За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 25 970
  • 749
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 39 837
Aз не бих.

# 616
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Здравейте, имахме пресни манатарки и си нарязахме и замразихме. Често си правим ризото с манатарки, като първо задушаваме в масло гъбите и после слагаме ориза и постепенно добавяме телешки бульон. Обаче стават леко жилави гъбите. Къде бъркаме? Повече време ги готвим или недостатъчно?
Благодаря
Замразени ли слагаш гъбите или ги размразяваш. Правилото е замразени да се слагат зеленчуците.  Че друго не виждам. Задушването им и после готвенето им с ориза би трябвало да е добре/достатъчно.
И аз предпочитам сушени, вместо замразени.

Момичета, здравейте. Днес, ако направя руска салата за Коледа ще бъде ли добра за консумация?
Дори да ти е невъзможно по друго време, цяла седмица предварително не звучи добре... след 2-3 дни...
Все пак, ако наистина нямаш друга възможност, остава ти да пробваш, но приготвяш, затваряш - в хладилника и да няма много отваряне и затваряне.  Друг вариант е да добавиш краставичките на по късен етап.

# 617
  • Мнения: 183
Благодаря за отговорите.

# 618
  • София
  • Мнения: 1 129
Morena, размразявам ги. Вероятно е от това, благодаря. Аз също предпочитам сушени, но близък познат ни даде над 2кг и решихме да си замразим

# 619
  • под тепетата
  • Мнения: 9 612
Предполагам си ги замразила сурови. Спазвам правило от готварска книга , не съм го измислила аз - гъби и спанак замразявам леко задушени в мазнина и после директно замразени се ползват.

# 620
  • Мнения: 1 391
Аз пък имам сушени манатарки и искам да направя ризото. Да ги варя или само да ги накисна във вода?

# 621
  • София
  • Мнения: 1 129
Благодаря ви, много полезни съвети дадохте ❤

# 622
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Аз пък имам сушени манатарки и искам да направя ризото. Да ги варя или само да ги накисна във вода?
Сушените гъби се накисват в малко гореща вода, за да се рехидратират - тогава се нарязват, ако е необходимо. Водата от кисненето им не се хвърля, ползва се като кубче бульон  в ястието.

Спанак - замразявам измит и изсушен - така ми харесва на мен, такъв ми изглежда и купешкият замразен.

Последна редакция: нд, 18 дек 2022, 11:57 от Morena

# 623
  • Мнения: 3 068
Въпрос с повишена трудност, защото има много неизвестни величини. Сестра ми беше на фирмено парти в Одрин и донесе някакви кори за баница, купени от пазара май, други "майсторици" й казали, че тези били най-хубави. Не са в плик, насипни са, големи и кръгли. Казали й как да ги съхрани във фризера - всяка кора завита във фолио, 3 били достатъчни за голяма тава вита баница. Аз не съм начинаеща в готвенето, но тестени и сладкиши правя 2-3 пъти в година. Опитах се да ги "разгадая", гледах разни клипчета в ютуб, може и да са като печени на сач, преди замразяването били много тънки /аз мислех, че като са на сач би трябвало да са по-плътни, ама без опит..../. С две думи, ако някой е купувал от Одрин такива кори дали може да ми даде някакви насоки. Другият ми проблем, че аз съм правила само наложена баница с наши си кори и си имам рецепта /става много хубава/, гледах и клип как се прави с такива кръгли кори, как се сгъва, има рецепта, но се чувствам много несигурна, а е и за гости..... Ще съм благодарна за всякакви разгадавания за вида и евентуални насоки в приготвянето. Даже ми става малко смешно - толкова писане за едно от най-простите неща за приготвяне.

# 624
  • Мнения: 14 059
Гъби и аз не замразявам сурови, после ми стоят едни леко гумени... Задушавам или бланширам, ако са за супа даже с все бульона прибирам във фризера, за мен са по-хубави така отколкото да ги сложа сурови.

# 625
  • Мнения: 9 684
Точно така - гъби не се замразяват сурови.

# 626
  • In transit
  • Мнения: 12 096
Директно замразени гъби винаги стоят леко гумени след като се сготвят. Сушените пускат доста аромат, но не се рехидратират напълно.

# 627
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 740
Дайте идея за нещо печено без яйца, по възможност с прясно мляко.... Цялата ми идея в че имам 400мл прясно мляко, което няма как да направя на фрапе или подобно, а ми се иска да го вкарам в кекс/сладкиш или нещо готово във фурна.
П. С. Яйца нямам Simple Smile

# 628
  • софия
  • Мнения: 26 049
Мляко с ориз/грис/булгур, ако обичате.

# 629
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 740
Мляко с ориз/грис/булгур, ако обичате.
Не Simple Smile такива буркани неща не харесваме Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт