Westworld - If this is indeed now and we are indeed here- Тема IV

  • 9 281
  • 384
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 6 443
Изгледала 4- ти епизод. Много добър епизод. Много неща се разплетоха. Нооо, не съм ви чела. Утре. И тогава ще пиша повече.
Изчетох ви. Дяволо, много добре си обяснявал.
Аз изглежда съм късметлийка, че не съм гледала толкова филми. И съответно не намирам толкова много съвпадения. Grinning
Кейлъб - след като е версия 278, значи този вид експерименти продължават да бъдат неуспешни. Или Шарлот цели да постигне нещо друго?

Шарлот е постигнала контрол над почти всички хора. Лудите пак са най в час - визирам и аз онзи мъж, който говореше за кулата. За момент, гледайки, си помислих: ами че то това може и сега да е така. Може да сме контролирани от нещо и изобщо да не подозираме.
Скрит текст:
Вчера точно прочетох за тръбите на Апокалипсиса. Не бях чувала за тях, но така и не прочетох нищо повече, че нямах време. Вчерашната серия обаче, с тези звуци, пак ме
подсети за това. Сега ги потърсих: https://lupa.bg/news/trabyat-trabite-na-apokalipsisa_37407news.html


Кристина/Долорес и Теди - хостове, създадени от кого? От Шарлот - за отмъщение? С Теди е по-сложно, той е измъкнат от рая им. Значи е направено нарочно, с цел. Но не мисля, че той помни нещо от преди. Не знам, пишете. Все пак има какво да се мисли в сериала. Даже и да не ви харесва.

Последна редакция: вт, 19 юли 2022, 11:33 от ina.ina

# 316
  • Мнения: 8 359
Този епизод, май беше най-доброто до сега. Много неща взеха да се изясняват и развитието ми харесва. Е, пак имаше неща от матрицата и други филми, но по се ядваше. Дразни ме музиката обаче - Enter Sandmen в Златния град ли, свят ли беше, сега Beautiful day. Толкова ми е не на място!

# 317
  • София
  • Мнения: 27 454
Westworld 4.5
Zhuangzi

https://www.imdb.com/title/tt15452848/

Втори пореден отличен епизод. Хареса ми колкото предния, може би повече или по-малко, просто не мога да кажа. Може би все пак една идея повече, защото имаше много Долорес. А и Уилям също. И не само...
Явно ги редуват, следващия епизод предполагам ще е с Бернард, Мейв и Кейлъб, преди всички да се обединят под някаква форма за последните 3 епизода да речем.

Любим момент от епизода: последната сцена, буквално преди края. Бум, право в десетката! 🙂

Скрит текст:
Да, то си е едно към едно вече с Матрицата. Даже в последния филм, Нео пишеше игри, а Кристина пише сценарии за хората. Уау. тц тц, хаха
Ако не друго, то поне този сериал е по-добър сикуъл на Матрицата, отколкото последния филм. 😀😉

Като цяло няма какво толкова да пиша за този епизод, защото в него ни разкриха официално това в което се съмнявахме. А именно, че хората в този свят живеят измислен живот/сценарий и служат за забавление на хостовете. И Кристина се пробуди. Най-накрая! Последната реплика на Теди към нея, че именно Тя стои зад всичко това беше пълна лудница. И да, точно така е и метафорично и буквално.
Ясно е вече, че Теди е дошъл с мисия да пробуди Долорес в Кристина и успя. Остава загадка обаче кой го е вкарал тук. Няма никаква логика да е Шалорес, защото тя се измъчва с всичко това което се случва и не знае какво да прави, за да спре появата на отклонения и самоубийствата на хостове. Трябва да е Бернард. А ако не е той, кой друг? Може би самата Долорес? Но как и защо? Или в Теди просто е заложено винаги да намира начин да открие и достигне до своята любима половинка. Но той беше осъзнат, а тя не, живееше в своята заблуда, преди той да и отвори очите. Може би старата Долорес се е спряла на него и го е копирала като последна надежда, че той ще достигне до нея, ако тя се изгуби някъде по пътя...

Най-интересното беше, че хостовете не могат да избягат от същината си. В тях е заложено да полудяват! Сляпо петно, слабо място. Тук не е необходимо да се стига до центъра на лабиринта. Достатъчно е да се срещнат с отклонения (хора), които да им пуснат тази муха в главата, че този свят е илюзия. Да им зададат ''простичкия'' въпрос, какъв е смисъла на техното битие? Уилям 2.0 също беше на път да се побърка и отиде да потърси отговорите в оригиналния Уилям. Тази сцена също беше ТОП.

Топ беше и срещата между Хейл и Кристина. Или Шалорес и Долорес. Анакин и Дарт Вейдър. Доброто и лошото.
Много добре се получи. Страхотна игра от двете.
По-късно видяхме, че Кристина/Долорес има пълен контрол над хората по подобие на Хейл. Както Мейв има този контрол над 95% от хостовете. Или имаше. Тези новите нали са ъпгрейднати нещо.

Интересно, Шалорес иска да направи следващата крачка към еволюцията на хостовете, явно да се възнесат някъде. Къде? Не знам. Предполагам в някакъв нов, роботски Рай. Но изглежда мисията е обречена на провал. Хостовете имат свободна воля и всичко им е позволено (стига да проявяват уважение и респект към шефовете и света около тях), но не желаят да участват в тази последна стъпка. А, Шалорес не желае да ги накара насила, иска да го направят по собствена воля. Вместо това обаче все повече и повече хостове отнемат живота си. Вече са 38!

Според мен извода от всичко това е следния:
Хората за голямо съжаление са обречени да вървят ръка за ръка с доброто и лошото. Радостта и болката. Ако няма проблеми и ако всичко е по мед и масло изглежда ще полудеем. Така че сами ще си намерим или измислим проблеми... Хаосът е заложен в гените ни, просто не го осъзнаваме. А причината за хаоса сме именно ние. Т.е. един вечен кръговрат от който няма измъкване!
Ето, вземете за пример и хостовете. Направени са по образ и подобие на хората. Но те вече нали уж са подобрени, ъпгрейднати и какво ли още не. И като цяло трябва да са по-добри от нас хората. Уви, не. Щом се гаврят с хората с какво са по-различни??? Да оставим това, самите хостове при досега си с човешките отклонения, осъзнават/усещат, че живеят пуст, празен живот, въпреки че всичко е идеално и нищо не им липсва. Всъщност липсва. Липсва истинската свободна воля и неподправено щастие, защото те са част от играта в този изкуствен нов свят, тъй като участват в него, дори и като богове! Така че са част от прогнилата лъжа.

Изобщо адски философски епизод и това ми хареса много. Точно философията и психологията са в сърцевината на всяка една класическа НФ творба! 😊
Не случайно и името на епизода е кръстено на бащата на даоизма, Джуандзъ (известен и като Джуан Джоу).
От него:
==> ''Веднъж Джуан Джоу сънувал, че е пеперуда - пеперуда, която прелитала бързо, пърхайки с крилца ; била щастлива и правила това, което й харесва. Тя не знаела, че е Джуан Джоу. Той внезапно се събудил, и ето че бил ясно и несъмнено - Джуан Джоу. Но той не знаел дали е Джуан Джоу, който сънувал, че е пеперуда, или пеперуда, която сънува, че е Джуан Джоу. Между Джуан Джоу и пеперудата трябва да има някаква разлика! Това се нарича Преобразяване на Съществата". <==

Хостовете искат да са нещо повече и по-добро от хората, но несъзнателно се превръщат в... хора! А, защо???
Сложен въпрос за философ с много дипломи. Но не знам дали и той ще може да отговори. 🙄

* R.I.P. на бездомника чуващ звуците от кулата. Трябваше ли да го убиват, по дяволите? 🙁

Сега няколко теории все пак, защото това е Westworld! 😊

* Не ви ли се струва, че Кристина е нещо като Арнолд в този нов свят? Хейл е като Форд, а тя като Арнолд.
Според мен е твърде възможно именно Кристина несъзнателно (или съзнателно, но после е забравила) да е създала ''отклоненията'' и така да е заложила тази малка бомба с часовников механизъм...
Не е задължително всички отклонения да са нейно дело. Има си и естествени такива. Като Кейлъб. Не всеки ум се поддава. И както писах вече, срещу всеки един вирус винаги ще има и естествена защита. Това си е закон на природата, част от еволюцията на нещата.

* Направи ми и впечатление, че лидера на бунтовниците каза на Стъбс, когато пристигнаха в Манхатън, че те са последните останали/оцелели хора със свободна воля. Не знам и аз, но така така ми прозвуча, сякаш едва ли не целия свят е унищожен и че всички оцелели са тук в Ню Йорк. Докато те се крият в пустинята. Тази пустиня трябва да е някъде наблизо обаче. А близо до Ню Йорк няма пустини. Явно все пак ядрена война и повсеместна чистка е имало.

* Хмм, вече е почти сигурно, че Уилям 2.0 ще въстане срещу своята Господарка. Тук вибрации усетих към Стар Уорс и Дарт Вейдър срещу Императора. Но няма да успее. Ако някой ще успее, ще е оригиналния Уилям (надявам се). Или разбира се добрата и невинна Долорес. Само дано не е Мейв, хаха. Мейв ще има друга мисия. Да спре Кулата/Маяка. А Бернард ще се жертва, досущ като Оби-Уан Кеноби.
-
9.0

# 318
  • Мнения: 8 359
Ооо, аз имам даже още по-добре идея

Скрит текст:
Уилям-хост освобождава Уилям- човека и заедно поправят/унищожават света. Grinning Последните оцелели вече са с един повече - "събудилата" се жена,която спасиха, а приятелката на Кристина е от обработените деца. Каква ли ще е нейната роля? И тя върви към "събуждане" ми се струва.

# 319
  • София
  • Мнения: 27 454
Ахам, въпросът е дали Кристина причинява всичко това или си е еволюция, или пък и двете... 🙂

Между другото едно нещо, което пропуснах в ''Жега'' сцената между Шалорс и Долорес:

Скрит текст:
Когато Шалорес притисна Долорес, последната хитро се измъкна като накара някакви хора да се сблъскат и нещо се разля и някаква ядосано напусна работа. Сервитьорката сигурно, нз.
Нарочно беше това, провокирано от мисълта на Долорес, за да разсее Шалорес. Дали обаче Шалорес се усети, погледна я многозначително. По-скоро се съмнява, но няма сигурни доказателства за това дали се е пробудила.

А шефа на Кристина се оказа човек. Защото тя го контролираше. А аз си мислех, че по-скоро е хост.

# 320
  • Мнения: 8 359
Ахам, въпросът е дали Кристина причинява всичко това или си е еволюция, или пък и двете... 🙂

Между другото едно нещо, което пропуснах в ''Жега'' сцената между Шалорс и Долорес:

Скрит текст:
Когато Шалорес притисна Долорес, последната хитро се измъкна като накара някакви хора да се сблъскат и нещо се разля и някаква ядосано напусна работа. Сервитьорката сигурно, нз.
Нарочно беше това, провокирано от мисълта на Долорес, за да разсее Шалорес. Дали обаче Шалорес се усети, погледна я многозначително. По-скоро се съмнява, но няма сигурни доказателства за това дали се е пробудила.

А шефа на Кристина се оказа човек. Защото тя го контролираше. А аз си мислех, че по-скоро е хост.

Скрит текст:
Според мен Шалорес се усети. Имаше и един такъв звук като жужене, когато Кристина се напрегна за да повлияе на хората. Няма как да него е доловила Шалорес.

# 321
  • София
  • Мнения: 630
Шалорес според мен няма нужда от външни признаци, за да разбира какво изпитват или мислят хостовете - тя би трябвало да има пълен достъп до мислите им. Но влиза в естествен контакт с тях, защото иска да им даде самостоятелност и възможност за избор.

# 322
  • Мнения: 6 443
...
Втори пореден отличен епизод.
...
Като цяло няма какво толкова да пиша за този епизод, защото в него ни разкриха официално това в което се съмнявахме. А именно, че хората в този свят живеят измислен живот/сценарий и служат за забавление на хостовете. ...
Ясно е вече, че Теди е дошъл с мисия да пробуди Долорес в Кристина и успя. Остава загадка обаче кой го е вкарал тук. ... Или в Теди просто е заложено винаги да намира начин да открие и достигне до своята любима половинка. Но той беше осъзнат, а тя не, живееше в своята заблуда, преди той да и отвори очите. Може би старата Долорес се е спряла на него и го е копирала като последна надежда, че той ще достигне до нея, ако тя се изгуби някъде по пътя...
...
Дяволо, +1за горното. Grinning

Но с други неща не съм съгласна. По-точно ги възприех по друг начин.

...
Най-интересното беше, че хостовете не могат да избягат от същината си. В тях е заложено да полудяват! Сляпо петно, слабо място. Тук не е необходимо да се стига до центъра на лабиринта. Достатъчно е да се срещнат с отклонения (хора), които да им пуснат тази муха в главата, че този свят е илюзия. Да им зададат ''простичкия'' въпрос, какъв е смисъла на техното битие? Уилям 2.0 също беше на път да се побърка и отиде да потърси отговорите в оригиналния Уилям. Тази сцена също беше ТОП.

Интересно, Шалорес иска да направи следващата крачка към еволюцията на хостовете, явно да се възнесат някъде. Къде? Не знам. Предполагам в някакъв нов, роботски Рай. Но изглежда мисията е обречена на провал. Хостовете имат свободна воля и всичко им е позволено (стига да проявяват уважение и респект към шефовете и света около тях), но не желаят да участват в тази последна стъпка. А, Шалорес не желае да ги накара насила, иска да го направят по собствена воля. Вместо това обаче все повече и повече хостове отнемат живота си. Вече са 38!
...
Изобщо адски философски епизод и това ми хареса много. Точно философията и психологията са в сърцевината на всяка една класическа НФ творба! 😊

Не случайно и името на епизода е кръстено на бащата на даоизма, Джуандзъ (известен и като Джуан Джоу).
От него:
==> ''Веднъж Джуан Джоу сънувал, че е пеперуда - пеперуда, която прелитала бързо, пърхайки с крилца ; била щастлива и правила това, което й харесва. Тя не знаела, че е Джуан Джоу. Той внезапно се събудил, и ето че бил ясно и несъмнено - Джуан Джоу. Но той не знаел дали е Джуан Джоу, който сънувал, че е пеперуда, или пеперуда, която сънува, че е Джуан Джоу. Между Джуан Джоу и пеперудата трябва да има някаква разлика! Това се нарича Преобразяване на Съществата". <==

Хостовете искат да са нещо повече и по-добро от хората, но несъзнателно се превръщат в... хора! А, защо???
Сложен въпрос за философ с много дипломи. Но не знам дали и той ще може да отговори. 🙄
...
* R.I.P. на бездомника чуващ звуците от кулата. Трябваше ли да го убиват, по дяволите? 🙁
...

Не знам дали на хостовете е заложено да полудяват. Аз го възприех така: хостовете слушат хората, осъзнават безизходицата в живота на хората, съчувстват им, осъзнават, че забавленията им с хората са едно безмислено зло имащо отвратителни последици за хората, ужасяват се от своята същност /те са един вид психопати щом си "играят" така с хората/ и си слагат край на живота.
Шалорес не мога да я разбера какво точно е искала/очаквала. Може би, че хостовете ще се развиват, ще откриват нови неща, ще създават и променят настоящия свят към по-добро. Тогава защо им е дала възможност да си "играят" с хората? Това ги е направило пасивни, нямат цели, забили са на това ниво, така да се каже.

Джуандзъ и пеперудата:
Той е Джуандзъ и е сънувал, че е пеперуда. Не е обратното, защото - може 3 пеперуди /или пеперуда, куче и слон/ да са сънували, че са Джуандзъ. Той трябва да е и в трите съзнания/същества/, за да знае, че те са сънували, че са Джуандзъ. Т.е. Пешо сънувал, че е Тошо. Но Тошо няма как да разбере, че Пешо е сънувал, че е Тошо, освен, ако Пешо не каже на Тошо. Grinning Иначе съм чела, че човек има по няколко прераждания едновременно/т.е. през едно и също време/. Но тук вече клоним към това, че всички сме част от Божествената частица, тоест сме едно.
Grinning

Трябваше да убие бездомника. Това е част от правилата за хостовете търсещи отклонения. Не трябваше да го слуша, но някак не успя да се спре /хостовете са привлечени от хората отклонения - като муха от мед; явно и хостовете търсят смисъла; или себе си /. Но трябваше да го убие. Така остана малък шанс да й простят. А и така или иначе следващият хост щеше да го убие /бездомника/.

И последно - много ми хареса епизода. От 3 дена се каня да пиша, но нямах толкова време. Пак ми отвори въпроси и има много неща за мислене. Жалко, че другите не коментират подробно. Защото ето, че възприемаме нещата по различен начин.
Аа, и Дяволо, благодаря за разяснението кой е Джуандзъ. Не знаех.

Последна редакция: пт, 29 юли 2022, 18:36 от ina.ina

# 323
  • Русе
  • Мнения: 11 930
На мен също ми хареса епизода. Много. Този сезон е по-изчистен в сравнение с първи и втори сезон, в които имаше много мистерии и много линии, които се гмурнаха дълбоко, но така и не стана много ясно до къде водят. Поне за мен. Трети сезон ми беше малко като комикс и не можа да ме хване много. Обаче четвърти ми дойде на място.
   Мисля, че хостовете полудяват защото са хостове. Програмите изчерпват комбинациите си, пробват всичко и започват да скучаят защото трябва да преповтарят правено.  Оцеляват тези с мисия. Мисия, която е идеална, недостижима и взаимодейства с външния свят, с хората най-вече. Отразяват уникалния свят, който е с незичепаем брой комбинации.Така че хостовете без хората не могат да оцелеят. Това ми се върти в главата.
   Между другото Кейлъб в този сезон е с променена визия и ми напомня малко на младия Уил, когато влезе в парка за пръв път.  Обаче не си избра шапка за разлика от Уил.

# 324
  • Мнения: 6 443
На мен също ми хареса епизода. Много. Този сезон е по-изчистен в сравнение с първи и втори сезон, в които имаше много мистерии и много линии, които се гмурнаха дълбоко, но така и не стана много ясно до къде водят. Поне за мен. Трети сезон ми беше малко като комикс и не можа да ме хване много. Обаче четвърти ми дойде на място.
   Мисля, че хостовете полудяват защото са хостове. Програмите изчерпват комбинациите си, пробват всичко и започват да скучаят защото трябва да преповтарят правено.  Оцеляват тези с мисия. Мисия, която е идеална, недостижима и взаимодейства с външния свят, с хората най-вече. Отразяват уникалния свят, който е с незичепаем брой комбинации.Така че хостовете без хората не могат да оцелеят. Това ми се върти в главата.
   Между другото Кейлъб в този сезон е с променена визия и ми напомня малко на младия Уил, когато влезе в парка за пръв път.  Обаче не си избра шапка за разлика от Уил.
Ако има свободна воля, има и неизчерпаем брой комбинации - за хората. Обаче, нали Кристина и другите пишат историите на хората. Та всъщност свободна воля за хората няма. Но може би наистина хостовете са свързани с хората. Чрез някакъв код. Сигурно защото хората създадоха хостовете. Grinning

# 325
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Обаче, нали Кристина и другите пишат историите на хората. Та всъщност свободна воля за хората няма.
Точно защото лишават хората от свободна воля, ограничават комбинациите и загиват. Те затова са привлечени от отклоненията. Обаче ако върнат свободната воля на хората, хората ще ги унищожат. Така или иначе, нямат избор

# 326
  • Мнения: 1 402
Иначе съм чела, че човек има по няколко прераждания едновременно/т.е. през едно и също време/.
От духовните водачи на един приятел, занимаващ се с волеви съзнателни астрални проекции вече повече от 40 години знам, че "монадата е неделима". Тоест, това с едновременните инкарнации...

# 327
  • Мнения: 37 028
Сигурно, ще ми се обидите, като напиша това, но все пак ще го направя Simple Smile
Единственото нещо, което кара хората да продължават напред, са животинските инстинкти. Ако вземат много да се замислят за смисъла на живота, Вселената и всичко останало, но истински и задълбочено, ще започнат масови самоубийства. При нас инстинктът е водещото, докато при едни човекоподобни роботи, колкото и сложни идеи да им идват, това няма как да се прояви.
Човешкият мозък си има механизми, с които ни предпазва - променя начина, по който приемаме действителността (при всеки според нуждите му), така че да се самоубедим, че сме нещо много повече от другите животни. Тези илюзии също са породени от инстинктите - нещо като параван.

# 328
  • Мнения: 1 402
Животинските инстинкти са базовия пакет настройки за оцеляване в матрицата /реала/. Душата си има своята памет, своите опитности /в поредицата от преражданията си/, своите духовни стремежи. Хората сме души в човешко тяло. Не сме тяло, имащо душа. Духовността и материалността са като олио и вода - не могат да се смесят, във всеки отделен момент едното преобладава над другото. На финала материалното отпада и остава само духовното. Ако изкуствено се форсира обаче /ПСЕВДО/ духовността у човека, това не е истински прогрес. И следват провали при първото изпитание. Еволюцията следва да се случва с технологичната си скорост /мое мнение/.
И аз не схващам мотивите на Шарлот - Долорес да си играе с хората, като им причини същото, което човеците причиниха на роботите. Отмъщение - ок. Но това ще е до време, после какво? Ако приемем, че роботите притежават божествената частица откакто "достигнаха центъра на лабиринта си" всеки от тях/, то те са стъпили на пътеката на еволюцията си като Божии създания и отмъщението няма да може да ги мотивира дълго. Показаха скуката на Шарлот - Долорес. И това ще е етап. После какво? Наистина тя напомня на Форд. А както знаем Форд извървя своя път към Бога и се разкая, умиротвори и ...предаде в ръцете му... Може би това ще видим и с Шарлот - Долорес.

# 329
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Сигурно, ще ми се обидите, като напиша това, но все пак ще го направя Simple Smile
Единственото нещо, което кара хората да продължават напред, са животинските инстинкти. Ако вземат много да се замислят за смисъла на живота, Вселената и всичко останало, но истински и задълбочено, ще започнат масови самоубийства. При нас инстинктът е водещото, докато при едни човекоподобни роботи, колкото и сложни идеи да им идват, това няма как да се прояви.
Човешкият мозък си има механизми, с които ни предпазва - променя начина, по който приемаме действителността (при всеки според нуждите му), така че да се самоубедим, че сме нещо много повече от другите животни. Тези илюзии също са породени от инстинктите - нещо като параван.
  Мисля, че при хората основното е настройката на приоритети. Животинския инстинкт за повечето хора не е водещ при попределяне на приоритетите

Общи условия

Активация на акаунт