Помощ! Жега! - или 234-та лятна немска тема.

  • 22 922
  • 751
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 9 482
Парите за копирате ги искат възнова на някаква наредба в Хесен. Винаги е било така. Те не са точно за копиране, а да хартията за копиране. Досега глоба за неопазен учебник не са ми искали. Но  ако купиш нов, стария остава за теб.
Учебникът го връщаш, учебната тетрадка - не.

# 661
  • Мнения: X
BW – никакви пари не са ни искали, учебниците и тетрадките са безплатни. Само за касата на класа дадохме по 2 евро есента. Сега на края на учебната година водиха децата на Kletterpark (19 евро на дете), но пари не са ни искали. Rolling Eyes

# 662
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да, вярно, ние по 5€ или 10€ давахме в тази каса. Също не сме плащали за класни мероприятия, от касата взимаха.
В основното не съм плащала за копиране, но и там основно с копия работеха.
Всяка година учебниците бяха нови, стари не е получавал, една или две книги трябваше да купя.

Сега цяла година освен таксата не съм плащала.
Но, детето си има карта за ГТ, та не плаща пътни като ги водят някъде , отделно му изкарах карта за града и всички музеи са му безплатни. Май искаха да ги водят някъде.

Идея за музей за посещение с деца, за когото минава през Дортмунд или е наоколо: https://www.dasa-dortmund.de

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 16:35 от asyalein

# 663
  • Мнения: 1 482
На нас ни искаха пари за копиране- 10 евро в началото на годината и 10 евро в края... Отделно и за друго ни събират пари- много обедня тази Бавария нещо... Joy

# 664
  • Мнения: X
На дъщеря ми й искат 48 евро за копиране.

Вчера и днес всички са хукнали да пазаруват. И през следващите дни ще е така, добре че си отивам. Ако имам полет де. 🙈

# 665
  • Germany
  • Мнения: 8 036
На нас никога не са ни искали пари за копиране. Само за учебната тетрадка по английски, но от тази година и това е забранено / мрънкали разни родители/. Учителката на малкият измисли някаква врътка, защото без учебна тетрадка не става, но ще видим догодина как ще е.

# 666
  • Мнения: 1 335
До вчера не можеше да се спи от жега, днеска е есенно-зимен момент с 18°Т. Дълги панталони , якета и жилетчици.... Но, имаше нужда де, една идея да свали тези безумни температури.

Наздраве на всички в съботната вечер! Wine Glass

# 667
  • Мнения: X
Тук пак е горещо. Другата седмица почва нова серия жега.

# 668
  • Мнения: X
Deni-meni един учебник и две работни тетрадки купих.
За учебниците явно има някаква наредба щом има и граница от 35€ Elternanteil. А за парите за копиране и в основното винаги са искали, но по 10€, не по 30€..обаче който получава помощи не плаща нито за учебници, нито за копиране.
Ще се опитам да разуча защо се плащат тези неща и от какво зависи каква сума.

# 669
  • Мнения: 7 351
Аз много се радвам на таблетчетата от училище, защото на тях са сложени учебниците. Сега, лятната ваканция, преговаряме всеки ден по малко по някои предмети.

# 670
  • Мнения: 1 388
Бела, тези които искат да преговарят лятото могат да върнат старите учебници чак в началото на есента. Просто трябва да заявят такова желание. Нашите са си в къщи, защото синът ми беше с Корона в последните 2 дни училище, но принципът е същият. Заради домашното обучение също много деца ползваха лятото да доучват.

# 671
  • Мнения: 7 351
това не го знае, много ми е интересно сега да го чуя. С таблета обаче по-лесно се пътува на ваканция и не носим наръч книги. Simple Smile

# 672
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ако предложа на сина да учи през ваканцията и отидЕ... Laughing

# 673
  • Мнения: X
Ако предложа на сина да учи през ваканцията и отидЕ... Laughing
Ох..даже списанието за което го абонирах не чете. Язък! Било уж нормално за момчетата на тази възраст.
Не знам как се учи на таблет. Аз нямаше да мога. Има цели айпад класове които НЕ ползват учебници. На мен това ми звучи много натоварващо.

# 674
  • Мнения: X
Тази вечер ще ходя на летището да си оставя багажа за утрешния ми полет. Eurowings ми пратили имейл с инструкции все едно се готвя за война. 🙈

Общи условия

Активация на акаунт