Kредитна карта на 14 години

  • 13 135
  • 313
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 36 793

Не разбирам наистина какви са недостатъците, когато човек има елементарна финансова култура.


Точно. Но баш това липсва у много хора. Като им връчат в ръчичките една карта с лимит какъвто не са виждали накуп досега, стой та гледай. А ако имат дебитна щат не щат ще се побират в това, което сами са си сложили вътре.

# 106
  • Мнения: 4 841

Не разбирам наистина какви са недостатъците, когато човек има елементарна финансова култура.


Точно. Но баш това липсва у много хора. Като им връчат в ръчичките една карта с лимит какъвто не са виждали накуп досега, стой та гледай. А ако имат дебитна щат не щат ще се побират в това, което сами са си сложили вътре.

Hands V

Не разбирам прекаленото разгорещяване по тези теми - ще рече човек, че някой насила кара другите да използват кредитни карти Grinning В крайна сметка това са доброволни финансови инструменти - искаш - ползваш, не искаш -  не ползваш.
За мен фактът, че хората се "страхуват" от лошите, лоши, лоши банки с техните "заробващи" кредитни карти и потребителски кредити, но смело взимат "бързи кредити" от небанкови институции с безумни условия и убийствени лихви, е много ясен знак за масовата финансова култура.

За мен кредитните карти са удобство - ако не съм в състояние да възстановя сумата в рамките на 45 дни, колкото ми е гратисния период, значи този разход/покупка, просто не ми е по джоба, и не го правя. Винаги се простирам според чергата си, и ако 45 дни са ми рисков период, за който да не мога да направя елементарно планиране, то значи трябва много спешно да преоценя личната си финансова политика. За бързооборотни средства става въпрос, все пак.

А ако се "гътна" неочаквано, или ме уволнят, каквито хипотези имаше по-нагоре - всичките ми средства по кредитни карти са застраховани. Не само срещу смърт, но и при постъпване в болница, временна или постоянна нетрудоспособност, безработица и още куп рискове.
 
И понеже темата е за децата все пак. Ми те тия деца в това време живеят и ще живеят - време на виртуални пари, онлайн-банкиране, базкасови плащания, кредитни инструменти... Вместо да ги учим да диплят пачки под дюшека (пардон - матрака от мемори пяна Grinning ) и да се редят на опашка, за да си платят сметките, можем да се образоваме малко, и да сме им полезни да се ориентират в новата обстановка. Което няма как да стане, ако родителят вади сплитка чесън и вика "Анатема" само щом чуе думата "кредит".

# 107
  • Мнения: X
За мен кредита е удобство само ако е жилищен. Обезпечен е с ипотека, съответно и да се гътна наследниците не е нужно да вадят от спестяванията за да връщат моите кредити, а ако решат да го изплащат, ще имат жилище.
Аз лично страх от банки нямам, достатъчно знания и опит имам с тях, че да се страхувам от нещо, но не разбирам защо да харча пари които нямам, освен ако много не съм на зор, но пък в такъв случай ще гледам да си увелича доходите, а не кредитите.

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, тя цялата система е така направена, че да си вечно в кредит, включително с кредитната история, даването на точки и т.н. Колкото повече си в кредитната система, толкова повече те обичат и съответно ти предлагат още кредитни лимити и т.н. Системата поддържа сама себе си, а потребителят си мисли, че печели.

Не съм сигурна, но банките имат застраховки върху парите, по.скоро върху кредитите, които отпускат, то си е цял пазар на такива инструменти на по-високо ниво. Някаква доста сложна система е, като свински черва са оплетени банки, застрахователи на парите и др. Точно финансите в тази част никога не са ми били любими и не съм задълбавала, имам обща представа, колкото да зная за какво става въпрос.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 36 793
Бърдс, и ти ме накара да се замисля. След някоя и друга година и с моята дъщеря ще опрем до тия неща. Наистина трябва овреме да се възпитава правилното боравене с пари, защото в противен случай се стига до тези абсурди с бързите кредити. Умът ми не побира как изобщо се набутват хората с такива неща. В пъти предпочитам, ако ми се наложи кредит, да го тегля от банка. Там нещата са регламентирани, докато тия фирми за бързи кредити  не са нищо повече от лустросани обирджии.

# 110
  • Мнения: X
На бързите кредити лошото им е високата лихва, иначе всичко друго е досущ като с банките, не че на българските банки лихвите са ниски. Като не си върнеш кредита от 1000 лева те дават на ЧСИ и в него миг, като с магия кредитът ти става към 3000. Същото и с бързите кредити.

Вижте, това с възпитаването на финансова дисциплина е някаква модерна мантра, нещо като позитивизма. Нещата са много прости. Трябва да се печелят повече пари, отколкото се харчат, а не да се учи човек как да тегли кредити и да ги връща правилно, били те и по КК. Камо ли пък децата си да обучава на тези умения и да им разправя, че това било финансова дисциплина.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 36 793
За мен добра финансова култура означава човек да си прави добре сметките, а това пък означава, че независимо колко пари изкарва трябва да умее да си побира харчовете в тази сума. Иначе няма нищо лошо да се стреми към по-високо заплащане. На това му казвам амбиция Simple Smile

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Флу, няма нужда от емоционални окраски и драматизиране на тема лошите банки и парите под дюшека - това си е бизнес и как е констструирана и работи една система. То затова договорите им са по двайсет страници, защото има толкова много подробности описани, че на човек му е трудно като потребител да ги обхване и осмисли. Потребителят се хваща за повърхностното - удобно ми е, имам гратисен период, дават ми точки и имам хубава кредитна история. А няма безплатен обяд, за удобството се плаща, този гратисен период, точките и кредитната история имат цена, която всеки потребител плаща. Това, което не разбирам е защо се отрича, че е кредит и човек двойно и тройно внимава с разплащанията и финансовата дисциплина. Затова дадох пример с яденето и спазването на режим - не спазваш хранителен режим с претъпкан хладинлик и шкафове, само защото в супермаркета са ти дали за двайсет лева сметка бонус два бонбона, които не трябва да ядеш. Всъщност, сещам се защо, но за мен повечето мнения в темата бяха изненада, въпреки, че би трябвало да ги очаквам.

# 113
  • Мнения: X
На това му казвам амбиция Simple Smile

Не, амбиция е да станеш олимпийски шампион, да влезеш в Харвард, да откриеш лекарство против тежка болест и т.н. Да печелиш повече отколкото харчиш е финансова дисциплина, а не да вземеш кредит, защото харчиш пари, които още не си спечелил. КК няма как да приучат никого към финансова дисциплина, може само да развият пристрастяване към кредити. Ето, всички разправят колко било удобно да си купиш това-онова или да си платиш сметките без да имаш още парите и без да искаш заеми от физически лица.

# 114
  • Мнения: 2 837
Финансовата дисциплина си е финансова дисциплина. Има хора, които я имат и си я имат, без значение с пари кеш, ДК или КК.  Тези обаче, които я нямат, ще харчат повече с КК.
А бързите кредити не се теглят от хора, които се страхуват от овърдрафти и КК. Даже много често потребителите на тези продукти са едни и същи или поне са със сходен профил.
На мен лично КК ми трябва много рядко- удобна е да букнеш хотел, да платиш самолетен билет или нещо подобно, оттам нататък не й виждам предимствата.
На големия засега давам дребни джобни, гледа да си ги пази и да харчи моите пари, когато сме заедно Simple Smile Очевидно си прави някакви сметки Simple Smile

# 115
  • София
  • Мнения: 62 595
бързите кредити са за рискови клиенти, затова са им толкова високи лихвите. Отделно е агресивната реклама и хората се набутват. Много ми харесва как обясняват, че с едно кликване на телефона, и вече парите са ти по сметката и нататък нямаш грижи. Или банките като заобясняват как нямало нужда от предварително одобрение за кредит и всичко ставало лесно и чудесно, че и пари ти връщат.

# 116
  • Мнения: 14 507
Много се дразня на касата на магазина като стане тапа. За една вода и един хляб, някоя наконтена кака, като сбърка кода на картата три пъти #Crazy. Върл противник съм на картите. Само кеш ползвам, не искам и дъщеря ми да ползва карта.

По-големи тапи стават като се започне "Нямате ли по-дребни", "Не мога да ви върна", „Чакайте да отида да разваля"...повечето карти вече са пейпас и за малки суми не въвеждаш пин код.

# 117
  • Мнения: 19 247
Всички КК имат застраховка - ако някой ти я открадне и източи - не дължиш нищо - изпращат ти друга КК. При нас професия "джебчия" почти не се среща. Какво ще ми откраднат - кредитните карти? Веднага ги блокирам и толкова.

Чети си ситните букви в договора, че на един познат му откраднаха кредитната карта. Оказа се, че застраховката покрива много по-малка сума от лимита. Примерно от 5000 лева лимит, който беше източен при открадването, му покриха 200 лева (не помня точните суми, ама беше значително по-малко от възможното за изтегляне), останалите трябваше да ги връща.

# 118
  • Мнения: 10 763
Кредитна на 14-годишно - абсурд!  Shocked Само дебитна - да се научи да пести, и да няма пряк контакт с мръсотията от парите, по-добре. Simple Smile

# 119
  • Мнения: 21 676
За мен кредита е удобство само ако е жилищен. Обезпечен е с ипотека, съответно и да се гътна наследниците не е нужно да вадят от спестяванията за да връщат моите кредити, а ако решат да го изплащат, ще имат жилище.
Аз лично страх от банки нямам, достатъчно знания и опит имам с тях, че да се страхувам от нещо, но не разбирам защо да харча пари които нямам, освен ако много не съм на зор, но пък в такъв случай ще гледам да си увелича доходите, а не кредитите.


И аз така мисля.
Разбира се, всеки си знае най-добре какво му е удобно и преценява как да процедира, най-важното е да е информиран и добре да умее да си прави сметката. Това е много важно да го усвоят и децата,, за да придобият умения и предпазливост още от малки и да не се впускат после в разни финансови авантюри, на каквито, за съжаление сме свидетели.

Общи условия

Активация на акаунт