Професия учител - 17

  • 46 073
  • 737
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 5 282
Колеги, аз съм учител по ЧЕ за първа година. Кога мога да запиша 5то ПКС? След втората година или по време на нея? Къде да търся ПКС и изобщо колко време продължава и как протича то?
Трябва да имаш пълни 2 години пед. стаж, за да можеш да запишеш за 5 пкс. Ако си почнала в началото на уч. година, значи след втората уч. година (през третата) ще можеш. Търси към ДИУУ. Има курсове за подготовка, които са напълно излишни. Самото пкс протича като представяне на твоя милост като учител и обобщение на една твоя методическа разработка. Поне така протече при мен, като се явих в моя град с групата от КНСБ. 20 човека в една стая, всеки си разказа къде и по какво е учител и на каква тема е разработил урок. Обясняваш какви методи и ресурси ползваш по време на урока. Изпитващият кима с глава и готово - взела си изпита.
Благодаря!

# 616
  • Мнения: 10 820
А, аз да попитам колежките с повечко стаж - кога почваш да получаваш бонуса за 5 пкс? От датата на пкс или от датата, когато си занесеш копие от удостоверението в ЛС ли?

# 617
  • Мнения: 2 027
И аз имам един глупав въпрос, но след 3-годишна пауза съм забравила всичко. Кога правим преструктуриране? Когато сме ваканция, е ясно, че няма. Почивни дни след избори? Дни, отпуснати от общината, по случай празник на града? Явно нещо съм омотала конците, защото броят часове не ми излизат.

# 618
  • Мнения: 5 282
И на мен колежке. Какво е преструктуриране? Мога да сливам 2 часа в един ли, няма кой да ни разяснява на новите учители в нашето училище. Всеки казва "да не ти пука". На мен ми пука и искам да се науча, но повече се концентрирам над преподаването и уроците отколкото на другите неща.

# 619
  • Мнения: 10 820
Да, можеш да слееш два урока в един час или да премахнеш някой урок, който ти е предназначен за преговор или затвърждаване или допълнителни упражнения или проекти. По английски имаш доста такива уроци. Важното е да имаш всички уроци за нови знания покрити, плюс тези, които се полагат за упражнения в час.

# 620
  • Мнения: 1 098
Преди, когато "разпределението"/Календарно-тематиченят работен план се подписваше от дректора, за да се вземат две теми за 1 час се пишеше Доклад до директора с причини и т.н., сега това не е необходимо.
Вземате си двете теми, записвате ги в Школо или каквото ползвате и готово Wink

# 621
  • Майничка
  • Мнения: 12 727
Преструктуриране е когато правиш някакви сериозни промени в плана на часовете, примерно отпадат теми, обединяват се, остават за домашна, самост.работа и т.н.
Навремето, когато имаше разпределения, преструктурирането трябваше да е утвърдено от директор.
Сега не е необходимо, но в ел.дневник ги отбелязваме, когато има грипна ваканция, извънредни избори, дълго боледуване на учител и т.н.

# 622
  • Мнения: 2 027
ЗЛОДЕИДА, да, сливане на 2 теми. Аз явно съм омотала нещата, защото някъде ми излизат +/- 1-2 часа, а другаде пък по-малко часове. Сега ще ги засека от ден първи освен.
annysy, да, отдавна вече не пускаме и ние в писмен вид и с разрешение на директора преструктурирането, но мисълта ми беше кога трябва да го правим (при какви обстоятелства/условия, ако мога така да се изразя)?
gargamela, благодаря Ви. Полезен ще ми бъде Вашият коментар.

# 623
  • Мнения: 5 282
Благодаря ви много! МамаНаПринцеси и аз съм така като теб +/- 1,2 часа, не повече. Но аз направих засичане от 15 септември до преди  ваканцията и всичко беше точно. По време на ваканцията ги броях до края на срока и разбрах, че така ми се получава. Освен да махна часа за корекция на теста и един преговор, в някой класове. А в 7ми клас пък няма да ми стигне 1 час, там става ли да увелича преговора с 1 час?

# 624
  • Мнения: 10 820
Да, става. Перфект.

# 625
  • Майничка
  • Мнения: 12 727
За 1-2 часа няма никаква драма. При нас обаче са по 18 часа седмично и дори 2-3 дни без заместник по езика се отразяват.

# 626
  • Добрич
  • Мнения: 5 511
За да следя дали вървя "в крак" си номерирам седмиците в календара на папката с тематичните планове (разпределенията, по решение на РУО в Добрич ги искат за заверка). И в самите планове си имам колона "седмица". Независимо какъв е неучебният ден (празник, следизборен, ваканция и пр.), щом изоставам от седмицата преструктурирам учебното съдържание, за да наваксам. Ако преброите учебните дни за срока/годината (понеделници, вторници и т.н.) обикновено винаги са по-малко от 34/36 седмици. Така, че без преструктуриране няма как да се вземат всички уроци.

# 627
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 2 004
Някой май скоро питаше за 3 ПКС.
https://ruo-sofia-grad.com/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b5%d0%bc-%d0%b7 … 0%b5%d1%81%d0%ba/

# 628
  • Мнения: 5 282
Колеги, а в някоя наредба пише ли за извинените отсъствия? Имам дете с 205 извинени до сега. Трябва ли да докладвам на директора? Дали не трябва да се предприемат мерки за конслуктации?

# 629
  • Мнения: 1 098
ЗЛОДЕИДА, ако има над 25% отсъствия по даден предмет И няма достатъчен брой оценки, за да може да се оформи срочна, тогава би трябвало да остане на изпит.
А учителят може да го включи в група за допълнителни консултации, да, но е важен броят оценки Wink , които все може да се напаснат, ако дойде за някой и друг ден на училище при възможност.

Общи условия

Активация на акаунт