Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...6

  • 6 119
  • 120
  •   2
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 919
Подкрепям - за жалост почти не разбират - и го казвам с ясно съзнание, че е "срещу лекарите". Т3 стойност 2-3 може да е референтно (според мерната единица), но не е никак ок… още повече че повечето не искат дори Т3, а за рТ3 не са чували…гледат едно TSH, което не е хормон на щитовидната реално. Казвам го като човек без ЩЖ от 3 години.

Последна редакция: сб, 18 май 2024, 23:12 от exsberry

# 91
  • Мнения: 9
Подкрепям - за жалост почти не разбират - и го казвам с ясно съзнание, че е "срещу лекарите". Т3 стойност 3 може да е референтно, но не е никак ок… още повече че повечето не искат дори Т3, а за рТ3 не са чували…гледат едно TSH, което не е хормон на щитовидната реално. Казвам го като човек без ЩЖ от 3 години.

Това са ми последните резултати. Как ви се виждат?  МАТ беше 5.24 IU/ml.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 919
Доста са добре, даже към перфектни. Това за Т3 3 беше за другите референтни по-скоро. Липсата на ТАТ и МАТ - няма автоимунен процес, а Т3 и Т4 е добре да са в горната 1/3 на референтните стойности, каквито и да са те. За TSH златен стандарт е под 2, но все пак зависи от резултатите и оплакванията най-вече

# 93
  • Мнения: 2 006
Здравейте, този витамин Д добър ли е:
https://galen.bg/doktors-formulas-lipozomen-vitamin-d3-i-k2-h-150ml
Ако правилно разбирам, с витамин Д е добре да приемам и магнезий. Но аз съм с желязодефицитна анемия и ще пия добавки с желязо. Мога ли да приемам магнезий или това ще пречи на усвояването на желязото?

# 94
  • София
  • Мнения: 36 123
Здравейте, този витамин Д добър ли е:
https://galen.bg/doktors-formulas-lipozomen-vitamin-d3-i-k2-h-150ml
Ако правилно разбирам, с витамин Д е добре да приемам и магнезий. Но аз съм с желязодефицитна анемия и ще пия добавки с желязо. Мога ли да приемам магнезий или това ще пречи на усвояването на желязото?
Здравей!
Според мен, това не е точно липозомен продукт, но дори и да прием, че не е, а си е обикновен продукт: Д3 + К2, то съотношението на двата витамина, ако ще се приема само този продукт, не е много добро... защото дозата Д3 е ниска, за тази доза на К2: Д3 - 1250 IU + К2 - 100 µg  
Ако искаш може да го ползваш, но трябва да добавиш още Д3 ... съотношението трябва да се прецени на база дефицита на вит. Д.
Може да приемаш Магнезий... просто спазвай изискването, да има достатъчно интервал между тях.
ПП.
И както е посочено, тези съотношения са с ползи за ССС-ма, особено при ССЗ... когато трябва да се внимава, висока доза вит. Д на не причини повишаване нивата на Калция, а успоредно с това К2 да дърпа калция от кръвоносни съдове, дори отлагания по сърдечния мускул и т.н.

Последна редакция: нд, 19 май 2024, 08:45 от denis©

# 95
  • Мнения: X
Не е ли възможно препоръчителното съотношение за прием на Д3 и К2 да се постави в началото на темата?
Правилно ли помня на 5000 единици Д3 - 100К2 - 100 µg?

# 96
  • София
  • Мнения: 36 123
Не е ли възможно препоръчителното съотношение за прием на Д3 и К2 да се постави в началото на темата?
Правилно ли помня на 5000 единици Д3 - 100К2 - 100 µg?
Не е възможно, защото няма такова съотношение, което да е валидно за всеки.
Дозата вит.К2 се определя от дефицита на вит. Д и варира от 90 до 320мкг ( по-високи дози се назначат от лекар), зависи също от възраст, съпътстващи заболявания и т.н.

# 97
  • Мнения: 5 728
Денис, интересно.
Аз реших да сменя спрея (с него ми беше  лесно) с капсули и един ден приемам 10000 единици Д3, един 5000+ по 100 К2.
Да го оставя ли толкова К2 или да вдигна в дните с 10000 Д3?

Последна редакция: пн, 20 май 2024, 20:46 от СлънцеЛунаВъздухОгънВода

# 98
  • София
  • Мнения: 711
Не е ли възможно препоръчителното съотношение за прием на Д3 и К2 да се постави в началото на темата?
Правилно ли помня на 5000 единици Д3 - 100К2 - 100 µg?
Абсолютно всеки един производител слага минимум 100мкг на всеки 10,000iU Д3, което прави съотношение 10 към 1000 (К2-Д3).
Това е адекватна доза за оптимизиране на приема на вит. Д и редуциране на евентуална хиперкалцемия (при много високи дози приемани дълго време).
Към този минимум не пречи да се добави по-голяма доза К2, но се приема, че се прахосва и не се усвоява от едно конкретно ниво нагоре.

Предозиране с вит. К2 е на практика невъзможно и в медицината няма документиран такъв доказан случай.

# 99
  • София
  • Мнения: 36 123
Денис, интересно.
Аз реших да сменя спрея (с него ми беше  лесно) с капсули и един ден приемам 10000 единици Д3, един 5000+ по 100 К2.
Да го оставя ли толкова К2 или да вдигна в дните с 10000 Д3?
Зависи от дефицита на вит. Д. Инцидентен, перманентен и до какви нива е паднал вит. Д, заболявания ( напр. ИР или Хашимото - там почти винаги съществува генетична вариация, свързана с усвояването на вит. Д и т.н.),  колко дълго време искаш да се попълва,  с какви дози, за какво точно се приема, т.е. ако искаш да има и ползи за Са- метаболизъм, е желателно да се попълва с по-ниски дози вит. Д , по-дълго време... и т.н.
Не съм фен на високите дози, но всеки си решава сам - тялото и грижата за него, си е негова работа Simple Smile
При добавките, колкото повече - толкова по-добре не е релевантно.

# 100
  • Мнения: 1 574
Какво означава висока/ниска доза🤔 започвам да си мисля,че нашата медицина/лекари ендокринолози са от различни галактики с чужбинските си колеги.

Ще дам пример: Моята майка живее и работи в Германия вече години наред.Преди около година поради оплаквания от световъртежи,косопад,вдигане на кръвно и т.н (да се чуди човек,защо при мен като се случи изобщо не се сетих😁) посети лекар и при направени изследвания лъсна Вит.Д--11.
Беше и изписана доза от 5000 единици дневно+к2+магнезии

Ето моите резултати(показвани са и преди извинявам се) 06.07.2023


30.12. 2023
След 1-вите изследвания ми беше изписана Солигамма 1000 по една таблетка дневно, 3 месеца. Това доведе до второто + всички гадни симптоми.
При положение ,че на възрастен организъм (с нормално тегло) са му нужни около 2500-3000 единици (така прочетох на няколко места) как 1000 единици щяха да ми помогнат?

# 101
  • Мнения: 505
Bebe зависи си от лекаря. За справка, живея в Германия, с дефицит на вит. Д ендокринолог ми изписва 1000 UI...благодарна съм, че пак признава вит. Д и поне пуска изследването защото има лекари които даое не го споменават.

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 2 500
Здравейте, има ли някакъв трик/отстояние при приема на магнезий и витамин Д или мога да ги взема заедно преди сън? През деня пия кафе и май останаха за вечерно приемане и двете..

# 103
  • Мнения: 13 432
Витамин Д е по-добре когато се храниш да е, а не точно преди да си легнеш (приемам че не си лягаш веднага след като си вечеряла и че лягането се случва на празен стомах). Но пък на него не знам да му пречи кафето...
За мен си съм го решила витамин Д да ми е като обядвам, а магнезият вечер, така ми е най-удобно.

# 104
  • Мнения: 5 939
Витамин D не се приема вечерно време, защото може да попречи на съня.

Взема се до към 14-15 ч. най-късно, след по-мазно хранене.

Общи условия

Активация на акаунт