Градината на баба
Градината на баба, данък ниви и селски градини

Въвеждат данък за селските градини и малки ниви

Собствениците на малки ниви и селски градини ще плащат данък от началото на следващата година. Това предвиждат поправките в Закона за местните данъци и такси. Промените са подготвени от Министерството на финансите и вкарани в заключителните разпоредби в предложените изменения на Закона за корпоративното подоходно облагане.

В момента данък върху имотите не плащат собствениците на земеделски земи и гори, с изключение на застроените терени, за които се дължи налог за застроената площ и терена под нея. От 2016 г. обаче от налог ще бъдат освободени само земеделските земи извън строителните граници на населените места, които са регистрирани по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Собствениците на гори няма да плащат данъци за тях, предвиждат поправките в закона.

На практика с готвените промени всички селски градини и ниви, които попадат в строителните граници на селищата, ще се облагат с данък върху земята, дори и малките парцели, в рамките на неселеното място, в които хората отглеждат зеленчуци за лична консумация или зърнени храни за фуражи на животните си. Налог ще има и за земеделските парцели и ниви, които са извън границите на населените места, но не са регистрирани в местните земеделските служби и за тях не се получава финансово подпомагане.

Промените в закона ще засегнат и имотите, които попадат в строителните граници на селищата с промени в градоустройствените планове, но собствениците им не променят предназначението на терена и той остава да се води земеделска земя с цел избягване на данъци.

Според експерти, много хора, които не обработват нивите си ще са принудени да ги продадат, за да не плащат данъци. Ето дословно предложените от Министерството на финансите промени:

§ 15. В Закона за местните данъци и такси се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 10:

а) алинея 1 се изменя така:
„(1) С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания – урбанизираните територии. Облагат се с данък и поземлените имоти и земеделски земи извън строителните граници на населените места, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.

б) алинея 3 се изменя така:
„(3) Не се облагат с данък земеделските земи извън строителните граници – урбанизираните територии, които имат характера на такива и са регистрирани по смисъла на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, както и горите, с изключение на застроените земи – за действително застроената площ и прилежащия й терен.

2. В чл. 24 се създава ал. 7:

„(7) Освобождаването от данък по ал. 1, т. 18 и т. 19 не се прилага в случаите, в които сградата е получила сертификат с клас на енергопотребление в резултат на предприети мерки за енергийна ефективност, финансирани с публични средства.

През януари миналата година учените от Института за икономически изследвания при БАН съобщиха, че данък върху земята не може да се въведе и да се събира, заради липсата на кадастър. По данни от статистиката, обработваемата земя у нас е около 54 млн. дка, раздробена на 25 млн. парчета.

Собствениците им са близо 3,5 млн. души, които няма как да бъдат открити без кадастрални планове, посочи доц. д-р Огнян Боюклиев от БАН. Той е пресметнал на база пазарната цена на нивите и други коефициенти, че приходите в хазната от данък върху земята няма да надхвърлят 200 млн. лева. Икономистите на БАН са убедени, че при липсата на актуален регистър на поземлената собственост, събираемостта на данъка върху земята би била съмнителна.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

15 коментари

  1. dianko_veliko

    КАКВА Е ТАЗИ ДЪРЖАВА. ПОЖЕЛАВАМ НА ВСИЧКИ БГ ДА СИ НАМЕРЯТ РАБОТА ИЗВЪН НАШАТА РОДИНА И ВСИЧКИ ДА ИЗБЯГАТ ОТ БГ. ТУК С ТИЯ ДАНЪЦИ ПРОСТО НЕ СЕ ЖИВЕЕ. ДО КОГА ЩЕ ВДИГАТ ДАНЪЦИ И ЦЕНИ. ДАНО НИКОЙ ДА НЕ ГЛАСУВА ЗА ТИЯ БОКЛУЦИ. ТОВА НЕ Е ДЪРЖАВА. КОЙТО ИЗМИСЛЯ ТИЯ ДАНЪЦИ ЗА БЕДНИЧКИЯТ НИ НАРОД ДА СЕ НАМЕРИ НЯКОЙ И ДА ГИ ИЗТРЕПИ ВСИЧКИТЕ ТШЯ БОКЛУЦИ. БЯГАЙТЕ БРАТЯ И СЕСТРИ ТУК ЖИВОТ В БГ ВЕЧЕ НЯМА.

    • Българин

      Обиколката с.джипката даде резултати.Бяха огледани и снимани градинките и нивичките в селата и малките градчета.Сега с този нов данък ще вземат и последното останало препитание на бедните и възрастни хора.Целта е да ги принудят да си продават малките нивки и градинки.Познайте на кого? А кога.ще сложат данъци върху кеша и кюлчета злато на иправлящите,а също и на имотите,колите и самолетите им? Никога това няма да се случи!Нещастен български народ.Ще изгонят всички от Бг за да си останат сами .Те нямат нужда държавата да е пълна с хора,те искат празна държава.Така им нареждат от ЕС защото нашата страна е най-хубавото място не само в Европа,но и в света. Искат да заселят на нашата територия най-богатите хора и да използват държавата ни за санаториум.В Бг има всичко което няма в повечето държави.Има съчетание на природа и климат,много лечебни извори,чиста планинска вода,чист планински въздух,прекрасно море,което го осраха със тия бетони,но това е поправимо .Никъде по света природата не е дала толкова дадености колкото в България.Затова тия от ЕС първо разрушиха цялата ни икономика,индустрия и селско стопанство.Създадоха изкуствена безработица в Бг за да принудят хората да бягат навън за да се сдобият с ефтина работна ръка.Откраднаха умовете и талантите на България.Трябва им нашата земя а не народа.Затова.чрез управляващата ни продажна клика поетапно унищожават населението на България.Сега като започнат да инжектират европейските ваксини, ще видите след 10 години колко ще са останали българи в България.Защо не вземат руските ваксини които са безопасни и ефективни и без странични ефекти? Европейските ваксини за дали много странични ефекти,които са разтушителни за здравето, но нашите продажни политици и някои докторк професори които се продадоха за 30 сребърника, си затвориха очите и ушите и се съгласиха да убиват педантично българският народ? А дали техните деца,жени ,внуци,родители,близки ще ск сложат отровните ваксини наБил Гейтс?

  2. Йоан Алексов

    Българите или са най тъпата нация , или скоро ще има крайно груба гражданска война , бих заложил на първото !!!

  3. Божанка Иванова

    Защо се прави всичко това,пак кой има полза,депутати и управляващи,или бедния селски човек,който едва изкарва с много труд за залък хляб?Моля ви,Господа Депутати,бъдете разумни, стига сте ковали закони във ваша полза,народа не е глупав или сляп,търпението му се изчерпва!

  4. zdraveite kak e vazmojno v balgara da ima tolkova danaci,nestiga 4e horata iznemogvat 4e se ste oblagat sas danak i gradinite na horata deto sa zasadili malko kartofi domati i krastavic.tezi hora deto ni upravliavat niamat sram i vsi4ko vav tazi darjava e laja i izmama.

  5. Искаме промяна за моментално преобразуване на такива парцели със стопанска цел на парцели а градски части.И сменяне на статута им!!?

  6. Мартин

    Защо държавата иска да вземе и малкото на хората,вместо да поощрява.Младите ще бягат от България,а старите няма да плащат,защото ги мямат,следователно пак държавата губи,а си мислех ,че управляващите искат по добро бъдеще за България.

  7. Христова

    А защо не се гръмнат?! 🙂

    Също би бимо потребно да работят на минимална заплата без служебен транспорт и квартири!
    :-!
    Не е ли време да се Обеденим и да Изхвърлим боклука от Държавата Ни?!

  8. Защо никой тук не напише името на този който предлага Закона, според мен е партенка и политическа предизборна интрига !

  9. Ясно. Всичко е в полза на едрия земеделец, да ядем боклуците пълни с нитрати от Европа. Съсипаха земеделието в БГ. А като отидем в Гората за боровинки и къпинки пак ще плащаме данък?

    Защо не обложат големите търговските фирми с по-голям данък печалба и без това не отварят нови работни места, само трупат печалби?

  10. А 2020 година – такса кислород 🙂

  11. българка

    Вече не вярвам на очите си…..Не ме засяга пряко,но си представям бедните хорица,които нямат работа и доходи….по някоя козичка или крава и една градинка за лично ползване….Е,господа законотворци,хайде засрамете се….защото аз се срамувам заради вас….Слезте по близко до хората,вижте как живеят без доходи-мизерия,пълна мизерия…сякаш не са българи ,а нашественици просяци….Абе що не сложите данъци на земята ,дето я взехте за жълти стотинки и дето се получават милиони субсидии,които и ние ще връщаме,без да сме печелили…..Боже,дайте на хората кислород да дишат,бе,не им вземайте и душицата…само тя им е останала….МОЛЯ,ЧЕТЕТЕ БЕ,ЧЕТЕТЕ КАК СЕ ПРИЕМАТ ГОЛЕЕЕЕМИТЕ ВИ ЗАКОНИ…..Или за кокошка няма прошка……..

  12. От Бандита, мутрата не очаквай нищо,освен да стриже до кръв. Провинцията се обезлюдява с изключение на циганите, а тези дебелосерковци от парламента вместо да създават стимули измислят само гадории. Българите наистина се доказваме като долно племе, та и затоева все сме на послеено място във всички класации и за компенсация възхваляваме природата и киселото мляко.

  13. Някой по-горе е прогнозирал, че ще има и данък „вдишан кислород“. Появи ли се този данък, след него ще следва логически и данък „изидишан въглероден двуокис“.Не ми се мисли, ако почнат да облагат с данък и дейностите в тоалетната !
    Бойко, Бойкооо, не можа да случиш с умни финансови министри !

  14. Има ли данък „вдишан кислород“ логически следва да се появи и данък „издишан въглероден диоксид“. не ми се мисли ако измислят и данък, с който ще се облагат „дейностите“ в тоалетната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *