
За влизане в Катедралите във Флоренция трябва преметнат летен шал, не можеше с голи рамене, т.е. с летен потник, топ както го наричат някои.
Билетът се валидира при качване в градския автобус на автомата.

# 429
  • Мнения: 646
Здравейте, предстои ни пътуване до Флоренция за 4 дни, от които единия искаме да отидем до Сиена. Може ли това пътуване до Сиена да се комбинира с посещение на Сан Джиминяно и евентуално след това да продължим до Сиена с някакво прикачване? Какъв е най-удачния превоз, който може да ползваме?/изключвам лек автомобил, защото не сме шофьори/.

# 430
  • Мнения: 472
Ние пътувахме с влак Флоренция - Сиена.

# 431
  • Мнения: 646
Ние пътувахме с влак Флоренция - Сиена.
А отбихте ли се до Сан Джиминяно? Има ли такава възможност?

# 432
  • Мнения: 19 058
Да, възможно е, слизате на Poggibonsi и взимате автобус за Сан Джиминяно. Но ще отнеме доста време

# 433
  • София
  • Мнения: 5 316
Правил съм го аналогично и е съвсем изпълнимо с уговорката - без музеи.
Тръгнах от Флоренция преди 7 сутринта първо през Сиена и после Сан Джиминяно.
Показвам със стрелката откъде се хваща автобуса в Поджибонси, а точката е откъде купих билети за него.
Съветвам те да купиш и за връщане оттук, защото около спирката, от която аз се качих наобратно подвечер нямаше лесно откриваем пункт за продажба ( Porta San Matteo ).

# 434
  • Мнения: 3 949
Здравейте! Предоставили сте много полезна информация, а въздишките на всички Вас по Флоренция и района ме карат да ги посетя възможно по-скоро. Имам молба 😊
Планувам 3 нощувки, в средата на м. Април, с кацане в Болоня. Кацането е в 15.30 часа. Мисля да останем там, а на следващия ден да се придвижим до Флоренция. И плановете ми спират до тук. Моля, ако някой може да нахвърли един лежерен план за останалото време. Не искам да препускаме и да премина през всичко, колкото да кажа, че съм била там. По-добре да се върна отново. Simple Smile
Кое друго място да посетим, един ден мисля че е достатъчен за Флоренция (този, в който пристигаме). Дано сте разбрали нахвърляните ми мисли 🌺

Общи условия

Активация на акаунт