Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...5

  • 32 936
  • 773
  •   2
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 544
Аз съм в доста мрачно настроение, но това даже не съм се замисляла да е симптом. Просто ми е много трудно с децата, помощ нямаме никаква. Мъжът ми напоследък не успява да се включва много често и това, че нямам възможност дори за един час да се откъсна от децата доста ме натоварва психически. Като добавим и вечния хаос, който буквално ме съсипва и довършва... Доста съм изнервена и избухлива.

Nevermoresleep, (много готин ник Simple Smile)), имаш ли повече информация за тази болка в тазобедрените стави? Ходих на ортопед, нямало проблеми. Ако имало проблем, нямало да ме болят и двете стави, а само едната... Дори не ме прегледа на ехограф... А аз преди 10 години пак бях с такава болка. Тя си се появява периодично. Тогава бях млада, без деца, но го отдавах на дънките с ниска талия, че са ме постягвали. Сега дънките ми са с по-висока талия и коланът не е толкова ниско, но пак си ме боли. Даже май съм свикнала с болката и нямам представа откога пак ме боли, отскоро ли е, отдавна ли. Кажете сега какво да правя... Друг ортопед ли да търся, друг специалист ли... Аз пуснах доста голям пакет изследвания и всичко без витамин Д и тестостерон ми е горе-долу добре... Има ли нещо, което мога да изследвам? CRP си беше в норма.

# 676
  • София
  • Мнения: 1 845
Желязото как е? Аз съм така като ми падне

# 677
  • Melmak
  • Мнения: 3 107
Барбалена, разбирам те, макар при мен ситуацията да не е с деца, от 2022 г преживях ужасно стресови ситуации. Загубих 3 близки за 6 месеца един, от които баща ми. След това имах още други проблеми, бях обект на косвени заплахи от близък човек, който ми заби нож в гърба заради имане и пари. Това ми се отрази ужасно, междувременно ходех на работа и всяка вечер на лекции, защото учех редовна магистратура. Денят ми започваше в 8 сутрин и приключвах с ангажиментите към 22,22:30. Случвало се е едва към 23 да се прибера от лекции. Мии не знам дали на мое място човек би се чувствал добре. Не мисля, че има как. И аз си мислех, че това да съм депресирана, черногледа и нещастна е заради всичко, което ми се случи. Проблемите ми се виждаха като нерешим ребус, сякаш мозъкът ми се пържи и решение на проблема няма и няма. Ендокринологът ми пусна доста изследвания, защото имам и хормонални проблеми, пусна и витамин Д. И като се зарових и разбрах симптомите на дефицит осъзнах, че не е само от случващото се. Като позапълних дефицита се почувствах по-добре.

# 678
  • Мнения: 12 987
Само от нисък витамин Д едва ли някой да е изпаднал в депреси и и прочие. Но дори и малко да има нещо, липсата му ги влошава тия неща чувствително. Но той е и за толкова много неща, че това с настроението дори не го слагам след първите, просто е важен и наваксването му не трябва да е под въпрос дали трябва или не трябва. Не само заради "здрав дух в здраво тяло" или както там беше лафът.
Костни болки също май са типични при голям дефицит на витамин Д, може наистина да има връзка в случая.

# 679
  • Мнения: 5 880
Барбалена , помисли да смениш Вигантола и да приемаш по-големи дози, симптомите ти са от това.

За съжаление, никак, ама никак не е сигурно, че симптомите ѝ са от дефицит на Витамин D. Буквално от сто други неща може да са.

# 680
  • Мнения: 1 359
Ами тя писа, че е с дефицит. Да си стои тогава с дефицита и да търси проблема на друго място. Само това ли прочетохте от коментара ми? Дано да сте прочела и че имах нейните симптоми и след запълване на дефицита всичко изчезна.

# 681
  • Мнения: 12 987
Гаранции няма за нищо, но щом има дефицит трябва да се запълва така или иначе.

# 682
  • Мнения: 5 880
Дано да сте прочела и че имах нейните симптоми и след запълване на дефицита всичко изчезна.

Това, което визираш, е много частен случай - да имаш определени симптоми и да изчезнат със суплементирането на един (!) витамин. При 99% от хората това просто не би проработило. Подходът трябва да е холистичен - иначе, е почти сигурно, че няма да има желания резултат.
А ти, щом апелираш към вникване в написаното, би трябвало да си прочела, че никъде не казвам да не набави въпросния дефицит.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 11:25 от Гърне без похлупак

# 683
  • Мнения: 1 359
Никой не отрича, че проблема може да е на друго място. Но мисля, че темата е за витамин Д и неговия дефицит. Има други здравословни теми, където да се търси друг проблем. Тя самата каза, че не смята да си запълва дефицита и, че не мисли, че е от него. Има ли смисъл да се коментира в тази тема тогава?

# 684
  • Мнения: 5 880
Тя самата каза, че не смята да си запълва дефицита ...

Не че е от значение, но всъщност, друго е написала:

Дойде ми най-накрая музата. Ставам да си изровя витамина и го почвам от днес.

Не виждам нищо лошо в това, да търси и други начини за справяне с наличните проблеми. Не знам защо ѝ е да очаква, че само с наваксване на D нещата ще се оправят кардинално, при положение че е възможно причините за начина, по който се чувства, да са много по-комплексни.

# 685
  • София
  • Мнения: 680
Дефицитът на "Д" се отразява на всеки различно и зависи от множество фактори; от пол и години до заболявания и физиология. Но почти няма заболяване или състояние, на което да не помага в малка или голяма степен. Никой, никога не е умрял от 'много вит.Д', но при 97% от раково диагностицираните дефицитът е остър и ярко изразен. Витамин Д пази и предпазва от болести, като в същото време облекчава съществуващи такива.

За някои хора като Веве, единственият нутриент, чийто дефицит е образувал болестно състояние е вит. Д. Тя беше обиколила ЛЛ, невролог и кардиолог поради високо кръвно и др. симптоми, но никой от тези лекари не му е хрумнало, че е с хиперпаратиреоидизъм (за щастие вторичен), и че единствената терапия и лечение се изразява в това да вдигане нивата на вит. Д, за да излезе от функционалния хиперпаратиреоидизъм.

Как на мен ми се отразява витаминът:
- Откакто го приемам, не съм се разболявал нито веднъж, нито за ден, от каквото и да е било, дори гърло не ме е боляо. Което всъщност, технически, не е точно така. Боледувал съм и то вероятно често. Т.е. срещал съм се с вирусни и респираторни инфекции, но никога през това време не съм имал и най-малкия симптом, защото нивата на вит. Д захранват имунната система с достатъчно ресурс, който да се справи бързо и категорично, без да имам усещането за боледуване.
- Съществуващи разни дреболийки, които идват с годините, като болки от протрузии на Л4-Л5 и Л5-С1 изчезнаха на 90-95%.
- Една стара детска травма в лявата част на врата и рамото ми, която се агривираше с всяка една зима и ме сковаваше значително изчезна, изцяло, за пръв път тази зима от 25+ години насам.
- Станах много по-подвижен и гъвкав. Случайно го забелязах веднъж, когато се наведох да завържа обувките си и ми направи впечатление колко лесно се получи, за разлика от преди. След това забелязах, че мога да сложа крака си зад главата ми в тип йога упражнение. Това последно го правех когато бях дете. Ставите и костите ми станаха изключително здрави и гъвкави, чувствително.
- Винаги съм имал 'здрави' нокти, но някак меки. Сега ноктите ми са здрави, твърди, растат 2х по-бързо и имат по-добра визия. Косата ми или се посгъсти, или косъмът стана по-твърд, по-здрав.
- Но нещата, които най-ярко се открояват при мен:
1. Спя значително по-добре, по-качествено. Не винаги сънят ми е продължителен, но почти винаги е качествен и се събуждам отпочинал и зареден с енергия, което ме навеждат до второто;
2. Енергия. Енергия. Енергия. Осезаемо повишение на енергията. Всички си имаме някакъв лимит на силите за деня; шофиране, работа, готвене, чистене, учене и прочие. Като всички знаем след какъв обем от работа и задачи за деня се уморяваме и спираме. Започнах да се учудвам как след приключване на традиционния обем работа оставах с още и още енергия да свърша още и още неща, в т.ч. физически и интелектуален труд. Заминаха си 'мозъчната мъгла', умората. Станах малко по-съсредоточен и когнитивно имам подобрение, което ми е важно.

Боледувах много и често като дете. Съжалявам, че не е имало някой, който да ни поднесе тази информация и да не спести години мъки, лекарства, болници и прочие.

Един съвет/апел към всички: най-много от вит. Д се нуждаят нашите родители и прародители. Те са толкова дефицитни, че тях дори не е нужно да ги тествате, просто им купете препарат и им давайте.

На второ място са децата. Не оставяйте децата си с дефицит. Погрижете се да имат добри нива и няма да ви се налага да чакате пред кабинетите на личите лекари.

# 686
  • Мнения: 1 426
За родителя си да кажа - купила съм, обяснявала съм и нищо. Тя е от онази школа, където се смята, че всичко иде от въздуха и храната. Вдигнала съм ръце и това е, който и както иска да живее. За детето си, то е ясно. След като аз съм осъзнала ползата от витамините и вредата от липсата им естествено, че ще давам.

# 687
  • Мнения: 292
Сигурно съм изключение, но при мен високите нива на вит Д не ми донесоха този принос, за който говори sleek. Така или иначе рядко боледувам, но откакто съм с високи нива по-скоро ми се задълбочиха проблемите с гръбнака. Може да е само съвпадение, но вчера ме изписаха от болница. И хич не бяха дреболийки. Имам си някакви проблеми всяка година с интеркостална невралгия, която правя. От три месеца, обаче нещата се усложниха и вече се сдобих и с нови диагнози. Този път с шийния дял. Нововъзникнала ретролистеза на С5/С6, нови дискови хернии, вкалцяване към С6/С7 и много други, които няма да ги цитирам. За ноктите писах преди, меки и се чупят, а калция е на горна граница. В граница и над граница го вкарах витамина отдавна. Както и поддържам в добри граници нивата на повечето витамини. Не обвинявам за моите несгоди високите нива на Д, а мисля, че е надценяван като някаква панацея.

# 688
  • Мнения: 1 359
А сигурна ли сте , че сегашните ви проблеми не са от дълъг дефицит на витамин Д? Сега и да вдигнете нивата може да е късно.

# 689
  • Мнения: 292
А сигурна ли сте , че сегашните ви проблеми не са от дълъг дефицит на витамин Д? Сега и да вдигнете нивата може да е късно.
Дефицит не съм имала от повече от четири години. Случвало се е да стигне към долни граници, но от поне половин година е над горни спрямо повечето лаборатории.

Общи условия

Активация на акаунт