Медицински Университет

  • 47 000
  • 673
  •   2
Отговори
# 630
  • Мнения: 386
Да добавим и тези от платеното обучение, които в следващи години изкарат на изпитите по биология и химия, оценки достатъчни да се класират за прием през съответната година , преминават в държавна поръчка.

# 631
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 481
Да и това го има. В групата на сина ми първата година имаше девойка в платената форма - във втори курс нямам представа как, но е минала в държавна поръчка.

# 632
  • Мнения: 386
Явяват се на изпитите по биолгоия и химия и след  като изкарат оценки и те са достатъчни според бала за съответната година за прием, преминават от следващата учебна година държавна поръчка. И при дъщеря ми две деца преминаха държавна поръчка по този начин.

# 633
  • Мнения: 147
Тази двойна специалност я има само в София и Варна,
Специалност военен лекар няма в София, само във Варна. Но е доста трудно влизането. И проблема са медицинските тестове. Там повечето са негодни. И затова балът е нисък. Но не че липсват кандидати.

# 634
  • Мнения: 6 788
Точно така.
Специалност военен лекар има само към МУ-Варна, а част от обучението се провежда в МУ-София, а не че във София има.
И изпитът по “физическо” е много труден. Даже бих казала, че е по-труден от изпитите по химия и биология.

# 635
  • Мнения: 357
Не, не се провежда никакво обучение за военен лекар към МУ-София. Провежда се във ВМА, което не е към МУ-София.

# 636
  • Мнения: 6 788
Не, не се провежда никакво обучение за военен лекар към МУ-София. Провежда се във ВМА, което не е към МУ-София.

Провежда се. И ВМА е към МУ-София.

# 637
  • Мнения: 386
Точно така.
Специалност военен лекар има само към МУ-Варна, а част от обучението се провежда в МУ-София, а не че във София има.
И изпитът по “физическо” е много труден. Даже бих казала, че е по-труден от изпитите по химия и биология.
Изпита е труден, но за тренирали  и физ. подготвени деца е преодолим. То е така и с биологията и химията.

# 638
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 481
Никой не тръгва към Военен лекар с подготовка в последния момент започнала от нулата специално за това кандидатстване. По-голямата част от приетите, през годините са тренирали някакви спортове. Със същата физическа подготовка влизат десетки всяка година във ВВМУ, както и в другите военни университети в страната. От класа на сина ми приеха 2 момчета в двойната  специалност на ВВМУ/МУ Варна - едното от години тренираше плуване, другото таекуондо. Малко норматив за бягане, коремни преси и лицеви опори грам не са им били някакъв непреодолим фактор. Казали са му, че повечето са като тях, т.е. с отлична физическа подготовка от години- малко са и се познават добре. Но тези двамата едва покриха тройките по химия и биология. С каквито оценки влязоха тогава, с такива са и сега, т.е. рядко се отклоняват от тройките. Трудното идва след приема - казармени условия и тичане в двата университета. Девойка от познатите им, която се беше насочила натам, от години ходеше на тенис. Тоест и тя добре тренирана в бързина и физическа издържливост.  Отказа се, беше приета, но в крайна сметка не се записа заради 10 годишния договор с военното министерство и се насочи към Бургас, където и пишеха високи оценки. Така година по-късно се прехвърли в МУ Варна в специалност Медицина, където преди 2 години не беше приета.

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 09:13 от Беллора

# 639
  • Мнения: 147
Физическият изпит не е непреодолим, напротив за военна медицина се насочват спортисти, проблем е медицинският преглед. Там отпадат повечето. Има много изисквания. Без кръвно, без диоптер, без операции и т.н И така много трудно се намират разностранни кандидати - спортисти, много здрави, психически стабилни, с английски и в същото време богове по биология и химия. Момче и момиче съученици на щерката влязоха миналата година. Момчето това му беше единствено желание, момичето - просто не успя да влезе медицина. Доволни са.

# 640
  • Мнения: 316
Вчера минах набързо на отворените врати в Химически и фармацевтичен факултет към СУ.
За пореден път се чудя защо информация на отворените врати дават само студенти и няма някой преподавател или от администрацията, за да даде и друга гледна точка. Никой не можа да каже средно колко човека се явяват за фармация и какво е съотношението между брой  места и кандидати. Имало 70 бройки за фармация, ама това включва ли платената форма и международните студенти?
Това, което разбрах и моля, ако може да потвърдите:
1. Дипломата е международно призната. Тази от МУ не била. Какво означава това на практика? Завършваш, отиваш в Монте Карло и те лапват в първата аптека 😀
2. На година има между 8 и 12 изпита
3. Може да се влачат 2 изпита (тук бях прочела за един).
4. Преподавателите били много по-отдадени и ангажирани от тези в МУ (това е ясно, че е доста субективно).
5. Най-проблемна била органичната химия, избуташ ли я, с единия крак си завършил 😎

# 641
  • София
  • Мнения: 18 123
Без да  твърдя, че съм права, мисля, че това с непризнаването на дипломата трябва да е малко като хвърляне на камъни в  градината на конкурента. По каква логика   навън ( изключваме САЩ, вероятно и Англия, те са друга тема) дипломата на лекарите ( и денталните) от МУ се признава със сигурност (колко деца, завършили тук, директно специализират навън, а и специалисти  на по-късна възраст поемат извън БГ на работа и стартират директно), а тази на завършили "Фармация" да не се? Да, вероятно като при докторите има процес (само на ниво документи) на признаване и искане на сертификат за владеене на езика, но това не е проблем. Човек ще се ориентира все пак от самото начало към държава, в  която ще се справя с езика.

# 642
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 481
В МУ Варна например приемат чужди студенти само в специалностите Медицина и Дентална медицина, за чужденци няма  Фармация. Чувала съм, че във Франция  специалността се изучава 8 г. докато у нас фармацията е с 5 годишно обучение, та може и да има нещо вярно в твърдението че навън не приемат наши дипломи за тази специалност, но за по- сигурно може да се провери в учебен отдел на университета от който се интересувате.
Имам някакъв бегъл спомен, че в СУ до последно не можеха да си запълнят бройката за Фармация, за мъжката квота със сигурност, та попълвали с момичета. Телефоните на учебен отдел трябва да ги има на сайта. Би било странно диплома от наш МУ да не важи в ЕС, но е странно и че при този наплив на чужденци приемат само в другите 2 специалности от първа група.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 21:40 от Беллора

# 643
  • Мнения: 6 788
Във всички университети обучават студенти по фармация на английски, вкл. и във Варна. Таксата е 6 хиляди евро там.
Относно дипломите дали се признават - зависи в коя държава ще ходи да работи. Здравните системи са много различни, обучението също.
При нас студентката ходи на Еразъм в Италия за летен семестър. Като се върна в БГ нищо не й признаха и в следващата учебна година трябваше да ходи на упражнения с долния курс, тъй като в Италия в 4 курс се учат едни предмети, а в БГ съвсем други. Изискването е 80% съвпадение на хорариума, а тя нямаше такова. Пък камо ли за диплома после да признаят…
 Сега има промяна в наредбата за ОКС магистър. Уж “европейска диплома” ще се получава.
Сегашните не са ли европейски не знам…
Държавните изпити стават 5 броя, то и това трябва да се гледа в държавата, в която отива. Там студентите колко изпита са държали..
МУ-София са написали, че приемат актуализиран учебен план, но не е качен никъде.
300 кредита беше изискването за дипломата, те и сега ги покриват за Европа.
В СУ не се запълва бройката традиционно и нарочно, заради датите на класиранията, които умишлено се слагат преди тези на МУ-София и всяка година сценария е един и същ.

# 644
  • София
  • Мнения: 12 153
Това за фармация или за медицина? И кой университет не й призна нищо от Италия? Интересува ме, защото дъщеря ми обмисля Еразъм.

Общи условия

Активация на акаунт