С какво ви дразнят свекървите? – 156

  • 32 099
  • 753
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 12 817
А ако този човек е майка ти, говори ти с мило и кротко, поплаква си като и кажеш да спре. Обяснява ти как е само за твое добро и как тя живее само заради теб. Пък вземе, че и стане лошо, започне да и прескача сърцето, задето не правиш, каквото иска. Отедлно винаги има кой да те уведоми, колко зле е майка ти и как ти не мислиш за нея. На мъжете им влияе този театър, жените по-лесно се справяме с емоционалното изнудване, си мисля.
Не мисля, че е до мъже и жени. До осъзнатост е. Който и да ми приплаква в опит за емоционално изнудване ще му кажа ако ми е майка, много те обичам, но това в момента е изнудване, не го приемам. А ако някой се бърка между мен и най-близките ми ще му кажа, че това не е негова работа и разбирам загрижеността му, но не е уместно да повдига толкова лични въпроси и не е в позиция да ми държи сметка.
С мъж, който се поддава на театър не бих била. Утре някоя колежка ще му припадне в ръцете и няма да може да живее без него и ще трябва освен да съм напусната и да му съчувствам, понеже е идиот.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 13:32 от Бoяна

# 676
  • Мнения: 2 659
Той и да не иска да участва в театъра, няма особен избор, защото се играе по чувството му за вина. Неприятно е това и по мои наблюдения малко мъже, с такива майки, се откачат нацяло.

пп. Бояна, съгласна съм, че е до осъзнатост. Според мен обаче е трудно, да се откъснеш, ако цял живот си расъл в такава среда и тя ти се струва нормална. До такава степен се е всмукало в човек, че на въпроса какво искаш, се отговаря с "каквото ти искаш". Т. е. само и само мир да е, не се заявява лично желание, дори пред други хора.

# 677
  • Мнения: 1 031
Ами тогава основния въпрос е вие какво правите с този мъж? Всеки си преценява какво може да приеме в този живот, и аз лично не бих допуснала такъв мъж да е до мен. А вие след като държите на него, приемете че в него е проблема, а не в свекървата ви. Или по-скоро е комплексно в двамата.

# 678
  • София
  • Мнения: 29 245
А ако този човек е майка ти, говори ти с мило и кротко, поплаква си като и кажеш да спре. Обяснява ти как е само за твое добро и как тя живее само заради теб. Пък вземе, че и стане лошо, започне да и прескача сърцето, задето не правиш, каквото иска. Отедлно винаги има кой да те уведоми, колко зле е майка ти и как ти не мислиш за нея. На мъжете им влияе този театър, жените по-лесно се справяме с емоционалното изнудване, си мисля.

Въпрос на зрялост е да не играеш по чужда свирка.

Свекърът ми играеше такъв театър. Публиката (мъжът ми) напусна представлението.

Между другото, и при майка ми имаше такива игрички. Повече при брат ми, при мен беше по-малко и по-различно, но крайната цел беше една съща.

# 679
  • Мнения: X
Знае за крака, всичко знае... Постоянно я париараме, приятеля ми говори с нея вече хиляди пъти, но тя си продължава едно и също да си говори. Спрели сме напоследък да я каним вкъщи, намалихме срещите с нея и то ходи основно той при нея, аз много рядко, но тормоза продължава. Обажда се да пита как сме и почва да говори - а знаеш ли А. прати снимки на бебето, знаешли  бебето еди какво си, ето и на вас ви трябва едно да ги гледате заедно (това не го виждам как го мисли, като другия и син живее чак в Нова Зеландия) и т.н....В такива случаи обикновено затварям телефона... Когато сина и е около нея си мълчи повече, но  пак  прескачат думи на темата. Не веднъж и се обясни, че не ни е приятно и, че темата е тежка за нас, но тя продължава.... Не искам да прекъсваме отноешнеията си с нея, тя не е лош човек по принцип и преди това никога не сме имали проблеми, много ни е помагала даже. Даже  след операциите, когато не бях много  подвижна много ми помагаше, идваше и в болницата всеки ден. Но откакто се роди внучето, сякаш стана луда на темата, може би защото и се иска да може да гледа внуче, да участва, но няма възможността.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 11:57 от Анонимен

# 680
  • Мнения: 2 659
Точно за това говоря. Някъде, в поколенията е заложено това поведение. И все още масово го има, като наистина към дъщерите натискът е по-малък. За радост, все по-малко хора се връзват на този театър, но е с цената на доста нерви.

# 681
  • София
  • Мнения: 29 245
Точно за това говоря. Че някъде, в поколенията е заложено това поведение. И все още масово го има. За радост, все по-малко хора се връзват на този театър, но е с цената на доста нерви.
Това е част от живота.
В крайна сметка мъжете не са деца, няма какво да ги държим под похлупак.
Никой не е с идеални близки, ние също не сме идеални – научаваме се да се справяме с това.

# 682
  • Варна
  • Мнения: 36 885
Леле, това описаното за тихичкоото поплакване и уведомяването от другите за страданията на горкия поплакващ си направо би ме докарало до лудост. Това е манипулация в най-чист и грозен вид, която би ме накарала да изляза от кожата си на мига. Не завиждам на отсрещния какво го чака в този случай.

# 683
  • Мнения: 4 838
Анонимна остави я да си изиграе монолога 😉
Един, два, три пъти така, може и най-демонстративно да си  хванеш телефона или да излезеш от стаята,  и тя ще се усети , че без публика трудно се играе представление.

# 684
  • София
  • Мнения: 12 817


пп. Бояна, съгласна съм, че е до осъзнатост. Според мен обаче е трудно, да се откъснеш, ако цял живот си расъл в такава среда и тя ти се струва нормална. До такава степен се е всмукало в човек, че на въпроса какво искаш, се отговаря с "каквото ти искаш". Т. е. само и само мир да е, не се заявява лично желание, дори пред други хора.
Абсолютно съм съгласна, човек възпитан по този начин много трудно се откъсва и еманципира. В повечето случаи започва да действа така и своите деца, и жена си. Лично аз подобно нещо не мога да трая. Не мога и да си представя синът ми да бях възпитала така, то е кошмар. Наистина е престъпление зорлем да се виодиотява нормално дете и после да се чуди жена си ли да слуша или майка си, или който реве най-красиво. На такова нещо само съчувствам и мисля, че ако снахата не е много опитна манипулаторка всички са в капана на свеки. Иначе пък  е война на световете.
Чак сега разбирам защо един познат казваше, че приятелството между снаха и свекърва е края на мъжа.

# 685
  • Мнения: 2 659
За мен това е проблем на обществото, в което най-голямата ценност е да слушаш родителите си, после се минава към началниците и висшестоящите. Масово пожеланията за празниците на децата са да слушат мама и татко, и да има само 6ци. Аз подскачам на всяко пожелание към децата ми да са послушни, но хората силно се озадачават от това, че не искам послушни деца. Изобщо не се разбира, че послушанието не е ценност. Искат си послушните деца, които после стават послушни възрастни.
Другата реплика, която ме влудява също толкова много е - трябва да си подреждаш и да можеш да готвиш, защото си момиче.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 13:02 от alex_jp

# 686
  • Другата България
  • Мнения: 37 888
И е така, и не е така.
За мен проблемът е, че “слушането“ се отъждествява с възпитанието.
Кой, ако не родителите следва да възпитават едно дете до момента, до който стане самостоятелно?
Кой, ако не родителите следва да го научат на елементарно поведение в обществото и елементарно /поне/ отношение към останалите членове на същото това общество?
Да, трябва да се дава свобода на децата, но когато тази свобода се отъждествява със свободия това рефлектира именно на същите тези отношения впоследствие, в същото това общество, в което детето /след като се превърне в самостоятелен индивид/ следва да се впише. Защото това е неизбежно.

# 687
  • София
  • Мнения: 12 817
Възпитание е да спазваш правилата, а не да си покорен роб и просто да слушаш подадени команди. Обикновено на децата се обяснява защо се спазват правила и защо ги има, както и, че родителите отговарят за детето и неговата безопасност, защото имат повече опит, не защото са богове.

# 688
  • Другата България
  • Мнения: 37 888
Не казвам нищо различно.
Затова и акцентирах, че според мен проблемите идват когато възпитание се отъждествява с послушание.
За съжаление все още има такива семейства.

# 689
  • София
  • Мнения: 12 817
Не казвам нищо различно.
Затова и акцентирах, че според мен проблемите идват когато възпитание се отъждествява с послушание.
За съжаление все още има такива семейства.
Само допълних. Хората израсли с манипулации не просто слушат, те изобщо нямат самостоятелно мислене и си става каквото все казвам по повод темата – война за власт над идиота между снаха и свекърва.

Общи условия

Активация на акаунт