Аутизъм? Да или не? 😐🤔😑

  • 10 084
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
Здравейте!
Притеснявам се за синът ми, който е на 2г. и 1 м. Още не може да говори, казва само мама, баба, меме и си говори на бебешки.
Не знам дали се филмирам, но някои симптоми от аутизма съвпадат с неговото поведение.
1-не говори
2-пърха с ръце, когато се развалнува
3-не посочва с пръст, а по скоро ме хваща за ръка и ме дърпа за там, където иска да ходим
4-обича да гледа пералнята
5-обича да върти колела
6-случвало се е и да се завърти в кръг
7-не винаги се обръща, когато го извикаме
8-няма концентрация
9-обожава музика(четох, че и това е симптом)
10-не прави чао
11-доста е активен, пъргав
12-случвало се е да си запушва ушите с ръце
13-слага нещата на мястото им
От толкова много написано сигурно ще кажете, че има огромна вероятност. 🥺😐
Добавям и това, че обича тв
Когато е изключен ми дава дистанционното.
В семействата ни няма човек с това разстройство.
Някои "симптоми" , мисля че са нормални за всички деца, но понеже не са 1-2 се притеснявам.
Иначе обича хората, общува с непознати, случвало се е да хване непознат мъж в парка и да си играе с него. Ходим на игри и обича жената там, играят си, смеят се.
Днес тя излезе от стаята и той започна да вика за нея.
Не беше виждал баща ми 2г. и когато го видя за 1ви път веднага се зарадва, беше точно като едно куче, което вижда стопанина си.
Има очен контакт, но ако си играе с нещо и го викаме не винаги идва.
Познава песните, имаме си репертоар. 😁
Смее се на неговите клипчета в телефона.
Подава моите дрехи на мен, дрехите на баща му, на него.
Скоро забелязах, че когато му сменям памперса гледа долу и иска да види какво има 😁💩
После му подавам памперса и той бяга.
Играе си игри, радва се в парка.
Ревнува ме от други бебета, даже от баща си. 😁
Правим си носле.
Дава ми чехлите, като иска да отидем другаде.
Преди месеци хукна по един път и аз взех да се чудя какво има там и се сетих, че през уикенда минават от там с баща му.
Сигурна съм, че познава всички улици през които минаваме.
Бързо се учи, просто няма концентрация.
100% заради тв и многото играчки.
В чужбина сме и има втори език, може би това също го затруднява.
Още сме с биба макар и рядко.
Знам, че е до 2г.макс, но му избиват последните два зъба и съм чела, че не е хубаво да се маха тогава.
Баща му също е проговорил след 3г.
А аз на 1г. 👏
Още лятото познаваше нашата кола и веднъж в парка видя същата и искаше да се качи в нея. 😁🤦🤭
В къщи си мете, помага на баща си с инструментите, даже плочки залепи в банята.
Обича да бяга, да си игре с топка, да прави брр с показалеца, обича да си плиска и играе с вода, да се люлее, танцува.
Слага дрехите в пералнята, обича да бърка манджи.
Навън като се разхождаме предпочита да върви сам.
Миналата вечер сложи празната бутилка мляко в хладилника.
Знае кое къде седи.
Има една любима книжка и ни кара да я четем по сто пъти.
Още от малък е много пъргав и няма спирачки, постоянно прави нещо, баща му е такъв.
Проходи седмица след 1рд.
Когато му се спи идва в спалнята, взема си одеалото.
Знае, че ще го изкъпя и отива в банята.
Подава си четката за зъби, да му сложа паста, сресва си коста с гребен отдавна.
Спи добре, събужда се за биба или вода и плаче някой път. Спи и по обед.
Знае, научава, имитира. Просто не говори още и не може да се концентрира.
Но се притеснявам за изброените по горе поведения.
Ще бъда изключително багодарна, ако ме посъветвате нещо или пишете вашите деца имат ли подобни поведения и страдат ли от аутизъм?
Стана дълго, извинете.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 177
Дайте му шанс да порастне! Проговарянето за едни деца е лесно и естествено, за други - трябва да мине време, да натрупат лексика и тогава да се отпушат да говорят. При нас този преломен момент беше около третата година. После всяка седмица усвояваше и използваше нови думи. Сега, на 4, говори като възрастен.
Относно поведението, не добих впечатление да е антисоциален, а децата с аутизъм, доколкото знам, бягат от чужда компания и предпочитат да си играят сами.
Ако много ви тревожи това положение и не можете да чакате, потърсете професионално мнение, за да сте спокойна и вие! Че безпокойството на майката се отразява и на децата! Успех!

# 2
  • Мнения: 776
Напълно нормално бебе. Какво като не може да говори? Доста от децата казват първото си изречение на две годинки и половина-три. Оставете детето да си премине нормално през етапите на човешкото развитие, не бързайте и не го сравнявайте с останалите деца. Детето ви изпълнява команди, прави логически връзки, наблюдава ви, забавлява се с игри, телевизия. То е все още бебе, не очаквайте да се държи като възрастен човек. Никой специалист няма да ви вземе сериозно сега, на тази възраст, пак ви казвам това е бебе. След три, даже четири годинки може да се прецени дали дадено дете има тежко мозъчно увреждане или не. Радвайте се на майчинството и не си внушавайте проблеми. Едно дете е по-концентрирано, друго по-малко; едно говори на година и половина, друго казва първото си изречение на три; едно се отказва от памперса бързо, друго не; едно расте високо, друго като че ли въобще не расте на височина; едно се тръшка и минава през бебешки пубертет с месеци,  друго въобще не прави циркове. Хората сме различни.

# 3
  • Мнения: 5 320
Нищо му няма на детето, нормално 2 годишно.

# 4
  • Мнения: 12 386
Един характерен симптом на аутизма е, че се наблюдава регрес - детето връща назад в развитието си, спира да прави неща, които вече е умеело - говорене например.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 485
Всичко описано ми звучи напълно нормално.
Проговарянето обичайно се случва около 2,4-2,7 г.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Не може да говори обаче казва мама и баба. Значи все пак говори.

Вие нямахте ли сходна тема наскоро?

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 3 598
Има свободен скрининг тест за оценка необходимостта от консултация със специалист -  M chat. Това не е диагностичен инструмент, а показва риск и необходимост от допълнителна консултация. Попълнете го за свое спокойствие.
https://eubova.com/2020/02/25/%D0%BC-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D … 0%B7%D1%8A%D0%BC/

# 8
  • Мнения: 3 233
Като на неспециалист не ми изглежда аутизъм описаното, детето звучи общително.

За проговарянето тук в Чехия педиатърката ми каза, че ако до 24я месец дъщеря ми не казва изречение от две думи, ще ни прати на фониатрия (?), там проверяват слуха и други физиологични причини за забавено проговаряне, после предполагам се тръгва по други специалисти.

Не знам каква е целта на такива теми, човек търси успокоение, предполагам, и си намира в истории как братовчедчето Петко проговорило изведнъж на пет години и било генийче. Ако имате реални опасения, говорите с педиатър, записвате се за консултация с логопед и т.н. Логопедът може да ви даде насоки за това как да работите с детето. Слух се проверява, може да е намален и това да пречи. Всяко дете е различно, може всичко да е ок, може да има забавено проговаряне, тук няма кой да ви каже...

# 9
  • Мнения: 2 352
Аман вече, спрете се с този аутизъм! В друга тема, както беше казала една от потребителските, направо си е гавра с децата, които наистина имат аутизъм...
Каква концентрация на дете на 2г? Заниманието с нещо е за няколко минути, после им омръзва. Обикновено около 4-5 Мин на тази възраст е нормално да се заиграят с нещо и да го оставят. Детето е проговорило, щом казва съзнателно няколко думи. Какво очаквате? Че изведнъж ще има речник от 300думи ли? Гледайте малко по- реално на нещата. Дори тези, които казват че детето проговорило изведнъж, нямат предвид че един ден се е събудило и е проговорило като възрастен.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Имам някакъв натрапчив спомен за тази потребителка, че пак беше се вкарала във филми с детето и то неотдавна. Мързи ме да търся сега.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 485
Не е същата авторка.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 358
Да, действително е като гавра с дечицата.
Работила съм с такива деца, да, по-различни са, но определено не е нещо чумаво, както се опитват да го изкарат. При това такъв дълъг ферман, направо съжалявам дечицата на такива родители - сакън да не е на кеф или да не говори, веднага го изкарват с дефицит. Още малко, ако е по-кротко и не търчи като бясно наляво-надясно сигурно ще го изкарат с ДЦП. Или, ако получи двойка, че има степен на малоумност.
И още нещо - аутизмът е заболяване, което се диагностицира от съответните специалисти, а не от мами във форум!

# 13
  • Мнения: 6 787
Повечето от описаните маркери са направо абсурдни. Обожава музика и обича да гледа пералнята, това е просто подигравка. Съветвам те да намалиш четенето на глупости в интернет. Ако толкова държиш, заведи детето на преглед при специалист и когато ти разсее съмненията, спри да го анализираш.

# 14
  • Мнения: 197
Повечето от описаните маркери са направо абсурдни. Обожава музика и обича да гледа пералнята, това е просто подигравка. Съветвам те да намалиш четенето на глупости в интернет. Ако толкова държиш, заведи детето на преглед при специалист и когато ти разсее съмненията, спри да го анализираш.

Знам, че някои неща звучат абсурдно, аз също съм казала, че според мен повечето деца правят подобни неща. Явно много чета простотиите в интернет и като видя, че той пърха с ръце, не говори, върти колела и т.н, светва лампата.
Именно за това изброих останалите умни неща, които прави.
А и последното нещо, което бих направила, а и най-много мразя в този живот е да се подигравам на болни деца.
Там, където ходим да си играем, жената също отвори тази тема и това подсили съмненията ми и затова поисках съвети от други майки.
А и тези поведения, които съм описала в нета абсолютно всички са равни на това разстройство.
Просто няма да чета повече по тази тема и ще се занимавам с него.

# 15
  • Мнения: 7 128
Ами първо бащата е проговорил късно може да е наследствено,второ живеете в чужбина съответно втори ези ииии спрете тв,екрани.

За ваше успокоение потърсете специалист за консултация.

# 16
  • Мнения: 6 787
Виж сега, можеш да си целия в пъпки, но това не значи, че си с Варицела. Общото е само, че си с пъпки.
Жената на площадката предполагам е топ специалист, както и ние тук. Ако сериозно смяташ, че детето ти има проблем, единственото адекватно поведение от твоя страна би било да го заведеш на преглед при специалист.

# 17
  • Мнения: 723
Да, действително е като гавра с дечицата.
Работила съм с такива деца, да, по-различни са, но определено не е нещо чумаво, както се опитват да го изкарат. При това такъв дълъг ферман, направо съжалявам дечицата на такива родители - сакън да не е на кеф или да не говори, веднага го изкарват с дефицит. Още малко, ако е по-кротко и не търчи като бясно наляво-надясно сигурно ще го изкарат с ДЦП. Или, ако получи двойка, че има степен на малоумност.
И още нещо - аутизмът е заболяване, което се диагностицира от съответните специалисти, а не от мами във форум!


Аутизъм нее заболяване а състояние

# 18
  • Мнения: 1 522
Нашият вчера навърши 2. Говори 3-4 несвързани думи. И прилича на вашия. Според мен се филмирате. Всички са такива на тази възраст.

# 19
  • Мнения: 197
Нашият вчера навърши 2. Говори 3-4 несвързани думи. И прилича на вашия. Според мен се филмирате. Всички са такива на тази възраст.

В един сайт четох, че на 24 м. трябвало да изговаря 200 думи..
Да, да не може ли да знае 3-5 езика...
Пишат глупостии и такива, като мене вземат да се филмират.
Разбира се, че не вярвам на всичко, но всички неща, които съм описала по пп се броят за симптом.
Най-много се учудих на слушането на музика.😁😁🤦🤭
Калво по-нормално от това!?

# 20
  • Мнения: 79
Здравейте,не се тревожете толкова.Моето дете на 2г казваше буквално само папа и мама. Сега е на 2и 4 месеца и казва нова дума всеки ден. Отделно има много черти от вас изброените..Бяхме на логопед,за нея няма аутизьм..Обича сьщо много музиката и видеа

# 21
  • София
  • Мнения: 2 483
Всичко описано ми звучи напълно нормално.
Проговарянето обичайно се случва около 2,4-2,7 г.
При моя син не е имало регрес, иначе други родители с деца от спектъра са споделяли същото.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 485
Аз нямах предвид спектъра.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 489
Едно от нещата, които синът ми обича е въртене в кръг, да му стане лошо и после да се смее до откат. Подрежда неща на мястото си (ама гледа майка му, която не понася хаос). Пералнята също имаше период, в който я наблюдаваше и му беше интересно какво се случва. Ама си е напълно нормално дете на 2г5м. Е, реално проговори доста рано, но с родители, които не млъкват постоянно дори не се учудвам. И това, че моето сега може да каже “Самолет номер 5..” цялото като види самолет, а вашето още не, не значи, че има проблем. Още повече, че се намирате в двуезична среда, което е значителен фактор за по-късно проговаряне.
Ако нещо пък чаааак толкова ви притеснява една консултация със специалист и готово.

# 24
  • Мнения: 530
Отидете и направете консултация с детски психиатър. Вие сте описали 100 точки, за които и ние родителите на деца с аутизъм не бихме се сетили. Отидете при д-р Маргарита Станкова или д-р Янева /детски психиатри в София/ те си имат тестове и методи по които ще разберат. Така да ви пишем да или не в нета е безсмислено. Иначе на мен пък точно, когато се чудих преди многооо години детето ми с аутизъм ли е бях писала точно на Little Evil за симптомите за аутизъм и така ги изброявах. Може това, не може еди кое си. Исках и се заблуждавах, че детето ми не е с аутизъм, но си е там и с двата крака. Две години хем са рано, хем не са, но вие прекалено много се вглеждате в детето ми се струва.

# 25
  • Мнения: 197
Отидете и направете консултация с детски психиатър. Вие сте описали 100 точки, за които и ние родителите на деца с аутизъм не бихме се сетили. Отидете при д-р Маргарита Станкова или д-р Янева /детски психиатри в София/ те си имат тестове и методи по които ще разберат. Така да ви пишем да или не в нета е безсмислено. Иначе на мен пък точно, когато се чудих преди многооо години детето ми с аутизъм ли е бях писала точно на Little Evil за симптомите за аутизъм и така ги изброявах. Може това, не може еди кое си. Исках и се заблуждавах, че детето ми не е с аутизъм, но си е там и с двата крака. Две години хем са рано, хем не са, но вие прекалено много се вглеждате в детето ми се струва.

А вашето правеше ли гореизброените неща?
Хем ''сигналите'', хем умните неща, които съм описала, че прави?

# 26
  • Мнения: 530
Отидете и направете консултация с детски психиатър. Вие сте описали 100 точки, за които и ние родителите на деца с аутизъм не бихме се сетили. Отидете при д-р Маргарита Станкова или д-р Янева /детски психиатри в София/ те си имат тестове и методи по които ще разберат. Така да ви пишем да или не в нета е безсмислено. Иначе на мен пък точно, когато се чудих преди многооо години детето ми с аутизъм ли е бях писала точно на Little Evil за симптомите за аутизъм и така ги изброявах. Може това, не може еди кое си. Исках и се заблуждавах, че детето ми не е с аутизъм, но си е там и с двата крака. Две години хем са рано, хем не са, но вие прекалено много се вглеждате в детето ми се струва.

А вашето правеше ли гореизброените неща?
Хем ''сигналите'', хем умните неща, които съм описала, че прави?
По-скоро не искам да ви казвам, кое от тях правеше като при вас, за да не ви плаша, но като прочетох отново първия ви пост мисля, че детето разбира много неща и ги прави спрямо ситуацията. Контактно е, разбира, кои са вашите и на таткото дрехите, знае ви колата, знае доста неща. Имитира, което е много хубаво нещо /което по принцип е голям проблем за децата с аутизъм/. По-скоро кажете разбира ли детето сложни инструкции и има ли разбиране като говорите и тук ще си отговорите на въпроса в голяма частност, защото моето дете на 2 години не разбираше нищо, ама нищо. Все едно говорим на стената и тя повече щеше да отговори от детето. Ако и кажехме донеси млякото от хладилника нито го правеше, нито разбираше, какво се иска от нея.

# 27
  • Мнения: 197
Отидете и направете консултация с детски психиатър. Вие сте описали 100 точки, за които и ние родителите на деца с аутизъм не бихме се сетили. Отидете при д-р Маргарита Станкова или д-р Янева /детски психиатри в София/ те си имат тестове и методи по които ще разберат. Така да ви пишем да или не в нета е безсмислено. Иначе на мен пък точно, когато се чудих преди многооо години детето ми с аутизъм ли е бях писала точно на Little Evil за симптомите за аутизъм и така ги изброявах. Може това, не може еди кое си. Исках и се заблуждавах, че детето ми не е с аутизъм, но си е там и с двата крака. Две години хем са рано, хем не са, но вие прекалено много се вглеждате в детето ми се струва.

А вашето правеше ли гореизброените неща?
Хем ''сигналите'', хем умните неща, които съм описала, че прави?
По-скоро не искам да ви казвам, кое от тях правеше като при вас, за да не ви плаша, но като прочетох отново първия ви пост мисля, че детето разбира много неща и ги прави спрямо ситуацията. Контактно е, разбира, кои са вашите и на таткото дрехите, знае ви колата, знае доста неща. Имитира, което е много хубаво нещо /което по принцип е голям проблем за децата с аутизъм/. По-скоро кажете разбира ли детето сложни инструкции и има ли разбиране като говорите и тук ще си отговорите на въпроса в голяма частност, защото моето дете на 2 години не разбираше нищо, ама нищо. Все едно говорим на стената и тя повече щеше да отговори от детето. Ако и кажехме донеси млякото от хладилника нито го правеше, нито разбираше, какво се иска от нея.

И нашия не разбира много какво му говорим, но пък много имитира. Снощи например взе солта и искаше да осоли мекиците 😁🤭
Започна да казва "хай" и иска и ние да повтаряме след него.
А и иначе доста взе да си говори на бебешки.
Още отдавна, като искаше да излиза навън си носеше обувките, якето или шапката.
Не знам, хем ми се струва развит, но това, че не говори и не разбира много ме притеснява, както и някои от "симптомите". 🤔😐

# 28
  • Мнения: 530
Мисля, че трябва да се успокоите. Наслаждавайте се на детето. Играйте много игри за имитация, фина моторика, правете се на шут за привличане на вниманието, детето е голямо, но играйте игрите пика буу сещате се със закриване на очите с ръце и изненада като ще ги надградите в по-голям вариант за детето, вижте Киндиру упраженията за баланс на тялото и мозъка, играйте много сензорни игри с камъни, пръчки, кинетичен пясък, вода. Правете флор тайм. Т.е. сядате и играете заедно на пода пред очите на детето. Вземете си от големите топки за йога, търкаляйте го отгоре, наляво, надясно. Разглеждайте книжки, вземете от тези книжки с животните и имитирайте заедно. Много го целувайте и обичайте детето пък, какво ще стане един ден никой не знае. Сигурна съм, че всичко е наред, ако има нещо след половин година ми пишете пак. Успех и горе главата.

# 29
  • Мнения: 6 787
Нюмами, казвате, че не разбира, но включвате ли детето по някакъв начин в ежедневието? Какво имам предвид - става от сън, взместо на готово да го облечете да му кажете донеси си дрешките; става тъмно в стаята (ако ключовете са на ниско), вместо да светнете вие лампата, да помолите детето да го направи или да ви носи разни неща. Защото моята малка дъщеря е на 1г8м, говори само отделни думи, никакви изречения, но разбира много. НО това разбиране не идва ей така, аз й възлагам задачки. Пример, тръгваме от площадката. Казвам на нея, вземи си топката и да тръгваме. Тя отива и я взима сама. Така тръгваме, аз не я взимам без нищо да й кажа, тоест да свърша нещо вместо нея и без тя да отрази това. Излизаме, помолвам я, подай си обувчиците и тя ги взима от етажерката и ги дава. Ако никога не я моля за обувките, а директно я обувам аз, ясно е, че няма да реагира на думите ми. Колкото и да е малко детето, включвайте го поетапно в грижите около него. Ако всичко правите вместо детето, трудно ще започне да реагира и разбира. Успех

# 30
  • Мнения: 3 233
Според мен е тревожно дете на 2.1 да не разбира. Аутизъм не е единствената диагноза на света. Въртим се в кръг, авторката като се притеснява - има специалисти...

# 31
  • Мнения: 1 522
Във форуми не се споделя за болести, не се чете за болести, ако не искате да станете хипохондрик. Не четете интернет. Отидете на лекар.

# 32
  • Мнения: 1 084
Живейте си живота! Моето дете имаше подобни характеристики. Даже ни назначиха ресурсен в ДГ. Но на 5 години вече знае да брои до 200, (изпреварва връстниците), знае дроби, часовник, дните от седмицата, календар, месеци и т. разказва приказки, пее, знае стихотворения.  Много бързо завързва контакти, да пъргав е, бяга вика, крещи, но това е родова черта (ген). Ако имаш съмнения, не пиши тук, защото всеки има своя гледна точка, ще ти напълнят главата с глупости и ще пощурееш. Първо споделяш с личен лекар, да го наблюдава известно време и след това има много специалисти, които ще ти помогнат. Бързо развитие ви желая и дано притесненията ти останат в миналото.

# 33
  • Мнения: 2 768
Мале мале! Спрете да се филмирате и прочетете какво всъщност е аутизъм, има книги, клипове, океан. Според мен Вие имате нужда от помощ, наистина е гавра от неграмотност с родителите на диагностицирани деца.

# 34
  • Мнения: 197
Мале мале! Спрете да се филмирате и прочетете какво всъщност е аутизъм, има книги, клипове, океан. Според мен Вие имате нужда от помощ, наистина е гавра от неграмотност с родителите на диагностицирани деца.

Да, да гавря се с всички болни деца по света. Как познахте? ВСИЧКО, което съм описала попада в тази графа. Човек да не попита нещо в този сайат 😁
100 пъти писах, че доста от признаците ги намирам за напълно нормални.
Може би само нулевата реч, пърхането с ръце и въртенето на гуми ме притеснява.
Затова реших да прочета по темата и реших да попитам.
Как пък аз веднъж не написах осъдителен коментар. 🤔

# 35
  • Мнения: 2 768
Т.е. Пуснахте тема някакви непознати да ви кажат, че детето няма аутизъм!? : Joy
Нулевата реч, пърхането с ръчички и въртенето на гуми не са достатъчни. Ако бяхте здравно информирана нямаше да пускате такъв въпрос, защото в този форум има доста хора, които имат такива деца и знаят за какво иде реч. В 21 век да си неграмотен не е порок, а избор.

# 36
  • Мнения: 1 177
Само не разбирам защо трябва да омаловажаваме страховете й и да я нападаме.

# 37
  • Мнения: 3 233
А как е детето, има ли промяна, минали са два месеца?

# 38
  • Мнения: 3 021
В защита на авторката ще кажа, че около мен има огромен брой деца, които са диагностицирани някъде по спектъра. Както каза нашия педиатър, в момента дори има ефект на свръх диагностициране. Не съм в България, но явно тенденията не е само за определени държави, а като цяло. За това и повечето родители на малки деца, особено на първи деца са/сме по-бдителни и повече ги гледаме и мислим тия неща. Разбира се, не е хубаво човек да е параноичен и ако има тревога - най-добре е да говори със специалист. Но това все пак е форум и хората споделят притеснения, няма нищо по-нормално.

# 39
  • Мнения: 6 711
Симптомите, които описвате наистина са притеснителни. Направете консултация с психолог.

# 40
  • Мнения: 197
Симптомите, които описвате наистина са притеснителни. Направете консултация с психолог.

Еми обяснете го на "хора, които казват, че съм се подигравала на деца страдащи от това..."А това че гледа в очите озачава ли, че няма аутизъм?
И е социален, играе си с деца и възрастни в парка, които вижда за 1ви път.
Не знам вече. 😑💔

# 41
  • Мнения: 6 711
Всичко е много относително. Има деца, които осъществяват очен контакт. Има също и други синдроми, които не са точно аутистичен спектър. Но във форума не може да се даде отговор. Трябва да се види от специалист. Психолог или логопед на първо време ще ви свърши работа, за да се ориентирате. Не е рано за това, даже си е точно навреме. Всичко е под формата на игра, детето няма и да разбере къде и за какво сте го завели. Не се притеснявайте за това. И нищо да му няма, няма да му навреди, че сте го завели, но вие ще се успокоите.

Допълвам.
Най-притеснително е това, че ви хваща за ръка и ви води, до това, което иска. Това е много характерно. Децата в норма не го правят по този начин. Дете в норма ще посочи с пръст това, което иска.
Пърхането с ръце, също.
Липсата на реч не е чак такъв маркер, при условие, че живеете в чужбина и има два езика е нормално да кажем. Но това, че не разбира вече е притеснително. Може и да е езиков дефицит само, но трябва да се установи на време, за да започнете терапия.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 06:25 от maiathebee

# 42
  • Мнения: 47
Здравейте! Бях отворила преди време тема за бебешки онанизъм, но все повече се съмнявам, че е това. Реших да пиша тук, до майките на дечица с аутизъм или пък генетични заболявания.
Дъщеря ми е родена през инвитро, заради мъжки фактор. До 5 м се развиваше добре, с изключение, че още не се обръщаше. Като стана на 5 м започна да прави странно повтарящо се движение, което няколко невролога оприличиха на онанизъм, но някак не ми се връзват нещата изобщо.
Лежейки по гръб започна да стиска двете ръце заедно, извива ги отстрани на лицето, кръстосва краката, вирва ги, започва да се напъва, да се поти, да червенее, това винаги накрая е придружено с плач и се пуска.
Това нещо го правеше по над 30 пъти на ден да речем. Само като усетеше, че ще я сложа да лежи, още във въздуха заключваше цялото си тяло и се стягаше.
Не ми изглежда нормално нещо, което трябва да й носи удовлетворение- да я кара да плаче. Беше истинско предизвикателство да й сменя памперса или да й сменя дрехите. Впоследствие, се научи да го прави и седнала. Седи си нормално, и изведнъж едновременно Кръстова крака и ръце, и започва, видимо раздразнена и нервна.
Този " онанизъм" продължи всеки божи ден, от 5 месечна та чак до 11 месечна.
Изчезна спонтанно, за един ден. Виждала съм я броени пъти, да си извива така ръцете и без да стиска крака, но тогава е за секунди и веднага се пуска без да хленчи.
За мен това извиване беше стереотип, защото съм я виждала да го прави и с предмет в ръцете си. Пример: има биба в ръката си, започва да онанира и изкривява бибата отстрани на лицето си, точно по формата на ръката. Не го е правила от над месец.
Седна сама на 8 м, лази от 9 м, изправя се в кошарата и прави крачки по мебели, но още не ходи сама. В момента е на 1 г. Има очен контакт, имитира, дърдори думи, изпълнява команди, сочи и т.н, но това натрапчиво извиване на ръцете не мога да го забравя.
От няколко дни пък я виждам как си играе и в някакъв момент, в който са й свободни ръцете, ги събира скорострелно, сякаш ги закопчава. Общо взето, има отсечени резки движения често. Много проучвах Рет синдрома, правих тест за мутация в mecp2 гена, който е отрицателен, но се оказва, че има Рет подобни заболявания, които се откриват с изследване на целия геном.
Попадах и на клипове на стиминги при аутисти, видях същото стискане, което ми казват, че е онанизъм. Много е странна ситуацията. Споделете, моля Ви, нечие детенце правило ли е такова нещо,нкоето е в спектъра? Нормално ли е хем да има стереотип, хем да се развива нормално бебето? Благодаря!

# 43
  • Мнения: 46
Какво се случи с детенцето?

# 44
  • Мнения: 197
Какво се случи с детенцето?

Започна да повтаря много, казва някои неща, може да казва две думи, опитва се да пее песни.
Има напредък, макар и бавен, нещо се случва.

# 45
  • Мнения: 46
Има ли поставена диагноза?

# 46
  • Мнения: 197
Има ли поставена диагноза?

Не. Може да брои на двата езика, до 10-12 без грешки. Знае цифрите, посочва ги. На англ. не сме го учили да брои, сигурно ги знае от градината, но пък ходи много малко там. Беше три дена по 2ч. и половина, единия ден го махнаха.
Какво могат да научат децата по 5 часа седмично?🤣🤦‍♀️🤭
Много е музикален, слуша песни от преди 18 години 🤭.
Научи се да пишка в чинията, но не иска 💩 да прави там.

# 47
  • Мнения: 46
Моят син има подобни симтоми но е на 1 и 6.
Педито казва малък е ще отшумят.
Иначе сам се закача с поглед,гледа с интерес дори на не познати и им се успихва.

# 48
  • Мнения: 197
Моят син има подобни симтоми но е на 1 и 6.
Педито казва малък е ще отшумят.
Иначе сам се закача с поглед,гледа с интерес дори на не познати и им се успихва.

И при нас очният контакт никога не е липсвал. Даже сядаше на скута ми и ме гледаше в очите.

# 49
  • Мнения: 46
И в крайна сметка имате ли аутизъм?

# 50
  • Мнения: 46
А как е детенцето с пърхането на ръце, с посочването?

# 51
  • Мнения: 197
А как е детенцето с пърхането на ръце, с посочването?

Посочва и някой път казва "гледай".
Всеки ден тича в стаята, от едната страна до другата и прави едно движение с ръцете, сякаш ги мие, търка ги и си накланя главата.
Не знам дали го прави заради това, че може да има нещо или е заради енергията му, защото той е хиперактивен. И хо прави, когато му е скучно. Възрастните примерно, едни си играят с косата, други гризат нокти, трети си пукат кокалите на пръстите. Може да е подобно неговото, незнам. Никога не седи и баща му е такъв. Това е, което ме притеснява, като поведение.
Играе си с деца, някой път ревнува играчки, но е нормално.
Отначало ги ревнуваше от братовчед си, пък тази вечер искаше той да слезе с него долу, защото ще се храни.
Миналата седмица бяхме у едни познати и той не беше виждал момчето от две години и много се смяха и играха.
Започна, макар и рядко да повтаря три думи.
Преди си играеше с колела, сега не го прави.
При вас как е?

# 52
  • Мнения: 46
Моят е на 1иполовина обаче като се радва и пърха с ръчички и той си накланя ппнякога главата като гледа и все още не посочва

# 53
  • Мнения: 197
Моят е на 1иполовина обаче като се радва и пърха с ръчички и той си накланя ппнякога главата като гледа и все още не посочва

Малък е още, някои неща мисля че са нормални.

# 54
  • Мнения: 46
Бяхме на детски психиатър в софия и там така ни казаха. При доктор Янева бяхме, която с насюешка още с влизането ми каза какво да му гледам на това малко човече ауткизъм а? И вика спирай да четеш в интернет а се занимавай повече с детето.
Вие карали ли сте го на психиатър?

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 13:35 от Мимито98

# 55
  • Мнения: 197
Бяхме на детски психиатър в софия и там така ни казаха. При доктор Янева бяхме, която с насюешка още с влизането ми каза какво да му гледам на това малко човече ауткизъм а? И вика спирай да четеш в интернет а се занимавай повече с детето.
Вие карали ли сте го на психиатър?


Не сме, чакаме да ни се обадят.

# 56
  • Мнения: 46
Ясно дано всичко бъде наред.
АЗ бях малко нагла и буквално от днес за утре записах час

# 57
  • Мнения: 197
Ясно дано всичко бъде наред.
АЗ бях малко нагла и буквално от днес за утре записах час

Ние сме в Англия и тука часовете са дълга и широка работа. Чакаме с месеци дори и за операция, дори и да си в спешното на инвалидна количка, (16 часа чакане).
Мисля че докато му дойде часът ще проговори отдавна.

# 58
  • Мнения: 46
Да да разбирам ви напълно

Общи условия

Активация на акаунт