Кога се вика линейка?

  • 17 647
  • 118
  •   1
Отговори
  • Мнения: 474
Провокирана от статия за Мира Добрева, която надълго и нашироко обяснява как в Италия не й обърнали внимание на мигрената и колко зле се държали с нея, когато тя извикала линейка заради мигренозен пристъп, реших да ви попитам.
Вие в какви случаи викате линейка - кое е спешно и неотложно и за какви оплаквания може сами да отидете до болницата.
За мен веднъж е викана линейка, когато загубих съзнание в един автобус. Даже не съм я извикала аз. Grinning
Друг път имах кръвоизлив и отидох в болницата сама - приеха ме на петата минута.

# 1
  • Мнения: 9 582
За VIP-овете или добро или нищо!
Хората имат различен праг на болка и ниво на паника. Някои могат да извикат и за отрязан нокът.

# 2
  • Мнения: 2 908
Докато дойдат аз ще отида до болницата.

# 3
  • Мнения: 2 379
Съгласна с написаното от G&B.
yess...ами след като ги викат и за отрязани нокти, опърлени вежди, "колабрирали" и подобни.......
Линейка се вика при спешно състояние е това състояние, което е животозастрашаващо......ако си тежко пострадал и не можеш да стигнеш сам до болницата, ако има пострадал в безсъзнание, ако има обездвижване( кот инсулт или тежка травма,но не защото някой се е напили заспал някъде си или да си си навехнал пръста), ако е спряло дишането, сърдечна дейност, обилна кръвозагуба и подобни.
Болката сама по себе си не е животозастрашаваща....
Има състояние коварни и опасни, при които човек може да не се чувства толкова зле, но все пак това няма как да го каже и медик без изследвания.
Щом един човек има сили да вика, да скача на бой и да псува- не е спешен Wink
За съжаление няма ясни стандарти  за спешна помощ приети в България, последните ..няколко министри така и не направиха нищо по въпроса.
Така че според повечето хора те винаги са спешни, по-спешни и най-спешни и си викат линейка. И за това много се злоупотребява.

# 4
  • Мнения: 2 908
Ами ако примерно аз съм при ''жертвата'' бих хващал колата и към болница, няма да ги чакам тях, но ако си сам тогава наистина биха помогнали.

# 5
  • Мнения: 6 293
За спешни случаи се вика линейка, а мигрената дали е такъв newsm78 

# 6
  • Мнения: 2 379
Ами ако примерно аз съм при ''жертвата'' бих хващал колата и към болница, няма да ги чакам тях, но ако си сам тогава наистина биха помогнали.
Може цяла вечер да се пише "ако" , ами ако жертвата е с травма на гръбнака и в момента, в който се премести остане парализиран/а за цял живот? Или ако пострадалия започне да повръща в колата и се задави и умре, ами ако има обилно кървене и не бъде овладяно адекватно преди да се транспортира? Линейките, колкото и да се бавят понякога по ред причини идват с медик, който малко или много си разбира от работата и има спешна чанта, в някои  линейки има оборудване и т.н.
Риск почели риск губи....всеки, които предприема нещо на своя глава си носи отговорността.
Има случаи, в които наистина по-бързия вариант е да не се чака линейка. Но винаги има "но" и "ако".
То нещо подобно- ако видиш горски пожар ще чакаш ли пожарна или сам ще го гасиш с риск за живота си? Или ако видиш да ограбват магазин ще чакаш ли полиция или ще се намесиш? Като ти гръмне бойлера сам или с майстор и т.н. и т.н......Има си хора обучени, хора с професии.аз предпочитам да се доверя на тях, отколкото на себе си, особено ако знам, че нищо не знам.

# 7
  • Мнения: 5 513
При катастрофи,падания от по височко ,сгазени от кола,валяк и т.н. се вика линейка.Не е хубаво да се местят ,че това може да ги доубие.Инсулт,инфаркт (ако изобщо някой ги разпознае) ,припаднали също се вика линейка.Ако са по-лекички може и да се закарат до болницата.То разтоянието от пострадалия до болницата е същото като от болницата до пострадалия.Ако му е писано да живее дали някой ще го закарате или линейка ще дойде  е все тая.
Преди години бях в спешното с баба ми.Тя с инфаркт.Изпращат мъж на около 50 г ,че не бил за там.Да ходи при личната.Роднините роптаят.Ама си тръгнаха.Човека пада отвън на паркинга.Връщат го на носилка и един доктор се метнал отгоре му и прави сърдечен масаж.Ми умря човека.Пред входа на Спешното.Та като ти е писано да мреш няма отърване.
Лично все си мисля,че ако отида сама ще стане по -бързо.Чакането и бездействието натоварват допълнително.

# 8
  • Мнения: 4 180
Съгласна с написаното от G&B.
yess...ами след като ги викат и за отрязани нокти, опърлени вежди, "колабрирали" и подобни.......
Линейка се вика при спешно състояние е това състояние, което е животозастрашаващо......ако си тежко пострадал и не можеш да стигнеш сам до болницата, ако има пострадал в безсъзнание, ако има обездвижване( кот инсулт или тежка травма,но не защото някой се е напили заспал някъде си или да си си навехнал пръста), ако е спряло дишането, сърдечна дейност, обилна кръвозагуба и подобни.
Болката сама по себе си не е животозастрашаваща....
Има състояние коварни и опасни, при които човек може да не се чувства толкова зле, но все пак това няма как да го каже и медик без изследвания.
Щом един човек има сили да вика, да скача на бой и да псува- не е спешен Wink
За съжаление няма ясни стандарти  за спешна помощ приети в България, последните ..няколко министри така и не направиха нищо по въпроса.
Така че според повечето хора те винаги са спешни, по-спешни и най-спешни и си викат линейка. И за това много се злоупотребява.

  Hugbouquet

Пример: разговор пред спешен УНГ кабинет, линейка сваля циганин на средна възраст. Питат го от какво се оплаква: " Снощи изпих 2 литра вино и сега ми е предрезгавял гласа, та извиках бърза помощ". Спешен, нали? ooooh!
Да добавя- същото важи и за посещения в спешни кабинети. Не е спешно оплакването в 12ч през нощта : "от 3 месеца ме боли кръста и понеже все нямам време да ида на личен лекар, а пък сега минавах оттука, та рекох да се прегледам"
а също и "преди време можех да си мърдам и двете уши, но от известно време само едното" и т.н, примери безкрайни и все от тоя род.

# 9
  • Мнения: 2 379
 Joy
Един път чакам на светофар и спира една линейка в кръстовището, от нея изкача "душата" и вика "добре съм"...направила се била на припаднала( много го умеят) , за да я закарат до центъра.
Ооо, ами гнойните пъпки..който не е   имал достъп до спешните кабинети не е видял за какви простотии става дума.
За съжаление в болниците, пред болниците и в линейките неимоверно умират хора, все пак не е сладкарница. ( макар, че и там може да стане....)

# 10
  • Мнения: 1 689
Преди време виках линейка за баба ми,получила инсулт.Намерих я в безсъзнание на пода.Тогава бях на 15години,сама с нея.Като се обадих ме разпитваха дълго и въпреки,че обясних ситуацията ми казаха да я водя при ЛЛ Shocked нищо,че е в безсъзнание.След дълго обеждаване от една съседка,все пак пратиха линейка,но ми казаха да си я сваля,че няма да се качват чак до вторият етаж  ooooh! Добре че други съседи помогнаха.
Ами ако имаше как,не бих викала линейка и в този случай.

# 11
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Мигрената е много гадно нещо  Tired
майка ми има(ше)  , на времето баща ми я е карал до медицински център да и бият с инжекция обезболяващо  и да и сложат с-ма  Rolling Eyes
Бих викнала линейка като в  случая на Мира Добрева ако няма кой да ме закара до лечебно заведение  Peace

# 12
  • Мнения: 15 960
Добре де, как така линейки и спешни кабинети обслужват пресипнали гласове, болки в рамото и пъпки?

# 13
  • Мнения: 474
Нали била с приятелка? Има измислени таксита, градски транспорт и тн. Или се е помислила за много ВИП...
Брат ми, снаха ми и майка ми страдат от сериозни мигрени. Винаги си носят лекарства, знаят кога идва пристъпа и знаят какво да правят. И досега не са викали линейка затова. Снаха ми също понякога повръща.

# 14
  • Мнения: 46 434
Пише, че имала тремор и припадъци, в този случай бих извикала линейка.

...линейка сваля циганин на средна възраст. Питат го от какво се оплаква: " Снощи изпих 2 литра вино и сега ми е предрезгавял гласа, та извиках бърза помощ". Спешен, нали? ooooh!...
Учудвам се, че са го качили  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт