За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 21 875
  • 539
  •   1
Отговори
# 435
  • In transit
  • Мнения: 11 881
Момичета, правили ли сте си домашни сосове за бургери? Ще споделите ли какви са и как ги правите? Иска ми се да не купувам наготово, а да си направим вкъщи.
Само домашни си правя. Най-често правя "1000 острова", 2 части майонеза, 1 част кетчуп, 1 ч.л. сос уорчестър и някой път слагам щипка сух чесън на прах.
Освен него, тук има няколко соса, които правя с бургерите.

# 436
  • Русе
  • Мнения: 5 214
Скрит текст:
Момичета, правили ли сте си домашни сосове за бургери? Ще споделите ли какви са и как ги правите? Иска ми се да не купувам наготово, а да си направим вкъщи.

https://1000.menu/catalog/sous-dlya-burgera

# 437
  • Мнения: 19 322
Тръгнах да меся козунак, но много окъснях. Има ли вариант да го  оставя в хладилника да втасва цяла нощ и утре да го сплета и пека?

# 438
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Да, ако е тръгнала ферментация, слагай в хладилника. Утре трябва да се постопли и отпусне, за да работиш с тестото.
Така съм действала многогократно, включително късно вечерта на Велики петък замесвам и прибирам в хладилника.

# 439
  • Мнения: 19 322
Моренка, много благодаря за бързия отговор!

# 440
  • Мнения: 2 495
Добро утро. Имам нужда от бърза и ефектна (да позволи някакво елементарно оформяне) питка, която да няма нужда от много баене и шанса за грешки съответно да е минимален.
Няма значение сладка или солена, само да мога да я направя бързо довечера късно и да има вид за пред колегите утре.
Благодаря!

# 441
  • Мнения: 1 597
Препоръчвам Памук погача от Heydaniella. Много е сполучлива и няма как да не се получи, стига да си спазиш рецептата точно.

# 442
  • Мнения: 12 970
Харесвана рецепта е и определено има вид, точно като за повод. На мен ми идва тежка на стомаха но за много хора като всеки хапне по малко бива, може при мен да е и защото поначало рядко ям тесто. И наистина е подходяща да се направи от вечерта, тя ще си остане мека и на другия ден.
Ако е за пръв път правене на такава, да се има предвид че тестото е малко странно отначало, заради многото мазнина. Отначало изглежда че няма начин от това нещо да се замеси нормално и че иска още много брашно. Не е така, иска само да се упорства още малко, меси се докато стане на тесто, ще стане. Мен ме бяха предупредили като я пробвах и освен това месих и в хлебопекарна та не ме бъркаше особено, но ако се меси на ръка е леко по-досаден този етап. Иначе веднъж като се замеси и втаса, е много приятно за работа и оформяне тесто и изглежда много добре после.

# 443
  • Русе
  • Мнения: 5 214
Скрит текст:
Добро утро. Имам нужда от бърза и ефектна (да позволи някакво елементарно оформяне) питка, която да няма нужда от много баене и шанса за грешки съответно да е минимален.
Няма значение сладка или солена, само да мога да я направя бързо довечера късно и да има вид за пред колегите утре.
Благодаря!

https://ipeychev9.blogspot.com/2015/11/blog-post_4.html

# 444
  • Мнения: 1 597
Мен ме бяха предупредили като я пробвах и освен това месих и в хлебопекарна та не ме бъркаше особено, но ако се меси на ръка е леко по-досаден този етап. Иначе веднъж като се замеси и втаса, е много приятно за работа и оформяне тесто и изглежда много добре после.
И аз не меся на ръка, с миксер с бъркалките за тесто. А тежест може би усеща заради многото мазнина, но пък и това е причината да бъде толкова мека и въздушна.

# 445
  • Мнения: 12 970
Не е до тежест, просто отначало заради многото мазнина изглежда сякаш иска много повече брашно за да се събере и замеси, това сравнено с по-нормално тесто. Не е кой знае какво, просто предупредих защото ако човек не го очаква, като нищо може да сложи още а то няма нужда.

# 446
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Добро утро. Имам нужда от бърза и ефектна (да позволи някакво елементарно оформяне) питка, която да няма нужда от много баене и шанса за грешки съответно да е минимален.
Няма значение сладка или солена, само да мога да я направя бързо довечера късно и да има вид за пред колегите утре.
Благодаря!
Предлагам без толкова мазнина - https://morrennaa.blogspot.com/2013/04/blog-post_8944.html

# 447
  • Мнения: 56
Здравейте, мисля да правя домашна майонеза. 1яйце, 200мл зехтин, сол, горчица и лимон. Въпросът ми е може със зехтин? Да не само да си изхабя зехтина Yum
Лимонтузу или сок от лимон е по-добре?

# 448
  • Русе
  • Мнения: 5 214
Скрит текст:
Здравейте, мисля да правя домашна майонеза. 1яйце, 200мл зехтин, сол, горчица и лимон. Въпросът ми е може със зехтин? Да не само да си изхабя зехтина Yum
Лимонтузу или сок от лимон е по-добре?

В идеалния случай всички продукти трябва да са на стайна температура.
за 1 порция (приблизително 200 мл)
1 жълтък или цяло яйце
1–2 ч.л. дижонска горчица
200 мл зехтин
20 мл бял винен оцет или лимонов сок
сол, прясно смлян бял пипер
1.
Отделете жълтъка и внимателно го изсипете в чаша на блендер. Или внимателно изсипете цяло яйце, без да повредите жълтъка.
2.
Внимателно добавете горчица, сол и изсипете цялото масло отстрани.
3.
Поставете края на потапящия блендер върху жълтъка (важно е жълтъкът да е строго вътре) и го включете на пълна мощност. Когато емулсията на дъното стегне, започнете да движите блендера, така че цялото масло да се разбие в майонеза.
4.
Налейте оцет или лимонов сок и подправете майонезата до желания вкус със сол и черен пипер.


# 449
  • Мнения: 12 970
Интересно, май за пръв път виждам рецепта в която изрично накрая да се слага киселата съставка. До сега каквито съм пробвала, все са били всичко наведнъж, даже съм си мислила че по-лесно емулгира като има и киселина, а то явно не е от това. Научих нещо ново.

Общи условия

Активация на акаунт