Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 230 792
  • 992
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 2 642
Здравейте. Лутеална киста от 5 см ще се изчисти ли само с 10 дневен прием на Дуфастон?  Без прием на противозачатъчни, защото планирам бременност.
   Здравейте ALMIRRA,
ако наистина е лутеална киста може да се резорбира дори и без терапия. Понякога обаче са нужни няколко месеца.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

Благодаря Др. Станулов,
А наличието на тази лутеална киста пречи ли на опитите за бременност? И влияе ли негативно на овулацията?

# 811
  • Мнения: 456
Здравейте доктор Станулов, първо искам да благодаря безкрайно за времето, което отделяте да помагате на другите!
При мен става въпрос за следното: април имах неуспешно инвитро, като месеца преди това пих противозачатъчни Belara, но ги започнах от 4 ден на цикъла, макар, че май трябваше да е по-рано. Пих ги 22 дни и няколко дни след като ги спрях дойде цикъл, който както очаквах беше доста оскъден, минах през стимулация, пункция и трансфер неуспешни, като цикъла, който дойде веднага след това беше също много оскъден, макар че лигавицата беше с добър размер заради стимулацията. Вече минаха 6 месеца оттогава и цикълът трайно се промени, като е все така крайно оскъден - няколко капки за един, най-много два дни. Първо мислих за полипи, но на уз не се вижда такова нещо, а и не съм правила никога аборт или кюретаж или нещо, което наранява матката, само цв. снимка преди година и сондаж на матката и дилатация на церв. канал януари. Сега обаче се замислих дали този оскъден цикъл не се дължи на някакъв проблем с функцията на яйчниците и това повече ме тревожи. Според вас дали е възможно това да е проблема? Да отбележа, че хормоните ми са в норма с изключение на прогестерона, който винаги е бил на долна граница на 7 мият ден от пукането на фоликула(което показва, че няма овулация, макар естрадиола в овулат. фаза да е много добър) и 17 ОН прогестерон, който пък винаги е доста над нормата. След седмица започвам нова стимулация и моята докторка макар да бе обезпокоена от този оскъден цикъл нямаше идея на какво може да се дължи.
Преварително много благодаря!
   Здравейте anie11,
според мен вариантът значителен размер на маточната лигавица и оскъден цикъл не е много вероятен. Менструалното кръвотечение, представлява ендометриума който се излющва. Ако той е над 6 мм малко вероятно е да няма кървене. Бихте могли да обмислите диагностична хистероскопия, с оглед изясняване на проблема.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 812
  • Мнения: 456
Здравейте. Лутеална киста от 5 см ще се изчисти ли само с 10 дневен прием на Дуфастон?  Без прием на противозачатъчни, защото планирам бременност.
   Здравейте ALMIRRA,
ако наистина е лутеална киста може да се резорбира дори и без терапия. Понякога обаче са нужни няколко месеца.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

Благодаря Др. Станулов,
А наличието на тази лутеална киста пречи ли на опитите за бременност? И влияе ли негативно на овулацията?
   Здравейте ALMIRRA,
да - тази киста намалява шанса за овулация, оттам и за забременяване. Не е  невъзможно обаче, да се забременее при такава находка.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 813
  • Мнения: 456
Уважаеми Пациенти на „Виена Ин Витро Център“,

Обстоятелствата свързани с промяна на собствеността на Токуда Болница София и по-конкретно придобиването ѝ от Аджъбадем Сити Клиник, наложиха преструктуриране на „Виена Ин Витро Център“.

Подборът на най-доброто място и оптималната форма, под която да функционира центъра продължи до последния момент, това доведе до известни неудобства за които искрено се извиняваме.

Целият екип и оборудване на „Виена Ин Витро Център“ ще се преместят и интегрират в структурата на „Университетска Болница Лозенец“ (известна като Правителствена Болница, с адрес: жк „Лозенец“, ул. „Козяк“1), която е оптималното място позволяващо ни да съхраним нашите принципи за качествено обслужване и успешно лечение.

Процесът по преместването ще обхване последната седмица на месец октомври и първата седмица на месец ноември 2017 г.

Стремим се да осигурим максимално бързо възстановяване на дейността на центъра още през месец ноември, като вярваме че от средата на месеца ще са възможни прегледи и стартиране на ин витро лечение. До тогава поради текущата организация на преместването, прегледи и консултации няма да бъдат възможни.

Очакваме в началото на ноември да е налична необходимата инфраструктура за лабораторни изследвания в Болница Лозенец. Работим по ценовата листа, като не се очакват съществени изменения в цените.

Относно пациентите подали заявление за финансиране от Центъра за Асистирана Репродукция: стремим се да разполагаме максимално скоро с нов договор и се извиняваме за всякакво причинено неудобство. Ако по различни причини, изчакването не е приемлива опция за вас, ще ви съдействаме по всеки възможен начин за промяна на лечебното заведение, в което желаете да проведете лечението си.

Относно пациентите със замразени ембриони, сперматозоиди и яйцеклетки: очаква се, още следващия месец, замразените ембриони и гамети да бъдат транспортирани и съхранявани в Болница Лозенец, при спазване на всички необходими условия за транспорт и съхранение на криоконсервирани клетки, тъкани и органи съгласно наредба № 28 за Дейности по Асистирана Репродукция.  Ако не желаете да се възползвате от тази възможност, вашите ембриони / гамети  биха могли да бъдат транспортирани в друг ин витро център след предварително подписване на информирано съгласие от Ваша страна.

Материалната база във Болница Лозенец е на изключително високо ниво, в резултат на това Ин Витро Центърът ще отговаря на всички нормативни условия и изисквания. Намира се на първия етаж в централната сграда.

Сърдечно благодарим за вашето разбиране и търпение!


Телефоните на ин витро центъра в Аджъбадем Сити Клиник Токуда Болница ще бъдат активни до момента, в който публикуваме на сайта ни новите координати. Имейлите ще бъдат активни и след преместването ни, за да можем да отговорим на всички ваши въпроси!

С Уважение Екипът на „Виена Ин Витро Център“

# 814
  • Мнения: 1 669
Д-р Станулов, от много време ме вълнува един въпрос, а именно влияе ли кратката лутеална фаза на забременяването. Всеки път когато ходя на фоликулометрия ме викат в определени дни от месеца като обикновено на 16 ден от  МЦ ми казват, че фоликула е готов за пукане, а след това ме викат чак на 19-ти ден и констатират, че овулацията е минала. От тук изхождам, че при мен тя настъпва на 17-ти, 18-ти ден. Но след това цикълът ми настъпва около 26-ти,27-ми ден, а в последно време дори на 25-ти ден. Притеснява ме дали лутеалната фаза е достатъчна при това положение. Опитвала съм да я удължа с Дуфастон и Утрогестан, като само с втория препарат става по-дълга, но бременност не настъпва. Чакам заповед за ин витро, неизяснен стерилитет, но през годините така и не получих отговор на въпроса има ли значение, че при мен тази фаза е толкова кратка и дали е възможно това да е фактор за незабременяване.

# 815
  • Мнения: 456
Д-р Станулов, от много време ме вълнува един въпрос, а именно влияе ли кратката лутеална фаза на забременяването. Всеки път когато ходя на фоликулометрия ме викат в определени дни от месеца като обикновено на 16 ден от  МЦ ми казват, че фоликула е готов за пукане, а след това ме викат чак на 19-ти ден и констатират, че овулацията е минала. От тук изхождам, че при мен тя настъпва на 17-ти, 18-ти ден. Но след това цикълът ми настъпва около 26-ти,27-ми ден, а в последно време дори на 25-ти ден. Притеснява ме дали лутеалната фаза е достатъчна при това положение. Опитвала съм да я удължа с Дуфастон и Утрогестан, като само с втория препарат става по-дълга, но бременност не настъпва. Чакам заповед за ин витро, неизяснен стерилитет, но през годините така и не получих отговор на въпроса има ли значение, че при мен тази фаза е толкова кратка и дали е възможно това да е фактор за незабременяване.
Здравейте Ema_P,
разсъжденията ви са на прав път. По-принцип менструацията настъпва 14 дни след овулацията. Затова забременяването, при дължина на цикъла под 25 дни е затруднено. Недостатъчност или инсуфициенция на лутеалната фаза е състояние което намалява шанса за забременяване.
   Ако имаме недостатъчност на нивото на  Прогестерон, но прилагаме лекарство което го съдържа, например Утрогестан - непосредствено след овулация (но не и преди това) ние увеличавме шансът за бременност, защото поддържаме нормални нива на този хормон в кръвта.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 816
  • Мнения: 1 669
Благодаря ви, докторе. Така и предполагах. През годините съм опитвала да прилагам лутеална поддръжка, включително и 4 инсета с такава, но за съжаление не мога всеки месец да правя фоликулометрия, за да проследя дали ову е минала. Понякога съм запичвала и утрогестан след 20-ти ден на МЦ, за да е минала ову (по предположение). Тази недостатъчност на лутеалната фаза има ли някакво отношение към ин витрото или там вече всичко се постига и таймира с медикаменти (отново Утрогестан) и следователно не би трябвало да й обръщам внимание като фактор за успех?

# 817
  • Мнения: 456
Благодаря ви, докторе. Така и предполагах. През годините съм опитвала да прилагам лутеална поддръжка, включително и 4 инсета с такава, но за съжаление не мога всеки месец да правя фоликулометрия, за да проследя дали ову е минала. Понякога съм запичвала и утрогестан след 20-ти ден на МЦ, за да е минала ову (по предположение). Тази недостатъчност на лутеалната фаза има ли някакво отношение към ин витрото или там вече всичко се постига и таймира с медикаменти (отново Утрогестан) и следователно не би трябвало да й обръщам внимание като фактор за успех?
   Здравейте Ema_P,
при ин-витро почти винаги се прилага лутеална подкрепа (с достатъчни дози) и не би трябвало да е проблем.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 818
# 819
  • Мнения: 18
Здравейте Доктор Станулов!
Въпросът ми е,възможно ли е забременяване по естествен път и стартиране на инвитро процедура с LH на 3-ти ден от цикъла между 9 и 10,при горна граница 9.5 или са обречени на неуспех? Всички други полови и щитовидни хормони са с нормални стойност,а съотношението LH/FSH e 1.3-1.5.Имам редовен цикъл,всеки месец засичам овулация,нямам кисти и инсулинова резистентност.

# 820
  • Мнения: 456
Здравейте Доктор Станулов!
Въпросът ми е,възможно ли е забременяване по естествен път и стартиране на инвитро процедура с LH на 3-ти ден от цикъла между 9 и 10,при горна граница 9.5 или са обречени на неуспех? Всички други полови и щитовидни хормони са с нормални стойност,а съотношението LH/FSH e 1.3-1.5.Имам редовен цикъл,всеки месец засичам овулация,нямам кисти и инсулинова резистентност.
   Здравейте,*Womy*,
 абсолютно възможно е. 
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 821
  • Мнения: 18
Благодаря ви Доктор Станулов!

# 822
  • Мнения: 233
Здравейте Доктор Станулов!
Бих се радвала да чуя Вашето компетентно мнение по следния въпрос.
Очаквам цикъл на 03.11.2017г. с идването на който трябва да започна прием на естрофем като подготовка за ЗЕТ.Междувременно вчера се наложи да ми извадят мъдрец и прием на антибиотик три дни/до днес включително/.Въпросите ми са:
-мислите ли че е проблем ваденето на зъба за предстоящия ЗЕТ/до предполагаемия трансфер ще са минали 25 дни от ваденето на зъба/Тъй като чух коментари от сорта, че самото вадене си е инфекция един вид.../
-и другият ми въпрос е свързан с ТСХ, което преди месец беше 1/приемем еутирокс за да го държа в норма/Понеже не успях да направя контрола преди приема на АБ и сигурно резулатата сега ще се повлияе.Мислите ли че ще влезе в норми до трансфера?
Много Ви благодаря предварително.

# 823
  • Мнения: 456
Здравейте Доктор Станулов!
Бих се радвала да чуя Вашето компетентно мнение по следния въпрос.
Очаквам цикъл на 03.11.2017г. с идването на който трябва да започна прием на естрофем като подготовка за ЗЕТ.Междувременно вчера се наложи да ми извадят мъдрец и прием на антибиотик три дни/до днес включително/.Въпросите ми са:
-мислите ли че е проблем ваденето на зъба за предстоящия ЗЕТ/до предполагаемия трансфер ще са минали 25 дни от ваденето на зъба/Тъй като чух коментари от сорта, че самото вадене си е инфекция един вид.../
-и другият ми въпрос е свързан с ТСХ, което преди месец беше 1/приемем еутирокс за да го държа в норма/Понеже не успях да направя контрола преди приема на АБ и сигурно резулатата сега ще се повлияе.Мислите ли че ще влезе в норми до трансфера?
Много Ви благодаря предварително.
   Здравейте @Усмивка@,
личното ми мнение е, че нито приема на антибиотик, нито ваденето на зъб са проблем за трансфер след повече от 20 дни. Изследвайте ТСХ до края на седмицата и евентуално вземете мерки.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 824
  • Мнения: 263
Здравейте д-р Станулов, моето питане е възможно ли е да се премине към инсеминация при наличие на два задържани фуликула. След лечение със Золадекс съм за ЕМ и на втория цикъл след 6та инжекция или имам задържани два фуликула от ляво, където е ЕМ или отново кисти. Притеснявам се, че ако отново са ЕМ кисти желая да пробвам инсеминация, но незнам дали е възможна. Благодаря ви!

Общи условия

Активация на акаунт