Частни училища -информативно - дискусионна тема- 63

  • 47 063
  • 757
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 12 550
ЧС, проблемът с разпределенията идва от това, че НВО не беше създаден като състезателен изпит. Уж, да мери общото ниво и за "назидание" на учителите. Уж, МОН да си прави стратегиите въз основа на резултатите. После бързо, бързо стана и входен изпит за гимназиите. Вторият модул доста време беше незадължителен, само за кандидатстващи.  Основното беше до 8 клас и много деца искаха да си продължат в училището.

Ей това кой и защо го отмени така и не разбрах. При синът ми беше така, абсолютно смислено си беше, а сега като дойде ред на щерката, с изненада разбрах, че не е така.Сякаш с конкурс ги избират в МОН кой повече може да разруши.
Всъщност, това специално трябваше да се промени. Да завършваш основно образование в 8-ми или 9-ти клас в гимназията беше един тотален нонсенс. Отгоре на всичко, част от предметите, изучавани в 9-ти клас в ЕГ, спадаха към основното образование, друга част - към средното. И пак огромната част кандидатстваше след 7-ми клас. Училищата, в които можеше просто да си продължиш в 8-ми клас, не бяха особено желани + че после имаше отделен прием и след 8-ми клас... Трябваше да се структурира образователната система.

# 526
  • София
  • Мнения: 17 437
Санака, разбирам те, но за мен със сигурност беше по-добре предния вариант за изпит.

# 527
  • Мнения: 538
В ПЧМГ е точно както трябва да бъде, както беше навремето за всички МГ- влиза се с изпит само по математика. Така и трябва да е.

И да, първенците на олимпиадата, на тяхното състезание и на още някои състезания учат безплатно. Политиката им няма грешка.
Само дето и те вдигат ужасно таксите всяка година.... всички ЧУ се оляха и те също се оляха в това отношение, за съжаление.

Нямам наблюдения за изпита в ПЧМГ, но миналата година, в тема за сегашните осмокласници, една майка писа, че синът й е приет в ПЧМГ, но не е успял да влезе в СМГ (по-скоро да остане, защото е бил там от пети до седми клас). Вероятно е по-труден този изпит, но случаи има всякакви.

# 528
  • София
  • Мнения: 12 550
Санака, разбирам те, но за мен със сигурност беше по-добре предния вариант за изпит.
За изпит, да. Всъщност, той самият изпит не беше по-различен като формат /изключая малко различен брой задачи в модулите/, просто беше по-труден, получаваше се по-добро разслояване, неволни технически грешки, недължащи се на незнание, а на притеснение, не бяха решаващи и съответно истерията по върховете беше по-малка.

# 529
  • София
  • Мнения: 18 398
По-труден в сравнение със смехотворните от последните 3-4 години. Simple Smile Но иначе пак не труден, базиран си беше само на  общообразователния материал. И за по-малко време от сборното сега  децата решаваха в първите години 30 по-премерени задачи, после 25, 24, сега 23.... И щом никой  родител на семегеец  в периода 5-7 клас  не  изразяваше по форуми мъката си, че детето му  е останало извън гимназията заради лесна математика и решаващ БЕЛ, значи си  вършеше  форматът добре работата  за подбор, дори и без никакви задачи, които да търсят математически таланти. Само на това ниво да върнат нещата и проблем няма да има. Но няма да го направят, не защото не могат да направят балансиран изпит (очевидно с първите  НВО-та успяваха), а защото НЕ искат, не им е угодно да покажат колко е плачевно положението..Нали заради това вече няма и оценки, зер да не стане ясно колко много двойки има.

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 09:25 от пенсионирана русалка

# 530
  • София
  • Мнения: 12 550
Въпреки че очевидно не постигат резултата, който гонят с улесняването на изпита - средните резултати са все така трагични.

# 531
  • София
  • Мнения: 18 398
Така е, не го постигат. Но няма да усложнят изпита и на йота, понеже тогава вече съвсем няма да могат да прикрият жалката картинка.

# 532
  • София
  • Мнения: 12 817
Поправете ме ако греша, но сега НВО се минава с 30%, а допреди две години с 20%. Изобщо не бих се доверявала на резултатите от изпит, за който борбата е в последните 10 точки, а всички останали преминават с минимум знания.
Миналата година видях НВО след 10-ти клас по български и останах потресена. То е като изпит за ниско ниво на владеене на чужд език.
По математика не мога да преценя как е, защото сега в гимназията учат неща, които лично аз не съм учила и са ми като на китайски и по принцип, но ми се струва по-сложно. Или бъркам?

# 533
  • София
  • Мнения: 18 398
НВО за 7 клас се "минава" сега и с 0%, тоест с 0 точки. Образува се бал от другата изпитна оценка, от две в дипломата (според паралелката) и готово, участваш в класирането...Тоест имаш бал дори и с две нулички, не само с една..Бъркаш се с ДЗИ, там качиха долния праг и промениха скалата.

# 534
  • Мнения: 3 000
Ама как 30%, по мое време взет изпит беше минимум 50%+1 точка, и това беше за 3,00
Имала съм учители, подарявали са примерно 6 на човек с трайни знания за 5, но тройките трябваше да си ги изкараме.

# 535
  • София
  • Мнения: 12 550
Няма такова нещо като "минаване" на НВО, защото на него не могат да те скъсат. Joy НВО не е условие за преминаване в следващ клас. И с 0т., и без да се явиш, пак преминаваш.

# 536
  • София
  • Мнения: 12 817
Под минава визирам 3-ка. Преди било 20%, сега е 30. Иначе човек може и да не яви, не е задължително.

# 537
  • София
  • Мнения: 18 398
Под минава визирам 3-ка. Преди било 20%, сега е 30. Иначе човек може и да не яви, не е задължително.

На НВО няма тройка, понеже въобще няма оценки. Само точки от 0 до 100. Участваш в класирането и с две нули. Процентите, за които говориш, са за ДЗИ (сега  30% от 100-те точки и преди съответно 23% ). А там вече, ако искаш диплома за завършен втори етап на гимназиално образование, трябва в някой момент да се явиш и да минеш долния праг за 3.

# 538
  • Мнения: 5 984
Под минава визирам 3-ка. Преди било 20%, сега е 30. Иначе човек може и да не яви, не е задължително.

От не мпомня колко години на НВО няма нито % за "минаване", нито оценки.

# 539
  • София
  • Мнения: 12 817
Под минава визирам 3-ка. Преди било 20%, сега е 30. Иначе човек може и да не яви, не е задължително.

На НВО няма тройка, понеже въобще няма оценки. Само точки от 0 до 100. Участваш в класирането и с две нули. Процентите, за които говориш, са за ДЗИ (сега и преди). А там , ако искаш диплома за за завършен втори етап на гимназиално образование, трябва в някой момент да се явиш и да минеш долния праг за 3.
Статия имаше какви са изискванията за успешно издържано НВО и, че увеличили процентите на 30 като минимум. Явно не ме разбирате. Ще потърся линк.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт