Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 197
  • 567
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе, направо си постигнал мутренската мечта от зората на чалгата - смятай се поздравен с "обичам шопската салата.... и руси мацки покрай мен". Може и с "о, тигре, тигрееееее....".
Интересно, що ли досега само мъже твърдят такива неща, явно върви с кризата на средната възраст в женски форум.

# 541
  • Мнения: 12 473
Анди, как да не го твърдим същото жените?
И при мен нещата стават със сравнителна лекота, а не с пънене.

# 542
  • Мнения: 6 356
"Пъненето", ако беше осъзнато, нямаше да го срещаме толкова често. То е по-скоро първосигнална реакция, отколкото обмислена. Така го виждам аз.
...

"Пъненето" всеки да си го разбира както иска. И да си прави каквито иска изводи. Те са си негови в крайна сметка. (Емотикон "peace") Grinning

...
Аз в някои отношения съм много тъпа (без да имам претенции, че съм умна в други ситуации) Simple Smile . Не умея да се нагаждам и да се уреждам. Свикнала съм да си постигам целите с труд и това сега много ми пречи.

Това ти прави чест, но няма общо с тъп/умен според мен.

# 543
  • Мнения: 9 596
ina.ina, поиграхме си с думите и един вид пънене се превърна в друг. Simple Smile. Затова и малко смисълът на моето твърдение куца в перспектива.
А относно нагаждането, кой е по-умен, този който се урежда по лесния начин или този, който влага време и сили в същата задача, вместо да мине по допирателната и да си вложи времето в смислени неща. С времето спрях да подценявам качествата на 'уреждащите се'.

# 544
  • Мнения: 12 473
Ключовото е да дефинираш правилно кои са смислените неща за теб. Оттам нататък - другото се случва по допирателната.

# 545
  • Мнения: 25 449
Според мен винаги си заслужава пъненето да се опиташ да станеш по-умен.

Аз с точно това не мога да се съглася. Явно влагаме различно съдържание в думата "умен". Можеш да развиваш в положителна насока (или обратното) някои психични процеси и свойства, но все пак си ограничен в рамките, които природата ти е дала. Нещо като да се опиташ да превърнеш трабант в мерцедес. Да, ако му подмениш чарковете и му сипеш някои вълшебни добавки в маслото (при човека – възпитание, образование, среда и т.н.), може да го накараш да надскочи двойно това, което му е зададено от създателя на модела, но дотам. Повече от това не можеш да постигнеш.
Има го и другото обаче. Да караш мерцедеса така, все едно е трабант. Това е по-жалкото. Да пренебрегваш това, с което природата те е дарила –дали ум, дали друг талант някакъв... Нещо, за което си имал капацитет, но не си го използвал.
Нормално е човек да се опитва да надскочи себе си. Умишленото закопаване обаче не е нормално. Противоестествено е.

# 546
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм много сигурна дали разбирам точно какво имаш предвид. Слава Богу, когато се раждаме, никой не дава на родителите ни или на околните книжка със срока на годност, капацитета и прочие показатели, които е дала природата. Най-вероятно наличието на едно такова техническо описание щеше да ни закопае, защото от ранно детство щяха да ни предначертая пътя - ти можеш толкова, следователно те храним и развиваме толкова, ти еди-колко си. То и сега се опитват да го правят, но с инструменти като тестове за айкю и подобни и по социални показатели, които ужасно ме вбесяват и хич не ги обичам, докато работя.. Ако направиш така, че един човек да вярва, че е мерцедес, в един момент ще започне да се стреми и да се държи като мерцедес. Обаче това става с напъване, а не с блееене. Няма да се изморя да го пиша - повечето хора се раждаме/дат с никакви, ама съвсем никакви кой знае какви качества и неособено умни. Напълно посредствени, ама напълно. Обаче по-амбизиоцните и късметлиите да получат повече ресурс, се придвижват напред и от прост трабант стават мерцедеси. А и са малко хората, дори в близкото обкръжение, които се радвам на трабанта, станал мерцедес, защото те самите се изживяват като мерцедеси и не искат конкуренция. Знаеш ли колко пъти съм чувала "за какво се пънеш, защо ти е всичко това на тези години (без значение дали съм била на 20 или 40), какво се правиш на голямата работа". Направо да се бях гръмнала за тяхно улеснение. А парадоксално, същите тези хора правеха или искаха за децата или близките си същото, за което ми разправяха на мен, че нямало смисъл. Ми, щом няма смисъл, да не го правят те, какво на мен са тръгнали акъл да дават! Напъвам се и това е, пък каквото излезе. Нямам намерение да се отказвам да си търся повече място под слънцето. И не искам да зная какви ограничения ми е сложила природата, защото поне зная, че с напъване се преодоляват ограничения. Който иска да се движи в ограниченията си, били те реални или измислени. Обаче няма как да знае дали ги има, докато не се напъне да направи още една крачка. Знам, че звучи надуто, но даром нищо не дават, а ако дават, то цената е много по-висока от тази, която човек е способен да плати.

# 547
  • София
  • Мнения: 62 595
ау, сега цъкнах случайно на Евроком - пак същият младеж със сако на гола обезкосмена гръд и много женствени маниери коментира червения килим. А, и има и някакви кифли! Айде, тоз индивид умен ли е  или тъп?

# 548
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Не съм много сигурна дали разбирам точно какво имаш предвид.
Нещо с което съм съгласен.

Да ти го кажа по-просто: Не можеш да поумнееш.
Можеш да се образоваш, да помъдрееш, пораснеш, улегнеш, полудееш, излекуваш...

Да поумнееш не можеш, колкото и да се пънеш.

# 549
  • София
  • Мнения: 62 595
И тази глупост за неможенето да поумнееш къде я прочете или звИздИтИ ти го говорят? Ти може и да не можеш да поумнееш, но другите хора могат. Няма да те отегчавам с обяснения, те не важат за теб, очевидно и само ще те натоварят.

# 550
  • Мнения: 25 449
Аз под "умен" разбирам по-скоро понятието природна интелигентност или дори способността за логическо мислене, умението да схващаш причинно-следствените връзки на явленията около теб. На умния му е достатъчно веднъж да се опари, за да си направи извода "огън=болка", глупавият ще се опари няколко пъти, а най-умният изобщо няма да се опари, защото е видял какво се случва, когато някой друг пипне огъня с гола ръка. И си е направил съответните изводи, без да му се налага да ги доказва по емпиричен път.
Но понеже, както вече се спомена по-нагоре, има различни видове интелигентност, понятието "умен" придобива по-широки измерения. Не е само логическо мислене, ами доста повече неща. Голяма част от социопатите са изключително интелигентни – умни, но същевременно "природно оперирани" от емпатия,  т.е. много глупави откъм емоционална интелигентност.
За тестовете съм съгласна – могат да определят някакъв аспект на "умността", но не и да дадат цялостна картина за умствената дейност на човека. Много важно, че имаш КИ над 200, ако не можеш да си закопчееш сам копчетата или да си избършеш сополите. Или пък да ти гарантира добри доходи и престиж в обществото.
Да не говорим пък, че повечето от тях са типови и човек може да се научи да ги решава все по-успешно. Нещо като да излъжеш детектора на лъжата след съответното обучение.

# 551
  • Мнения: 822
Никой не осъзнава степента на тъпотата си, колкото и да е умен. Но иначе е по-самощадящо човек да си мисли, че тъпите са щастливи, защото не осъзнават колко са тъпи, а аз - умният - осъзнавам колко съм умен и това ме депресира.

Моите наблюдения са други, не твърдя, че съм права и изобщо не обичам да обобщавам...
Голяма част от по-ограничените хора се възприемат като достатъчно умни за да се борят за по-огряно място под слънцето, разчитайки на това, което знаят и могат до даден момент от развитието си и ако обстоятелствата или принудата не изискват от тях да научат нещо ново, те може и да си останат на едно ниво, оповавайки се на други фактори като шанс или познанства примерно...
Умните хора, които познавам, се депресират не от това, че те са умни, а поради това, че масата е прекалено тъпа за тяхното ниво и те остават неразбрани... Снобизмът не им е чужд.
Интелигентните хора, на които се възхищавам се депресират по-скоро поради липса на време или средства, за да довършат всички идеи или планове, които имат в главите си... Много от тях искат да споделят и запечатат опита, знанията и наблюденията си с другите под формата на влогове, блогове или книги, но все се оправдават с липсата на време, защото не искат да изпускат и ценните мигове от живота, който тече край тях... Аз понякога си мисля, че нямат и достатъчно смелост, точно защото не се възприемат за нищо изключително, макар и да имат много реална представа за себе си без да се над- или подценяват. Опитвам се да поощрявам тези мои познати и приятели и се надявам един ден да навлязат по-смело в публичното пространство, защото наистина има много, на което могат да научат другите... 

# 552
  • София
  • Мнения: 62 595
ох, умните май ще излязат много депресивни - да се депресираш от това, че другите били тъпи. А всъщност може това да е предимство, като във вица за търговеца на обувки, който се озовал на тропически остров и там всички ходели боси - решил, че това е добра новина, защото може да продаде много обувки. Та, всеки си интерпретира някакви неща които смята, че вижда, както му дойде.
сега ще съчиняваме похвални оди за умните, които все неоценени ходят ли? което дава препратка лекичко към собството ни аз, ако се чувстваме неоценени, пък много умни.Wink След първоначалното отчаяние, всъщност може да е доста стимулиращо 0 щом по0тъпият е успял, значи може и по-умният, нали затова е по-умен. нЕма лабаво.

# 553
  • Мнения: 9 596
Може да се депресираш, ако няма с кого да общуваш. Нищо не е по-разрушително за ума от среда от елементарни субекти.

# 554
  • София
  • Мнения: 62 595
този човек да не е затворен в карцера, че да няма с кого да общува? Не виждам нищо лошо в елементарните субекти. Може на моменти да са много дразнещи, защото не разбират, но от друга страна е предизвикателство да намериш толкова елементарен начин за обяснение, че да стане ясно и на елементарните субекти. Всеки субект, колкото и елементарен да е, има някаква житейска философия, вижда, чува, впечатлява са от някакви неща, а това винаги може да заинтригува един умен човек. Интересно е как и защо мисли другият. Всичко зависи от това нашият умник колко е екстроверт или интроверт. Интровертите май са по-депресивни, но те сами се затварят в себе си. Ето, за екстроверти като нас тук, дори ритането по кокалчетата в темите е интересно, макар едно 90 процента да си мислят, че другите са елементарни. Екшън да има, пък е все тая кой елементарен и кой умен.

Общи условия

Активация на акаунт