Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 189
  • 567
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 12 473
Умният/мъдрият  човек се научил да общува със себе си и да е самодостатъчен.

# 556
  • София
  • Мнения: 62 595
На такива последно  им се казваше темерутести. Аз не я понасям тази дума самодотатъчност, нещо ми намирисва на фасон - вижте ме, коло съм си добре със себе си, в мир и хармония, а вие не сте ми притрябвали, толкова сте елементарни. Нещо като кралицата в Алиса за единствения интелигентен събеседник.

# 557
  • Мнения: 12 473
Ми не. Просто си подбираш компанията, а като няма такава - не страдаш..)

# 558
  • София
  • Мнения: 62 595
значи нормален човек. Ама, пусто, трябва да имаме купешки думички катосамодостатъчен. Тая щуротия позитивистите я прокараха, някак международно им звъни.

# 559
  • Мнения: 9 589
Андариел, говориш за умен човек, на когото му е интересно да научи как мислят другите хора. Но да кажем, че има и друг тип умници, които задълбават дълбоко в науката. Ако нямаш познания в тяхната област, ти си част от пейзажа. Изолирай такъв човек от средата му и да видиш колко бързо ще увехне.
Типичен пример е майчинството при жените. Изведнъж се озоваваш на детската площадка. Там ходи търси някой дето да има твоите интереси. Ако живееш на село и нямаш възможност да работиш по малко, загубена си.

# 560
  • София
  • Мнения: 62 595
или ще се приспособи. Аз също не намирам често хора, които да са с моите интереси и това ме потиска, на моменти направо се чувствам като глупачка. Но започнах, когато се сетя, разбира се, да си повтарям, че всеки е различен, и не мога да очаквам или изисквам от хората да са на моята вълна, за момента или няма да общувам с тях, или ще се настроя на тяхната вълна, или ако нещото е толкова важно за мен, ще им привлека вниманието. И в реалния, и във виртуалния живот се случва. Човек или трябва да се приспособи, или да се затвори, или да се върти само сред хора, които са в неговото поле на интереси. Това вече е донякъде рационално решение. Може и да седи и да си се депресира, да не мисли, че на някого му дреме! Всъщност, егоистично или не, на едно 99 процента от хората никак, ама никак не им дреме дали някой се чувства добре или не, те просто са заети със себе си. Става малко като в детската поговорка - сърдитко Петко, празна му торбичка.

# 561
  • Мнения: 6 352
А забелязали ли сте колко хора искат просто да говорят, да имат слушатели, а изобщо не чуват отсрещната страна - и това в един съвсем обикновен разговор. Да, верно, такива хора са обикновени познати, даже и непознати, но ... явно емоционалната им интелигентност клони към 0. Поне аз такъв извод си правя. Wink

# 562
  • Мнения: 9 589
Андариел, не става дума дали ще се впишеш или не, а дали се чувстваш удовлетворен от това общуване.
Да, имаш интернет, знам, но се абстрахирай от него. И не става дума за това правиш ли нещо или не.
Говорим (поне аз) за хипотетична ситуация, в която до вчера си изобретявал технологии, а днес кръгът ти се свежда до аудитория, чиито най-голям проблем са чорапите на съпруга.
Как се чувстваш? Удовлетворен(а)?

# 563
  • Мнения: 12 473
Ако раждането и временното излизане от строя са доброволен и съзнателен избор - защо да е неудовлетворяващо?

# 564
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Windekind, тази ситуация също може да е предизвикателство за ума и интелекта. Точно толкова, колкото и решаването на логически задачи и дизайн на платки.

Удовлетвореността е резултат и е част от характера.

# 565
  • Мнения: 9 589
Ако раждането и бременността не бяха удовлетворяващи за мен, нямаше да имам три породени деца:). Даже бих казала, че научих много - търпение, последователност, че не съм перфектна, че все пак е хубаво да спиш от време на време, ако искаш да си адекватен Simple Smile и много други неща.
Обаче, ако нямах възможност да работя и да водя разговор за нещо друго, освен какви памперси да си купим и откъде, сигурно щях да забравя как да си напиша името. И това без да съм умница, ако бях, бих се съсипала тотално в подобна ситуация. Simple Smile

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 09:59 от Windekind

# 566
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Ами от теб ще зависи как би реагирала в ситуация на тормоз с разговори за памперс и как, ако тормоза продължи по-дълго време.
Умът се проявява в подобен род ситуации и то баш когато удовлетворението е на кота 0 - било то от скука, било от стрес или заплаха.

# 567
  • София
  • Мнения: 62 595
Виж, разбирам за какво става въпрос и едва ли има някой тук, който да не се е чувствал или периодично да не се чувства кофти в такава ситуация. И на мен ми става тъпо, ама в един момент стигнах до извода, че най-тъпото е да се депресирам за това, че на други хора други темиса им интересни, а на мен тези теми не са ми интересни. Сега, аз това го казвам тук на рационално ниво и звучи тъпо, но като се поосмисли, може човек да реши да направи или дане направи нещо рационално, а после да се опита да поддържа тази линия на поведение. Та, нашият изобретател може да си се депресира на спокойствие, щом му харесва, а ако знае, че не му харесва, все нещо трябва да направи различно о депресирането. Проблемът е, че няма как да знаем дали това, което за един е нормално, за друг не е и какви са качествата на човека. не зная дали го обясних добре.

Общи условия

Активация на акаунт