Документално-имотна измама ли е? И сега?

  • 9 859
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 378
Извинявам се, ако темата не е за тук, но не виждам къде бих могла да я пусна. Ситуацията е следната: преди няколко месеца баща ми отдаде под наем свой апартамент в центъра на София. За наематели дойдоха една симпатична млада двойка, живееща на семейни начала. Момичето - българка, а момчето - турски гражданин, живеещ отдавна в България. Нещата тръгнаха гладко. Апартаментът е луксозен и на много добро място, но наемът не е висок поради известни, да ги нарека интериорни слабости. Изведнъж обаче, два-три месеца след наемането, двойката се раздели. Не  уведомиха официално, но момичето пусна обява във фейсбук, че се търси съквартирант за вече нает имот, който се интересува, да и пише. Реших да не и звъня, а да изчакам тя да уведоми за промяната (баща ми не ползва телефон и по подразбиране, и интернет, и аз съм свързващото звено между него и наемателите). Наемът пристигна на уговорената дата. Останах с впечателние, че мъжът се е изнесъл, а момичето е останало в наетия апартамент. Да, ама не. Миналата седмица ми позвъни момчето с молба баща ми да му позволи адресна регистрация. Изненадах се, опитах да се свържа с момичето, но не успях. В крайна сметка питах младежа, който каза, че вече не са заедно. До тук нищо притеснително, той си поема наема, в крайна сметка, случва се, хората се събират, разделят.... Баща ми приветства желанието за регистрация. Все пак актът е напълно законен, въпреки негативите, които носи, предвид невъзможността на собственика да отпише наемателя, когато той напусне. В уречения ден, наемателят представя едно момиче с турско име (българска гражданка обаче) за своя нова приятелка и казва, че иска регистрация и за нея. Баща ми, убеден в необходимостта и законността на регистрацията, отива с тях в общината. Представя нотариалния акт. Служителката обяснява, че в момента може да пусне молба за регистрация само момичето, тъй като младежът е чуждестранен гражданин и трябва да си извади някакви документи от службата на бул. "Мария Луиза".... Младежът отговаря: да, да, знам, добре. И учтиво изчаква "новото си гадже" да си подаде молбата за смяна на адресната регистрация, както и  подписа на баща ми, че е съгласен тя да се регистрира като живееща в имота му. Разделят се по живо, по здраво, всички щастливи, доволни и спазили закона буква по буква.... Такааааа, И тук на мен нещо не ми се връзваааааа. Момчето е чужд гражданин, обаче има българска лична карта и регистрация на български адрес (може би предишната му квартира), има ги записани в договора за наем. Освен това, като наематели в договора за наем фигурират настоящият ни наемател и неговата бивша приятелка. Баща ми казва, че при тази промяна следва да подпишат един анекс с новото момиче. Което желание обаче нашият наемател отклонява с: "А, защо?!" Баща ми предлага друг вариант - да се подпише анекс, че от еди коя си дата наемател е само момчето като наемодателят няма против в имота да пребивава и лицето....., т.е. новата приятелка. Наемателят ни отговаря, че няма проблем, щом така иска,  той ще изпрати в СМС до мен данните и да си подготвим анекса, който да подпишат при следващата си среща с баща ми. Такива данни обаче аз категорично не съм получила до настоящия момент, въпреки че разговарях по телефона три път с момчето, като и трите пъти му напомнях, че чакам данните..... И казано во кратце: имаме нотариално заверен договор за наем с две лица, едното от които понастоящем все още е коректен наемател, другото лице вече не обитава имота, а адресна регистрация на същия този имот (с разрешението на собственика) има трето лице, с което нямаме никакви договорни отношения, чието име дори не знаем.... За капак баща ми дори не е уточнил каква регистрация позволява на непознатата мома - постоянна или временна. Аз имам опасения, че регистрираното момиче изобщо няма да живее в апартамента с наемателя ни, по-скоро той иска да ползва по някаква причина нейната регистрация там, неискайки или неможейки по някаква причина да направи своя......... Това, че някакво непознато момиче, което по документи никога не е било наемател може да се води регистрирано на този имот цял живот, с всичките там кореспондеции, полиции и съдия-изпълнители, които могат да я търсят в бъдеще на този адрес, ако по някакъв начин е престъпила закона, е, направо да си кажем, малкия дявол. Проблема е каква е вероятността тази регистрация да е вратичка към действия на имотната мафия и дали баща ми няма да осъмне някоя сутрин без апартамента си? Дали и какво евентуално можем (все още) да направим, за да предотвратим последното?  Случаят е отпреди два дни - 3.07.2017 т.ooooh!

Последна редакция: ср, 05 юли 2017, 00:57 от Klitemnestra

# 1
  • Мнения: 46 432
Според мен вероятността е нулева.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 580
Не виждам по какъв начин адресната регистрация може да е предпоставка и улеснение за имотна измама. И моите наематели са регистрирани с постоянен адрес в апартамента, който им отдавам, за да могат да регистрират и новозакупения си автомобил там и да имат право да ползват абонамент за синя зона по местоживеене. Много вероятно е да имат подобни цели и вашите наематели.
Адресната регистрация е от значение и при кандидатстване на дете за ясла, детска градина и училище и често се правят подобни измами, с цел получаване на точки за адрес в района... много неща може да са причина за подобно желание да регистрират момичето там, но не мисля, че това има как да навреди на вас или да е предпоставка за някакви действия в ущърб на собственика на имота.

# 3
  • Мнения: 5 984
На ваше място бих прежалила един адвокатски хонорар и/или такса за нотариални услуги и непременно щях да се консултирам с тях. Има много изгорели хора,а измамниците стават все по-изобретателни, още повече че има нещо което не се знае в картинката и пределен има основания да подозираш някаква измама.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 14 202
И аз не виждам опасност от описаното.

# 5
  • Мнения: 6 417
Може адресната регистрация да им е нужна за социални помощи, например.

# 6
  • Мнения: 861
Може да им е необходима за разрешение за продължително пребиваване в България или българско гражданство.

# 7
  • Мнения: 523
Освен неудобствата, свързани с невъзможността да я "отпишете" от адреса без нейно желание, не виждам други опасности.

# 8
  • Мнения: 25 442
А вие проверихте ли кой живее там? Да не се окаже, че бившата наемателка на младежа е останала там, без да знае, че си има и "съквартирантка"...
Или пък че апартаментът е преотдаден на трети лица.

# 9
  • Мнения: 4 314
Може момчето да има неприятности в Турция и да му е нужна регистрация в държава от ЕС по някакви причини... С адресна регистрация едва ли могат да откраднат имот, но от цялата работа все пак един адвокат не е излишен. А възможно ли е да искат да ползват адресната регистрация за трафик на бежанци? Това би обяснило българската лична карта, но в същото време да има нужда да си вади още документи. Той представи ли си личната карта на държавните служители?

# 10
  • Мнения: 378
То това ми е проблема на мен - на него може да му трябва регистрация, дори е редно да му трябва, и е правилно да му направим, проблема е, че той де факто не си направи такава регистрация и действията му не показват да иска да си направи, той тънко пробута някакво непознато момиче да се регистрира на имота, който сме му дали на него да ползва. Момичето си е българска гражданка, която си има съответните регистрации на друго място, но сега ще си извади карта с нашия адрес. Аз не бих се притеснявала дори, ако и двамата бяха получили регистрация, той като наемател и тя като човек, който живее с него.... Но парадокса е, че наемателят няма регистрация на мястото на наетия имот, но регистрация има човек, който няма отношение към този имот, нито е наемател, нито е в някакви правни отношения с наемателя, в см. не е съпруга, сестра и т.н..... С каква цел, се питам аз, той не регистрира себе си на мястото, където живее, но без обяснения завежда собственика (който е за бой, заедно с всички, които сме около него) да регистрира непознат за собственика човек .... щото той бил чужденец и не можел да си направи регистрация (?!), но му трябва регистрация, затова прави на "приятелката си". И защо не направи такава с предишната приятелка, която, съгласно договора също е страна по него..?! Защо сега, защо спешно, защо по този начин?! Как ще ползва той чуждата регистрация на чуждия имот, в който живее под наем? Баща ми, като негова наемодател и български гражданин не може ли примерно да му свърши нужната работа като гарант, каквато евентуално ще му свърши регистрация на трето лице, бълг. гражданин, на този имот? Или да прави услуга на приятелка, която иска да си запише детето в близката детска, или да си паркира колата в синята зона, примерно??? Дори и така, начинът, по който става регистрацията, нещо не е както трябва .... Thinking

Последна редакция: ср, 05 юли 2017, 09:44 от Klitemnestra

# 11
  • Мнения: 46 432
Никакъв парадокс не е. Масово се правят регистрации просто за услуга на човек.

Притесненията ти са напразни, много филми гледате Simple Smile

И като толкова се шашкате просто не правете регистрации, не може и готово Peace

# 12
  • Мнения: 378
Никакъв парадокс не е. Масово се правят регистрации просто за услуга на човек.

Притесненията ти са напразни, много филми гледате Simple Smile

И като толкова се шашкате просто не правете регистрации, не може и готово Peace

Дано да са напразни притесненията ми Simple Smile Не гледам филми, а новините на БТВ... Simple Smile И тя регистрацията вече е факт! Въпроса е от тук нататък какво да очакваме и какво да правим.  А иначе, поне до преди два дни той си живееше там, посрещнал е баща ми по чехли в апартамента.... в смисъл не е като там да е останала предишната приятелка (сънаемателка), пък той подмолно да и регистрира втори човек... Той си живее там, но регистрира човек, който не сме пускали да живее там... Абе, ще ходя на адвокат...

# 13
  • Мнения: 6 417
Може зорът за регистрация да е бил на девойката, която е твърде възможно да не му е била никакво гадже. Каквото и да правят, не могат да вземат имота с някаква регистрация.

# 14
  • Мнения: 46 432
Не гледам филми, а новините на БТВ... Simple Smile
Явно не сте гледали внимателно, измамите нямат нищо общо с описаното.
Не се притеснявайте, всичко ще е наред   Hug

Общи условия

Активация на акаунт