Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 901
  • 768
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 887
Целият спор е безсмислен и не знам, какво сте се втурнали да обяснявате на Румка, колко е висок наемът ѝ при положение, че доколкото разбрах, вече го е отдала. Щом някой го е взел на тази цена следователно го е уреждала.

# 706
  • Мнения: 9 917
Аз писах 300-350 евро, в този диапазон. Simple Smile . Значи 600-700 лв.

Защото не е обикновена пералня със сушилня, а е със сушилня с термопомпа. При този вид, не излиза влага при сушене, а влагата се втечнява и отива в канала. Все едно, както когато пералнята пере, не отделя нито влага, нито топлина. Поне нашите са такива, за да намаля риска от мухъл. Принципно си права, може и по-друго да е. Едните комшии имат само пералня, без сушилня. Хората си сушат на сушилни в хола. Варианти всякакви.

# 707
  • Мнения: X
Целият спор е безсмислен и не знам, какво сте се втурнали да обяснявате на Румка, колко е висок наемът ѝ при положение, че доколкото разбрах, вече го е отдала. Щом някой го е взел на тази цена следователно го е уреждала.
Когато Румката каза, че ще купува двата имота в епк-то на гарата аз бях сигурен, че това е добра инвестиция и й го казах. Тогава коментирахме, че ще ги отдава за по около 550 лева. Това е съвсем разумна цена за нова, чиста маломерка в приятна сграда до метрото. Ясно е, че мястото е неприятно, но в крайна сметка няма да живее там, а ще го дава под наем. Ако в действителност е отдала имотите за по 700 лева значи това е реалната цена. За момента останах с впечатление, че още не е подписала договор. Но ако е подписала предполагам, че няма проблем да напише точната сума. П.П. Чиана, в старите сгради стените са дебели и в комбинация със съвременна дограма каквато виждам, че има сметките няма да са високи.

Последна редакция: сб, 11 яну 2020, 23:18 от Анонимен

# 708
  • Мнения: 2 114
Днес много харесаха един апартамент и учтиво помолиха за
 символично намаление. Съгласих се. След 20 мин. звъннаха със списък абсурдни искания и благодарих за вниманието и отказах.

Вечерта звъняха три пъти. Много  им бил удобен апартамента, разбрана съм била и да съм си помислела. Учтиво отказах да продължавам.

Емоционално уморително с такива хора.

# 709
# 710
  • Мнения: 18 676
Следващия път обвържи намалението с някакво задължение към тях - напр. да плащат накуп за няколко месеца напред.

# 711
  • Мнения: 2 472
Днес много харесаха един апартамент и учтиво помолиха за
 символично намаление. Съгласих се. След 20 мин. звъннаха със списък абсурдни искания и благодарих за вниманието и отказах.

Вечерта звъняха три пъти. Много  им бил удобен апартамента, разбрана съм била и да съм си помислела. Учтиво отказах да продължавам.

Емоционално уморително с такива хора.

След подобна случка актуализирах договора си. Имотът се отдава във вида, в който е. Мебели и уреди не могат да бъдат изнасяни. Сега го споменавам още на първи оглед. Нека кандидат-наемателите разгледат добре и преценят дали ги устройва.

# 712
  • Мнения: 540
Такъв имот е ли, или не по-привлекателен от подобен по размер, с местонахождение надлез Надежда и цена 700-750 лв?

Трябва ли, по време на оглед, да се носят парите за 1 наем и 1 депозит + таксата на брокера? Не може ли да се преведе по банков път? Аз лично, предпочитам да превеждам по банков път, мога да преведа и в момента на огледа от телефона. Но имам усещането, че част от собствениците, предпочитат пари на ръка. Бъркам ли? И от това ли се обиждат, ако наемател поиска да плати по банков път?

# 713
  • Мнения: 29 855
Посоченият имот всъщност е само тази стая с диван. Принципно става за тази цена и състояние.

Не мисля, че трябва на огледа да носиш депозит, наем и такса. По-скоро, ако харесате имота, може да се даде "стоп капаро" от рода на 100-ина лв.
Иначе начинът на плащане се договаря. Едва ли ще рискувате да загубите апартамента заради това, че наемодателят иска парите на ръка.

# 714
  • Мнения: 6 905
Не бих рискувала за загубя имота, но не бих ходила с 1500 лева пари в джоба, ако ще ходя два-три огледа един след друг. 21-век, 2020 година, не виждам защо трябва да се разменят пари в плик.
Всъщност как се процедира да не се закъснява с наема, ако се дава на ръка и датата му е на всяко 15-то число примерно?

# 715
  • Мнения: 540
Благодаря за отговора. И аз се надявам да не очакват да ходя с една торба пари по улиците.
Нищо не рискувам в случая, защото няма времево притеснение и ще чака, докато се намери подходящия имот.
Все пак, когато се пише, какви били наемателите, и колко са некоректни, исках да знам, дали масово наемодателите са коректни, и на светло и не се притесняват от плащане на данък, или се обиждат и отказват наемател, който е корктен и иска редовно да плаща по банков път. Включително може и директен дебит да си направи.
Примерния имот само използвах, като нещо, което да се сравни с локация и цена от друг разговор. И не се заяждам. Просто се учудих, че имало такова търсене, каквото спомена потребител в темата в Надежда. И ако е така, значи наистина е много добро попадение покупката на онзи имот.

# 716
  • Мнения: 18 676
Това са неща, които ще обсъдите с отсрещната страна. На ръка се дават обикновено, когато има точка за ежемесечно посещение на имота от собственика.
Двата имота не са много за сравнение. Ако на девойката, която търси от толкова месеци, й е важно метрото, ще избере апартамента, чийто вход е до метростанцията. Цените и на двата са ок. 10 евро на квадрат, като при този до Милениум и коминчетата с твърдо гориво обзавеждането е компромисно.

# 717
  • Мнения: X
Къде е тази вградена бяла техника? Само фурната и котлоните са вградени, минибарът и пералнята са свободно стоящи.
Инак за местоположението и състоянието цената бива.

Всъщност как се процедира да не се закъснява с наема, ако се дава на ръка и датата му е на всяко 15-то число примерно?
От гл.т.на наемател - взимам заплата до 10то число, договорът ми е до 15то. В предишната квартира, понеже хазяйката постоянно беше някъде, бях платила наем с нейното ЕГН и телефон през EasyPay. В по-предишна квартира аз пък бях постоянно по командировки и ми бавеха заплатата всеки месец. До някое време предупреждавах, после спрях. Случвало се е да платя с 10 дни закъснение. Хазяинът прояви голямо разбиране.
С пари не ходя единствено защото нямам много доверие къде ще отидат, ако ги дам веднага на доверие и без документ. Брокерите също не си носят договорите все пак, пък и нито го знаеш кой е, нито какъв е. И аз мога да се представя за брокер.
Тук ще ти кажат, че ако някой е готов на секундата да наеме, не му е чиста работата. Ами аз съм склонна точно това да направя, стига да харесам жилището, просто защото мразя да обикалям. А и на мен обикалянето не ми е като 10минутна разходчица - нямам кола, ползвам ГТ - това е чакане по спирки, губене на време в път, един оглед ми е означавал все поне час и половина по-късно прибиране.

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 10:27 от Анонимен

# 718
  • Мнения: 9 898
Не мога да говоря от името на всички наемодатели, но за мен плащането на наема по банков път си е ОК. Но пък трябва да имате предвид, че някои от по-възрастните хазяи не могат да се справят с онлайн банкиране и не желаят да го направят, дори продължават да си получават пенсиите на ръка в пощата, а не по дебитна карта. Не смятам, че трябва да им се присмиваме за това, най-малкото защото не се знае ние на какъв акъл ще сме на тяхната възраст, ако я доживеем.
Понякога сигурно причините са и неплащане на данъци.
Имам пример с познат, който не е престарял пенсионер, напротив, човек с бизнес на средна възраст е и знае как се превежда по банков път. Но за наемателите си все твърди, че са му приятели. То е ясно защо.
Имам пример и с пенсионер, който си получава наема по банков път от единия наемател и на ръка - от друг.
Имала съм наемателка, която беше в майчинство, но плащаше на ръка, така си получаваше и майчинството. Точно преди да напусне (без предупреждение, естествено) се изпусна, че има запор на банковата си сметка, ясно е защо е получавала парите си и е плащала наем на ръка.
Та причини най-различни може да има за плащане на ръка, а не по банков път.

За закъсненията с плащането - това, че на наемателя му бавят заплатата, си е негов проблем. Той/тя да си намери начин да си отделя парите за наема, след това да си харчи остатъка за каквото реши. Инцидентно забавяне, естествено с предупреждение за това, за плащане на наема е нормално за мен, стига да е наистина инцидентно.

Според мен не е нужно търсещите под наем да ходят с пачки пари по огледи, но трябва да имат налична сумата за 1 наем, 1 или 2 депозита и комисионата за брокера, ако са с агенция. Ако харесат жилището - дават стоп капаро, и на следващия ден, примерно, подписват договор и плащат дължимите суми.

# 719
  • Мнения: X
Аз точно затова настоявах датата за наема да е доста по-късна от датата на заплатата, защото това дръвце съм го гризала не само с наема, ами и със заем и вноски по лизинг. На никого не му дреме, че в момента, в който си видя парите в сметката, хуквам на тур по офисите на всички бирници.
От друга страна не съм съгласна с претенция за наем навреме, но да не мога да го преведа по банка, изи пей или друг подобен начин, защото оставали следи. Доста ми мънкаха за плащането с изи пей, но това вече не е мой проблем. Още на подписването хазяйката беше казала пред брокерката, че може плащане по банка, но после все намира извинения да не си даде сметката.

Общи условия

Активация на акаунт