Роботи. Цифровизация. Четвърта индустриална революция.

  • 4 538
  • 136
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 292
Инчи, на тези, които чистят канали може да им е по-удобно да управляват машина от офис, която се провира в мръсотията. Не всеки, който мете улицата, иска да върши това цял живот. Предполагам. И като не му се налага да мете улицата, може да го научат да управлява уред, който го върши. Това, че вече не печатаме на плочи, не е убило печатарството съвсем.

Но съм съгласна, че е възможно човекът да използва машината срещу други човеци. Да я програмира така, да я създаде с лоша цел - не вярвам обаче в саморазвиващата се автономна машина, осъзнала себе си. Поне в този век не.

# 46
  • Мнения: 1 010
Само че нямаме абсолютно нито едно доказателство за друга цивилизация. Това са езотерични фантасмагории.

# 47
  • София
  • Мнения: 17 440
Силно положително е мнението ми за напредъка на цифровизацията.
Да, ще изчезнат някои професии и веднага ще се появят нови. Нима това не се е случвало през цялата история на човечеството?
Колкото повече административни услуги се вършат цифрово, толкова повече ще им се радвам. Съжалявам за лелките по гишетата, които ще трябва да намалеят, в семейството си също имаме една такава, та виждам от първа ръка тревогата за това, но като цяло за обществото това би било крачка напред.
Убедена съм, че работа за човеци винаги и навсякъде ще има. Ще трябва да сме малко по-гъвкави само, това евентуално може да изхвърли някой от пазара на труда.
Няма как да си останем в пещерите, за да не останат без работа ловците с копия.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 1 891
Само че нямаме абсолютно нито едно доказателство за друга цивилизация. Това са езотерични фантасмагории.
Ние с вас нямаме. Това обаче не значи, че не са съществували.
Всъщност аз имам една много стара книга по древна история, в която са описани много артефакти с неустановен произход.
Склонна съм да вярвам в съществуването на предишни цивилизации, поради фактора - време.

# 49
  • Мнения: 1 010
И аз съм чела такива книги, има много неясни находки, но това не означава автоматично, че е имало предходни цивилизации. Още повече, никъде не е доказано, че са изчезнали, защото са изпуснали от контрол някаква технология, а не в следствие на природен катаклизъм като удар от метеорит например.

Средствата да се самоунищожим си ги имаме и в момента. Единственото, на което можем да се надяваме, е тези, от които зависи използването им, да проявяват здрав разум.

# 50
  • Мнения: 21 829
И ей така докато си бързате в ежедневието, стъкмявате лятната почивка или ученика за училище... завъртат ли ви се понякога в главата мисли като какво аджеба предстои.

Хитът с роботчетата по някои заведения и особено детски центрове... Харесва ли ви? Млади мами чуруликат: "Виж, маме, роботче. Роботчето сега ще вземе нашите чинийки и ще ги отнесе".

Скрит текст:
В по-големите чужди корпорации вече вървят проекти за въвеждане на роботи, които да премахнат необходимостта от някои сървис центрове. Изглежда ли ви все още далечно и чуждо или тъкмо напротив - предусещате как постепенно увеличаващата се бройка безработни вече наднича иззад ъгъла? Или смятате, че неее, това е за наше улеснение и никой няма изгуби работата си?

Когато преди много години се говореше за цифровизация и дори никому неизвестната тогава Мария Габриел стана някакъв отговорник по това в европейския парламент как си представяхте това животно цифровизацията? Че искат да ви подобрят ползването на офиса пакета/телефона, че искат да направят всички документи електронни или? Радвахте ли се, че вече няма да се срещате с досадните лелки зад всевъзможни гишета? Или смятахте, че в това има и нещо по-голямо?

Що е то четвърта индустриална революция по Шваб и има ли то почва у нас? А трябва ли да има?

Ако ви се говори по тези така далечни от отпуската и лятото теми... заповядайте.

Да, много ми харесва. Обичам техниката и нововъведенията. Откритията улесняват ежедневието на хората.

Винаги има някой, който се страхува, но лудитите би трябвало да са ни научили, че е глупаво да се противостои на прогреса, вместо да се използва.

# 51
  • Мнения: 1 871
Технологичният прогрес е бъдещето, нелепо е да се страхуваме от него. Смятам, че всеки учебник по икономика го повтаря от десетилетия, не знам каква е тази масова паника.

Замисляте ли се, че всички машини, които днес са в производството за взели нечия работа? И? Работа ли няма? Адаптация му е майката.

# 52
  • Мнения: 6 410
Всяка нова технология води човечеството до голям прогрес.
Ако сте забелязали от училище, човешкото развитие се маркира чрез епохи на нови технологии.
Каменна ера, бронзова, античността с откритието на писмеността, което също е вид "технология", а модерната епоха е белязана от индустриалната революция.
Не, не ме е страх от прогреса.

# 53
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 958
Каква точно адаптация се очаква?! Днес си художник, счетоводител, учител, учен... И от утре ставаш някакъв обучител/ръководител на AI или монтьор на роботи?!

# 54
  • София
  • Мнения: 17 440
Джулая, на този въпрос, ако някой може да отговори, ще удари тотото Simple Smile За съжаление, никой отсега не може да каже какви професии ще са нужни след 20-30 години.

# 55
  • Мнения: 4 009
Има, има общо, Бърди. Нали твърдението беше (перифразирам) машини отдавна има и е какво? Работа ли няма?
Скрит текст:
Замисляте ли се, че всички машини, които днес са в производството за взели нечия работа? И? Работа ли няма? Адаптация му е майката.
21-век е, технологии има навсякъде. И тук даже не можем да се опрем на тази широкоразпространена басня колко ние българите сме гадни и тъпи та не се сещаме да въведем някои автоматизации в производствата. Големите производства в България са 99,9 % чужди компании. Така че те са си точно толкова технологични тук колкото са навсякъде. Но работа няма и населението на страната ни намалява с няколко милиона след 1989-та. Що така?

Освен това в по-големия си процент трудовите мигранти не отиват да заемат някакви високотехнологични работни места. Работят предимно в производствата, ниско- или въобще неквалифициран труд. На десет гурбетчии се падат не повече от двама инженери/архитекти/. Така че отпада това
.............трудовата миграция не е от технологични развити държави и градове към ниско развити села и малки градчета, а точно наопаки. Към технологията и АИ-то бягат хората да търсят работа, не обратно.
Те са там не щото работят с технологии, а защото въобще работят.

Ще обясня какво аз разбирам как остават хора без работа. Не иде реч да спрем прогреса, за да върнем ловците с копия. Да разгледаме това, с което преди десетилетия се започна първоначално - компютрите. Wink

Ама щели да облекчават работата на хората. Не е изцяло вярно това. Донякъде облекчават, да, но това довежда автоматично до съкращаването на 2 счетоводителки примерно. Защото в една ERP система например тая работа може да се върши от 1 вместо от 3. Дотук добре. Да отбележим за протокола какъв е резултатът от това облекчение до тук: двама души аут от чадъра.

След това обаче следва наемане на нови хора в далечни държави в ролята на сървис центрове, които работят за съвсем дребни парички. Значи излиза, че на едното място сме махнали двама, но сме назначили други 2-3 или 5 на друго. За протокола: трудовата заетост не е намаляла, а само се е преместила.

Хубаво обаче минават се още n години и се взема решение и сървис центровете да се махнат и да се заменят с какво? Правилно - с робот. За протокола: онези първите 2 отдавна са в канала, и заменилите ги - също. Но ще наемем нови, видиш ли, защото тоя робот и него някой трябва да го поддържа. Т.е. пак разместване. Но забележете, че с всяко следващо наетите стават или все по-малко, или все по-ниско платени. Осигурява се какво? Печалба.
Какво излиза? В търсене на по-голяма печалба едрият капитал размества зоните с трудова заетост както опитно крупие размества картите на масата.

Някой казва - няма да стане масово, а постепенно. Така е, постепенно ще е. Инак рискът наистина е голям. Вече умеят добре да разместват концентрацията на работни места по цялото земно кълбо - днес в Индия, утре в Китай. Така се намалява тоя риск от повсевместно масово недоволство. Едни ще гракнат, но други пък в тоя момент ще са заети, хранят семействата си, имат си препитание и мълчат. Докато се усетят, че метлата се обръща към тях ще мине време.

Така че аз така го виждам - улесняване работата на хората при технологиите е само първоначален ефект. После следва разместване, наместване и в крайна сметка - трайно намаляване на броя работещи. При това да отбележа само, че странно, но се случва и на по-образовани хора. Строителните работници имат тежка работа, но определено е трудно да ги съкратиш.
Скрит текст:
Не знам знаете ли колко действително последните са наясно с това. Малко да не им хареса тона хвърлят инструментите и на другия ден са другаде на работа. Поне в по-големите градове е така.

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 18:52 от Защо ме търсиш?

# 56
  • Мнения: 14 523
Като гледам с дигитализацията на администрацията как се увеличават и служителите, в България е малко обратна тенденцията. Joy

Пример с държавна институция ще дам - преди 30-40 години, един служител, който прави заплати, изплаща заплати, извършва всякакви други плащания и сметки. Да отбележа, че тогава компютри нямаше, всичко се правеше на хартия, на ръка. Пари се плащат на ръка, не по сметки.
Сега същата тази институция има касиер, счетоводител, главен счетоводител. Плюс пиари, администратори, и всякакви други паразити.

# 57
  • София
  • Мнения: 17 440
После следва разместване, наместване и в крайна сметка - трайно намаляване на броя работещи. При това да отбележа само, че странно, но се случва и на по-образовани хора. Строителните работници имат тежка работа, но определено е трудно да ги съкратиш.

Изобщо даже не е странно, за разлика от първата технологична революция, която вкарва машините и поточната линия и намалява нуждата от работници, с АИ очакваме да намалее нуждата точно от образовани кадри. АИ няма да слага плочки в банята, да гледа възрастни болни хора, да готви в стола на училището и да мие чиниите след това. Точно ние, офисния планктон, сме застрашени. Напълно сме наясно.
Но това, което казвам аз, е, че едни професии ще изчезнат, други ще се появят. Няма да остане празно място, вакуум може да има само за малко.

Потвърждавам и това, което е писала Мис Бонг - само че в голяма корпорация, в която работя - с всеки нов "роботизиран" процес, всеки нов софтуер, всяко нововъведение, се прави с идеята да върши работата на повече хора и в крайна сметка се стига до там, че назначаваме още толкова да обслужват нуждите на системата, или да правят нови неща, които са полезни за работата, но преди системата не е можело да се правят Simple Smile От десет години горе-долу го играя това, съкратени по този показател няма, само нови отдели изникват.

# 58
  • Мнения: 1 010
И друго ти убягва, авторке. Изхождаш от мисълта, че в момента работещите са някакъв оптимален брой хора. А АИ ще започне да се въвежда първо в технологичния сектор, защото именно там от години има системен недостиг. За клиентите на моята компания е безкрайно странно как може нещо елементарно от тяхна гледна точка да отнема 5 работни дни. Само че ние имаме толкова много клиенти и толкова по обем работа, че чисто физически не можем да смогнем.

# 59
  • Мнения: 6 627
Живеем в "бързите времена" - всичко е "давай-давай, бързо-бързо". Клиентите искат "сега и веднага, но качествено", темпото е безумно, все едно са обслужвани от вендинг автомат. Най-дразнещо е това отношение към хората с интелектуални професии, където ИИ още няма място или е твърде ограничено, но клиентът иска за 2 дни да получи съдебно решение от адвоката са, проект на бизнес сграда, схема за данъчна оптимизация и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт