Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 30 117
  • 848
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 242
От гледна точка на инвестиция няма база за сравнение между Младост-4 и Света Троица. В Младост-4 апартаментите за под наем се изпаряват, почти не стигат до широко обявяване.  Градински за децата няма, но пък Бизнес паркът е страхотен за разходки. Вечер около езерото има мини концерти, спорт на открито, разни други "ивенти" на покрива на една от сградите - и това всичко безплатно. Камбаните, колкото и да са запустели, са си място за разходка, има поляни, Панчарево е на 10 минути с кола. Има си магазини, хипермаркети, молове и т.н.

# 736
  • Мнения: 69 426
Няма значение къде е. За всеки влак си има пътници.

Пускай го на висок наем, то ще си покаже има ли желаещи. Една стока струва толкова, колкото са съгласни да платят за нея....
Винаги може да смъкнеш...

Като гледам, около 3 години ще си връщаш само ремонта...

# 737
  • Мнения: 1 900
Парите вложени за ремонт не са малко.С мебелите ще излезе към 30х.700лв наем ще си върнете вложеното за 4год.Дано имате свестни и постоянни наематели,че е възможно до тогава пак да е за ремонт.
И аз съм в такава дилема.Стар апартамент ,след наематели ,всичко е за ремонт.Труд мателиали и нисък клас мебели ще излезе над 20х.ние сме на възраст и се чудя да почвам ли или не.

# 738
  • Мнения: 69 426
Парите вложени за ремонт не са малко.С мебелите ще излезе към 30х.700лв наем ще си върнете вложеното за 4год.Дано имате свестни и постоянни наематели,че е възможно до тогава пак да е за ремонт.
И аз съм в такава дилема.Стар апартамент ,след наематели ,всичко е за ремонт.Труд мателиали и нисък клас мебели ще излезе над 20х.ние сме на възраст и се чудя да почвам ли или не.

Колко може да му вземете без ремонт, за наем имам предвид. Желаещи има ли.

Иначе, в един момент излиза, че ремонтираме за наемателите , и печалба няма първите години когато се избива ремонта..после пак ремонт, нови наематели, печалба йок...колкото да се намираме за работа...разсъждавам си...

# 739
  • Мнения: 1 239
Да, ще гледам да го пусна на максимално висок, защото нещата излязоха извън контрол с ремонтите и икономическата идея се губи. Не излиза сметката.

Наемите не са особено високи. Дефакто, всеки, който работи с наематели, ми каза нищо да не ремонтирам, а директно да пускам, защото и така много години наеми ще ми отнеме да си окупя апт...Според мен, има смисъл поне част от нещата да си направите сами. Аз например можех сама да си боядисам стените, мъжът ми да инсталира някои неща и тн, но понеже ни е първият апт, се изхвърлихме.
Аз искам да се науча сама да си сменям и редя плочки, мъжът ми можеше да инсталира поне тоалетните и тн.
На мен и коридор и кухня и баня са ми в плочки и балкона, само хола ми е ламинат, та се надявам дълго да издържат, но за др апт бих сложила всичко да е плочки, или паркет, който да се цикли и толкоз. Ламинатът май е слабото звено, дори да е скъп не издържал много. Нас чак толкова не ни е яд, защото все пак апт си е наш, в краен случай ще живеем и там.

# 740
  • Мнения: 9 163
Аз така и не харесах Младостите, бих купила в Св Троица , но за живеене , за мен. За под наем обаче не бих се колебала за Младост. Просто там много неща се събраха и компании, та...по-близо им е на хората до работа и учене.
Иначе по описаното по-горе , наем 750лв е нормално. Щом боксониерите са 650 и повече, защо да пада по-долу не разбирам. Братята са навсякъде, та...само в блока да няма живущи. Трябва обаче да е обзаведен, среден клас мебели препоръчвам, дори по-нисък, но приятно обзаведено да е и функционално.

# 741
  • Мнения: 9 966
И преди имаше такова мнение - повече или по-големи гардероби в жилището под наем (то и в собственото е така).
Хората, особено жените, имаме повече от 3 тениски и 2 чифта джинси. За обувки, сандали, чехли, боти, ботуши да не говорим. И вероятно не е нужно да се изхвърляме със специални гардероби, а просто, ако има място, може да се сместят 2 по-обикновени - примерно 3-крилен + 2 крилен. И не е нужно дори да са в 1 помещение (спалнята примерно). Или 1 гардероб + 1-2 скрина за дрехи, според наличното място.

# 742
  • Мнения: 1 239
Да, Младостите сигурно са по-подходящи за инвестиция, заради контингента, който наема - явно са млади хора, работещи в бизнесцентъра.  Но и аз не мога да харесам Младостите. Имали били концерти по покривите. Ми там ще имате, я. Това ви е останало като свободна площ.


Но ето сега, че не излиза сметката с наемите/ремонтите при мен.
За големия гардероб е много важно, че го казвате, аз обмислях малък, заради пространството. Но ще се постарая на тема гардероб. Иначе в коридора има вграден хубав, за външни дрехи/обувки е ок. 

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 10:43 от MariyaHris

# 743
  • Мнения: 82
Да, Младостите сигурно са по-подходящи за инвестиция, заради контингента, който наема - явно са млади хора, работещи в бизнесцентъра.  Но и аз не мога да харесам Младостите. Имали били концерти по покривите. Ми там ще имате, я. Това ви е останало като свободна площ.


Но ето сега, че не излиза сметката с наемите/ремонтите при мен.
За големия гардероб е много важно, че го казвате, аз обмислях малък, заради пространството. Но ще се постарая на тема гардероб. Иначе в коридора има вграден хубав, за външни дрехи/обувки е ок. 

Защо не се замислите и за легло под което може да се складират вещи. Например, аз съм си купила такива легла и отдолу слагам завивки, възглавници, одеяла, че дори и куфари и обувки Simple Smile Много е практично.

# 744
  • Мнения: 9 966
Дори само 1 или 2 скрина, в които могат да се слага бельо, тениски и блузки и т.н., вършат работа като допълнително място. А в гардероба, ако е по-малък - висящите дрехи предимно.

# 745
  • София
  • Мнения: 5 350
Аз и в Младост, и в Св Троица не бих, но то вече е факт покупката.
Ако съвсем не ти излизат сметките винаги можеш да продадеш като си калкулираш, разбира се, цената на ремонта. Няма начин така да си на минус към момента или в краткосрочен план.
Изцяло саниран панел / епк вдига 20-25% и при продажба и при наем спрямо аналогично жилище в съседен непипнат. Цялостно саниран имам предвид, не кръпки. И има защо.

# 746
  • Мнения: 360
Аз и в Младост, и в Св Троица не бих, но то вече е факт покупката.
Ако съвсем не ти излизат сметките винаги можеш да продадеш като си калкулираш, разбира се, цената на ремонта. Няма начин така да си на минус към момента или в краткосрочен план.
Изцяло саниран панел / епк вдига 20-25% и при продажба и при наем спрямо аналогично жилище в съседен непипнат. Цялостно саниран имам предвид, не кръпки. И има защо.

А къде бихте купили за отдаване под наем, в кой район на София? Ако Младост и Света Троица не стават, къде би било ок, интересно и полезно ми е да разбера повече гледни точки, благодаря предварително.

# 747
  • Мнения: 9 966
2 обяви след ФУНДАМЕНТАЛЕН ремонт, от един собственик. Първата (гаражът) е с наистина фундаментално видео. Laughing
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2b166267055543382&slink=9sqdoz&f1=1
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2b166231448696531&slink=9sqdoz&f1=1

И още една обява -  "в тухлено строителство офис в ж.к.Център" (то словоред ли е, то правилна локация ли е?!?)
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2b169518982716377&slink=9sqdoz&f1=1

И ето още една обява - прекрасна локация, но жилището просто плаче някой с пари и вкус да го направи кукличка (и да го пусне на съвсем друг наем, разбира се).

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2b169105189835461&slink=9sqdoz&f1=1

# 748
  • Мнения: 6 726
Ужас! За гаража…

# 749
  • Мнения: 2 938
Здравейте, с много зор и отлагане почти сме приключили ремонта на малък апартамент, купен с инвестиционна цел. В апартамента всичко е наистина качествено и, бих казала, над среден клас- дограмите са немски и плочките испански, ламинат качествен, в банята всичко ми е Рока, сменени ВИК, електроинсталации всичко. Понеже апартаментът е малък се пречупих и доста качествени неща избрах, които за голям апартамент не бих си позволила. Апт е 40+ квадрата в ЕПК саниран блок в Света Троица, с много хубав усвоен балкон. Помогнаха ми да купя апартамента на много добра цена, тъй като бях с човек, имащ опит в преговарянето. За ремонтите, обаче, бях сама и имах късмет с майстори и качество, но чисто финансово много ме одрусаха, не умея да се договарям и смъквам цени, даже обратното - умея да ги вдигам, защото не мисля какво говоря. В следствие, платих и много за труда и за материалите.  Та понеже доста съм инвестирала в апартамента и особено ремонтите, сега ми се иска да сложа сравнително висок наем. Реално ли е да искам 650-700 лева наем, та поне някаква възвращаемост да имам за всичките средства, които съм наляла?

Какво е разпределението? 2ст ли е? Може и да има шанс за тези пари, но по принцип неразумни инвестиции не гарантират печалба. Кой ви натиска да си давате парите за рентиерски лукс в св троица епк?
Чудное каксе колебаете за 700, а ви натискат за повече. Изглежда, че всичко е стреляне на посоки, пък каквото излезе. Така не се правят инвестиции и бизнес.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 13:20 от Gogo1979

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт