Защо искате деца ?

  • 58 903
  • 2 566
  •   1
Отговори
# 1 785
  • Мнения: 2 712
Тия точни сметки не изнервят ли и не внасят ли напрежение в семейството?
...никой на никого не дава пари, нито се смята кой колко и за какво е дал. Мен това би ме побъркало, честно.
И мен така. Този егалитаризъм, който тук няколко жени проповядват - да се компенсирала жената, да разполагала с половината от семейния доход и т.н. - предполага щом доходът ще се дели, то и разходите да се делят.
Сега трябва да се плати каското на колата - 1000 лева. Жена, дай 500 и аз ще дам 500.
Ще водим децата на ски - 2000 лева. Жена, дай 1000 лева.
В къщи не правим така. Аз вадя и плащам - от тази сметка, в която "крия пари".
И жена ми плаща някои неща - да не кажете, че ми е държанка. Например дрехи на децата предимно тя купува, защото има повече вкус как са облечени добре. Аз като мъж... да кажем, че естетиката ми може да не е на нужното ниво.

# 1 786
  • София
  • Мнения: 13 863
За мен пък най-важни са отношенията с човека до мен. Всичко останало е на заден план.

# 1 787
  • Мнения: 539
Ами да, и разходите ще се делят, кой е казал, че няма. Но не приемам тарикатски разпределения от сорта "аз ще плащам тока и водата, а ти - храната". Моля?! Храната ако е 500-600 лв на месец, а тока и водата - 150 лв, редно ли е мъж да ми предлага това и не е ли абсолютна наглост? Ако видя, че искат тенденциозно да ме прецакват наистина вадя калкулатора и всичко ще е наполовина. Понеже напоследък има повече мъже-златотърсачи, отколкото жени.

Най-важното е какво отношение се усеща, ако виждам, че човекът до мен е честен, естествено, че няма смисъл от сметки, които да ни натоварват. Ама колко теми съм виждала тук: "Хора, той поемаше кредита по апартамента си, а аз - разходите по храната и домакинството. Сега, 7 години по-късно, осъзнах, че той е плащал нещо свое, а храната, която съм платила аз е просто изядена и изпита." Еми, ако ще живея в свят с такива мъже, нищо не ми остава, освен да се доверя на ексела и математиката, колкото и гадно да звучи да правиш сметки.

# 1 788
  • France
  • Мнения: 13 500
Ох, голямото изнервяне и напрежение да се компенсира по-уязвимия член на семейството Joy
Жени, търсете си истински мъже, които не се страхуват от напрягане или памперси

# 1 789
  • Мнения: 3 182
Крис, ако някой може да иска да се променяш това би било само жена ти.
Ти не си проблема - вадиш добри пари, поддържаш семейството си.
Проблема е, че има страшно много мъже, които вадят пари, но дават само 50% от общите разходи. Останалите са за сметка на жената. Като едновременно не поемат повече грижи за семейството и хич не ги е еня за развитието на жената професионално. И една жена трябва или да работи повече за да е наравно с мъжа или трябва да протяга ръка и да се обяснява защо не и стигат и да вади калкулатора. Не бях такава в началото на връзката ми с ММ, даже и първите месеци след раждането и през по голямата част от майчинството, но когато примката се затегна, а ММ продължи да си прави оглушки почнах да говоря. Чувството на унизеност и на омаловажване на труда и усилията ми са нещото, което в моя случай преобръщат колата.
Само си представи, че поради някаква причина утре не можеш да изкарваш много и жена ти ти каже, че вече не си мъж или че Гошо от фитнеса завел Гошовица в Дубай, пък ти не можеш, въпреки че даваш 100% от себе си за връзката си.

# 1 790
  • Мнения: 3 994
Всичките тези неща може да се избегнат, ако са уточнени преди размножаването или уредени законово с предбрачен договор.
Не знам, защо голяма част от майките пропускат да дадът тази информация на децата си.
Те пеперудите са хубаво нещо, но както се вижда не става само с тях.

# 1 791
  • Мнения: 76
У повечето двойки с разделени сметки около мен усещам някакво напрежение, когато трябва да се правят по-големи покупки. Един вид всеки гледа да не се мине. За мен това е непонятно, но явно тях така ги устройва.

# 1 792
  • Мнения: 2 712
Ох, голямото изнервяне и напрежение да се компенсира по-уязвимия член на семейството Joy
Жени, търсете си истински мъже, които не се страхуват от напрягане или памперси
Е да, когато е в подкрепа на конкретния спор - тогава жените са по-уязвим пол.
Когато е в друга тема, тогава е - жените днес сме силни и независими, днешните мъже не са мъже, нямаме нужда от тях...
Последно?

Най-важното е какво отношение се усеща, ако виждам, че човекът до мен е честен, естествено, че няма смисъл от сметки, които да ни натоварват. Ама колко теми съм виждала тук: "Хора, той поемаше кредита по апартамента си, а аз - разходите по храната и домакинството. Сега, 7 години по-късно, осъзнах, че той е плащал нещо свое, а храната, която съм платила аз е просто изядена и изпита." Еми, ако ще живея в свят с такива мъже, нищо не ми остава, освен да се доверя на ексела и математиката, колкото и гадно да звучи да правиш сметки.
Така е - ако ще има семеен бюджет, в който двамата внасят и двамата харчат, хубаво е да води отчет в Ексел, за да не се чувства някой прецакан. Това не е моят модел, но си е напълно ОК и много семейства така живеят (особено на запад).
Специално за твоя пример - ако наемът на такова жилище е 1000 лв. и мъжът го е купил и плащал кредита, а жената е живяла там, нейният дял е бил 500 лева, защото иначе толкова наем би плащала. И ако е давала 500 лева за храна, значи са участвали поравно.
Аз никога не съм делил поравно, а съм на принципа, че този, който изкарва повече, той трябва да плаща повече за семейните разходи. И за мен е редно това да е мъжът, но ако е жената - ОК, вече сме 21ви век, и такива семейства има. Аз не бих искал да имам такова, защото няма да се чувствам пълноценен мъж, но си има хора всякакви.

# 1 793
  • София
  • Мнения: 13 185
То едното не пречи на другото. Тялото ни има незаменими функции, които мъжкото не може да компенсира. Но вместо това да е в наш плюс и да увеличава ценността ни, с него се злоупотребява. И после стигаме до малко по-ранния дебат, защо жената на запад не искала да ражда.

# 1 794
  • Мнения: 539
Специално за твоя пример - ако наемът на такова жилище е 1000 лв. и мъжът го е купил и плащал кредита, а жената е живяла там, нейният дял е бил 500 лева, защото иначе толкова наем би плащала. И ако е давала 500 лева за храна, значи са участвали поравно.

За мен нещата не стоят така, защото който е теглил кредит и е преценил сам, че може да поема вноската - редно е сам после да я плаща, без да се улеснява от ЖЕНА, на която взима един вид наем. Долно е за мен това. Преди да попиташ дали бих мислила така, ако ситуацията е обърната - да, пак така бих мислила. В момента с приятеля ми живеем в жилище, което съм купила аз и плащам кредит за него и не съм му заявила - "я да поемеш храната, че аз имам да плащам вноска". Все още не сме семейство в пълния смисъл на думата и ако се разделим, не бих искала да съм постъпила както постъпват някои мъже - да си използвам половинката и да се утешавам, че той иначе щеше да плаща наем. Поемаме си разходите поравно, като все пак за храна той дава една идея повече с оглед на това, че все пак неговият доход е по-голям, яде малко повече и т.н. Въпреки всички тези мои добри помисли, в началото като се напасвахме и обяснявах логиката си, той твърдеше, че с никоя жена не е говорил толкова за пари Grinning. Сега вече видя, че схемата е справедлива и мирясахме, но наистина не разбирам какви пък чак толкова пари изсипват обикновено жените, че ако предложиш нещо от сорта на 50/50 и то при по-висок доход на мъжа, той зяпва и гледа все едно току-що е попаднал на егати меркантилната. После влизам тук, чета коя какво е поела и ми става ясно - ами че те мъжете си живеят сладък живот с минимален разход, че и прецакани се чувстват.

# 1 795
  • Мнения: 380
Ох мн се радвам, че с мм не сме по тънките сметки, нито сме стиснати. Всеки допринася с каквото може и знае спестяванията на другия. С първото дете мн се мъчех да е всичко по равно, сякаш заради хорското мнение, а сега виждам как всеки има своя принос и роля в семейството , колкото и да искаме бащата да е на 100% заместител на майката това няма как да стане. Но това не означава, че бащата не прави всичко, на което е способен, просто сме различно устроени. Аз разчитам за едни неща на него, а той на други на мен и така.

# 1 796
  • Мнения: 19 360
Тия точни сметки не изнервят ли и не внасят ли напрежение в семейството?
...никой на никого не дава пари, нито се смята кой колко и за какво е дал. Мен това би ме побъркало, честно.
И мен така. Този егалитаризъм, който тук няколко жени проповядват - да се компенсирала жената, да разполагала с половината от семейния доход и т.н. - предполага щом доходът ще се дели, то и разходите да се делят.
Сега трябва да се плати каското на колата - 1000 лева. Жена, дай 500 и аз ще дам 500.
Ще водим децата на ски - 2000 лева. Жена, дай 1000 лева.
В къщи не правим така. Аз вадя и плащам - от тази сметка, в която "крия пари".
И жена ми плаща някои неща - да не кажете, че ми е държанка. Например дрехи на децата предимно тя купува, защото има повече вкус как са облечени добре. Аз като мъж... да кажем, че естетиката ми може да не е на нужното ниво.

Една кола в семейството обикновено значи, че в ежедневието я ползва основно единият (най-често мъжът), да ходи на работа и където се сети, а другият разчита на градския транспорт. Затова има много мъже, които и 50 метра не изминават без кола, семейната кола, и се оплакват какви разходи имало по колата, която жената я помирисва 1-2 пъти годишно за почивка и евентуално уикендите за да отидат семейно при свекърите или тъстовете.

# 1 797
  • Мнения: 2 712
@кукумицинка - с градския ходя на работа, да не съм луд да вися в задръствания с колата. А и не е нужно да се хващаш точно за този разход - той е само пример.

И после стигаме до малко по-ранния дебат, защо жената на запад не искала да ражда.
Е нали на запад мъжете бяха модерни, толерантни, не като балканските кейвмени?
Интересно ми е как по всички дискусии на тема феминизъм и равноправие все оревавате орталъка как на жените били плащали по-малко, а ето че пък сега мъжът трябвало да дава на жената половината си доход, защото била по-слабия пол.
А ако се оправи тази несправеливост и вземат на жените да плащат повече, тогава мъжете пак ли ще трябва да дават на жените, или тогава жените ще дават на мъжете, в този brave new world?

# 1 798
  • Мнения: 539
И аз не виждам защо колата се изтъква масово от мъжете като семеен разход, при положение, че наличието й е важно ПРЕДИМНО за тях и се ползва само от тях (ако предположим, че това е двойка без малки деца). Някой ще каже - "е, два пъти в годината я ползваш, нали, хубаво ти е тогава, значи трябва да й плащаш цялото обслужване". Ами да, явно така ще е и така ще си живеем, щом се чувстват добре мъжете така и после ще ги боли по-малко, ако се разделят жените с тях и не са се минали да плащат сами разходите по колата... Simple Smile

Цитат
Интересно ми е как по всички дискусии на тема феминизъм и равноправие все оревавате орталъка как на жените били плащали по-малко, а ето че пък сега мъжът трябвало да дава на жената половината си доход, защото била по-слабия пол.

Е нали хиляда пъти казахме, че НЕ НА ЖЕНИТЕ ще се дава дохода, а на гледащия детето. Ако предположим, че единият изостава крайно кариерно покрай това дете, няма значение дали този някой е мъж, жена или баба, не е честно да му се заяви: "ами да, прецакан си, ама това е положение, ще си наваксаш като порасне детето и не е важно дали ако това наваксване ще те смачка психически и физически, ти си малък войник - ще търпиш".

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 13:39 от Delta_12

# 1 799
  • Пловдив
  • Мнения: 14 981
Тия точни сметки не изнервят ли и не внасят ли напрежение в семейството? Вкъщи аз съм кариеристката, аз съм с много по-високата заплата, но не давам на мъжа си пари, не му и искам само, защото е мъж. Неговата заплата не е ниска, но сме с отделни сметки и това не ни прави НЕсемейство. Имаме си обща спестовна, имаме си и обща сметка за разходи, както бяха писали по-горе пропорционална на доходите за основни неща, но обикновено той отива да пазарува нещо или аз и никой на никого не дава пари, нито се смята кой колко и за какво е дал.
И ние сме така. Нямаме обща сметка, разходите ги прави който ги направи. Но получаваме достатъчно и никой, по-специално аз, не е оставал без пари за лични разходи или с нужда да си прави сметката за личните разходи, затова и никой не си е помислял да иска или да дава достъп до сметката си. Ако бях попаднала в ситуацията на приятелката, която пазарува от "майчинството" и в края на месеца остава без пари, би било друго. Сега не бих си помислила да искам достъп до сметките на ММ, но тогава вероятно щях, справедливо е в тази ситуация. И един евентуален отказ в подобна ситуация наистина е от характер да скапе много отношенията.
Та на въпроса не внасят ли напрежение - зависи. Както се писа нагоре, понякога неточните сметки внасят, а не точните.
Абе, с две думи - най-добре е парите да ти стигат свободно. Flushed  Спестява страшно много кавги. Когато точно стигат, без да остават, и живееш сам, може да не го усетиш и да не те мъчи, но при същите условия при двойка разногласията какво да се купи и от чии пари скапват връзката, ама фатално могат да я скапят. Спестено ми е. Не че съм убедена, че сме от тези, които биха устояли на разногласия от тоя тип - не, ами пу-пу-пу, не се е налагало да проверяваме.

Общи условия

Активация на акаунт