НАБОР 2004 - На прага на студентството

  • 60 621
  • 746
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 190
Миналата година настаниха синът ми точно в 16 блок, в ТУ е. Пълна мизерия е, тоалетната е извън стаята. Направихме ремонт, нови мебели, стана прилично. Подочух, че нарочно си пазят новите стаи, а дават тези под всякаква критика, защото ясно че ще направим ремонт. И си имат обновен фонд за без пари

# 646
  • тук-там
  • Мнения: 5 892
Савова, страхотно местенце! Да му е на късмет!
Стана ми интересно - колко струва месечен наем в общежитие в Студентски град?

# 647
  • Мнения: 12 478
MTZ, аз поне не съм срещала официална информация, но около 80-100 лв всичко - наем плюс режийни.
Наскоро четох статия, че СУ вдигат драстично наема от 17 на 34 лв Grinning

# 648
  • София
  • Мнения: 18 405
Преди време в една друга наборна тема се водеше този спор.. Защо бг общежитията, с някои малки изключения, не са  като тези навън? Докато наемите са  в упоменатия по-горе размер, това няма как да стане. Не  знам колко е наемът на детето на Савова, но залагам на минимум 300 Евро на месец. Има и далеч по-солени. Подобни постъпления позволяват обаче поддръжка, моментални ремонти,  реновиране на стаи, подмяна на амортизирани мебели/техника в тях.

# 649
  • софия
  • Мнения: 5 024
Вярно е, водихме този разговор.
Интересно защо сега отпускат пари за ремонти на общежитията? Значи можело, не зависело само от наемите, което се опитвах и аз да обясня тогава.
Защото прощавайте, но никой не бива да приема за нормално по-долните снимки и да вменява на едни млади хора, предполагащи се каймака на младежта-устремени, умни и интелигентни, че е ок да се живее в такава среда.
Скрит текст:



( извинявайте, че се намесих в темата, но понеже ми нсправи впечатление, че се обсъжда колко са зле бг общежитията, никой не пуска снимки за да се илюстрира, реших, че ще е полезно да задам ориентир. Това е 22-ри блок. Наема е сто лева. Настаняват там първокурсници. Нещо като кръщене в студентския живот, после като са втори курс, вече като големи им се полага по-прилична/готина стая)

Успех на чудесните ви дечица и смело преследване на мечтите им пожелавам от сърце!

Последна редакция: пт, 08 сеп 2023, 23:49 от Амели

# 650
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Абсурд е на Савова общежитието да е само 300 евро , залагам на най малко 600 на месец . Савова , извинявай , че го обсъждаме , ако ти е неприятно кажи !😘

# 651
  • София
  • Мнения: 18 405
И къде е казано, че сега отпускат, а тогава не..Wink Според мен и сега, и тогава ремонтираните  блокове (отделни стаи  в тях) са/бяха безкрайно малко на фона на другите. Назад някой спомена, че им е  изгодно да ги дават такива порутени и напълно негодни за обитаване, за да бъдат ремонтирани за сметка на студента ( от родителското тяло). И точно тук се намесва наемът. Никой няма да допусне детето му да обитава подобна дупка, затова махва с ръка, казва си, за  80 лева  заедно с режийните не може да се очаква много, запретва ръкави заедно  с родители на другите деца в стаята, ремонтира, обзавежда и привежда стаята в нормален вид. Какво друго да направи? И да се оплаче, ще има ли промяна? На отсрещната страна това й е много удобно, защо да се напряга.... Но я да повдигне малко по-осезаемо наемите ( разбира се  съобразено с нашите условия, а не  с това какви са те навън), да видим дали народът ще си казва така масово "Здраве да е,  нали  дадоха стая на детето, ще я оправим".

Деска, в Германия и Австрия, ако не са частни, общежитията не са в общия случай като в Нидерландия по отношение на  размера на наема.

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 00:01 от пенсионирана русалка

# 652
  • софия
  • Мнения: 5 024
Не ми се рови, ето тук е казано - първият линк, който ми излезна от сърча...новина от 5 дни. Тогава не се отпускаха пари, а в темата даже ми обясниха, както и ти сега прваиш, че това били някак нормални и логични условия. Продължавам да твърдя, че не са. Слава Боги у държавата се осветила да се сети...
https://www.dnes.bg/politika/2023/09/03/dyrjavata-otpuska-100-ml … shtejitiia.581631

# 653
  • София
  • Мнения: 18 405
Амели,  и тогава, и сега пак ти казвам -  приписваш неказани думи... Къде прочете, че приемам тези условия (боже опази) за нормални? Написах съвсем друго. Дали ги приемат или не , хората ремонтират, принудени са да го направят..

А и даваш линк към статия от преди 5 дни - това ще са средства, които тепърва ще бъдат вложени в ремонти. Досегашните ремонтирани и изглеждащи прилично стаи как имат този вид? Или и преди си е  имало отпускани средства за ремонти, но очевидно крайно недостатъчни, или се е разчитало отново и отново на родителската намеса, превръщаща дупката в годно за живеене място..

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 00:10 от пенсионирана русалка

# 654
  • Мнения: 9 274
Не са нормални условия това.И синът ми ми пуска снимки от общежитията на УНСС, не знам кой блок.
   Още преди 26 години ММ и баща ми правиха ремонт на стаята на сестра ми в 8ми блок, ФМИ.Беше покъртително.
    А как стои въпросът с нета и телевизията?

# 655
  • Варна
  • Мнения: 1 430
Абсурд е на Савова общежитието да е само 300 евро , залагам на най малко 600 на месец . Савова , извинявай , че го обсъждаме , ако ти е неприятно кажи !😘
Наема е 670€, за същите условия в Ротердам беше 910€.

# 656
  • София
  • Мнения: 18 405
Някъде през 2019-2020 Красимир Вълчев също смело говореше, че са отпуснати пари (пак някъде стотина милиона) за увеличаване на стипендиите (студентските) и за ремонтиране на общежитията. Но още тогава подчерта, че приоритетно с въпросните средства ще се ремонтират възможно най-западналите места..Щом 3-4 години по-късно имаме подобен снимков материал (по логика още по-западнали трябва да е имало за ремонт, че да не се стигне до това чудо от снимките), интересно е дали след още 3 ще има промяна с тези нови 100 милиона, които Денков описва, че ще отидат за абсолютно същите цели като упоменатите от Вълчев тогава.. Wink

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 00:44 от пенсионирана русалка

# 657
  • Бургас
  • Мнения: 290
Това са снимки от миналата година, при откриването, на ремонтиран блок 6 на МУ София:






Дали сега е така - ще разберем скоро.
Показаното в предходните публикации е наистина ненормална среда за живот и честно, ако трябва детето ми да живее в подобието на жилищно помещение по горе- ще изберем квартира, независимо от финансовия ресурс. Защото тук не става въпрос за освежителен ремонт, Ами...дограма, врати .... просто покъртително и как ли би се чувствал един млад човек, принуден да живее в такава среда....и хубаво, родителят се хваща, ремонтира, обновяван - а следващата година?!

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 06:56 от Z-Тина

# 658
  • Мнения: 9 274
Тина,това е страхотна стая. Дано и сега е наистина така.
  Друг абсурд за мен е трима човека  в стая.

# 659
  • Мнения: 296
Точно това ме интересува в една стая ли ще изкарат учението или всяка година ги местят?

Общи условия

Активация на акаунт